Owoce egzotyczne (tropikalne)

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Owoce egzotyczne (tropikalne)

Ostatnia aktualizacja: 26 sierpnia 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 16źródła
  • 103badań

Owoce egzotyczne, inaczej tropikalne lub południowe, to wszystkie owoce, które naturalnie rosną w strefie klimatu śródziemnomorskiego, tropikalnego lub subtropikalnego.

Niektóre z  nich (np. banan, arbuz, pomarańcze) są przez nas doskonale znane i lubiane. Inne (np. smoczy owoc, karambola, guawa), choć dostępne w sklepach, nie cieszą się aż tak dużą popularnością. Zdecydowana większość owoców egzotycznych pozostaje jednak poza naszym zasięgiem - aby ich spróbować trzeba wybrać się w zagraniczną podróż.


W pigułce

  • Owoce egzotyczne zawierają mnóstwo witamin i związków bioaktywnych, dlatego warto urozmaicać nimi swoją dietę.
  • Choć większość owoców tropikalnych jest importowana do Polski, niektóre z nich można uprawiać również w naszym kraju. Mowa tu m.in. o pomarańczach, mandarynkach, arbuzach, melonach, brzoskwiniach, a nawet kaki.
  • Przedstawiamy listę owoców egzotycznych, które są dostępne w Polsce. Lista zaczyna się od owoców najbardziej znanych, a kończy na tych najmniej popularnych.

Banan

Banany to najczęściej spożywane owoce na świecie. Zawierają duże ilości potasu, miedzi, manganu, witaminy B6, witaminy C i związków fenolowych. Pochodzą z krainy indomalajskiej oraz Australii.

Właściwości:

  • banany polecane są dla osób z nadciśnieniem tętniczym (jako dobre źródło potasu, który obniża ciśnienie krwi) ,
  • banany mogą łagodzić biegunki oraz objawy wrzodów żołądka ,
  • spożycie bananów powiązane jest z mniejszym ryzykiem raka piersi i nerki ,
  • banany mogą zmniejszać ryzyko cukrzycy typu 2 .

Jak jeść?

Banany zwykle spożywa się na surowo, w naturalnej postaci. Owoce te są również wykorzystywane do przygotowania koktajli, deserów i wypieków.

Cytrusy

Dobrze znane owoce cytrusowe to pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, pomelo, cytryny i limonki. Niekiedy w sklepach można spotkać także kumkwaty. Pomimo, że owoce te kojarzą nam się ze Hiszpanią, krajem ich pochodzenia są Chiny. Cytrusy zawierają dużo witaminy C, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B. Są także zasobne w hesperydynę - jeden z flawonoidów o silnym działaniu przeciwutleniającym.

Właściwości:

  • owoce cytrusowe działają przeciwnowotworowo, m.in. wobec raka płaskonabłonkowego przełyku, raka trzustki, raka żołądka , raka pęcherza moczowego i raka płuc ,
  • owoce cytrusowe działają ochronnie wobec chorób sercowo - naczyniowych ,
  • z uwagi na zawartość witaminy C, cytrusy mogą być pomocne w łagodzeniu objawów przeziębienia i skracać czas jego trwania .

Jak jeść?

Owoce cytrusowe najczęściej je się na surowo, po obraniu ze skóry. Wyjątek stanowi kumkwat, którego skórka jest jadalna. Z cytrusów pozyskuje się także orzeźwiające soki. Owoce te można wykorzystać do przygotowania koktajli, deserów, ciast, sałatek i dressingów.

zdrowe

Brzoskwinie i nektarynki

Brzoskwinie to soczyste i smaczne owoce ze specyficzną skórką pokrytą delikatnym meszkiem. Nektarynki to odmiana brzoskwini, odróżniająca się od niej gładką skórką. Owoce te zawierają umiarkowane ilości witamin i składników mineralnych. Są doskonałym źródłem karotenoidów i polifenoli. Brzoskwinie i nektarynki pochodzą z Chin.

Właściwości:

  • brzoskwinie i nektarynki wykazują właściwości przeciwnowotworowe .

Jak jeść?

Brzoskwinie i nektarynki doskonale smakują na surowo. Można wykorzystać je także jako dodatek do koktajli, sałatek, dań z dodatkiem mięs.

Kiwi (chiński agrest)

Kiwi to owoc niezwykle zasobny w witaminę C (jeden owoc pokrywa zapotrzebowanie na tę witaminę w 70 - 85%), witaminę K, potas, karotenoidy, a także liczne związki fenolowe. Kiwi pochodzi z południowo-zachodnich Chin. 

Właściwości:

  • kiwi spożyte w godzinach wieczornych poprawia jakość snu ,
  • kiwi reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom ,
  • regularne spożycie kiwi może zmniejszać agregację płytek krwi, która przyczynia się do rozwoju miażdżycy .

Jak jeść?

Kiwi najlepiej zjeść od razu po przekrojeniu - miękki miąższ można wyjadać łyżeczką. Pokryta meszkiem skórka kiwi również jest jadalna.

Kiwi można dodać do sałatki owocowej, jednak najlepiej zrobić to tuż przed spożyciem, ponieważ występujące w nim enzymy sprawią, że wszystkie owoce zmiękną. Z tego samego powodu nie dodaje się surowego kiwi do galaretki z żelatyną.

Arbuz (kawon)

Arbuz to soczysty i słodki owoc, składający się głównie z wody. Jest źródłem witaminy C, kwasu pantotenowego, witaminy A, potasu i miedzi, a także karotenoidów (szczególnie likopenu). Arbuz pochodzi z Afryki, zaś obecnie uprawiany jest głównie w krajach azjatyckich.

Właściwości:

  • arbuz działa kardioprotekcyjnie (wpływa korzystnie na profil lipidowy i obniżenie ciśnienia krwi) ,
  • regularne spożycie arbuza może sprzyjać odchudzaniu .

Jak jeść?

Arbuza najlepiej jeść bezpośrednio po pokrojeniu na kawałki. Świetnie sprawdza się jako orzeźwiający dodatek do sałatek na bazie świeżych warzyw, domowych sorbetów i galaretek, a także arbuzowej lemoniady.

Melon

Melon to słodki i aromatyczny owoc z rodziny dyniowatych. Zawiera dużo witaminy C, kwasu foliowego, witaminy B6, a także potasu. Melon pochodzi z Azji i Afryki.

Właściwości:

  • spożycie melona może zmniejszać stan zapalny w organizmie .

Jak jeść?

Melona można spożywać solo - w kawałkach lub w postaci wydrążonych kulek. Bardzo dobrze współgra w sałatkach owocowych, a także w sałatkach z owocami morza, rybami, boczkiem, szynką parmeńską lub serami (np. fetą).

Mango

Mango to owoc pestkowy o pomarańczowym, niezwykle aromatycznym i słodkim miąższu. Owoc ten bfituje w potas oraz liczne witaminy: C, A, kwas foliowy, witaminy z grupy B. Jest także świetnym źródłem kwasów fenolowych i karotenoidów, zwłaszcza beta-karotenu i likopenu. Mango pochodzi z Azji Południowej.

Właściwości:

  • mango wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie jelit, ponieważ zmniejsza stany zapalne, moduluję mikroflorę jelitową  i reguluje wypróżnienia ,
  • regularne spożycie mango może działać kardioprotekcyjnie poprzez obniżenie ciśnienia krwi, redukcję poziomu glukozy, a także działanie przeciwzapalne .

Jak jeść?

Mango to niezwykle wszechstronny owoc i można wykorzystać go m.in. do:

  • koktajli (np. mango lassi),
  • sorbetów i lodów,
  • polew do placuszków lub naleśników,
  • ciast, np. sernika,
  • dań głównych i sałatek z kurczakiem, rybami i owocami morza.

Awokado (smaczliwka)

Awokado to najbardziej kaloryczny owoc, dostarczający znaczących ilości tłuszczu, a konkretnie korzystnych jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest dobrym źródłem potasu i karotenoidów (luteiny i zeaksantyny), a także wielu związków fenolowych. Awokado pochodzi z Meksyku i Ameryki Południowej.

Właściwości:

  • awokado wykazuje pozytywny wpływ na parametry profilu lipidowego, dzięki czemu zmniejsza ryzyko chorób serca .

Jak jeść?

Awokado najlepiej jeść na surowo, jako:

  • dodatek do kanapek (zarówno w kawałkach jak i rozsmarowane zamiast masła),
  • guacamole (pasta z awokado, soku z limonki lub cytryny, czosnku i soli),
  • pasta na kanapki, np. z dodatkiem jajek,
  • dodatek do sałatek z warzyw i owoców,
  • składnik zdrowego czekoladowego kremu razem z dojrzałym bananem, kakao i masłem orzechowym,
  • składnik owocowych koktajli.

Ananas

Ananas to niskokaloryczny, słodki owoc, który jest bardzo dobrym źródłem witaminy C, manganu i różnych polifenoli. Charakterystycznym związkiem występującym w ananasie jest bromelaina - jeden z enzymów proteolitycznych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwobrzękowym. Ananas pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.

Właściwości:

  • ananas może działać przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie, a także wykazywać potencjał przeciwnowotworowy związany z działaniem bromelainy   .

Jak jeść?

Ananasa można jeść samodzielnie jako przekąskę. Owoc ten dobrze komponuje się także w koktajlach, sałatkach i wytrawnych daniach głównych z nutą słodyczy. Jest bardzo często wykorzystywany w połączeniu z kurczakiem, wieprzowiną i żółtym serem.

Granat

Granat to owoc o wielkości jabłka, który wewnątrz twardej skóry skrywa kilkaset jadalnych nasion o galaretowatej konsystencji. Posiada charakterystyczny, słodko - kwaśny, cierpki smak. Jest bardzo dobrym źródłem witaminy K, C i kwasu foliowego, a także miedzi i potasu. Jego właściwości prozdrowotne determinują przede wszystkim elagotaniny - silne przeciwutleniacze z rodziny polifenoli. Granat pochodzi z Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu Indyjskiego.

Właściwości:

  • spożycie granatu i otrzymywanego z niego soku może wykazywać ochronny wpływ na serce, poprzez działanie antyoksydacyjne, redukcję ciśnienia krwi, spadek poziomu glukozy i poprawę parametrów profilu lipidowego ,
  • granat może zmniejszać objawy reumatoidalnego zapalenia stawów .

Jak jeść?

Granat można jeść jako osobną przekąskę. Ten dekoracyjny owoc jest wykorzystywany także do posypywania sałatek, deserów, ciast, babeczek, a nawet potraw mięsnych. Granat świetnie smakuje jako dodatek do jogurtu naturalnego.

Figa

Figa to mały owoc przypominający kształtem gruszkę. Dojrzałe figi są słodkie, mało soczyste i mają skórkę o fioletowej barwie. Świeże owoce są źródłem niewielkich ilości witamin i minerałów, a także flawonoidów i kwasów fenolowych. W Polsce przez cały rok dostępne są figi suszone. Dostarczają one skoncentrowanych ilości składników odżywczych obecnych w świeżych figach, ale także bardzo dużo cukrów prostych. Figa pochodzi z Azji Mniejszej.

Właściwości:

  • figi suszone wspomagają leczenie zaparć ,
  • suszone figi spożywane podczas menstruacji mogą łagodzić nasilenie bólu i skracać czas jego trwania, poprawiając tym samym jakość życia .

Jak jeść?

Figi spożywa się w całości, włącznie ze skórką. Świeże figi doskonale łączą się z takimi produktami jak sery, ryby, tofu, szynka parmeńska czy orzechy. Stanowią idealny dodatek do śniadań (np. owsianki), sałatek, deserów, ciast, a nawet potraw mięsnych.

Kaki (persymona)

Dojrzałe kaki są miękkie i posiadają rozpływający się w ustach, słodki miąższ. Kaki zawiera bardzo dużo witaminy A i C, manganu, miedzi oraz potasu. Na tle innych owoców wyróżnia się wysoką zawartością polifenoli (kwasu galusowego i kwercetyny). Oprócz tego kaki jest źródłem tanin, które odpowiadają za cierpki smak niedojrzałych owoców, ale także za ich właściwości prozdrowotne. Kaki prawdopodobnie pochodzi z rejonów południowych Chin lub Japonii.

Właściwości:

  • taniny występujące w kaki obniżają poziom cholesterolu i poziom glukozy we krwi .

Jak jeść?

Owoc kaki może być spożywany na surowo jako zdrowa przekąska. Bardzo dobrze sprawdzi się także jako dodatek do deserów, sałatek owocowych lub słodkich śniadań (owsianki, jaglanki itp.).

Daktyle

Daktyle to bardzo słodkie, wilgotne i mięsiste owoce. Są wysokokaloryczne i dostarczają dużo cukrów prostych, ale także błonnika pokarmowego, polifenoli, witamin z grupy B, miedzi, potasu, manganu i magnezu. W Polsce powszechnie dotępne są daktyle suszone, choć coraz częściej można kupić także świeże owoce. Daktyle pochodzą z Azji Południowo - Zachodniej, Afryki Północnej i Ameryki Południowej.

Właściwości:

  • daktyle wykazują ochronny wpływ na układ krążenia, ponieważ wpływają korzystnie na parametry profilu lipidowego ,
  • daktyle, pomimo wysokiej zawartości cukrów prostych, posiadają niski indeks glikemiczny - ich spożycie w umiarkowanych ilościach nie prowadzi do wzrostu stężenia glukozy we krwi (również u pacjentów z cukrzycą typu 2) .

Jak jeść?

Daktyle - ze względu na wysoki poziom słodyczy - świetnie sprawdzają się jako zdrowy zamiennik cukru w wielu potrawach: owsiankach, kaszach, jogurcie naturalnym z dodatkami, placuszkach, ciastach i ciasteczkach, a nawet domowych przetworach.

Papaja

Papaja to duże owoce o podłużnym kształcie z pomarańczowym lub różowym miąższem o słodkim, orzeźwiającym smaku i kremowej konsystencji. Jedna porcja papai (ok. 150g) pokrywa w całości zapotrzebowanie organizmu na witaminę C. Oprócz tego papaja dostarcza sporych ilości kwasu foliowego, potasu, karotenoidów (luteiny, beta-karotenu i beta-kryptoksantyny) a także związków flawonoidowych. Papaja pochodzi z Ameryki Środkowej.

Właściwości:

  • składniki aktywne w papai działają antyoksydacyjnie, dzięki czemu wspomagają organizm w walce ze stresem oksydacyjnym .

Jak jeść?

Papaję warto jeść jako samodzielną przekąskę między posiłkami. Ponadto można ją dodać do wieloowocowych koktajli, deserów i sałatek owocowych.

Guawa (gujawa, gruszla)

Owoce guawy mają kształt kulisty, jajowaty lub gruszkowaty. Soczysty miąższ posiada biały, żółty lub różowy kolor i lekko słodki smak, przypominający połączenie gruszki, jabłka i pigwy. Guawa zawiera olbrzymie ilości witaminy C - jeden owoc pokrywa zapotrzebowanie na tę witaminę w 256%. Oprócz tego w gujawie występuje dużo kwasu foliowego, miedzi, potasu oraz licznych związków bioaktywnych. Gujawa pochodzi z Karaibów oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Właściwości:

  • guawa zmniejsza ryzyko chorób serca, ponieważ obniża poziom cholesterolu i glukozy, zmniejsza ciśnienie, a także łagodzi insulinooporność    ,
  • guawa wykazuje silny potencjał przeciwnowotworowy .

Jak jeść?

Guawę najlepiej jeść na surowo (skórka i nasiona są jadalne). Owoc ten można także dodać do ulubionej sałatki owocowej, koktajlu lub deseru.

Liczi (chińska śliwka)

Owoce liczi są drobne i kuliste, mają czerwono-różową skórkę pokrytą stożkowymi wyrostkami. Pod cienką, ale twardą i kruchą skórką znajduje się delikatny, biały miąższ o słodkim smaku. Liczi dostarcza bardzo dużo witaminy C, a także mniejszych ilości miedzi i potasu. Jest bardzo dobrym źródłem antyoksydantów: karotenoidów, polifenoli i kwasów fenolowych. Liczi pochodzi z Chin.

Właściwości:

  • składniki aktywne w liczi działają przeciwzapalnie i przeciwutleniająco - spożycie tych owoców może zmniejszać ryzyko wielu chorób przewlekłych .

Jak jeść?

Liczi można jeść na surowo, po zdjęciu skórki. W środku owoców znajduje się duża pestka, którą należy usunąć lub wypluć. Liczi świetnie sprawdza się jako dodatek do dań słodkich, ale też wytrawnych: deserów, lodów, gofrów, sałatek, ryb, owoców morza i mięs. Można także przygotować z nich kompot.

Marakuja (passiflora, męczennica jadalna)

Marakuja posiada charakterystyczny kwaśno - słodki smak. Jej wnętrze stanowią liczne nasiona otoczone kliestym, galaretowatym miąższem. Zawiera sporo witaminy C i potasu, a także szereg substancji bioaktywnych, z czego najważniejszy jest piceatannol - związek o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Marakuja pochodzi z Brazylii.

Właściwości:

  • piceatannol wykazuje pozytywny wpływ na zdrowie metaboliczne człowieka, ponieważ może zwiększać wrażliwość organizmu na insulinę, obniżać ciśnienie krwi, a także promować spalanie tkanki tłuszczowej .

Jak jeść?

Marakuję najlepiej jeść na surowo jako samodzielną przekąskę. Sprawdzi się także w formie dodatku do:

  • śniadań na słodko (np. owsianki, kasz, placków, czy naleśników),
  • jogurtu z płatkami owsianymi i orzechami,
  • lodów i deserów,
  • owocowych koktajli lub soków,
  • owocowej galaretki.

Pitaja (smoczy owoc)

Smoczy owoc charakteryzuje się unikalnym, ozdobnym wyglądem. Miąższ pitai ma barwę białą lub różową, wypełniony jest drobnymi pestkami. Pitaja posiada lekko słodki smak, przypominający połączenie kiwi i gruszki. Zawiera sporo magnezu, witamin A i B2 oraz wiele związków bioaktywnych (flawonoidów, likopenu, betalainy i oligosacharydów). Pitaja pochodzi z Meksyku oraz Ameryki Środkowej.

Właściwości:

  • pitaja reguluje poziom glukozy we krwi u osób ze stanem przedcukrzycowym ,
  • regularne spożycie smoczego owocu może przynieść korzyści dla układu sercowo - naczyniowego poprzez poprawę funkcji śródbłonka naczyń krwionośnych, zmniejszenie oporności na insulinę, poprawę parametrów profilu lipidowego oraz obniżenie stężenia glukozy we krwi   ,
  • pitaja - jako dobre źródło oligosacharydów o prebiotycznym działaniu - może wspomagać rozwój prawidłowej mikroflory jelit .

Jak jeść?

Smoczy owoc można spożywać solo (skórka jest niejadalna), lub jako dodatek do koktajli, musów, kremów, sałatek i jogurtu naturalnego.

Karambola (gwiaździsty owoc)

Owoce karamboli posiadają niezwykle dekoracyjny wygląd, ponieważ po przekrojeniu przypominają pięcioramienną gwiazdę. Karambola ma soczysty miąższ o aromatycznym zapachu i słodko - kwaśnym smaku. Jest dobrym źródłem witaminy C, miedzi, polifenoli i kwasów organicznych (zwłaszcza kwasu szczawiowego). Karambola pochodzi z Indonezji i Malezji.

Właściwości:

  • karambola może obniżać poziom cholesterolu i glukozy we krwi ,
  • z uwagi na wysoką zawartość kwasu szczawiowego karambola nie powinna być spożywana przez osoby z chorobami nerek, przewlekłym zapaleniem trzustki oraz gastroenteropatią .

Jak jeść?

Karambolę można jeść na surowo razem ze skórką. Owoc ten stanowi dekoracyjny dodatek do deserów, lodów, słodkich śniadań, sałatek, a także potraw z owocami morza. Karambolę można także zmiksować z innymi owocami i podać w formie koktajlu lub smoothie. Nadaje się również do duszenia w daniach typu curry i gulaszach razem z mięsem, rybami lub owocami morza.

Physalis (miechunka)

Miechunka posiada okrągłe, pomarańczowe owoce, które są zawinięte są w papierową łuskę zwaną kielichem, porównywaną do chińskiego lampionu. Miąższ miechunki jest soczysty i zawiera wiele małych nasionek. Owoce posiadają egzotyczny smak podobny do agrestu, ananasa lub mango. Physalis obfituje w niacynę, witaminę C, witaminę B1, żelazo, witanolidy oraz liczne związki fenolowe. Miechunka pochodzi z Ameryki Południowej.

Właściwości:

  • witanolidy z miechunki posiadają silne działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, dlatego też owoce te mogą odgrywać istotną rolę w zapobieganiu chorobom o podłożu zapalnym i różnym rodzajom raka .

Jak jeść?

Miechunkę można jeść zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Owoc ten warto dodać do jogurtu naturalnego, sałatki, koktajlu, a nawet dowolnego ciasta i deseru. Physalis świetnie sprawdzi się jako dodatek do wytrawnego sosu do makaronu, ryb lub mięsa.

Kiwano (ogórek afrykański, melon rogaty)

Kiwano przypomina z wyglądu melona z kolcami. Limonkowozielony, galaretowaty miąższ ma unikalny kwaśno - słodki, niekiedy cierpki smak. Niektórzy twierdzą, że przypomina połączenie melona, ogórka, banana i limonki. Dojrzałe kiwano wydziela zapach podobny do zapachu bananów. Owoce te charakteryzują się wysoką wartością odżywczą i są doskonałym źródłem witaminy A, witaminy C, magnezu, żelaza, potasu oraz polifenoli. Kiwano pochodzi z Afryki.

Właściwości:

  • ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych i związków bioaktywnych kiwano został uznany przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) za istotny owoc w walce z niedożywieniem i chorobami w krajach afrykańskich.

Jak jeść?

Kiwano można jeść na surowo w całości, razem ze skórką. Miąższ kiwano warto dodawać do jogurtu, koktajli, sałatek owocowych i deserów. W krajach afrykańskich jest często gotowany razem z innymi  warzywami lub pieczony w całości.

Tamarillo (pomidor drzewiasty, cyfomandra grubolistna )

Owoce pomidora drzewiastego mają barwę czerwoną, pomarańczową lub żółtą i podłużny kształt. W środku znajduje się galaretowaty miąższ o lekko wytrawnym smaku, przypominającym smak pomidora z pieprzem. Tamarillo jest dobrym źródłem witaminy C, potasu, beta-karotenu, flawonoidów i fenoli. Pochodzi z Ameryki Południowej.

Właściwości:

  • tamarillo zawiera duże ilości związków o działaniu antyoksydacyjnym, dzięki czemu może wspomagać organizm w walce ze stresem oksydacyjnym i zmniejszać ryzyko wielu chorób przewlekłych .

Jak jeść?

Tamarillo najlepiej jeść na surowo. Skórka jest jadalna, ale kryje w sobie najwięcej goryczy, która może zepsuć smak całej potrawy. Sam miąższ można wydrążyć łyżeczką, lub sparzyć owoce we wrzątku i zdjąć skórkę. Tamarillo, z uwagi na wytrawny smak, może być wykorzystywany zamiast pomidora do:

  • smażenia, duszenia i gotowania razem z innymi warzywami,
  • sosów (np. do makaronu, kasz),
  • świeżych sałatek (np. z serami, kurczakiem, owocami morza),
  • kanapek (pokrojony w plasterki).

Opuncja figowa

Opuncja figowa to rodzaj jadalnego kaktusa, na którym wyrastają niezwykle soczyste i słodkie owoce. Do jadalnych części rośliny należą także liście i kwiaty. Opuncja figowa jest bogata w witaminę C, magnez, beta-karoten oraz polifenole. Roślina ta pochodzi z Meksyku.

Właściwości:

  • opuncja figowa może wspomagać utratę masy ciała, przyczyniać się do spadku poziomu cholesterolu i glukozy we krwi, a także do obniżenia ciśnienia krwi ,
  • błonnik pokarmowy, pochodzący z opuncji figowej pomaga złagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u pacjentów z zespołem jelita drażliwego .

Jak jeść?

Opuncja figowa jest częstym składnikiem kuchni meksykańskiej. Owoce obiera się ze skórki pokrytej kolcami i je na surowo, lub dodaje do słodkich śniadań (np. owsianek), deserów i sałatek. Liście opuncji figowej traktowane są jak warzywo, które dodaje się do potraw podczas gotowania, ale też spożywa na surowo.

Owoc chlebowca (jackfruit, dżakfrut)

Owoce chlebowca to największe owoce na świecie - osiągają średnią wagę ok. 3 - 10 kg, ale mogą ważyć nawet do 30 kg. Chlebowiec posiada słodko - kwaśny smak porównywany do połączenia banana, ananasa i brzoskwini. Dżakfrut dostarcza bardzo dużo witaminy B1 (tiaminy), witaminy C, potasu i magnezu. Jest także doskonałym źródłem licznych fitozwiązków, m.in. karotenoidów, flawonoidów i izoflawonów. Owoce chlebowca pochodzą z Indii.

Właściwości:

  • dżakfrut wykazuje silny potencjał przeciwzapalny, antyoksydacyjny, przeciwcukrzycowy i przeciwnowotworowy ,
  • mąka z chlebowca, w porównaniu do mąki pszennej lub ryżowej, przyczynia się do lepszej kontroli glikemii u osób z cukrzycą typu 2 .

Jak jeść?

Dojrzały owoc chlebowca spożywa się na surowo jako samodzielną przekąskę, a także po obróbce termicznej. Można go dodawać do deserów, galaretek, czy koktajli (w połączeniu z bananem, kokosem i miodem). Uprażone nasiona stanowią chrupiącą przekąskę. Z wysuszonych i zmielonych niedojrzałych owoców chlebowca otrzymuje się mąkę, którą można wykorzystywać jako zagęstnik do zup, lub częściowo zamiast mąki pszennej.

Struktura owoców chlebowca sprawia, że po odpowiednim przygotowaniu są one wykorzystywane jako alternatywa dla mięsa (np. w wegańskich burgerach, sosach i gulaszach), jednak nie jest dobre rozwiązanie pod kątem zawartości białka.

Rambutan

Rambutan cechuje się unikalnym wyglądem: na cienkiej skórce znajdują się brodawki, z których wyrastają różowe lub żółte, miękkie kolce. Perłowobiały, soczysty miąższ owoców rambutanu ma słodko - kwaśny smak, wewnątrz znajduje się niejadalna pestka. Rambutan zawiera sporo niacyny, witaminy C, manganu, a także liczne związki bioaktywne. Rambutan występuje w Malezji, Indonezji oraz w Chinach.

Właściwości:

  • rambutan jest źródłem przeciwutleniaczy, które wspierają organizm w walce ze stresem oksydacyjnym .

Jak jeść?

Rambutan warto jeść na surowo: samodzielnie, lub jako dodatek do deserów, koktajli i sałatek owocowych.

Mangostan (garcynia)

Pod grubą skórą mangostanu znajduje się lekko galaretowaty, delikatny miąższ o unikalnym, słodkim smaku. Owoce te dostarczają witaminy z grupy B, miedź, mangan i liczne polifenole. Mangostan jest także dobrym źródłem ksantonów - związków aktywnych o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych. Mangostan pochodzi z Indonezji, Malezji i Tajlandii.

Właściwości:

  • mangostan może wykazywać pozytywny wpływ na spadek masy ciała, zmniejszenie stanów zapalnych i insulinooporności   ,
  • związki aktywne w mangostanie mogą wspomagać funkcjonowanie układu odpornościowego .

Jak jeść?

Mangostan doskonale sprawdzi się jako dodatek do sałatki owocowej, koktajli i domowego deseru.

Durian

Charakterystyczną cechą duriana jest odpychający zapach, określany jako połączenie zapachu zepsutego mięsa z serem pleśniowym. Durian smakuje o wiele lepiej niż pachnie - miąższ ma słodki smak i kremową, przypominającą budyń konsystencję. Owoc ten jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, potasu, miedzi i manganu. Cechuje się także wysoką zawartością związków bioaktywnych z grupy polifenoli. 

Durian pochodzi z obszarów Azji Południowo - Wschodniej i tylko tam można skosztować jego świeże owoce. Transport duriana jest nie możliwy, ponieważ bardzo szybko się psuje. W Polsce można jedynie nabyć duriana w puszce lub w postaci słodyczy z dodatkiem pasty, lub aromatów z tego owocu.

Właściwości:

  • durian zawiera składniki o aktywności przeciwutleniającej, które mogą zmniejszać ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych .
  • połączenie duriana z alkoholem może wiązać się z poważnymi skutkami zdrowotnymi (nudności, wymioty, kołatanie serca, zatrzymanie krążenia) .

Jak jeść?

Durian zwykle jada się na surowo jako samodzielną przekąskę lub dodatek do koktajli, deserów i sałatek. Można go także piec, smażyć lub gotować i podaważ razem z mięsami.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://academic.oup.com/jn/article/128/11/2023/4722438
  • H Nishino i wsp.: Cancer prevention by natural carotenoids. Biofactors, 2000;13(1-4):89-94., 13(1-4), 89-94.
  • Michael Van Straten i wsp.: Preventing the common cold with a vitamin C supplement: a double-blind, placebo-controlled survey. Adv Ther, 2002, 19(3), 151-9.
  • R B Singh i wsp.: Effects of guava intake on serum total and high-density lipoprotein cholesterol levels and on systemic blood pressure. Am J Cardiol, 1992, 70(15), 1287-91.
  • Asim K Duttaroy i wsp.: Effects of kiwi fruit consumption on platelet aggregation and plasma lipids in healthy human volunteers. Platelets, 2004, 15(5), 287-92.
  • Bahram Rashidkhani i wsp.: Fruits, vegetables and risk of renal cell carcinoma: a prospective study of Swedish women. Int J Cancer, 2005, 113(3), 451-5.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter