Daktyle
Ostatnia aktualizacja: 28 listopada 2022
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 21źródła
- 12badań
Daktyle (Phoenix dactylifera L.) to owoce daktylowca właściwego (palma daktylowa) z rodziny arekowatych (Arecaceae). Owoce te są pozyskiwane głównie z południowo-zachodniej Azji, północnej Afryki i południowej Ameryki . Daktyle są owocami bardzo istotnymi dla lokalnej ludności. Mają znaczącą rolę w społeczeństwie, gospodarce i środowisku tych krajów .
W pigułce
- Daktyle są źródłem błonnika pokarmowego
- Daktyle są źródłem węglowodanów prostych
- Daktyle są bogatym źródłem miedzi, potasu, magnezu i manganu
- Daktyle zalecane są osobom aktywnym i uprawiającym intensywny sport
- Daktyle mają działanie przeciwmiażdżycowe, mogą obniżyć poziom cholesterolu dzięki czemu zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego
- Daktyle mogą korzystnie wpływać na układ immunologiczny
- Daktyle mają działanie przeciwnowotworowe
- Daktyle mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne
- Daktyle świeże mogą chronić przed cukrzycą
- Daktyle są silnym alergenem
Daktyle to jedna z najstarszych roślin uprawianych na świecie. Szacuje się, że owoce są wykorzystywane w żywieniu od ponad 6000 lat . Daktyle były tradycyjnym lekiem na wiele dolegliwości, takich jak zaburzenia pracy jelit i żołądka, gorączka, obrzęki, rany i zapalenie oskrzeli .
Daktyle to owoce, które można spożywać w wersji świeżej lub suszonej. Mają ponad 2000 odmian. Dominujące to Deglet Noor, Medjool, Barhee, Halawy, Hayany, Khadrawy, Zahidi. Natomiast najważniejsze i najczęściej wykorzystywane na rynku światowym to Medjool i Barhee .
W zależności od odmiany nieznacznie różnią się ilością składników odżywczych.
Daktyle - wartości odżywcze
Daktyle (medjool) zawierają 75% węglowodanów, 21,3% wody, 1,8 % białka oraz 0,2% tłuszczu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 4 daktyle odmiany Medjool (100 g):
- Kalorie - 277 kcal
- Białko - 1,81 g
- Tłuszcz - 0,15 g
- Węglowodany - 75 g
- Cukry proste - 66,5 g
- Błonnik pokarmowy - 6,7 g
Daktyle są bogatym źródłem błonnika pokarmowego
Cztery daktyle odmiany Medjool (100 g) zawierają 6,7 g błonnika co stanowi 26,8% dziennego zalecanego spożycia.
Główną frakcją błonnika pokarmowego w daktylach jest błonnik nierozpuszczalny. Stanowi on 84-94% całkowitego błonnika, a rozpuszczalny 6-18% . Błonnik pokarmowy nierozpuszczalny to składnik odporny na trawienie przez enzymy pokarmowe obecne w organizmie człowieka .
Błonnikowi przypisuje się pozytywny wpływ na zdrowie. Wykazuje korzystne działanie na poziom cholesterolu i glikemię, ale też na perystaltykę jelit. Zmniejsza ryzyko zaparć, wzdęć, czy chorób serca. Wpływa też na równowagę pH jelit . Może powodować zmniejszenie apetytu i w konsekwencji obniżenie ryzyka otyłości .
Daktyle są wysokokaloryczne i mają niski indeks glikemiczny (IG)
Daktyle dostarczają dużo kalorii bo 4 sztuki odmiany Medjool dostarczają aż 277 kcal/100 g. Świeże daktyle mają niski indeks glikemiczny, który wynosi 43-54 (IG = 43-54) .
Daktyle - witaminy i składniki mineralne
Zawartość witamin w 4 daktylach odmiany Medjool (100 g):
- Witamina B6 - 0,249 mg (15,1% RWS)
- Kwas pantotenowy - 0,805 mg (11,4% RWS)
- Niacyna - 1,61 mg (8,6% RWS)
- Kwas foliowy - 15 µg (6,4% RWS)
- Witamina A - 7 µg (5,95% RWS)
- Tiamina - 0,05 mg (3,9% RWS)
- Ryboflawina - 0,06 mg (3,6% RWS)
- Witamina K - 2,7 µg (3,1% RWS)
Daktyle są źródłem miedzi
Daktyle (4 szt., 100 g) są dobrym źródłem miedzi dostarczając 0,36 mg czyli 30,6% zalecanego dziennego spożycia. Miedź ma korzystne działanie na organizm:
- bierze udział w metabolizmie żelaza
- zapobiega anemii
- wpływa na mineralizację kości
- zmniejsza ryzyko osteoporozy
- wpływa na krzepnięcie krwi, regulację ciśnienia krwi i pracę serca
- chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi
- wspomaga działanie układu odpornościowego
Daktyle są bogatym źródłem potasu
Daktyle mają dużo potasu bo w zaledwie 4 sztukach Medjool (100g) znajduje się 696 mg czyli 29,6% dziennej zalecanej porcji. Potas ma szereg korzyści dla organizmu:
- obniża ciśnienie tętnicze krwi
- zmniejsza ryzyko występowania udaru mózgu, chorób serca i kamicy nerkowej
- zapewnia równowagę kwasowo-zasadową i wodno-elektrolitową
- wpływa na skurcze mięśni i funkcjonowanie komórek nerwowych
Zawartość składników mineralnych w 4 daktylach odmiany Medjool (100 g):
- Miedź - 0,36 mg (30,6% RWS)
- Potas - 696 mg (29,6% RWS)
- Mangan - 0,296 mg (12,6% RWS)
- Magnez - 54 mg (12,2% RWS)
- Fosfor - 62 mg (7,5% RWS)
- Wapń - 64 mg (6,8% RWS)
- Żelazo - 0,9 mg (5,5% RWS)
- Cynk - 0,44 mg (3,7% RWS)
Daktyle - składniki aktywne
Daktyle, spośród przeciwutleniaczy, najwięcej zawierają: karotenoidów, głównie luteiny i beta-karotenu .
Miąższ owocu daktyli zawiera też polifenole, tj. kwercetynę i kempferol .
Główne kwasy fenolowe w daktylach to kwas kawowy, salicylowy, wanilinowy, protokatechowy, ferulowy, galusowy, synapowy, syryngowy, p - kumarowy i kwas chlorogenowy. Kwasy fenolowe uważane są za skuteczne przeciwutleniacze, ponieważ wychwytują i zmiatają wolne rodniki .
Daktyle zawierają fitosterole, ale i fitoestrogeny, które mogą wiązać receptory estrogenowe.
W zależności od odmiany daktyli mogą występować różnice w ilości tych związków.
Daktyle - właściwości
Daktyle są dobrym źródłem energii dla sportowców
Daktyle zawierają cukry proste - fruktozę i glukozę. Zostają one od razu wchłonięte przez organizm dlatego też są dobrym źródłem energii przed, jak i po treningu. Daktyle uzupełniają glikogen w mięśniach. Ponadto obecność potasu również sprzyja osobom aktywnym. Potas wskazany jest osobom po ciężkich wysiłkach ze względu na regulację wodno-elektrolitową .
Daktyle mają działanie przeciwnowotworowe
Miąższ owocu daktyli zawiera polifenole, takie jak kwercetyna i kemferol. Te związki bioaktywne pozbywają się wolnych rodników i dezaktywują rakotwórcze metabolity oraz zatrzymują cykl komórkowy . Daktyle mają obiecujące działanie cytotoksyczne. Wywołują i niszczą komórki przez apoptozę. Hamują wzrost i rozmnażanie komórek raka płaskonabłonkowego jamy ustnej.
Wykazano, że 50 mg/ml ekstraktu z miąższu daktyla zmniejszyła żywotność komórek HSC-2. Po 24 godzinach do 15,6%, po 48 godzinach do 5,9%, a po 72 godzinach spadła do 2,9% . Oznacza to, że daktyle mają znaczącą aktywność cytotoksyczną i antyproliferacyjną przeciwko komórkom HSC-2. Dzięki temu uznano daktyle za potencjał przeciwnowotworowy. Potwierdzeniem na to są też zmiany morfologiczne tj. kurczenie się jądra, pęcherzykowanie błony komórkowej i zmniejszenie liczby komórek .
Daktyle mają właściwości wyłapywania substancji mutagennych i kancerogennych w organizmie człowieka. Skutkiem czego mogą mieć działanie chemoprewencyjne chroniące przed rakiem trzustki , endometrium, piersi , prostaty, jelita grubego , okrężnicy i płuc .
Podsumowanie
Daktyle mają właściwości wyłapywania substancji mutagennych i kancerogennych w organizmie człowieka. Hamują wzrost i rozmnażanie komórek raka płaskonabłonkowego jamy ustnej, chronią przed rakiem trzustki, endometrium, piersi, prostaty, jelita grubego, okrężnicy i płuc.
Daktyle zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego
Daktyle mogą ograniczać wchłanianie cholesterolu z pożywienia. Wykazano, że ekstrakt z daktyli hamował utlenianie LDL, a większość badanych ekstraktów z daktyli stymulowało również usuwanie cholesterolu z makrofagów. Jest to związane z wysoką zawartością polifenoli w tych owocach. W ten sposób daktyle mogą chronić przed rozwojem miażdżycy, a także zapobiegać chorobie wieńcowej, zawałowi serca i udarowi mózgu .
Daktyle mogą mieć działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze
Związki fenolowe zawarte w daktylach chronią organizm przed drobnoustrojami .
Badacze wykazali, że różne odmiany daktyli mogą mieć silne działanie przeciwbakteryjne przeciwko Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i Pseudomonas aeruginosa .
Polifenole zawarte w daktylach mogą przeciwdziałać drobnoustrojom i różnym szczepom chorobotwórczym. Naukowcy zauwazyli, że że ekstrakty polifenolowe z różnych odmian daktyli hamują wzrost grzybni w szczepach Candida albicans i Aspergillus niger .
Daktyle wspomagają gojenie się ran
Właściwości antyoksydacyjne daktyli sprawiają, że mogą one wspomagać proces gojenia się tkanek w miejscu ran. Eksperci zauważyli, że sok z daktyli przyspiesza proliferację komórek, a to przyczynia się do gojenia ran szybciej o ponad 30%. Wpływ na to mają związki fenolowe i flawonoidy zawarte w daktylach .
uwaga!
Daktyle o żółtym zabarwieniu (odmiana Khalas) mają dużą ilość karotenoidów. Zauważono, że suszenie na słońcu owoców daktyli wpływa na zniszczenie tych związków od 4 do 30% .
Daktyle - przeciwwskazania
Daktyle są silnym alergenem i mogą wywoływać reakcje alergiczne w postaci wysypki .
Suszone daktyle nie są zalecane osobom chorującym na cukrzycę.
Więcej podobnych treści
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168191/nutrients
- https://journals.ashs.org/hortsci/view/journals/hortsci/42/5/article-p1077.xml
- A A Kwaasi i wsp.: Allergy to date fruits: characterization of antigens and allergens of fruits of the date palm (Phoenix dactylifera L.). Allergy, 1999, 54(12), 1270-7.
- Mohamed Al-Farsi i wsp.: Compositional and sensory characteristics of three native sun-dried date (Phoenix dactylifera L.) varieties grown in Oman. J Agric Food Chem, 2005, 53(19), 7586-91.
- Rania Abou Samra i wsp.: Insoluble cereal fiber reduces appetite and short-term food intake and glycemic response to food consumed 75 min later by healthy men. Am J Clin Nutr, 2007, 86(4), 972-9.
- Hamutal Borochov-Neori i wsp.: Date (Phoenix dactylifera L.) fruit soluble phenolics composition and anti-atherogenic properties in nine Israeli varieties. J Agric Food Chem, 2013, 61(18), 4278-86.
- Raed Abdennabi i wsp.: Phoenix dactylifera L. sap enhances wound healing in Wistar rats: Phytochemical and histological assessment. Int J Biol Macromol, 2016, 88, 443-50.
- Hajer Taleb i wsp.: Chemical characterisation and the anti-inflammatory, anti-angiogenic and antibacterial properties of date fruit (Phoenix dactylifera L.). J Ethnopharmacol, 2016, 194, 457-468.
- Reem A Al-Alawi i wsp.: Date Palm Tree ( Phoenix dactylifera L.): Natural Products and Therapeutic Options. Front Plant Sci, 2017, 8, 845.
- Reem Al Alawi i wsp.: Antifibrotic and tumor microenvironment modulating effect of date palm fruit (Phoenix dactylifera L.) extracts in pancreatic cancer. Biomed Pharmacother, 2020, 121, 109522.
- Fiona S Atkinson i wsp.: International tables of glycemic index and glycemic load values 2021: a systematic review. Am J Clin Nutr, 2021, 114(5), 1625-1632.
- Amal Al-Tamimi i wsp.: Antimicrobial and anti-biofilm activities of polyphenols extracted from different Saudi Arabian date cultivars against human pathogens. J Infect Public Health, 2021, 14(12), 1783-1787.
- Juma M Alkaabi i wsp.: Glycemic indices of five varieties of dates in healthy and diabetic subjects. Nutr J., 2011, 10, 59.
- James F. Collins i wsp.: Copper1,2. Adv Nutr., 2011, 2(6), 520–522.
- Devinder Dhingra i wsp.: Dietary fibre in foods: a review. J Food Sci Technol., 2012, 49(3), 255–266.
- Connie M. Weaver i wsp.: Potassium and Health1,2,3. Adv Nutr., 2013, 4(3), 368S–377S.
- Fazal Khan i wsp.: Ajwa Date (Phoenix dactylifera L.) Extract Inhibits Human Breast Adenocarcinoma (MCF7) Cells In Vitro by Inducing Apoptosis and Cell Cycle Arrest. PLoS One., 2016, 11(7), e0158963.
- Musthafa Mohamed Essa i wsp.: Beneficial effects of date palm fruits on neurodegenerative diseases. Neural Regen Res., 2016, 11(7), 1071–1072.
- Khushboo Shahbaz i wsp.: Cytotoxic and Antioxidant Effects of Phoenix dactylifera L. (Ajwa Date Extract) on Oral Squamous Cell Carcinoma Cell Line. Biomed Res Int., 2022, 2022, 5792830.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.