Nektarynki
Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 10źródła
- 6badań
Nektarynka (Prunus persica var. nucipersica) to odmiana brzoskwini zwyczajnej, odróżniająca się od niej gładką skórką. Owoce nektarynki są słodkie i soczyste, dzięki czemu cieszą się coraz większą popularnością wśród konsumentów na całym świecie.
Nektarynki, z uwagi na zawartość witamin i minerałów, a przede wszystkim bogactwo przeciwutleniaczy, posiadają istotne znaczenie w szeroko pojętej profilaktyce zdrowotnej.
W pigułce
- Nektarynki dostarczają sporych ilości różnorodnych witamin i minerałów, a także duże stężenie przeciwutleniaczy.
- Nektarynki, jako owoce o niskiej zawartości kalorii, mogą wspomagać utratę masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
- Wstępne badania sugerują, że nektarynki przyczyniają się do wydłużenia życia oraz zmniejszenia ryzyka nowotworów.
- Nektarynki - z uwagi na wysoką zawartość karotenoidów - wspierają zdrowie skóry.
- Nektarynki są dobrze tolerowanym produktem, lecz nie powinny być spożywane przez osoby, które są uczulone na pyłki brzozy lub traw i jednocześnie wykazują objawy alergii krzyżowej.
- Nektarynki mogą gromadzić pestycydy, dlatego zaleca się je dobrze myć przed spożyciem.
Nektarynki pochodzą z Chin i są powszechnie uprawiane w cieplejszych regionach o umiarkowanym klimacie. Biorąc pod uwagę wartości odżywcze oraz profil genetyczny, są one bardzo podobne do brzoskwiń
Nektarynki - wartości odżywcze
Nektarynka składa się w 88% z wody, 10,6% z węglowodanów, 1,1% z białek oraz śladowych ilości tłuszczów (0,3%).
Wartości odżywcze dla jednej średniej nektarynki (ok. 140g):
- Kalorie - 62,5 kcal
- Białko - 1,5 g
- Tłuszcz - 0,45 g
- Węglowodany - 15,1 g
- Cukry proste - 11,2 g
- Błonnik pokarmowy - 2,41 g
Nektarynka zawiera mało kalorii i niski indeks glikemiczny (IG)
Wartość energetyczna jednej średniej nektarynki wynosi ok. 62 kcal. W związku z tym owoc ten można uznać za niskokaloryczny.
Indeks glikemiczny dla nektarynek wynosi 35 (IG = 35), zaś ładunek glikemiczny 4,1 (ŁG = 4,1). Biorąc pod uwagę te wartości, nektarynki są owocami o niskim indeksie i ładunku glikemicznym .
Nektarynki - witaminy i składniki mineralne
Nektarynki są dobrym źródłem różnorodnych witamin i składników mineralnych, przy czym żadne z nich nie występują w wyjątkowo wysokim stężeniu.
Zawartość witamin w jednej średniej nektarynce (140g):
- Niacyna - 1,59 mg (10% RWS)
- Witamina C - 7,67 mg (9,5% RWS)
- Witamina E - 1,09 mg (9% RWS)
- Tiamina - 0,05 mg (4% RWS)
- Kwas pantotenowy - 0,26 mg (4% RWS)
- Witamina K - 3,12 µg (4% RWS)
- Kwas foliowy - 7,1 µg (3,5% RWS)
- Witamina A - 24,14 µg (3% RWS)
Zawartość składników mineralnych w jednej średniej nektarynce (140g):
- Potas - 285,4 mg (14% RWS)
- Miedź - 0,12 mg (12% RWS)
- Fosfor - 36,9 mg (5% RWS)
- Mangan - 0,08 mg (4% RWS)
- Magnez - 12,8 mg (3% RWS)
- Żelazo - 0,4 mg (3% RWS)
Nektarynki - składniki aktywne
Nektarynka zawiera liczne związki bioaktywne:
- karotenoidy (luteinę, zeaksantynę, β-kryptoksantynę), wykazujące silny potencjał antyoksydacyjny i szeroki prozdrowotny wpływ na organizm,
- kwas chlorogenowy o działaniu przeciwutleniającym i przeciwdrobnoustrojowym .
Nektarynki - właściwości
Nektarynki mogą skutecznie wspomagać odchudzanie
Nektarynki charakteryzują się niezwykle niską zawartością kalorii, dzięki czemu mają swój szczególny udział w diecie odchudzającej. Spożycie słodkich nektarynek, zamiast klasycznych słodyczy, przyczynia się do obniżenia kaloryczności diety i wspomaga redukcję masy ciała.
Przegląd badań z 2020 roku wykazał, że zwiększone spożycie warzyw i owoców jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do utraty wagi . W jednym z zacytowanych badań ustalono, że każda spożyta porcja owoców jest powiązana z obniżeniem masy ciała o 0,27 kg .
Nektarynki mogą wydłużać życie
W 2011 roku opublikowano wyniki badania, w którym oceniono wpływ ekstraktu z nektarynki na długość życia i zdrowie muszki Drosophila melanogaster. Okazało się, że suplementacja nektarynką wydłużyła żywotność muszki, poprawiła metabolizm glukozy oraz zmniejszyła uszkodzenia związane ze stresem oksydacyjnym . Choć jest to niezwykle interesujące badanie, to nie należy przekładać jego wyników bezpośrednio na ludzi.
Niemniej jednak na podstawie przeglądu badań z 2014 roku ustalono, że wyższe spożycie warzyw i owoców koreluje z niższym ryzykiem zgonu ze wszystkich przyczyn, a szczególnie w wyniku chorób układu krążenia .
Podsumowanie
Istnieje prawdopodobieństwo, że przeciwutleniacze obecne w nektarynkach mogą sprzyjać wydłużeniu życia poprzez zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych. Aby potwierdzić tą zależność, potrzeba większej ilości badań klinicznych z udziałem ludzi.
Nektrarynki zmniejszają ryzyko nowotworów
Zgodnie z wynikami badań epidemiologicznych, spożycie zielonych, żółtych i czerwonych warzyw i owoców jest powiązane z proporcjonalnie mniejszym ryzykiem raka. Korzyść ta wynika z wysokiej zawartości karotenoidów .
Na podstawie pracy oceniającej związek spożycia konkretnych warzyw i owoców z ryzykiem raka piersi, stwierdzono, że spożycie co najmniej dwóch porcji brzoskwiń lub nektarynek w ciągu tygodnia może obniżyć raka piersi u kobiet po menopauzie o 41% .
Podsumowanie
Nektarynki mogą zmniejszać ryzyko nowotworów, szczególnie raka piersi. Potrzeba więcej badań klinicznych, które by potwierdziły takie działanie.
Nektarynki wpływają korzystnie na stan skóry
Nektarynki zawierają duże ilości karotenoidów, które w szczególny sposób wpływają na zdrowie skóry.
Wykazano, że karotenoidy opóźniają procesy starzenia się skóry, stymulują komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny oraz wykazują działanie przeciwzapalne. W efekcie karotenoidy powiązane są z poprawą elastyczności i nawilżenia skóry .
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można przypuszczać, że wysokie spożycie produktów zawierających karotenoidy (w tym nektarynek) będzie sprzyjało lepszej kondycji skóry.
Nektarynki - przeciwwskazania
Nektarynki mogą być źródłem alergii
Istnieje grupa osób, u których spożycie nektarynek może dawać objawy reakcji alergicznej określane jako zespół alergii jamy ustnej (OAS). Zjawisko to spowodowane jest przez reagujące krzyżowo alergeny, występujące zarówno w pyłkach roślin jak i niektórych produktach. Układ odpornościowy rozpoznaje białka pożywienia tak jak pyłki i prowadzi do rozwoju objawów OAS, obejmujących:
- swędzenie i pieczenie w jamie ustnej,
- drętwienie i zaczerwienienie ust,
- katar i drapanie w gardle .
W bardzo rzadkich przypadkach spożycie nektarynek u osób uczulonych wcześniej na brzoskwinie wiązało się z wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego .
Alergia krzyżowa na nektarynki (i brzoskwinie) może rozwinąć się u osób uczulonych na pyłki brzozy oraz traw.
porada
Gotowanie owoców powoduje rozkład białek powodujących alergię krzyżową. Z tego względu ugotowane nektarynki mogą być bezpiecznie spożywane również przez osoby cierpiące na OAS.
Nektarynki mogą zawierać pestycydy
Nektarynki posiadają cienką skórkę i są narażone na gromadzenie większej ilości pestycydów niż inne owoce i warzywa. Z tego względu przed spożyciem nektarynek należy je dokładnie - najlepiej kilkakrotnie - umyć pod bieżącą wodą.
wiem więcej!
Więcej podobnych treści
Spis badań i źródeł
- https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/food/pollen-food-allergy-syndrome/
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169914/nutrients
- https://glycemic-index.net/nectarine-fresh-fruit/
- H Nishino i wsp.: Cancer prevention by natural carotenoids. Biofactors, 2000;13(1-4):89-94., 13(1-4), 89-94.
- Olga Boyd i wsp.: Nectarine promotes longevity in Drosophila melanogaster. Free Radic Biol Med, 2011, 50(11), 1669-78.
- Xia Wang i wsp.: Fruit and vegetable consumption and mortality from all causes, cardiovascular disease, and cancer: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. BMJ, 2014, 349, g4490.
- Monica L Bertoia i wsp.: Changes in Intake of Fruits and Vegetables and Weight Change in United States Men and Women Followed for Up to 24 Years: Analysis from Three Prospective Cohort Studies. PLoS Med, 2015, 12(9), e1001878.
- Smruthi Jayarajan i wsp.: Chemical and nutritional evaluation of major genotypes of nectarine ( Prunus persica var nectarina) grown in North-Western Himalayas. J Food Sci Technol, 2019, 56(9), 4266-4273.
- Mark L Dreher i wsp.: A Comprehensive Critical Assessment of Increased Fruit and Vegetable Intake on Weight Loss in Women. Nutrients, 2020, 12(7), 1919.
- Monika Michalak i wsp.: Bioactive Compounds for Skin Health: A Review. Nutrients, 2021, 13(1), 203.
- Teresa T. Fung i wsp.: Intake of specific fruits and vegetables in relation to risk of estrogen receptor-negative breast cancer among postmenopausal women. Breast Cancer Res Treat., 2013, 138(3), 925–930.
- Ting Xiao i wsp.: Anaphylaxis induced by nectarine. Clin Transl Allergy., 2015, 5(Suppl 1), P12.
- https://www.researchgate.net/publication/285947162_Health_benefits_of_peach_nectarine_and_plums
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.