Jeżyny
Ostatnia aktualizacja: 02 października 2022
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 6źródła
- 7badań
Jeżyny to owoce należące do rośliny z gatunku jeżyna krzewiasta (Rubus fruticosus L.), która należy do rodziny różowatych (Rosaceae). Roślina ta jest uprawiana praktycznie na całym świecie.
Wpływ na zdrowie: | Pozytywny |
Nazwa: | Jeżyny |
Grupa: | Owoce |
Bogaty w: | Błonnik pokarmowy, witamina C, witamina K, mangan, polifenole |
Właściwości: | Działanie przeciwbakteryjne, wzmacnianie kości, zwiększanie krzepliwości krwi, zapobieganie chorobom układu krążenia |
Przeciwwskazania: | Produkt ogólnie bezpieczny dla zdrowia Osoby będące na diecie niskobłonnikowej i z alergią na jeżyny |
W ciąży | Bezpieczne |
Jak przechowywać: | Najlepiej przechowywać w lodówce, w szufladzie na owoce |
Cena: | Jeżyny świeże - 16 zł/250 g |
W pigułce
- Jeżyny to owoce o niskiej kaloryczności (43 kcal/100 g) i niskim indeksie glikemicznym (IG = 25)
- Jeżyny są stosunkowo zasobne w błonnik, witaminę K i C, mangan oraz związki polifenolowe (przeciwutleniacze)
- Jeżyny wykazują działanie przeciwbakteryjne i hamują rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie chorób przyzębia
- Za sprawą obecnych składników, jeżyny mogą prawdopodobnie zwiększać krzepliwość krwi, wzmacniać kości i chronić przed rozwojem chorób układu krążenia
Jakie wartości odżywcze mają jeżyny?
Jeżyny są owocami niskokalorycznymi
Jeżyny charakteryzują się niską kalorycznością, która wynosi 43 kcal/100 g. Zgodnie z tym, jedna garść jeżyn (60 g) dostarcza tylko 25,8 kcal. Niewielka wartość energetyczna jeżyn wynika z wysokiej zawartości wody. Woda stanowi aż 88,2% masy owocu.
Głównym składnikiem jeżyn są węglowodany (9,61 g/100 g). Owoce te dostarczają niewielkich ilości białka (1,39 g/100 g) i tłuszczu (0,49 g/100 g).
Jeżyny są cennym składnikiem diety ze względu na wysoki poziom błonnika. W 100 gramach jeżyn znajduje się 5,3 g tego składnika. Oznacza to, że spożywając jedną garść jeżyn, dostarczamy 3,2 g błonnika pokarmowego (czyli ok. 12,8% dziennego zapotrzebowania).
Jeżyny zawierają witaminę C, witaminę K i mangan
W jeżynach znajduje się wiele różnych witamin i składników mineralnych, choć w większości przypadków poziom ich nie jest zbyt wysoki. Wyjątek stanowią witamina C, witamina K i mangan, których ilość jest stosunkowo duża biorąc pod uwagę dzienne zapotrzebowanie człowieka na te składniki. Zawartość witamin kształtuje się następująco:
- Witamina C - 11,9 mg (15,8% RWS)
- Witamina K - 12,6 µg (15,8% RWS)
- Kwas foliowy - 15 µg (7,5% RWS)
- Witamina E - 0,7 mg (5,9% RWS)
- Kwas pantotenowy - 0,16 mg (2,8% RWS)
- Niacyna - 0,39 mg (2,4% RWS)
- Witamina B6 - 0,018 mg (1,3% RWS)
- Witamina B1 - 0,012 mg (1,1% RWS)
- Witamina B2 - 0,016 mg (1,1% RWS)
Poniżej podano zawartość poszczególnych składników mineralnych:
- Mangan - 0,39 mg (19,4% RWS)
- Potas - 97,2 mg (4,9% RWS)
- Magnez - 12,0 mg (3,2% RWS)
- Cynk - 0,32 mg (3,2% RWS)
- Żelazo - 0,37 mg (2,7% RWS)
- Wapń - 17,4 mg (2,2% RWS)
- Fosfor - 13,2 mg (1,9% RWS)
- Miedź - 0,1 mg (10,0% RWS)
Jeżyny zawierają kwasy organiczne
Jeżyny są źródłem kwasów organicznych, których łączna zawartość wynosi ok. 1,3-2,5 g/100 g. Wśród tej grupy związków, w najwyższych ilościach występują:
- Kwas cytrynowy
- Kwas jabłkowy
- Kwas winowy
Jeżyny dostarczają związków fenolowych
Jeżyny obfitują w polifenole, które są naturalnymi, silnymi przeciwutleniaczami, które posiadają zdolność do zmiatania wolnych rodników. W największych ilościach występują związki fenolowe takie, jak:
- Procyjanidyny (B1 i B2)
- Cyjanidyno-3-glukozyd
- Kwercetyna
- Kwas ferulowy
- Kwas galusowy
- Elagotaniny (w tym kwas elagowy)
Jeżyny mają niski indeks (IG) i ładunek glikemiczny (ŁG)
Jeżyny należy zaliczyć do owoców o niskim indeksie glikemicznym, którego wartość wynosi 25 (IG = 25). Dodatkowo charakteryzują się one niskim ładunkiem glikemicznym. Dla 1 garści jeżyn kształtuje się on na poziomie 1,44 (ŁG = 1,44).
Niski indeks i ładunek glikemiczny jeżyn sprawiają, że owoce te mogą być spożywane przez osoby z insulinoopornością i cukrzycą typu 2.
Jakie właściwości mają jeżyny?
Jeżyny mają działanie przeciwbakteryjne
Przeprowadzone badania laboratoryjne wykazały, że ekstrakt przygotowany na bazie jeżyny wykazywał właściwości hamujące aktywność bakterii takich, jak:
- Fusobacterium nucleatum
- Streptococcus mutans
- Porphyromonas gingivalis
Warto tu wspomnieć, że wszystkie trzy wymienione bakterie są zaangażowane w powstawanie corób przyzębia. Dlatego też można przypuszczać, że owoce jeżyny pomagają zachować zdrowie jamy ustnej.
Jeżyny poprawiają krzepliwość krwi
W jeżynach znajdują się duże ilości manganu i witaminy K, które są zaangażowane w procesach związanych z krzepnięciem krwi. Mangan uczestniczy w wytwarzaniu protrombiny (czynnik krzepnięcia krwi), zaś witamina K wpływa na aktywność wątrobowych czynników krzepnięcia krwi.
Jeżyny dostarczają składniki ważne dla budowy kości
Obecne w jeżynach w wysokich ilościach witaminy C i K, a także mangan są związkami niezbędnymi dla zapewnienia zdrowia kości i przyczyniającymi się do zwiększenia ich gęstości mineralnej (BMD). Dlatego też włączenie jeżyn do diety wydaje się być dobrą praktyką stosowaną w celu wzmocnienia kości i zapobiegania osteoporozie.
Jeżyny mogą wspomagać układ krążenia
Przeprowadzone badania dowiodły, że witamina C która znajduje się w jeżynach może zmniejszać ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych, takich jak choroba wieńcowa i udar mózgu.
Przeciwwskazania
Uważa się, że jeżyny są bezpieczne dla zdrowia i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Nie powinny jednak spożywać ich osoby, które mają na nie alergie. Ze względu na wysoki poziom błonnika, nie powinny po nie sięgać również osoby, które muszą stosować dietę o niskiej zawartości tego składnika.
Jak spożywać jeżyny?
Jeżyny najczęściej spożywa się na surowo lub przygotowuje z nich przetwory takie, jak dżemy, soki, wino, galaretki. Nadają się również jako dodatek do ciast, koktajli, lodów i sałatki owocowej.
Wskazówki przy kupowaniu
Kupując jeżyny należy zwrócić uwagę, aby cechowały się mocno fioletową/czarną barwą. Jeżyny powinny mieć błyszczącą powierzchnię i powinny być jędrne w dotyku. Nie mogą być pomarszczone, ani przesuszone. Należy zrezygnować z wyboru tych jeżyn, które mają wgniecenia i delikatne plamki.
Przechowywanie
Jeżyny najlepiej przechowywać w lodówce, w szufladzie na owoce. Powinny być umieszczone w wentylowanym pojemniku (np. opakowanie plastikowe z otworami). Dzięki temu będzie mógł zostać odprowadzony nadmiar wilgoci, a także produkowany przez jeżyny etylen - hormon roślinny, który przyspiesza dojrzewanie owoców (a w efekcie - powodujący ich psucie się). Nie należy myć jeżyn przed przechowywaniem. Jeżyny nadają się do przechowywania w takich warunkach przez ok. 3-5 dni.
Więcej podobnych treści
Truskawki
Truskawki to owoce obfitujące w witaminę C, potas, kwas foliowy i polifenole. Spożywanie truskawe...
- dr Bartosz Kulczyński
- 11 lutego 2021
Gruszka
Gruszka to jeden z najpopularniejszych owoców na całym świecie. Gruszki zawierają wysokie ilości ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 01 stycznia 2021
Borówka amerykańska
Borówka amerykańska, czyli borówka wysoka to niskokaloryczny owoc, który jest co raz bardziej pop...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 stycznia 2021
Mandarynki - wszystko co warto wiedzieć
Mandarynki to owoce cytrusowe o stosunkowo niskiej kaloryczności i niskim indeksie glikemicznym. ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 24 marca 2021
Brzoskwinia: wartości odżywcze, właściwości i przeciwwskazania
Brzoskwinia (Prunus persica Batsch) to owoc pestkowy z rodziny różowatych, który pochodzi z Chin....
- dr Bartosz Kulczyński
- 04 lutego 2021
Maliny
Maliny (Rubus idaeus) to owoce niskokaloryczne, które są bogatym źródłem błonnika pokarmowego. Za...
- dr Bartosz Kulczyński
- 04 lutego 2021
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/173946/nutrients
- https://foodstruct.com/food/blackberry
- Teresa Pinto i wsp.: Influence of cultivar and of conventional and organic agricultural practices on phenolic and sensory profile of blackberries (Rubus fruticosus). J Sci Food Agric, 2018, 98(12), 4616-4624.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222332/
- Octavio A. González i wsp.: Antibacterial Effects of Blackberry Extract Target Periodontopathogens. J Periodontal Res., 2013, 48(1), 80–86.
- Guo‐Chong Chen i wsp.: Vitamin C Intake, Circulating Vitamin C and Risk of Stroke: A Meta‐Analysis of Prospective Studies. J Am Heart Assoc., 2013, 2(6), e000329.
- Hai-fei Chen i wsp.: Treatment of vitamin K-dependent coagulation factor deficiency and subarachnoid hemorrhage. World J Emerg Med., 2011, 2(1), 73–76.
- Giuseppe Della Pepa i wsp.: Microelements for bone boost: the last but not the least. Clin Cases Miner Bone Metab., 2016, 13(3), 181–185.
- Patrick M. Solverson i wsp.: Blackberry Feeding Increases Fat Oxidation and Improves Insulin Sensitivity in Overweight and Obese Males. Nutrients., 2018, 10(8), 1048.
- Zheng Ye i wsp.: Antioxidant vitamins intake and the risk of coronary heart disease: meta-analysis of cohort studies. Eur J Cardiovasc Prev Rehabil, 2008, 15(1), 26-34.
- Yanfu Fang i wsp.: Effect of vitamin K on bone mineral density: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Bone Miner Metab, 2012, 30(1), 60-8.
- Hanieh Malmir i wsp.: Vitamin C intake in relation to bone mineral density and risk of hip fracture and osteoporosis: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Br J Nutr, 2018, 119(8), 847-858.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.