Nasiona konopi

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Nasiona konopi

Ostatnia aktualizacja: 03 października 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 7źródła
  • 8badań

Nasiona konopi pozyskiwane są z konopi siewnej (Cannabis sativa). Można je kupić w postaci ziaren niełuskanych, łuskanych lub zmielonych (siemię konopne). Z uwagi na niezwykle korzystny profil składników odżywczych, nasiona konopi cieszą się coraz większą popularnością.


W pigułce

  • Nasiona konopi są wyjątkowo dobrym źródłem zdrowych tłuszczów z rodziny omega-3 i omega-6, błonnika pokarmowego, składników mineralnych oraz flawonoidów.
  • Nasiona konopi zawierają pełnowartościowe białko roślinne, dzięki czemu mogą stanowić cenny produkt w diecie wegan i wegetarian.
  • Regularne spożycie nasion konopi może zmniejszać ryzyko chorób serca.
  • Niełuskane nasiona konopi łagodzą zaparcia.
  •  W rzadkich przypadkach nasiona konopi mogą powodować alergię pokarmową.

Nasiona konopi dostępne w sprzedaży pochodzą wyłącznie z konopi siewnej (włóknistej, Cannabis sativa), która w odróżnieniu do konopi indyjskiej (marihuany, Cannabis indica), zawiera śladowe ilości (<0,3%) odurzającego i psychoaktywnego tetrahydrokannabinolu (THC). Konopia siewna jest natomiast dobrym źródłem kannabidiolu (CBD) - fitokannabinoidu o licznych potencjalnych właściwościach prozdrowotnych, lecz bez działania uzależniającego i psychoaktywnego.

Wiedza

wiem więcej!

Fitokannabinoidy, takie jak kannabidiol (CBD) i tetrahydrokannabinol (THC), syntetyzowane są we włoskach gruczołowych żeńskich kwiatów konopi i głównie tam występują. Nasiona konopi (niezależnie od odmiany i pod warunkiem, że nie są zanieczyszczone) nie zawierają zatem THC i CBD, a jeśli zawierają to w śladowych ilościach .

Z nasion konopi otrzymuje się szeroką gamę produktów, z czego najistotniejsze są łuskane nasiona kanopi, olej, mąka oraz białko konopne. Łuski nasion konopi wykorzystywane są w przemyśle spożywczym do wzbogacania produktów pszennych w błonnik i składniki odżywcze .

Nasiona konopi- wartości odżywcze

Nasiona konopi dostarczają 38 - 52% tłuszczu, 30 - 39% białka i 5 - 30% błonnika pokarmowego . Tłuszcz nasion konopi składa się w dużej mierze z niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego (55% - 64%) i kwasu α-linolenowego (15%-26%), a także kwasu oleinowego (9%-22%), który zaliczany jest do jednonienasyconych kwasów tłuszczowych .

Białko występujące w nasionach konopi cechuje się wysoką strawnością i - w przeciwieństwie do większości produktów roślinnych - jest źródłem wszystkich dziewięciu aminokwasów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Dzięki temu nasiona konopi stanowią wartościowy dodatek do diety wegańskiej i wegetariańskiej.

Całe (niełuskane) nasiona konopi zawierają znaczące ilości błonnika pokarmowego (20% to błonnik rozpuszczalny, 80% nierozpuszczalny). Ziarna konopi są także doskonałym źródłem licznych fitochemikaliów (związków fenolowych i tokoferoli) oraz składników mineralnych (manganu, fosforu, magnezu, miedzi, cynku) .

Wartości odżywcze w przeliczeniu na jedną porcję łuskanych nasion konopi (2 łyżki = 20g) :

Wartości odżywcze
Kalorie 110,6 kcal
Białko 6,32 g
Tłuszcz 9,76 g
kwas alfa-linolenowy (omega-3) 1,76 g
Węglowodany 1,73 g
Błonnik pokarmowy 0,8 g
Witaminy i składniki mineralne
      Witamina B1      0,26 mg (23% RWS)            Mangan            1,52 mg (76% RWS)
Niacyna 1,84 mg (11% RWS) Fosfor 330 mg (47% RWS)
Kwas foliowy 22 μg (11% RWS) Magnez 140 mg (37% RWS)
Witamina B6 0,12 mg (9% RWS) Miedź 0,32 mg (32% RWS)
Witamina B2 0,06 mg (4% RWS) Cynk 1,98 mg (20% RWS)
    Potas 240 mg (12% RWS)
    Żelazo 1,59 mg (11% RWS)

Nasiona konopi mają niski indeks glikemiczny - wynosi on 4 (IG = 4) .

Nasiona konopi - właściwości

Nasiona konopi to produkt zawierający bogactwo składników odżywczych, których spożycie może obniżać poziom cholesterolu i zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia. Ilość badań oceniających wpływ konsumpcji nasion konopi na stan zdrowia człowieka jest póki co ograniczona. Jednak nasiona konopi pod wieloma względami dorównują wartościom odżywczym nasion chia i siemienia lnianego, które to cechują się szerokim zakresem właściwości prozdrowotnych.

Nasiona konopi działają ochronnie na serce

Nasiona konopi obfitują w składniki odżywcze, które posiadają udokumentowany pozytywny wpływ na zdrowie kardiometaboliczne. Mowa tutaj przede wszystkim o:

  • kwasie linolowym (LA) z rodziny omega-6, którego spożycie jest powiązane z redukcją stężenia cholesterolu frakcji LDL (tzw. zły cholesterol) ,
  • kwasie alfa-linolenowym (ALA) z rodziny omega-3, który przyczynia się do obniżenia poziomu triglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL ,
  • błonniku pokarmowym, który zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia ,
  • argininie - aminokwasie o działaniu przeciwzapalnym i obniżającym ciśnienie krwi .

Nasiona konopi łagodzą zaparcia

Niełuskane nasiona konopi obfitują w nierozpuszczalny błonnik pokarmowy, wykazujący wysoką skuteczność w profilaktyce i terapii zaparć.

W badaniu klinicznym z udziałem 120 osób z zaparciami czynnościowymi wykazano, że suplementacja tabletek z nasion konopi (7,5 g dwa razy na dobę) jest bezpiecznym i skutecznym środkiem łagodzącym zaparcia .

Uwaga

uwaga!

Łuskane nasiona konopi zawierają dużo mniej błonnika pokarmowego niż całe nasiona i mogą nie dawać takich korzyści w zakresie redukcji zaparć.

Nasiona konopi mogą działać korzystnie na skórę

Nasiona konopi, a przede wszystkim olej z nich pozyskiwany, mogą stanowić przydatny produkt wspomagający terapię atopowego zapalenia skóry (AZS).

W 20- tygodniowym badaniu wykazano, że codzienne spożycie oleju konopnego przyczyniło się do lepszego nawilżenia skóry, redukcji świądu i ograniczenia leków na AZS. Naukowcy sugerują, że korzyść ta wynika z wysokiej zawartości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (PUFA) w oleju konopnym .

zdrowe

Nasiona konopi - przeciwwskazania

W rzadkich przypadkach nasiona konopi mogą być powodem alergii pokarmowej. Istnieje prawdopodobieństwo występowania alergii krzyżowej pomiędzy nasionami konopi a orzechami laskowymi .

Niełuskane nasiona konopi zawierają duże ilości nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Nadmierne ich spożycie może zatem przyczyniać się do wystąpienia dolegliwości jelitowych w postaci wzdęć, bólu brzucha i niestrawności.

Choć nie ma oficjalnych wytycznych co do dopuszczalnej maksymalnej porcji nasion konopi, na podstawie zaleceń dotyczących siemienia lnianego i nasion chia, można przyjąć że bezpieczna dawka konopnych nasion niełuskanych nie powinna przekraczać 4 - 5 łyżek (40 - 50 g) na dzień.

Jak jeść nasiona konopi?

Nasiona konopi mają łagodny, orzechowy smak. Można je jeść na surowo lub dodawać do wypieków na słodko i na słono tak samo jak orzechy, ziarna słonecznika, pestki dyni czy siemię lniane. Nasiona konopi nadają się do lekkiego prażenia na patelni oraz do mielenia w malakserze. Świeżo zmielone ziarna konopi sprawdzą się doskonale jako dodatek do koktajli.

Nasiona konopi warto stosować jako posypka do:

  • słodkich śniadań: owsianek, jaglanek, gryczanek,
  • jogurtów naturalnych z dodatkami,
  • naleśników i omletów,
  • wszelkich sałatek,
  • kanapek i past kanapkowych,
  • domowego chleba,
  • zup i dań obiadowych (np. makaronów, kasz, ryżu).

Z nasion konopi można także przygotować napój konopny potocznie określany "mlekiem" konopnym, który stanowi ciekawą alternatywę dla mleka krowiego na diecie wegańskiej lub w przypadku osób nietolerujących laktozy. W tym celu wystarczy zalać 0,5 szklanki łuskanych nasion konopi wodą (ok. 1,5 szklanki), zmiksować dokładnie malakserem i przelać przez drobne sitko lub gazę. Do smaku można dodać odrobinę zmielonej wanilii, cynamonu, miodu, lub syropu daktylowego.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170148/nutrients
  • https://glycemic-index.net/hemp-seed-peeled/
  • Brian J Wells i wsp.: Association between dietary arginine and C-reactive protein. Nutrition, 2005, 21(2), 125-30.
  • James Callaway i wsp.: Efficacy of dietary hempseed oil in patients with atopic dermatitis. J Dermatolog Treat, 2005, 16(2), 87-94.
  • Chung-Wah Cheng i wsp.: Efficacy of a Chinese herbal proprietary medicine (Hemp Seed Pill) for functional constipation. Am J Gastroenterol, 2011, 106(1), 120-9.
  • Diane E Threapleton i wsp.: Dietary fibre intake and risk of cardiovascular disease: systematic review and meta-analysis. BMJ, 2013, 347, f6879.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter