Kukurydza
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 18źródła
- 9badań
Kukurydza (Zea mays L.) to roślina z gatunku wiechlinowatych, ciesząca się ogromną popularnością na całym świecie. Występuje w przetworzonej postaci w wielu produktach spożywczych, dlatego też jemy ją praktycznie każdego dnia.
W pigułce
- Kukurydza jest dobrym źródłem witamin z grupy B, potasu oraz związków bioaktywnych (karotenoidów, antocyjanów i kwasów fenolowych).
- Kukurydza nie zawiera glutenu i jest często wykorzystywana do produkcji żywności bezglutenowej.
- Kukurydza należy do pełnoziarnistych produktów zbożowych, których spożycie zmniejsza ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.
- Kukurydza jest bardzo dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego, którego spożycie wpływa pozytywnie na pracę jelit i mikroflorę jelitową.
- Kukurydza, jako doskonałe źródło luteiny i zeaksantyny, może wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie oczu.
- Najzdrowszą formą kukurydzy jest gotowana kolba, kukurydzę konserwową najlepiej spożywać w ograniczonych ilościach.
- Ostrożność w spożyciu kukurydzy powinny zachować osoby z cukrzycą typu 2 i z zespołem jelita drażliwego.
Kukurydza pochodzi z Ameryki Północnej, skąd została rozpowszechniona na cały świat za sprawą Krzysztofa Kolumba. Zboże to stanowi podstawę diety w Stanach Zjednoczonych i jest nieodłącznym składnikiem kuchni meksykańskiej .
Wyróżnia się wiele odmian kukurydzy, z czego większość wykorzystywana jest na paszę dla zwierząt oraz do produkcji licznych produktów spożywczych na bazie kukurydzy (m.in. mąki kukurydzianej, oleju kukurydzianego i syropu kukurydzianego).
Dostępne w sklepach kolby kukurydzy i kukurydza w puszce to wyłącznie kukurydza cukrowa. Istnieją również odmiany kukurydzy o różnych barwach (np. niebieskiej, fioletowej, czerwonej), lecz w Polsce są rzadko spotykane.
uwaga!
Uprawiana i dostępna w sprzedaży kukurydza nie jest modyfikowana genetycznie (GMO). Od 2013 roku istnieje całkowity zakaz uprawy kukurydzy GMO w Polsce .
Kukurydza - wartości odżywcze
Wartości odżywcze w przeliczeniu na jedną średnią kolbę surowej kukurydzy (100 g części jadalnych):
- Kalorie - 86 kcal
- Białko - 3,27 g
- Tłuszcz - 1,35 g
- Węglowodany - 18,7 g
- Cukry proste - 6,26 g
- Błonnik pokarmowy - 2 g
Kukurydza zawiera umiarkowane ilości kalorii i ma średni indeks glikemiczny (IG)
Jedna średnia kolba słodkiej kukurydzy (ok. 100 g ziaren) dostarcza 86 kcal, stąd można uznać ją za produkt umiarkowanie kaloryczny . Kukurydza w puszce zawiera 67 kcal w 100 g .
Indeks glikemiczny gotowanej, a także konserwowej kukurydzy wynosi 48 - 62 (IG ~ 55) - jest to zatem produkt o średnim indeksie glikemicznym. Ładunek glikemiczny kukurydzy uzależniony jest od gatunku kukurydzy i zawartości węglowodanów i może wynosić 9 - 27 (ŁG ~ 18). Kukurydza gotowana i z puszki posiada średni lub wysoki ładunek glikemiczny .
Kukurydza - witaminy i składniki mineralne
Kukurydza zawiera umiarkowane ilości witamin i składników mineralnych, z czego najwięcej występuje kwasu foliowego, witamin z grupy B, potasu i fosforu.
Zawartość witamin w ziarnach z jednej średniej kukurydzy (100g):
- Kwas foliowy - 42 µg (21% RWS)
- Witamina B1 - 0,16 mg (14% RWS)
- Kwas pantotenowy - 0,72 mg (12% RWS)
- Niacyna - 1,77 mg (11% RWS)
- Witamina C - 6,8 mg (8% RWS)
- Witamina B6 - 0,093 mg (7% RWS)
- Witamina B2 - 0,055 mg (4% RWS)
Zawartość składników mineralnych w ziarnach z jednej średniej kukurydzy (100g):
- Potas - 270 mg (13% RWS)
- Fosfor - 89 mg (13% RWS)
- Magnez - 37 mg (10% RWS)
- Mangan - 0,163 mg (8% RWS)
- Miedź - 0,054 mg (5% RWS)
- Cynk - 0,46 mg (5% RWS)
- Żelazo - 0,52 mg (4% RWS)
Kukurydza - składniki aktywne
Kukurydza jest bogata w kwasy fenolowe (kwas ferulowy, kwas kumarowy i kwas syryngowy), flawonoidy (szczególnie antocyjany), karotenoidy oraz ligniny. Na tle innych produktów zbożowych (pszenicy, ryżu, owsa) cechuje się ona najwyższą aktywnością przeciwutleniającą i unikalnym profilem składników aktywnych.
Zawartość związków bioaktywnych w kukurydzy może znacząco różnić się w zależności od jej odmiany, dla przykładu:
- kukurydza niebieska, czerwona i fioletowa zawiera wysokie stężenie antocyjanidyn (do 325 mg/100 g suchej masy),
- kukurydza żółta obfituje w karotenoidy (do 823 μg/100 g suchej masy), w tym luteinę (50%), zeaksantynę (40%), β-kryptoksantynę (3%), β-karoten (4%) i α-karoten (2%) .
Kukurydza - właściwości
Kukurydza należy do pełnoziarnistych ziaren
Kukurydza bardzo często uznawana jest za warzywo, jednak z botanicznego punktu widzenia należy ona do pełnoziarnistych zbóż. Spożycie produktów pełnoziarnistych, w tym kukurydzy, powiązane jest z mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 oraz niektórych nowotworów .
Kukurydza nie zawiera glutenu
Kukurydza jest wolna od glutenu i stanowi podstawowy składnik diety bezglutenowej. Mąka i skrobia kukurydziana są wykorzystywane jako dobre zamienniki dla pszenicy podczas produkcji bezglutenowych produktów zbożowych.
wiem więcej!
Kukurydza wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego
Kukurydza jest bardzo dobrym źródłem nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego w postaci lignin i skrobi opornej. Spożycie tego rodzaju błonnika pokarmowego powoduje zwiększenie mas kałowych, przyspieszenie pasażu jelitowego i redukcję zaparć .
Skrobia oporna wykazuje także niezwykle korzystny wpływ na mikrobiom jelitowy - w metaanalizie z 2023 roku wykazano, że spożycie skrobi opornej jest związane z wyższą liczebnością takich bakterii jelitowych jak Ruminococcus, Agathobacter, Faecalibacterium i Bifidobacterium .
Kukurydza może wpływać korzystnie na wzrok
Żółta i czerwona kukurydza są zasobne w karotenoidy, zwłaszcza luteinę i zeaksantynę.
Wysokie spożycie luteiny działa ochronnie na wzrok i chroni przed rozwojem chorób oczu takich jak zaćma czy degeneracja plamki żółtej (AMD). Podobne właściwości wykazuje także zeaksantyna .
Czy kukurydza konserwowa jest zdrowa?
Choć świeża kukurydza jest najlepszym wyborem, również kukurydza konserwowa może być spożywana raz na jakiś czas w ramach zdrowej diety. Posiada ona zbliżone wartości odżywcze w porównaniu do kukurydzy świeżej. Podstawowa różnica dotyczy zawartości sodu, którego spożycie warto ograniczać. Kukurydza w puszce zawiera ok. 205 mg sodu w 100 g (10% RWS), zaś kukurydza świeża zaledwie 15 mg sodu w 100 g.
Wybierając kukurydzę konserwową warto zwrócić uwagę na jak najprostszy skład produktu - wystarczy kukurydza, woda i sól. Niektórzy producenci dodają również cukier. Takich produktów lepiej się wystrzegać.
Kukurydza w puszce a bisfenol A
Produkty puszkowane wzbudzają wiele kontrowersji z uwagi na możliwość przechodzenia do żywności bisfenolu A z powłok (żywic epoksydowych), którymi wyściełane są puszki. Bisfenol A to substancja chemiczna o budowie podobnej do ludzkich estrogenów (hormonów płciowych), która zaburza pracę układu rozrodczego, odpornościowego i gospodarki hormonalnej organizmu .
Choć wielu producentów opakowań do żywności odchodzi od stosowania powłok z bisfenolem A, nie jest to jeszcze norma. Na podstawie badań próbek żywności w USA można zauważyć, że niektóre warzywa puszkowane (w tym jedna próbka z kukurydzą konserwową) są źródłem dużych ilości bisfenolu A . Nie wiadomo jak wygląda sytuacja w Polsce.
Aby ograniczyć pobór bisfenolu A z produktów konserwowych:
- wybieraj te w szklanych słoikach zamiast w puszkach (coraz częściej można takie kupić),
- szukaj produktów z oznaczeniem "BPA free" (niestety w przypadku żywności konserwowanej jest to dosyć rzadka praktyka),
- unikaj puszek wgniecionych i uszkodzonych - wówczas bisfenol A przenika do żywności w największym stopniu,
- nie podgrzewaj puszek w mikrofalówce ani nie wystawiaj ich na działanie promieni słonecznych,
- niewykorzystaną zawartość puszki przechowuj w lodówce w zamykanym szklanym pojemniku.
Kukurydza - przeciwwskazania
Kukurydza może być spożywana przez większość osób. Wyjątek stanowią osoby z alergią na kukurydzę, która występuje stosunkowo rzadko.
Ostrożność w spożyciu kukurydzy powinni zachować:
- chorzy na cukrzycę typu 2 z uwagi na średni lub wysoki ładunek glikemiczny kukurydzy,
- chorzy na zespół jelita drażliwego - w niektórych przypadkach kukurydza może nasilić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego .
Naukowcy sugerują, aby pacjenci ze zdiagnozowaną celiakią, którzy zmagają się z objawami choroby pomimo ścisłego przestrzegania diety bezglutenowej, zrezygnowali także ze spożycia kukurydzy. Choć kukurydza naturalnie nie zawiera glutenu, występuje w niej białko o nazwie zeina, które jest podobne do glutenu. Przypuszcza się, że u niewielkiego odsetka chorych na celiakię kukurydza może być równie szkodliwa jak gluten. Niemniej jednak hipoteza ta wymaga większej ilości badań .
Jak jeść kukurydzę?
Najlepszym i najzdrowszym sposobem przygotowania kukurydzy jest ugotowanie całej kolby w wodzie. Wystarczy usunąć liście i włoski, a następnie włożyć kolbę kukurydzy do wrzącej wody. Kukurydza będzie gotowa do spożycia po ok. 20 minutach gotowania. Kolbę kukurydzy można także ugotować na parze, upiec w piekarniku lub grillować.
Ugotowaną kolbę kukurydzy można zjeść z dodatkiem niewielkiej ilości masła i soli (opcjonalnie) jako osobny posiłek lub dodatek do dania głównego. Obrane ziarna z gotowanej kukurydzy świetnie sprawdzą się jako składnik sałatek, gulaszów, dań typu curry, makaronów i zup. Wykorzystanie ugotowanych ziaren kukurydzy zamiast kukurydzy z puszki jest prostym sposobem na zredukowanie ilości sodu w diecie.
Gdzie znajduje się kukurydza?
Kukurydza jest powszechnie spożywanym produktem, ponieważ z jej ziaren produkuje się:
- mąkę kukurydzianą,
- skrobię kukurydzianą,
- kaszę kukurydzianą,
- płatki kukurydziane,
- chrupki kukurydziane,
- wafle kukurydziane,
- syrop kukurydziany (syrop glukozowo - fruktozowy),
- popcorn,
- olej kukurydziany.
Mąka kukurydziana (zmielone ziarna kukurydzy) i skrobia kukurydziana znajdują się w wielu produktach przetworzonych (m.in. w pieczywie, tortillach, plackach, produktach bezglutenowych).
Ze skrobi kukurydzianej produkuje się syrop glukozo - fruktozowy wykorzystywany powszechnie do słodzenia deserów mlecznych, płatków zbożowych, napojów, słodyczy i wyrobów cukierniczych. Wysokie spożycie syropu glukozo - fruktozowego wykazuje negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ zwiększa ryzyko m.in. chorób serca, cukrzycy typu 2 i otyłości.
Olej kukurydziany jest dobrym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolowego. Może być stosowany na surowo jako dodatek do sałatek i innych potraw .
Więcej podobnych treści
Koperek
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Kapusta pekińska
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Warzywa
Warzywa powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Poznaj listę wszystkich warzyw, które warto włąc...
- Martyna Szałankiewicz
- 05 września 2023
Skorzonera (wężymord)
Skorzonera (wężymord) to warzywo korzeniowe przypominające w smaku szparagi. Czy skorzonera jest ...
- Paulina Styś-Nowak
- 07 września 2023
Rabarbar
Rabarbar to warzywo bogate w liczne wartości odżywcze. Jak wpływa na zdrowie? Kto powinien go uni...
- Paulina Styś-Nowak
- 13 września 2023
Brukiew
Brukiew to warzywo korzeniowe z rodziny kapustowatych. Jakie posiada wartości odżywcze? Czy warto...
- Paulina Styś-Nowak
- 15 września 2023
Spis badań i źródeł
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX%3A02001L0018-20080321
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169214/nutrients
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169998/nutrients
- https://glycemicindex.com/gi-search/?food_name=corn+sweet&product_category=&country=&gi=&gi_filter=&serving_size_(g)=&serving_size_(g)_filter=&carbs_per_serve_(g)=&carbs_per_serve_(g)_filter=&gl=&gl_filter=
- Le Ma i wsp.: Lutein and zeaxanthin intake and the risk of age-related macular degeneration: a systematic review and meta-analysis. Br J Nutr, 2012, 107(3), 350-9.
- J Dupont i wsp.: Food uses and health effects of corn oil. J Am Coll Nutr, 1990, 9(5), 438-70.
- Juan P Ortiz-Sánchez i wsp.: Maize prolamins could induce a gluten-like cellular immune response in some celiac disease patients. Nutrients, 2013, 5(10), 4174-83.
- Dagfinn Aune i wsp.: Whole grain and refined grain consumption and the risk of type 2 diabetes: a systematic review and dose-response meta-analysis of cohort studies. Eur J Epidemiol, 2013, 28(11), 845-58.
- Xiao-Hong Liu i wsp.: Association between lutein and zeaxanthin status and the risk of cataract: a meta-analysis. Nutrients, 2014, 6(1), 452-65.
- Matthew Lorber i wsp.: Exposure assessment of adult intake of bisphenol A (BPA) with emphasis on canned food dietary exposures. Environ Int, 2015, 77, 55-62.
- Paul S Bernstein i wsp.: Lutein, zeaxanthin, and meso-zeaxanthin: The basic and clinical science underlying carotenoid-based nutritional interventions against ocular disease. Prog Retin Eye Res, 2016, 50, 34-66.
- Guo-Chong Chen i wsp.: Whole-grain intake and total, cardiovascular, and cancer mortality: a systematic review and meta-analysis of prospective studies. Am J Clin Nutr, 2016, 104(1), 164-72.
- Dagfinn Aune i wsp.: Whole grain consumption and risk of cardiovascular disease, cancer, and all cause and cause specific mortality: systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. BMJ, 2016, 353, i2716.
- Bernadette Capili i wsp.: Addressing the Role of Food in Irritable Bowel Syndrome Symptom Management. J Nurse Pract, 2016, 12(5), 324-329.
- Ya Ma i wsp.: The adverse health effects of bisphenol A and related toxicity mechanisms. Environ Res, 2019, 176, 108575.
- Shalenie P den Braver-Sewradj i wsp.: Substitution of bisphenol A: a review of the carcinogenicity, reproductive toxicity, and endocrine disruption potential of alternative substances. Crit Rev Toxicol, 2020, 50(2), 128-147.
- Long Hin Li i wsp.: Lutein Supplementation for Eye Diseases. Nutrients, 2020, 12(6), 1721.
- Raffaella Colombo i wsp.: Colored Corn: An Up-Date on Metabolites Extraction, Health Implication, and Potential Use. Molecules, 2021, 26(1), 199.
- Ayon Tarafdar i wsp.: The hazardous threat of Bisphenol A: Toxicity, detection and remediation. J Hazard Mater, 2022, 423(Pt A), 127097.
- James Loughman i wsp.: Macular Pigment Response to Lutein, Zeaxanthin, and Meso-zeaxanthin Supplementation in Open-Angle Glaucoma: A Randomized Controlled Trial. Ophthalmol Sci, 2021, 1(3), 100039.
- Ruimin Chen i wsp.: Meta-analysis reveals gut microbiome and functional pathway alterations in response to resistant starch. Food Funct, 2023, 14(11), 5251-5263.
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453018301009
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453018301009#bib0070
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2213453018301009#bib0515
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.