Popcorn
Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 11źródła
- 14badań
Popcorn to jedna z najpopularniejszych przekąsek na całym świecie. Choć wielu osobom kojarzy się wyłącznie z niezdrowym, tłustym i wysokokalorycznym jedzeniem, odpowiednio przygotowany może stanowić naprawdę wartościowy produkt.
W pigułce
- Popcorn zawiera sporo składników mineralnych (manganu, fosforu, magnezu) oraz znaczące ilości błonnika pokarmowego.
- Popcorn jest dobrym źródłem kwasów fenolowych, wykazujących działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne.
- Sklepowy popcorn (w woreczkach do mikrofalówki oraz paczkach), a także popcorn sprzedawany w kinach, zawiera dużo tłuszczu, soli i zbędnych dodatków.
- Domowy popcorn, przygotowany z niewielkim dodatkiem tłuszczu, może wykazywać właściwości prozdrowotne.
- Domowy popcorn, spożywany w umiarkowanych ilościach zamiast sklepowych przekąsek (np. chipsów), może sprzyjać utracie masy ciała u osób z nadwagą i otyłością.
- Popcorn nie powinien być spożywany przez osoby z alergią na kukurydzę, a także chorych na stany zapalne jelit.
- Popcorn jest produktem bezglutenowym i może być spożywany przez osoby chorujące na celiakię.
Popcorn otrzymywany jest z ziaren prażonej kukurydzy, która pod wpływem działania wysokiej temperatury puchnie i wybucha, wyrzucając na zewnątrz białkowo - skrobiową masę.
Popcorn - wartości odżywcze
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 2 szklanki popcornu (16 g):
- Kalorie - 62 kcal
- Białko - 2,06 g
- Tłuszcz - 0,74 g
- Węglowodany - 12,45 g
- Cukry proste - 0,14 g
- Błonnik pokarmowy - 2,32 g (9% RWS)
Popcorn zawiera dużo błonnika pokarmowego
Jedna porcja popcornu (2 szklanki) dostarcza 2,32 g błonnika pokarmowego, co odpowiada 9% dziennego zalecanego spożycia dla tego składnika pokarmowego .
Popcorn zawiera sporo kalorii i ma średni indeks glikemiczny (IG)
Dokładna ilość kalorii w popcornie będzie uwarunkowana sposobem jego przygotowania, a zwłaszcza ilością użytego tłuszczu. Popcorn prażony w oleju może zawierać nawet 500 kcal w 100 g, co w przeliczeniu na porcję 2 szklanek wynosi 80 kcal .
Niższą kalorycznością cechuje się tzw. air popped popcorn, który powstaje z ziaren kukurydzy na skutek krążenia gorącego powietrza. Wartość energetyczna 100 g popcornu otrzymywanego bez dodatku tłuszczu wynosi 387 kcal, co w przeliczeniu na porcję 2 szklanek daje 62 kcal .
Wartość indeksu i ładunku glikemicznego popcornu uzależniona jest od jego rodzaju i techniki przygotowania. Większość źródeł podaje, że indeks glikemiczny popcornu wynosi 55 (IG = 55), przez co można go zaliczyć jeszcze do produktów o niskim indeksie glikemicznym (IG < 55). Jednak istnieją dane, wskazujące, że indeks glikemiczny popcornu mieści się w zakresie 51 - 89, z tego względu rozsądniej jest uznać go za produkt o średnim indeksie glikemicznym
Popcorn ma średni ładunek glikemiczny, gdyż wynosi on 14 (ŁG = 14) .
Popcorn - witaminy i składniki mineralne
Popcorn jest dobrym źródłem wielu składników mineralnych, jednak w przeliczeniu na zwyczajową porcję 2 szklanek (16 g) nie są to znaczące ilości dla bilansu całej diety. Popcorn zawiera niewiele witamin.
Zawartość witamin w 2 szklankach (16 g) popcornu:
- Kwas foliowy - 4,96 µg (3% RWS)
- Witamina B6 - 0,03 mg (2% RWS)
- Tiamina - 0,02 mg (2% RWS)
- Witamina B5 - 0,08 mg (1% RWS)
Zawartość składników mineralnych w 2 szklankach (16 g) popcornu:
- Mangan - 0,18 mg (9% RWS)
- Fosfor - 57,28 mg (8% RWS)
- Magnez - 23,04 mg (6% RWS)
- Cynk - 0,49 mg (5% RWS)
- Miedź - 0,04 mg (4% RWS)
- Żelazo - 0,51 mg (4% RWS)
- Potas - 52,64 mg (3% RWS)
Czy popcorn jest zdrowy?
Popcorn może być zarówno zdrowym i wartościowym pokarmem, jak i wyłącznie tłustą, wysokokaloryczną przekąską. Wszystko zależy od tego jak został przygotowany.
Popcorn sprzedawany w sklepach jest w zdecydowanej większości przypadków źródłem dużej ilości tłuszczu, soli, a niekiedy także cukru (np. popcorn karmelowy). Niestety to samo dotyczy popcornu sprzedawanego w kinie. Ponadto popcorn przeznaczony do przygotowania w kuchence mikrofalowej (w specjalnych woreczkach) bardzo często zawiera tłuszcze trans w postaci uwodornionych lub częściowo uwodornionych tłuszczów roślinnych, które wykazują negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
wiem więcej!
Tzw. air popped popcorn otrzymywany jest poprzez wystawienie ziaren kukurydzy na działanie gorącego, szybko krążącego powietrza, np. w specjalnych maszynkach do popcornu lub w garnku. Ta metoda umożliwia ograniczenie ilości dodanego tłuszczu, a tym samym znaczące zmniejszenie kaloryczności przekąski. Jeśli pominiemy dodatkowo dodatek soli lub dodamy jej niewiele, popcorn będzie stanowił wartościową przekąskę, dużo lepszą od sklepowych chipsów.
Umiarkowane spożycie popcornu wiąże się z licznymi korzyściami dla naszego zdrowia. Jednak warto pamiętać, że poniższe właściwości dotyczą wyłącznie domowego popcornu, przygotowywanego ze ziaren kukurydzy, bez lub z minimalnym dodatkiem tłuszczu i soli.
Popcorn należy do pełnoziarnistych produktów zbożowych
Popcorn otrzymywany jest z całego ziarna kukurydzy i zalicza się go do pełnoziarnistych produktów zbożowych.
Na podstawie wyników badań obszernych metaanaliz i przeglądów badań wykazano, że spożycie pełnoziarnistych zbóż powiązane jest z obniżeniem stanów zapalnych w organizmie, mniejszym ryzykiem cukrzycy typu 2 oraz chorób układu krążenia .
Popcorn jest źródłem przeciwutleniaczy
Naukowcy wykazali, że popcorn zawiera znaczące ilości kwasów fenolowych (szczególnie kwasu ferulowego), wykazujących działanie antyoksydacyjne .
Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że kwas ferulowy zmniejsza stres oksydacyjny oraz ma silne działanie przeciwzapalne .
Popcorn może wspomagać utratę masy ciała
Popcorn - jako produkt o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego - może stanowić najlepszy wybór wśród przekąsek dla osób chcących się odchudzać.
Na podstawie badania z udziałem 35 osób z prawidłową masą ciała wykazano, że 15 kcal pochodzących z popcornu było tak samo sycące jak 150 kcal z chipsów ziemniaczanych. Oznacza to, że popcorn wywiera dużo silniejszy wpływ na krótkotrwałe poczucie sytości w porównaniu do klasycznych chipsów .
porada
Choć domowy popcorn, przyrządzony z niewielkim dodatkiem tłuszczu, jest z pewnością jedną z lepszych przekąsek na diecie odchudzającej, warto pamiętać, że kluczowe jest zachowanie umiaru w jego spożyciu.
Popcorn - przeciwwskazania
Alergia na kukurydzę
Popcorn, a dokładniej kukurydza, może powodować alergię pokarmową .
Objawy alergii na kukurydzę mogą obejmować:
- katar,
- swędzenie w jamie ustnej,
- pokrzywkę,
- zaczerwienienie i świąd skóry,
- problemy z oddychaniem podobne do astmy,
- ból głowy,
- ból brzucha,
- wymioty i biegunkę,
- wstrząs anafilaktyczny (w bardzo rzadkich przypadkach).
Choroby przewodu pokarmowego
Popcorn nie powinien być spożywany przez osoby cierpiące na choroby jelit, a szczególnie nieswoiste stany zapalne jelit, ponieważ może on nasilać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Jak zrobić popcorn?
Przygotowanie domowego, zdrowego popcornu jest niewiarygodnie proste. Co istotne, ziarna kukurydzy nie potrzebują dużych ilości oleju lub masła aby wystrzelić. Ogrzewanie ich gorącym powietrzem całkowicie wystarczy - metodę tą jak najbardziej można zastosować również w warunkach domowych.
Przepis na popcorn w garnku:
- Rozgrzej garnek z grubym dnem na średnim ogniu, na spód wlej nie więcej niż 2 - 3 łyżki oleju.
- Do garnka wsyp ziarna kukurydzy i przykryj go pokrywką.
- Potrząsaj co chwilę garnkiem żeby przemieszać ziarna.
- Gdy ziarna przestaną strzelać wysyp popcorn z garnka i posyp szczyptą soli, a najlepiej całkowicie zrezygnuj z jej dodatku. Zamiast soli można dodać inne ulubione przyprawy (np. chilli, słodką paprykę, cynamon).
Zdrowy popcorn można również przygotować w specjalnych maszynkach przeznaczonych do tego celu.
Więcej podobnych treści
Nasiona chia
- Paulina Styś-Nowak
- 03 listopada 2022
Słonecznik
- Paulina Styś-Nowak
- 25 listopada 2022
Seitan
- Paulina Styś-Nowak
- 24 marca 2023
Babka płesznik
Czy babka płesznik odchudza? Na co jest dobra? Jak stosować babkę płesznik? Jakie są przeciwwskaz...
- Paulina Styś-Nowak
- 11 maja 2023
Chałwa
Czy chałwa jest zdrowa? Jakie ma wartości odżywcze? Z czego się składa? Jak zrobić chałwę w domu?
- Paulina Styś-Nowak
- 12 czerwca 2023
Mleko owsiane
Dlaczego warto pić mleko owsiane? Jak wpływa na zdrowie? Kto powinien je pić? Jak zrobić domowe m...
- Paulina Styś-Nowak
- 28 lipca 2023
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/167959/nutrients
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170247/nutrients
- https://glycemicindex.com/gi-search/?food_name=popcorn&product_category=&country=&gi=&gi_filter=&serving_size_(g)=&serving_size_(g)_filter=&carbs_per_serve_(g)=&carbs_per_serve_(g)_filter=&gl=&gl_filter=
- G Pasini i wsp.: IgE-mediated allergy to corn: a 50 kDa protein, belonging to the Reduced Soluble Proteins, is a major allergen. Allergy, 2002, 57(2), 98-106.
- Zeng-Chun Ma i wsp.: Ferulic acid protects human umbilical vein endothelial cells from radiation induced oxidative stress by phosphatidylinositol 3-kinase and extracellular signal-regulated kinase pathways. Biol Pharm Bull, 2010;33(1):29-34., 33(1), 29-34.
- Von Nguyen i wsp.: Popcorn is more satiating than potato chips in normal-weight adults. Nutr J, 2012, 11, 71.
- Geng Zong i wsp.: Whole Grain Intake and Mortality From All Causes, Cardiovascular Disease, and Cancer: A Meta-Analysis of Prospective Cohort Studies. Circulation, 2016, 133(24), 2370-80.
- B Zhang i wsp.: Association of whole grain intake with all-cause, cardiovascular, and cancer mortality: a systematic review and dose-response meta-analysis from prospective cohort studies. Eur J Clin Nutr, 2018, 72(1), 57-65.
- Parisa Hajihashemi i wsp.: Effects of Whole-Grain Consumption on Selected Biomarkers of Systematic Inflammation: A Systematic Review and Meta-analysis of Randomized Controlled Trials. J Am Coll Nutr, 2019, 38(3), 275-285.
- Michael G Coco Jr i wsp.: Analysis of Popcorn (Zea mays L. var. everta) for Antioxidant Capacity and Total Phenolic Content. Antioxidants (Basel), 2019, 8(1), 22.
- Hiroaki Nakamura i wsp.: Analysis of allergens in corn-dependent exercise-induced anaphylaxis. Ann Allergy Asthma Immunol, 2019, 123(1), 103-105.
- Ashun Chaudhary i wsp.: Ferulic Acid: A Promising Therapeutic Phytochemical and Recent Patents Advances. Recent Pat Inflamm Allergy Drug Discov, 2019;13(2):115-123., 13(2), 115-123.
- Yang Hu i wsp.: Intake of whole grain foods and risk of type 2 diabetes: results from three prospective cohort studies. BMJ, 2020, 370, m2206.
- Evandro Manoel Neto-Neves i wsp.: Ferulic Acid and Cardiovascular Health: Therapeutic and Preventive Potential. Mini Rev Med Chem, 2021;21(13):1625-1637., 21(13), 1625-1637.
- Zaruhi Kalikyan i wsp.: Is It Drug or Food Allergy? A Case Report. Iran J Allergy Asthma Immunol, 2020, 19(5), 545-549.
- Parisa Hajihashemi i wsp.: Whole grain intake favorably affects blood glucose and serum triacylglycerols in overweight and obese children: A randomized controlled crossover clinical trial. Nutrition, 2021, 87-88, 111200.
- Dan Li i wsp.: Ferulic acid: A review of its pharmacology, pharmacokinetics and derivatives. Life Sci, 2021, 284, 119921.
- Genevieve Milesi i wsp.: Whole Grain Consumption and Inflammatory Markers: A Systematic Literature Review of Randomized Control Trials. Nutrients, 2022, 14(2), 374.
- Zhiwei Li i wsp.: Effects of whole grain intake on glycemic control: A meta-analysis of randomized controlled trials. J Diabetes Investig, 2022, 13(11), 1814-1824.
- Faezeh Ghanbari-Gohari i wsp.: Consumption of whole grains and risk of type 2 diabetes: A comprehensive systematic review and dose-response meta-analysis of prospective cohort studies. Food Sci Nutr, 2022, 10(6), 1950-1960.
- Yu-Jin Kwon i wsp.: Association of Dietary Fiber Intake with All-Cause Mortality and Cardiovascular Disease Mortality: A 10-Year Prospective Cohort Study. Nutrients, 2022, 14(15), 3089.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.