Sola

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Sola

Ostatnia aktualizacja: 05 października 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 5źródła
  • 3badań

Sola (Solea solea, podeszwica) to gatunek ryby morskiej z rodziny solowatych (Soleidae). Zalicza się ją do ryb flądrokształtnych (tzw. płastug), charakteryzujących się bocznie spłaszczoną, asymetryczną budową ciała z oczami po jednej stronie głowy.


W pigułce

  • Sola to niskokaloryczna ryba o wysokiej zawartości białka, witamin z grupy B, witaminy D, selenu i fosforu.
  • Sola w porównaniu do innych ryb jest ubogim źródłem kwasów omega-3.
  • Spożycie soli i innych chudych ryb może zapobiegać chorobom serca oraz ułatwiać odchudzanie.
  • Sola cechuje się niskim poziomem zanieczyszczeń i może być spożywana przez kobiety w ciąży i małe dzieci.

Sola bytuje w europejskich wybrzeżach Morza Czarnego, Morzu Śródziemnym i Północnym. Posiada białe, jędrne mięso o łagodnym smaku. Można ją piec, smażyć i gotować na parze. Do głównych wad tej ryby należą wysoka cena oraz szkodliwy dla środowiska sposób połowów.

Uwaga

uwaga!

Pod nazwą sola często sprzedawana jest inna, dużo tańsza ryba z rodziny flądrowatych - limanda (inaczej gładzica amerykańska lub flądra żółtopłetwa). Średni koszt soli wynosi ok. 150 - 200 zł za kilogram, zaś limandy 35 - 50 zł za kilogram. Choć jest to także wartościowa i bezpieczna ryba, nazywanie jej solą limandą wprowadza konsumentów w błąd.

Sola - wartości odżywcze

Sola to niskokaloryczna i niskotłuszczowa ryba morska. Jedna porcja soli (150 g) dostarcza ponad 18 g białka, duże ilości witamin z grupy B, witaminę D, selen i fosfor. Na tle innych ryb sola zawiera niewiele niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 (EPA i DHA).

Wartości odżywcze w przeliczeniu na 1 porcję (150 g) surowej soli :

Wartości odżywcze
Kalorie 105 kcal
Białko 18,6 g
Tłuszcz 2,9 g
kwasy omega 3 442 mg
kwas eikozapentaenowy (EPA)  205 mg
kwas dokozaheksaenowy (DHA) 162 mg
Węglowodany 0 g
Witaminy i składniki mineralne
   Witamina B12   1,7 μg (68% RWS)             Selen             39,9 μg (72% RWS)
Witamina D 4,2 μg (42% RWS) Fosfor 378 mg (54% RWS)
Witamina B6 0,15 mg (10% RWS) Potas 240 mg (12% RWS)
Witamina E 0,95 mg (8% RWS) Magnez 27 mg (7% RWS)
Kwas pantotenowy 0,28 mg (5% RWS) Cynk 0,48 mg (5% RWS)
Kwas foliowy 7,5 μg (4% RWS) Wapń 31,5 mg (4% RWS)

Czy sola jest zdrowa?

Sola, pomimo niskiej zawartości kwasów omega-3, uznawana jest za łatwostrawną i wartościową rybę. Podobnie jak w przypadku innych chudych ryb, spożycie soli może wpływać pozytywnie na parametry profilu lipidowego (niższy poziom triglicerydów, wyższy poziom cholesterolu HDL) i zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia .

Sola zawiera niewiele kalorii dzięki czemu może stanowić cenne urozmaicenie diety osób na odchudzających się. Dodatkowym atutem soli jest wysoka zawartość białka, wpływająca na wyższe poczucie sytości i potencjalnie mniejszą chęć podjadania między głównymi posiłkami.

Aktualne zalecenia żywienia podkreślają konieczność spożycia 2 - 3 porcji ryb tygodniowo, z czego tłuste ryby (łosoś, pstrąg, sardynki, makrela, śledzie) powinny być spożywane 1 - 2 razy w tygodniu, zaś chude 1 raz w tygodniu. Sola, obok dorsza, mintaja, miruny, czy morszczuka znajduje się na liście zdrowych ryb chudych zalecanych do cotygodniowego spożycia.

Uwaga

Sola jest poławiana w niezrównoważony sposób

Sola żyje i porusza się na piaszczystym dnie. Aby ją złowić konieczne jest przeciągnięcie dużych sieci (włoków rozprzowych) po dnie morza. Taki sposób połowów ryb ma szkodliwy wpływ na środowisko, ponieważ niszczy dno morskie i żyjące tam organizmy. Dodatkowo podczas połowów dochodzi do wyławiania i śmierci innych gatunków ryb, co wpływa negatywnie na ich populacje. Połowy soli hodowanej w zamkniętych hodowlach nie mają negatywnego wpływu na ekosystem wodny .

Czy sola jest zanieczyszczona?

Płastugi takie jak sola, flądra i gładzica cechują się niskim poziomem zanieczyszczeń i mogą być bezpiecznie spożywane przez kobiety w ciąży i małe dzieci .

Można zjeść ponad 2 kg soli na tydzień bez obaw o narażenie na szkodliwe działanie rtęci. Spożycie do 32 kg soli nie stwarza zagrożenia przekroczenia norm dla dioksyn .

Sola - przeciwwskazania

Sola może powodować alergię pokarmową - jeśli obserwujesz u siebie niepokojące objawy po spożyciu tej ryby, skonsultuj się z alergologiem .

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Twoja opinia została już zapisana w naszym systemie


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter