Sandacz

 • autor:

  Paulina Styś-Nowak

  Dietetyk

  Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Sandacz

Ostatnia aktualizacja: 06 października 2023

 • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
 • 0źródła
 • 10badań

Sandacz (Sander lucioperca) to drapieżna ryba słodkowodna z rodziny okoniowatych (Percidae). Ceniony jest za smaczne, chude mięso oraz wszechstronność kulinarną - sandacza można gotować na parze, piec, dusić, smażyć i grillować.


W pigułce

 • Sandacz to niskokaloryczna ryba o wysokiej zawartości białka, witamin z grupy B, selenu i fosforu.
 • Sandacz zawiera mało tłuszczu i kwasów omega-3.
 • Regularne spożycie sandacza może zapobiegać chorobom układu krążenia, niedokrwistości z niedoboru witaminy B12 oraz wspomagać proces odchudzania.
 • Sandacz nie gromadzi zanieczyszczeń i może być bezpiecznie spożywany przez kobiety w ciąży i małe dzieci.

Sandacz występuje w europejskich jeziorach i rzekach, a także w płytkich wodach przybrzeżnych Bałtyku. Jest popularną rybą hodowaną w stawach rybnych. Osiąga maksymalne wymiary do 130 cm długości i wagę do 15 kg, co czyni go największym przedstawicielem okoniowatych w Europie.

Sandacz - wartości odżywcze

Sandacz jest rybą niskokaloryczną (84 kcal/100 g) i niskotłuszczową (0,4 - 1 g/100 g). Dostarcza dużych ilości białka (19 - 21 g/100 g), witamin z grupy B (szczególnie witaminy B12, B6 i B2) i składników mineralnych (selenu i fosforu). Sandacz - jako chuda ryba - nie stanowi cennego źródła kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 (EPA i DHA)  .

Czy sandacz jest zdrowy?

Badania wykazały, że mięso sandacza charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą i aktywnością przeciwutleniającą . Choć nie dostarcza znaczących ilości kwasów omega-3, zaliczany jest do chudych ryb, które:

 • działają ochronnie wobec chorób serca ,
 • wspomagają proces odchudzania,
 • stanowią cenne źródło białka w diecie osób aktywnych fizycznie,
 • są zalecane w przypadku chorób układu pokarmowego (na diecie łatwostrawnej),
 • zmniejszają ryzyko niedokrwistości z niedoboru witaminy B12.

Czy sandacz jest zanieczyszczony?

Sandacz jest rybą o niskim stopniu zanieczyszczenia. Badania wskazują, że ilość rtęci i kadmu występujących w mięsie sandacza nie przekracza ustalonych limitów i nie zagraża zdrowiu konsumentów .

Sandacz hodowlany jest także bezpieczną rybą pod kątem zawartości dioksyn i polichlorowanych bifenyli (PCBs). W badaniu z 2020 r. ustalono, że ilość tych związków w sandaczu pochodzącym z polskich i wietnamskich hodowli jest na granicy oznaczalności .

Sandacz może być zatem bez obaw spożywany przez kobiety w ciąży i małe dzieci.

Sandacz - przeciwwskazania

Jedynym przeciwwskazaniem do jedzenia sandacza jest alergia pokarmowa na niego.

Więcej podobnych treści

 • autor:

  Paulina Styś-Nowak

  Dietetyk

  Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

 • Tayebeh Tabatabaie i wsp.: Comparative study of mercury accumulation in two fish species, (Cyprinus carpio and Sander lucioperca) from Anzali and Gomishan wetlands in the southern coast of the Caspian Sea. Bull Environ Contam Toxicol, 2011, 87(6), 674-7.
 • C Tørris i wsp.: Lean fish consumption is associated with lower risk of metabolic syndrome: a Norwegian cross sectional study. BMC Public Health, 2016, 16, 347.
 • Christine Tørris i wsp.: Lean Fish Consumption Is Associated with Beneficial Changes in the Metabolic Syndrome Components: A 13-Year Follow-Up Study from the Norwegian Tromsø Study. Nutrients, 2017, 9(3), 247.
 • Ines Ben Khemis i wsp.: Heavy metals and minerals contents in pikeperch (Sander lucioperca), carp (Cyprinus carpio) and flathead grey mullet (Mugil cephalus) from Sidi Salem Reservoir (Tunisia): health risk assessment related to fish consumption. Environ Sci Pollut Res Int, 2017, 24(24), 19494-19507.
 • Hassan Malvandi i wsp.: Assessment of Mercury Contamination in Perch Species in the Southern Caspian Sea. Arch Environ Contam Toxicol, 2020, 79(1), 147-155.
 • Szczepan Mikołajczyk i wsp.: Farmed Fish as a Source of Dioxins and PCBs for Polish Consumers. J Vet Res, 2020, 64(3), 427-431.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter