Kwas sorbowy (E200)

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 1źródła
  • 2badań

Kwas sorbowy (E200), lub też kwas sorbinowy, to substancja stosowana jako dodatek do żywności, w której pełni funkcje konserwujące. Związek ten zapobiega namnażaniu się pleśni i drożdży, przedłużając tym samym okres przydatności do spożycia produktów spożywczych.

Bezpieczeństwo:

bezpieczny

Wpływ na zdrowie:

neutralny

Nazwy:

kwas sorbowy, kwas sorbinowy, E200

Pochodzenie:

syntetyczne

Właściwości:

substancja konserwująca

Występowanie w żywności:

przetwory warzywne, pieczywo paczkowane, ketchup, majonez, owoce suszone, margaryna, fermentowane przetwory mleczne

ADI:

11 mg/kg masy ciała/dzień


W pigułce

  • Kwas sorbowy (E200) to składnik stosowany jako dodatek do żywności o działaniu konserwującym.
  • Kwas sorbowy można spotkać m.in. w sosach (ketchup, majonez), pieczywie pakowanym, batonikach zbożowych, owocach suszonych, fermentowanych przetworach mlecznych, tłuszczach do smarowania i przetworach warzywnych.
  • Spożywanie kwasu sorbowego w postaci produktów spożywczych nie powoduje wystąpienia żadnych skutków ubocznych.
  • Kontakt zewnętrzny z kwasem sorbowym (np. na skutek stosowania kosmetyków) może powodować podrażnienia skóry.
  • Dla kwasu sorbowego (E200) określono limit dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) w wysokości 11 mg/kg masy ciała/dzień.

Co to jest kwas sorbowy (E200)?

Kwas sorbowy to nienasyconym kwas organiczny, który występuje naturalnie w niektórych roślinach. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy jarzębiny (Sorbus aucuparia), z której to został po raz pierwszy wyizolowany w 1859 roku. Ma postać białego proszku o charakterystycznym zapachu, który słabo rozpuszcza się w wodzie.

Na potrzeby przemysłowe kwas sorbowy jest wytwarzany syntetycznie na drodze kondensacji aldehydu krotonowego z ketenem. Pozyskiwanie go z naturalnych źródeł byłoby nieopłacalne.

Kwas sorbowy - właściwości

Kwas sorbowy (E200) jest stosowany jako substancja konserwująca, zdolna do hamowania rozwoju głównie pleśni i drożdży. W ten sposób przedłuża okres przydatności produktów spożywczych do spożycia. Właściwości grzybobójcze i pleśniobójcze kwasu sorbowego są najsilniejsze w kwaśnym pH (poniżej 6). Związek ten nie wykazuje znaczącej aktywności wobec bakterii, dlatego często jest stosowany z innymi konserwantami, np. benzoesanem sodu (E211).

Kwas sorbowy cechuje się cierpkim smakiem i niewielką rozpuszczalnością w wodzie co ogranicza jego wykorzystanie w produkcji żywności. Dużo częściej stosuje się jego sole, np. sorbinian potasu (E202), które dobrze rozpuszczają się w wodzie. W efekcie kwas sorbowy jest najczęściej wykorzystywany do produkcji żywności o niskiej zawartości wody.

Kwas sorbowy - szkodliwość

Kwas sorbowy (E200) spożywany jako dodatek do żywności nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Jako kwas tłuszczowy ulega po spożyciu beta-oksydacji i jest metabolizowany przez nasz organizm do dwutlenku węgla i wody. Naukowcy dowiedli, że spożywanie kwasu sorbowego wraz z żywnością nie budzi żadnych obaw co do jego działania genotoksycznego i rakotwórczego.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wpisała kwas sorbowy na listę GRAS, czyli substancji powszechnie uznanych za bezpieczne.

Panel ekspertów Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) określił dla kwasu sorbowego limit dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) w wysokości 11 mg/kg masy ciała/dzień.

W literaturze naukowej odnotowano jedynie pojedyncze przypadki kontaktowego zapalenia skóry na skutek bezpośredniego zetknięcia się z tym składnikiem . Stąd pewną ostrożność powinny zachować osoby stosujące kosmetyki zawierające w składzie kwas sorbowy.

Kwas sorbowy w ciąży

Żywność zawierająca kwas sorbowy może być spożywana przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Kwas sorbowy - zastosowanie

Kwas sorbowy (E200) jest najczęściej dodawany do takich produktów, jak:

Kwas sorbowy jest powszechnie stosowany jako substancja konserwująca w kosmetykach (szamponach, żelach pod prysznic, pastach do zębów).

Więcej podobnych treści

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter