Jarzębina

  • autor:

    mgr Mateusz Durbas

    Dietetyk

    Ukończył studia magisterskie na kierunku dietetyka w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia, w specjalności dietetyka kliniczna. Szkoleniowiec, autor setek artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i suplementacji diety.

Jarzębina

Ostatnia aktualizacja: 27 stycznia 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 6źródła
  • 10badań

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia L.) nazywany potocznie jarzębiną to drzewo lub krzew należące do rodziny różowatych (Rosaceae), które pospolicie występuje na terenie naszego kraju. Owoce jarzębiny mają kulisty kształt oraz specyficzny cierpki i gorzki smak.

Jarzębina jest rośliną, która posiada udokumentowane właściwości antyoksydacyjne i to nie tylko owoce, lecz także liście oraz kwiaty.

 


W pigułce

  • Jarzębina jest rośliną jadalną i leczniczą, która jest wykorzystywana w różnych dziedzinach przemysłu.
  • Jarzębina jest źrodłem witaminy C, E i K oraz beta-karotenu.
  • Jarzębina zawiera potas, fosfor, wapń, cynk, magnez, żelazo, miedź i mangan.
  • Jawiera zawiera wiele bioaktywnych składników o właściwościach antyoksydacyjnych, których regularne spożywanie chroni przed rozwojem licznych chorób cywilizacyjnych.
  • Jarzębina może obniżać poziom glukozy po posiłkach, zapobiegać powikłaniom cukrzycy oraz chronić przed rozwojem raka płuc.
  • Przetwory z owoców jarzębiny są bezpieczne dla zdrowia człowieka, jednakże wymagają one specjalnej przygotowawczej obróbki, aby pozbyć się substancji toksycznych. 

Jarzębina to drzewo lub krzew o rzadkiej koronie oraz jasnej i gładkiej korze, które osiąga wysokość do 20 metrów. Występuje w Europie, południowo-zachodniej Azji oraz na Kukazie i Syberii Zachodniej.

Owoce jarzębiny, które są małe (do 3 cm średnicy) i miękkie, dojrzewają pod koniec sierpnia oraz we wrześniu. Niedojrzałe owoce jarzębiny mają kolor pomarańczowy, zaś w pełni dojrzałe stają się szkarłatnoczerwone.

Głównie wykorzystuje się owoce jarzębiny, rzadziej kwiaty, liście, łodygi i korę. Z owoców jarzębiny zwykle przyrządza się nalewkę, soki, konfitury, przeciery, galaretki, marmolady oraz dżem.

W tradycyjnej medycynie ludowej owoce jarzębiny są wykorzystywane w leczeniu cukrzycy, kamicy nerkowej, dny moczanowej, nieżytu żołądka, zespołu jelita drażliwego (IBS), schorzeń wątroby i woreczka żółciowego oraz chorób reumatycznych

Jarzębina - wartości odżywcze

Jarzębina jest źrodłem witaminy C, E i K oraz beta-karotenu, czyli prowitaminy A. Zawiera ona również składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, wapń, cynk, magnez, żelazo, miedź i mangan .

Witamina C ma udokumentowane działanie:

  • neutralizujące reaktywne formy tlenu,
  • hamujące utlenianie lipidów, białek, węglowodanów i kwasów nukleinowych,
  • zwiększające przyswajanie żelaza niehemowego,
  • nasilające syntezę kolagenu,
  • skracające czas trwania infekcji górnych dróg oddechowych (zwłaszcza przeziębienia).

 

Witamina E odpowiada za:

  • ochronę organizmu przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników,
  • prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego,
  • utrzymanie skóry w dobrej kondycji,
  • poprawę jakości męskiego nasienia,
  • zmniejszenie ryzyka rozwoju raka płuc i piersi oraz zaćmy.
 

Beta-karoten ma udowodnione działanie:

  • przeciwutleniające,
  • przeciwrodnikowe,
  • zmniejszające ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udaru mózgu, 
  • zapobiegające uszkodzeniom skóry powstałym w wyniku promieniowania UV,
  • zwiększające gęstość mineralną kości.

Jarzębina jest źródłem antyoksydantów

Jarzębina zawiera wiele bioaktywnych związków o właściwościach antyoksydacyjnych, takich jak: beta-karoten, kwercetyna, izokwercetyna, kemferol, rutyna, izoramnetyna, jaceozydyna, antocyjany, kwas galusowy, kwas elagowy, kwas kawowy oraz witaminę C .

Ze względu na obecność wielu różnych antyoksydantów, regularne spożywanie przetworów z jarzębiny (w tym zagęszczczonych soków owocowych i preparatów zawierających ekstrakty z różnych części rośliny) może chronić komórki organizmu przed szkodliwym działaniem reaktywnych form tlenu.

Wiele cennych dla zdrowia człowieka bioaktywnych związków znajduje się zarówno w owocach jarzębiny, jak również w kwiatach i liściach.

Jarzębina - właściwości

Jarzębina posiada właściwości antyoksydacyjne

Jarzębina ze względu na zawartość karotenoidów, polifenoli, kwasów fenolowych, witaminy C oraz cynku ma dobrze udokumentowane właściwości antyoksydacyjne. Przeciwutleniacze naturalnie obecne w jarzębinie wychwytują i neutralizują wolne rodniki tlenowe, dzięki czemu mogą zmniejszać ryzyko rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy i miażdżycy naczyń krwionośnych.

Chroniczny stres oksydacyjny jest ważnym czynnikiem wpływającym na powstawanie wielu schorzeń przewlekłych, takich jak choroby sercowo-naczyniowe, neurodegeneracyjne, nowotworowe, cukrzyca typu 2 oraz choroby narządu wzroku.

Podsumowanie

Jarzębina jest zasobna w witaminę C, beta-karoten, flawonoidy oraz kwasy fenolowe, dzięki czemu cechuje się wysoką aktywnością antyoksydacyjną zmiatającą wolne rodniki tlenowe.

Jarzębina może obniżać poposiłkowe stężenie glukozy 

Zawartość kwasu chlorogenowego w jarzębinie (zwłaszcza słodkiej) sięga nawet 200 mg/100 g, co jest porównywalne z ziarnami kawy odmiany Arabica, które są najbogatszym źródłem tego kwasu fenolowego. Wysokie spożycie kwasu chlorogenowego zostało powiązane ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Wynika to z faktu, iż kwas chlorogenowy hydrolizuje do kwasu kawowego, który zmniejsza wchłanianie glukozy w jelitach oraz hamuje aktywność enzymu translokazy glukozo-6-fosforanowej, zmniejszając w ten sposób produkcję glukozy w wątrobie. Związki te wykazywały również najsilniejsze działanie hamujące tworzenie końcowych produktów zaawansowanej glikacji (AGEs), które sprzyjają rozwojowi stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego .

W badaniach in vitro wykazano, iż owoce jarzębiny hamowały α-glukozydazę (tj. enzym rozkładający węglowodany złożone) i były równie skuteczne jak farmakologiczny inhibitor α-glukozydazy (akarboza) w utrzymaniu kontroli glikemii poposiłkowej w cukrzycy typu 2. Wskazuje się, że ekstrakt z owoców jarzębiny hamuje α-amylazę i α-glukozydazę, dlatego może wykazywać działanie przeciwhiperglikemiczne oraz ograniczać ryzyko rozwoju przewlekłych
powikłań cukrzycy.

Podsumowanie

Stosowanie ekstraktu z owoców jarzębiny bogatego w niskocząsteczkowe polifenole może zmniejszać poposiłkowe stężenie glukozy we krwi i zapobiegać powikłaniom cukrzycy, niemniej jednak te obiecujące wyniki wymagają potwierdzenia w badaniach klinicznych.

 Jarzębina może chronić przed rozwojem raka płuc

Jarzębina ma działanie przeciwnowotworowe ze względu na wysoką zawartość antyoksydantów, w szczególności witaminy C, polifenoli, karotenoidów i kwasów fenolowych. Dowody na takie właściwości pochodzą głównie z badań in vitro oraz na zwierzęcych modelach doświadczalnych, w których stwierdzono, że ekstrakt z owoców jarzębiny bogaty w antocyjany hamuje rozwój raka płuc typu Lewisa. Zaobserwowano, że ekstrakt z owoców jarzębiny ogranicza namnażanie się komórek nowotworowych oraz inicjuje proces zaprogramowanej śmierci komórki (apoptozy).

Podsumowanie

Regularne spożywanie przetworów z jarzębiny może odgrywać ważną rolę w prewencji chorób nowotworowych, zwłaszcza raka płuc, aczkolwiek potrzebne są dalsze badania potwierdzające dotychczasowe doniesienia.

Jarzębina - przeciwwskazania

Spożywanie przetworów z jarzębiny (np. zagęszczonych soków owocowych i preparatów zawierających ekstrakty z różnych części rośliny) jest bezpieczne dla zdrowia człowieka, jednak należy zwrócić uwagę na obecność dwóch toksycznych składników: 

  • kwasu parasorbowego, który stwierdzono w owocach i nasionach jarzębiny. Związek ten podrażnia błonę śluzową żołądka, a spożywany w większych ilościach może powodować niestrawność i uszkodzenie nerek u ludzi. Jednak obróbka cieplna oraz zamrażanie przekształca kwas parasorbowy w nietoksyczny kwas sorbowy. Kwas parasorbowy jest wrażliwy na zmiany temperatury i rozpada się na bezpieczne związki, jeśli owoce jarzębiny są zbierane po pierwszych przymrozkach.
  • prunazyny, czyli cyjanogennego glikozydu, który pochodzi z aminokwasu fenyloalaniny. Cyjanowodór z nasion jarzębiny, gdy tworzy się na poziomie przekraczającym 2–3 mg/l, może spowodować niewydolność oddechową, a nawet śmierć. Dlatego podczas przetwarzania wytłoków z jarzębiny niezbędne jest oddzielenie nasion.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    mgr Mateusz Durbas

    Dietetyk

    Ukończył studia magisterskie na kierunku dietetyka w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia, w specjalności dietetyka kliniczna. Szkoleniowiec, autor setek artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i suplementacji diety.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Twoja opinia została już zapisana w naszym systemie


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter