Rokitnik
Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 17źródła
- 22badań
Rokitnik pospolity (Hippophae rhamnoides) to krzew lub małe drzewo liściaste z rodziny oliwnikowatych (Elaeagnaceae), dające drobne pomarańczowe owoce. Roślina ta jest źródłem wielu składników bioaktywnych, zaś pozyskiwany z jej owoców olej stanowi surowiec do produkcji kosmetyków i suplementów diety.
W pigułce
- Rokitnik zawiera duże ilości witamin (C, B12, B6, A, E, niacyny, ryboflawiny i kwasu pantotenowego), minerałów (żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i potasu) oraz związków bioaktywnych (karotenoidów, polifenoli i steroli roślinnych).
- Olej z rokitnika cechuje się korzystnym składem kwasów tłuszczowych i wysoką zawartością fitozwiązków, dzięki czemu jest wykorzystywany przy produkcji kosmetyków i suplementów diety.
- Rokitnik działa ochronnie na serce, ponieważ obniża poziom cholesterolu u osób z hipercholesterolemią.
- Rokitnik wykazuje pozytywny wpływ na skórę i może wspomagać terapię zespołu suchego oka.
- Rokitnik jest produktem bezpiecznym, a jego spożycie nie wiąże się z wystąpieniem skutków ubocznych.
Rokitnik zwyczajny (pospoliy) jest szeroko rozpowszechniony w Azji oraz północno - zachodniej Europie. Z uwagi na swój specyficzny aromat podobny do ananasa, nazywany jest także rosyjskim ananasem. Dojrzałe owoce rokitnika mają owalny kształt i żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę w zależności od odmiany. Co istotne, w Polsce od 2014 roku rokitnik jest objęty częściową ochroną , dlatego też nie można zrywać jego owoców z dziko rosnących krzewów.
Nazwa rodzajowa Hippophae wywodzi się ze starożytnej Grecji, kiedy to owoce rokitnika stanowiły pokarm dla koni. Zwierzęta karmione rokitnikiem miały ładniejszą i bardziej błyszczącą sierść (gr. hippos – koń, phaos – lśniący) . Każda część rośliny, włączając w to owoce, liście, łodygi, korzenie i ciernie, stanowiła surowiec leczniczy w tradycyjnej medycynie chińskiej i ajurwedyjskiej. Rokitnik był powszechnie stosowany na różne dolegliwości, w tym żołądkowo - jelitowe, choroby serca i skóry .
Rokitnik - wartości odżywcze
Nie bez powodu rokitnik uznawany jest za naturalną skarbnicę witamin. W 100 g owoców rokitnika znajduje się aż 275 mg witaminy C (niektóre źródła podają, że ilość ta waha się w przedziale 52,86 - 896 mg/100g), co umożliwia pokrycie dziennego zapotrzebowania na tę witaminę w 343%.
Oprócz tego rokitnik zawiera także bardzo dużo witamin: B12, B6, A, E, niacyny, ryboflawiny i kwasu pantotenowego. Jest także dobrym źródłem składników mineralnych, szczególnie żelaza, magnezu, fosforu, wapnia i potasu .
Rokitnik zawiera dużo oleju
Owoce rokitnika wyróżniają się wysoką zawartością oleju o wyjątkowym składzie kwasów tłuszczowych. Olej z rokitnika może być otrzymywany z samych nasion (12,5% oleju), lub z miąższu owocu (8 - 12% oleju). To właśnie olej jest najczęściej wykorzystywany w produkcji kosmetyków i suplementów diety z rokitnikiem.
Olej rokitnikowy dostarcza zarówno nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. PUFA). Oleje z nasion rokitnika zawierają przede wszystkim kwasy: linolowy (omega-6), α-linolenowy (omega-3), oleinowy (omega-9), palmitynowy i stearynowy. W oleju ekstrahowanym z miąższu znajdują się głównie kwas palmitynowy (23–40%), kwas oleinowy (20–53%) i kwas palmitoleinowy (ok. 30%).
Obecność kwasu palmitoleinowego (omega-7) w oleju z miąższu owoców rokitnika odróżnia go zarówno od olejów innych roślin, jak i oleju z nasion rokitnika. Kwas palmitoleinowy występuje w lipidach skóry człowieka, stymuluje procesy regeneracyjne naskórka i wykazuje szczególne korzyści w zakresie wspomagania gojenia ran .
Rokitnik ma niski indeks glikemiczny (IG)
Indeks glikemiczny rokitnika wynosi 30 (IG = 30), zaś ładunek glikemiczny 0,8 (ŁG = 0,8). Oznacza to, że rokitnik posiada niski indeks i ładunek glikemiczny .
Rokitnik - składniki aktywne
W rokitniku wykryto blisko 200 związków odżywczych i bioaktywnych.
Rokitnik zawiera dużo karotenoidów
Owoce rokitnika zawierają ogromne ilości karotenoidów (53 do 97 mg/100 g suchej masy), które odpowiadają za jego pomarańczowy kolor oraz należą do przeciwutleniaczy, czyli związków zmniejszających negatywne skutki stresu oksydacyjnego.
Głównym karotenoidem rokitnika jest β-karoten (1,9–7,5 mg/100g), będący prekursorem witaminy A. W znaczących ilościach występują także luteina (1,4–2,1 mg/100g) i zeaksantyna (1,8–2,5 mg/100g) - substancje powiązane z mniejszym ryzykiem chorób oczu .
wiem więcej!
Rokitnik zawiera dużo polifenoli
Rokitnik jest bogatym źródłem polifenoli, do których należą kwasy fenolowe i flawonoidy - związki o wysokim potencjale antyoksydacyjnym .
Jednym z najważniejszych składników aktywnych występujących w owocach rokitnika jest izoramnetyna. Na podstawie wstępnych badań uważa się, że flawonoid ten może posiadać niezwykle pozytywny wpływ na przeciwdziałanie chorobom układu krążenia, otyłości oraz chorób nowotworowych .
Wśród innych flawonoidów występujących w rokitniku w znaczących ilościach wymienia się kwercetynę i kemferol .
Rokitnik zawiera dużo fitosteroli
Rokitnik zawiera znaczące ilości steroli roślinnych (m.in. β-sitosterol, stigmasterol, kampesterol), które mogą zapobiegać chorobom układu krążenia. Roślina ta jest lepszym źródłem β-sitosterolu niż inne popularne oleje, w tym olej słonecznikowy czy oliwa z oliwek extra virgin .
Rokitnik - właściwości
Rokitnik obniża poziom cholesterolu
Rokitnik jest skarbnicą związków o profilaktycznym działaniu wobec chorób układu krążenia. Mowa tu przede wszystkim o polifenolach i fitosterolach.
Korzyści te potwierdza metaanaliza, uwzględniająca 11 badań klinicznych (z udziałem ponad 900 ludzi). Wykazano, że suplementacja jagodami/ekstraktami rokitnika przyczyniła się do istotnego obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL ("zły" cholesterol) i triglicerydów. Jednocześnie nastąpił wzrost poziomu "dobrego" cholesterolu, czyli frakcji HDL. Wpływ rokitnika na parametry profilu lipidowego dotyczył osób z ryzykiem chorób sercowo - naczyniowych, efekt ten nie był widoczny u osób zdrowych .
Metaanaliza 15 badań klinicznych z 2022 roku wykazała, że rokitnik działa korzystnie na parametry profilu lipidowego tylko u osób z nieprawidłowym ich poziomem, ale nie wpływa na zmiany poziomu glukozy we krwi, wartości ciśnienia tętniczego oraz poziom BMI .
Rokitnik działa pozytywnie na skórę
W badaniach na zwierzętach potwierdzono przeciwzapalne, przeciwłuszczycowe i przeciwatopowe właściwości rokitnika .
W badaniu z udziałem 10 osób ze zdiagnozowaną łuszczycą, zaobserwowano wyraźną poprawę zmian skórnych na skutek stosowania okładów z ekstraktów z rokitnika w prównaniu do grupy z placebo . Inne badanie kliniczne z potrójnie ślepą próbą wykazało, że czas gojenia oparzeń II stopnia był o 5 dni krótszy u pacjentów leczonych kremem z rokitnika (40%) w porównaniu do osób leczonych opatrunkami z 1% sulfadiazyny srebra (standardowy lek) .
Wyniki badania na modelu ludzkich komórek skóry wykazały, że olej z nasion rokitnika zapobiega negatywnym skutkom promieniowania UVA i UVB, co czyni go obiecującym, naturalnym produktem fotoochronnym skóry .
Rokitnik może łagodzić objawy zespołu suchego oka
Rokitnik zawiera duże ilości karotenoidów, które powiązane są ze zdrowiem oczu.
W badaniu z udziałem ludzi wykazano, że emulsja do oka składająca się z olejku z rokitnika i kwasu hialuronowego łagodzi objawy zespołu suchego oka (pieczenie, suchość, uczucie piasku pod powiekami) .
Co ciekawe, w dwóch badaniach klinicznych wykazano, że doustne spożycie oleju z rokitnika daje widoczne korzyści w zakresie zmniejszenia objawów zespołu suchego oka. Efekt ten jest prawdopodobnie związany z pozytywnym wpływem karotenoidów i tokoferoli na stany zapalne i różnicowanie komórek gruczołów Meiboma (gruczoły, które produkują wydzielinę nawilżającą oko) .
Rokitnik działa neuroprotekcyjnie
W badaniach na zwierzętach wykazano, że rokitnik działa neuroprotekcyjnie, m.in. poprzez hamowanie zapalenia nerwów i usuwanie złogów amyloidu β, które odkładają się w mózgu chorych na Alzheimera . Korzyści te wymagają potwierdzenia w badaniach klinicznych z udziałem ludzi.
Rokitnik działa przeciwnowotworowo
Wiele badań na modelach komórkowych wykazało przeciwnowotworowe właściwości rokitnika oraz samych polifenoli w nim występujących. Naukowcy odnotowali że ekstrakt z liści rokitnika hamował rozwój komórek raka prostaty oraz glejaka . Polifenole z rokitnika hamowały wzrost raka okrężnicy , zaś izoramnetyna powodowała śmierć komórek raka żołądka .
Póki co brakuje badań klinicznych w tym zakresie. A dopiero ich wyniki pozwolą ostatecznie rozstrzygnąć kwestię przeciwnowotworowego działania ekstraktów z rokitnika.
Rokitnik - przeciwwskazania
Rokitnik jest bezpiecznym produktem. Jak dotąd nie wykazano poważnych skutków ubocznych spożycia rokitnika zarówno w formie świeżych owoców jak i suplementów diety, zawierających olej z rokitnika .
Chęć zażywania suplementów diety z rokitnika powinna być omówiona z lekarzem w przypadku:
- osób chorujących na przewlekłe schorzenia,
- osób zażywających leki rozrzedzające krew (np. warfarynę),
- kobiet w ciąży,
- kobiet karmiących piersią.
Jak jeść rokitnik?
Owoce rokitnika można jeść na surowo, zerwane prosto z krzaka. Posiadają one charakterystyczny cierpko - gorzki smak oraz aromat przypominający ananasa.
Owoce rokitnika można również wykorzystać:
- do wyciskania soku,
- do przygotowania dżemu,
- jako dodatek do pieczenia ciasta,
- jako dodatek do jogurtu naturalnego z musli,
- jako składnik sałatki owocowej.
Niemniej jednak, przepisy na przetwory z rokitnika uwzględniają dodatek dużych ilości cukru, który ma na celu zrównoważenie goryczy i kwaśnego smaku owoców.
wiem więcej!
Więcej podobnych treści
Miechunka (physalis)
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Guawa
- Paulina Styś-Nowak
- 16 marca 2023
Kumkwat
Jaki smak ma kumkwat? Czy można jeść go na surowo? Jakie posiada wartości odżywcze? Co można z ni...
- Paulina Styś-Nowak
- 11 maja 2023
Karambola (owoc)
Czy karambola jest zdrowa? Jakie posiada właściwości? Czym grozi zbyt duże spożycie karamboli? Ja...
- Paulina Styś-Nowak
- 24 maja 2023
Owoce egzotyczne (tropikalne)
Poznaj listę owoców egzotycznych, które można dostać w Polsce. Jakie posiadają właściwości zdrowo...
- Paulina Styś-Nowak
- 02 czerwca 2023
Owoce
Owoce stanowią nieodzowny element diety człowieka. Jakie są rodzaje owoców? Poznaj listę i właści...
- Martyna Szałankiewicz
- 08 listopada 2023
Spis badań i źródeł
- Psoriasis is a chronic inflammatory skin disease characterized by circumscribed, red, thickened plaques with overlying silvery white scales. It is associated with the release of pro-inflammatory mediators that lead to the development of edema and distress. Here we show the anti-inflammatory and anti-psoriatic efficacies of a neutraceutical sea buckthorn oil (SBKT) derived from the fruit pulp of Hippophae rhamnoides. Chemical analysis of the SBKT showed the presence of 16 major saturated, mono-, and polyunsaturated fatty acids components, imparting significant nutritional values. Efficacy of the SBKT in modulating psoriasis and associated inflammation was first tested in vitro using human monocytic (THP-1) cells. SBKT induced cytotoxicity at a dose of ≥25 µl/ml. Treatment of the lipopolysaccharide-stimulated THP-1 cells with SBKT subdued the enhanced release of intracellular reactive nitrogen species and expression of NF-κB protein, in a concentration-dependent manner. This was accompanied by a reduction in the release of downstream pro-inflammatory cytokines: Interleukin-1ß and interleukin-6. Tumor necrosis factor-α released in the stimulated THP-1 cells were also inhibited by SBKT dose of 5 µl/ml. In vivo oral and topical treatment with SBKT in the Carrageenan-stimulated paw edema model, showed a significant decrease in paw volume and edema. In the 12-O tetradecanoyl phorbol 13-acetate (TPA) stimulated CD-1 mice psoriasis-like model, concurrent oral and tropical SBKT treatments substantially reduced ear edema and ear biopsy weights. Histopathologically, significant reduction in ear epidermal thickness and skin lesion scores was observed in the SBKT-treated animals. In conclusion, SBKT showed anti-inflammatory and anti-psoriasis-like efficacies in healing chemical-induced inflammation and psoriasis. The possible mode of action of SBKT was found through inhibition of reactive nitrogen species, and downregulation of NF-κB protein and pro-inflammatory cytokines. Thus, the present data suggest that Sea buckthorn oil can be used as an anti-inflammatory and anti-psoriatic nutraceutical.
- https://glycemic-index.net/sea-buckthorn/
- https://ifst.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ijfs.14571
- N K Upadhyay i wsp.: Safety and healing efficacy of Sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) seed oil on burn wounds in rats. Food Chem Toxicol, 2009, 47(6), 1146-53.
- Petra S Larmo i wsp.: Oral sea buckthorn oil attenuates tear film osmolarity and symptoms in individuals with dry eye. J Nutr, 2010, 140(8), 1462-8.
- Riikka L Järvinen i wsp.: Effects of oral sea buckthorn oil on tear film Fatty acids in individuals with dry eye. Cornea, 2011, 30(9), 1013-9.
- Tahira Fatima i wsp.: Fatty acid composition of developing sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) berry and the transcriptome of the mature seed. PLoS One, 2012;7(4):e34099., 7(4), e34099.
- Sung-Jo Kim i wsp.: Sea Buckthorn Leaf Extract Inhibits Glioma Cell Growth by Reducing Reactive Oxygen Species and Promoting Apoptosis. Appl Biochem Biotechnol, 2017, 182(4), 1663-1674.
- Aleksandra Zielińska i wsp.: Abundance of active ingredients in sea-buckthorn oil. Lipids Health Dis, 2017, 16(1), 95.
- Dian-Dong Hou i wsp.: Sea Buckthorn (Hippophaë rhamnoides L.) Oil Improves Atopic Dermatitis-Like Skin Lesions via Inhibition of NF-κB and STAT1 Activation. Skin Pharmacol Physiol, 2017;30(5):268-276., 30(5), 268-276.
- Agnieszka Gęgotek i wsp.: The Effect of Sea Buckthorn ( Hippophae rhamnoides L.) Seed Oil on UV-Induced Changes in Lipid Metabolism of Human Skin Cells. Antioxidants (Basel), 2018, 7(9), 110.
- Petra Larmo i wsp.: Effects of a sea buckthorn oil spray emulsion on dry eye. Cont Lens Anterior Eye, 2019, 42(4), 428-433.
- Andreea Nicoleta Boca i wsp.: Sea buckthorn extract in the treatment of psoriasis. Exp Ther Med, 2019, 17(2), 1020-1023.
- Aiziguli Mulati i wsp.: Sea-Buckthorn Flavonoids Alleviate High-Fat and High-Fructose Diet-Induced Cognitive Impairment by Inhibiting Insulin Resistance and Neuroinflammation. J Agric Food Chem, 2020, 68(21), 5835-5846.
- Zhi Chang i wsp.: Protective effects of isorhamnetin on pulmonary arterial hypertension: in vivo and in vitro studies. Phytother Res, 2020, 34(10), 2730-2744.
- Gang Gong i wsp.: Isorhamnetin: A review of pharmacological effects. Biomed Pharmacother, 2020, 128, 110301.
- Mehrdad Abdullahzadeh i wsp.: To compare the effect of sea buckthorn and silver sulfadiazine dressing on period of wound healing in patients with second-degree burns: A randomized triple-blind clinical trial. Wound Repair Regen, 2021, 29(5), 732-740.
- Chenghao Li i wsp.: Isorhamnetin Promotes MKN-45 Gastric Cancer Cell Apoptosis by Inhibiting PI3K-Mediated Adaptive Autophagy in a Hypoxic Environment. J Agric Food Chem, 2021, 69(29), 8130-8143.
- Anca-Mihaela Gâtlan i wsp.: Sea Buckthorn in Plant Based Diets. An Analytical Approach of Sea Buckthorn Fruits Composition: Nutritional Value, Applications, and Health Benefits. Int J Environ Res Public Health, 2021, 18(17), 8986.
- Yajing Gu i wsp.: Total flavonoids of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) improve MC903-induced atopic dermatitis-like lesions. J Ethnopharmacol, 2022, 292, 115195.
- Jerzy Żuchowski i wsp.: Phytochemistry and pharmacology of sea buckthorn ( Elaeagnus rhamnoides; syn. Hippophae rhamnoides): progress from 2010 to 2021. Phytochem Rev, 2023;22(1):3-33., 22(1), 3-33.
- Yaping Geng i wsp.: Effects of sea buckthorn (Hippophae rhamnoides L.) on factors related to metabolic syndrome: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trial. Phytother Res, 2022, 36(11), 4101-4114.
- Wen-Qing Li i wsp.: Isorhamnetin: A Novel Natural Product Beneficial for Cardiovascular Disease. Curr Pharm Des, 2022;28(31):2569-2582., 28(31), 2569-2582.
- Zhen Wang i wsp.: Phytochemistry, health benefits, and food applications of sea buckthorn ( Hippophae rhamnoides L.): A comprehensive review. Front Nutr, 2022, 9, 1036295.
- Maitane González-Arceo i wsp.: Anti-Obesity Effects of Isorhamnetin and Isorhamnetin Conjugates. Int J Mol Sci, 2022, 24(1), 299.
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0924224416300322
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464620303261
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1756464621004291
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.