Chlorofil

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Chlorofil

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 9źródła
  • 13badań

Chlorofil to naturalny, zielony barwnik występujący we wszystkich roślinach, niezbędny do przeprowadzenia procesu fotosyntezy. Jak wskazują dostępne dane naukowe, związek ten posiada niezwykle korzystny wpływ na zdrowie człowieka.


W pigułce

  • Chlorofil to zielony barwnik, występujący we wszystkich roślinach, z czego w największym stężeniu w zielonych warzywach liściastych. 
  • Chlorofil posiada silną aktywność przeciwnowotworową, ponieważ zmniejsza wchłanianie czynników rakotwórczych (np. aflatoksyn lub składników dymu tytoniowego).
  • Chlorofil wspomaga gojenie się ran, zmniejsza trądzik oraz zapobiega uszkodzeniom skóry wywołanym promieniowaniem słonecznym.
  • Chlorofil może być pomocny w leczeniu niedokrwistości.
  • Chlorofil może przyczyniać się do szybszej utraty masy ciała, poprzez wpływ na odczucie sytości.
  • Chlorofil może być pozyskiwany z zielonych warzyw lub z suplementów diety.
  • Spożycie chlorofilu jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych.
  • Spożycie dużych dawek suplementów z chlorofiliną może dawać łagodne skutki uboczne.
  • Suplementy diety z chlorofiliną nie powinny być stosowane przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Czym jest chlorofil?

Chlorofil ro roślinny barwnik, odpowiedzialny za pochłanianie światła w procesie fotosyntezy.

Wyróżnia się wiele rodzajów chlorofili, z czego do najbardziej rozpowszechnionych w przyrodzie należą chlorofil a i chlorofil b. Związki te różnią się między sobą w niewielkim stopniu budową chemiczną, która sprawia, że każdy z nich pochłania światło o nieco innych długościach fal. Chlorofil c i chlorofil d występują wyłącznie w glonach morskich.

Chlorofil, oprócz licznych zastosowań terapeutycznych, stosowany jest także jako barwnik przy produkcji żywności oznaczony symbolem E140. Z chlorofilu otrzymuje się także inne zielone barwniki: kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilin (E141).

Chlorofil do picia

Chlorofil do picia w formie suplementu diety cieszy się obecnie ogromną popularnością i jest promowany na szereg różnych schorzeń i dolegliwości.

Warto wiedzieć, że w produktach oferujących płynny chlorofil znajduje się chlorofilina - półsyntetyczna mieszanina rozpuszczalnych w wodzie soli sodowo-miedziowych pochodzących z chlorofilu. Podczas syntezy chlorofiliny atom magnezu z chlorofilu zostaje zastąpiony miedzią (lub innymi metalami). Dzieje się tak dlatego, że sam chlorofil jest związkiem niestabilnym, zaś jego pozyskanie z naturalnych źródeł wiąże się z dużo wyższymi kosztami .

Co istotne, chlorofilina ma praktycznie takie same właściwości jak chlorofil.

Chlorofil w płynie stosuje się jako dodatek do wody, soków lub koktajli. Zwykle zaleca się pić go 3 razy dziennie do głównych posiłków. Dobowa dawka chlorofiliny sodowo-miedziowej podczas standardowej suplementacji wynosi 50 - 200 mg. Warto jednak pamiętać, że póki co nie ustalono zalecanej dawki chlorofilu i może się ona znacząco różnić w zależności od wybranego suplementu diety.

Preparaty zawierające chlorofilinę mogą występować również w formie kropel, proszku lub tabletek. Do znaczących źródeł chlorofilu sprzedawanych w formie suplementów należy także chlorella.

Chlorofil - właściwości

Chlorofil pomaga walczyć z rakiem

Zarówno chlorofil jak i chlorofilina wykazują znaczącą aktywność przeciwnowotworową . Związki te są w stanie tworzyć ścisłe kompleksy molekularne z niektórymi substancjami rakotwórczymi (np. aflatoksyną i substancjami znajdującymi się w dymie tytoniowym), dzięki czemu nie docierają one do komórek organizmu .

W badaniu klinicznym z udziałem ludzi wykazano, że suplementacja 100 mg chlorofiliny 3 razy dziennie przez 4 miesiące zapobiega rozwojowi raka wątroby. W porównaniu z osobami przyjmującymi placebo, u osób suplementujących chlorofilinę doszło do zmniejszenia stężenia biomarkera aflatoksyny w moczu o 55%. Warto wiedzieć, że zwiększona zawartość ocenianego biomarkera koreluje z większym ryzykiem raka wątroby .

Naukowcy ustalili, że chlorofilina jest bezpiecznym i skutecznym środkiem, chroniącym przed rakotwórczym działaniem aflatoksyny pochodzącej z diety (aflatoksyna to rodzaj mikotoksyn wytwarzanych przez grzyby z rodzaju Aspergillus, występujących często na orzeszkach ziemnych, zbożach i nasionach soi przechowywanych w nieodpowiednich warunkach) .

Podsumowanie

Chlorofil posiada właściwości przeciwnowotworowe. Jednak potrzeba więcej badań z udziałem ludzi, aby dokładnie ocenić ochronny zakres działania chlorofilu w przypadku raka.

Chlorofil może wspomagać odchudzanie

Jedną z najczęściej wymienianych zalet płynnego chlorofilu jest wspomaganie odchudzania.

Przegląd 8 badań z udziałem ludzi wykazał, że tylakoidy (białka błonowe ekstrahowane z zielonych liści, np. szpinaku, które obfitują w chlorofil i karotenoidy) wpływają na sygnały sytości, przez co zmniejszają apetyt i prawdopodobnie mogą przyczynić się do mniejszego spożycia pokarmu .

W 12 tygodniowym badaniu z udziałem 38 kobiet z nadwagą zaobserwowano, że suplementacja 5 g tylakoidów przyspiesza utratę masy ciała, zmniejsza apetyt na słodycze oraz prowadzi do obniżenia poziomu cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol). Średnia utrata masy ciała u osób suplementujących tylakoidy wynosiła 5 kg, zaś w grupie z placebo 3,5 kg .

Podsumowanie

Suplementy diety, zawierające chlorofil mogą przyczyniać się do szybszej utraty masy ciała. Warto jednak pamiętać, że jak dotąd nie przeprowadzono badań, które oceniałyby takie działanie samego chlorofilu lub jego pochodnych.

Chlorofil działa ochronnie na wątrobę

Chlorofil usprawnia procesy detoksykacyjne wątroby, a więc wspomaga jej naturalną zdolność do usuwania toksyn z organizmu . Pozytywne działanie chlorofilu na wątrobę wynika także z ochrony przed szkodliwym wpływem aflatoksyn spożywanych w żywności .

Chlorofil wpływa pozytywnie na skórę

W niewielkim badaniu z udziałem ludzi stwierdzono przeciwtrądzikowe działanie żelu z chlorofiliną . Preparat z chlorofilem wykazywał także korzystny wpływ u osób z uszkodzeniami skóry na skutek oddziaływania promieni słonecznych .

Wiele starszych badań dowiodło, że chlorofilina przyspiesza gojenie się ran. Maści z chlorofiliną były stosowane w leczeniu ran otwartych u ludzi, owrzodzeń i odleżyn. Obecnie dostępne są preparaty zawierające papainę, mocznik i chlorofilinę, zalecane na odkażanie ran i przyspieszenie ich gojenia .

Podsumowanie

Chlorofil i chlorofilina wykazują działanie terapeutyczne w leczeniu chorób skóry.

Chlorofil redukuje przykre zapachy

Doustne preparaty zawierające kompleksy miedziowych chlorofilin, są dostępne jako suplementy diety przeznaczone do stosowania w celu zmniejszania zapachu kału u osób z kolostomią, ileostomią oraz u osób nietrzymających moczu.

Właściwość ta została odkryta w latach czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku, gdy miejscowe stosowanie chlorofilin usuwało nieprzyjemny zapach z ran .

Chlorofil na niedokrwistość

Budowa chemiczna chlorofilu i chlorofiliny jest bardzo podobna do budowy hemoglobiny. Z tego powodu przypuszcza się, że płynny chlorofil może skutecznie wspomagać terapię niedokrwistości.

Właściwość ta została potwierdzona w jednym badaniu klinicznym z udziałem 72 pacjentów poddawanych hemodializie podtrzymującej, cierpiących jednocześnie na anemię. 3 - miesięczna podaż chlorofilu sodowo-żelazawego przyczyniła się do poprawy takich parametrów jak hemoglobina, hematokryt i ferrytyna .

Chlorofil - naturalne źródła

Choć chlorofil występuje we wszystkich roślinach, największą jego zawartością cechują się warzywa o zielonym zabarwieniu oraz niektóre algi morskie.

Do najbogatszych źródeł chlorofilu zalicza się:

Co istotne, zawartość chlorofilu w świeżych warzywach zmniejsza się na skutek ich gotowania, a nawet zamrażania. Wykazano, że ilość chlorofilu w szpinaku zmniejszyła się o 35% podczas rozmrażania lub siekania świeżego szpinaku, a następnie strata ta wzrosła do 50% po ugotowaniu i gotowaniu na parze .

Porada

porada

Jeśli planujesz wzbogacić swoją dietę w jak największą ilość chlorofilu pochodzenia naturalnego, jedz dużo surowych warzyw liściastych. Możesz przygotowywać z nich sałatki lub zielone koktajle.

Chlorofil - przeciwwskazania

Zarówno chlorofil jak i chlorofilina należą do bezpiecznych substancji, których spożycie nie wiąże się z negatywnymi skutkami ubocznymi.

W rzadkich przypadkach suplementy zawierające chlorofilinę mogą powodować:

  • zielone zabarwienie moczu i kału,
  • żółte lub czarne zabarwienie języka,
  • łagodną biegunkę,
  • mdłości i wymioty .

Miejscowe stosowanie preparatów z chlorofiliną na rany może przyczynić się do wystąpienia łagodnego pieczenia i swędzenia.

Chlorofil może wchodzić w interakcję z lekami zwiększającymi wrażliwość na światło słoneczne, przez co nasila ich działanie i stwarza ryzyko poparzeń słonecznych .

Brakuje badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania suplementów z chlorofiliną przez kobiety w ciąży i karmiące piersią .

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://ift.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2621.2004.tb09947.x
  • https://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-metallo-chlorophyll-derivatives
  • https://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-metallo-chlorophyll-derivatives#reference44
  • https://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/chlorophyll-metallo-chlorophyll-derivatives#reference49
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jdv.13169
  • P A Egner i wsp.: Chlorophyllin intervention reduces aflatoxin-DNA adducts in individuals at high risk for liver cancer. Proc Natl Acad Sci U S A, 2001, 98(25), 14601-6.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter