Garbniki

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Ostatnia aktualizacja: 09 stycznia 2024

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 17źródła
  • 15badań

Garbniki roślinne - określane również taninami - to organiczne substancje chemiczne zaliczane do polifenoli. Są szeroko rozpowszechnione w przyrodzie, a do ich najbogatszych źródeł należy herbata, kawa, gorzka czekolada i wino. Garbniki spożywane w umiarkowanych ilościach dają nam wiele korzyści zdrowotnych.


W pigułce

  • Garbniki to związki zaliczane do polifenoli, cechujące się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi.
  • Garbniki występują w wielu produktach roślinnych, z których najlepszym ich źródłem jest czerwone wino, herbata zielona i czarna, kawa oraz kakao i gorzka czekolada.
  • Garbniki spożywane w umiarkowanych ilościach wykazują pozytywny wpływ na zdrowie: działają przeciwnowotworowo, obniżają poziom glukozy i ciśnienie krwi, przyspieszają gojenie się ran i zmniejszają stany zapalne na skórze, posiadają aktywność przeciwbiegunkową.
  • Nadmiar garbników w diecie może ograniczać wchłanianie z pożywienia witamin, składników mineralnych, węglowodanów i białek.
  • Spożycie garbników w ilości 1,5 - 2,5 g na dzień nie wiążę się z występowaniem skutków ubocznych.

Garbniki produkowane są przez rośliny jako naturalny mechanizm obronny przed szkodnikami. Związki te mają być z natury niesmaczne, gdyż nadają pokarmom roślinnym charakterystyczny ściągający, cierpki i gorzki posmak, odstraszający potencjalnych roślinożerców. Pomimo to, obecność garbników w niektórych produktach spożywczych wpływa na ich wyjątkowe, a nawet przyjemne walory smakowe.

Garbniki stosowane są w różnych gałęziach przemysłu, m.in. do garbowania skór (zabezpieczania przed gniciem), produkcji klejów do drewna i farb antykorozyjnych, produkcji leków oraz jako dodatek do żywności, zwłaszcza piw i soków owocowych.

Garbniki można podzielić na:

  • garbniki hydrolizowane, do których zaliczamy elagotaniny (estry kwasu elagowego) i galotaniny (estry kwasu galusowego i glukozy),
  • skondensowane (proantocyjanidyny), będące oligomerycznymi lub polimerowymi flawonoidami złożonymi z katechin .

Garbniki - właściwości

Garbniki a nowotwory

Garbniki to związki polifenolowe o silnych właściwościach przeciwutleniających . Mimo to, na temat wpływu garbników na ryzyko nowotworów można znaleźć wiele sprzecznych informacji.

Niektóre starsze doniesienia wskazywały, że spożycie produktów bogatych w garbniki (herbaty ziołowe, orzechy betelu) może korelować z większym ryzykiem raka przełyku. Jednak inne dane sugerowały, że to nie garbniki działają rakotwórczo, lecz substancje, które które są z nimi związane 

Z kolei współczesne metaanalizy wykazały, że powszechnie spożywane produkty zawierające garbniki (herbata, kawa, umiarkowane ilości czerwonego wina) wykazują ochronne działanie i mogą zmniejszać ryzyko nowotworów . Przeciwnowotworową aktywność garbników potwierdzają także badania in vivo i in vitro .

Garbniki obniżają ciśnienie krwi

W badaniu na zwierzętach odnotowano przeciwnadciśnieniowe działanie kwasu garbnikowego . Niewielkie badanie kliniczne z udziałem 30 Japończyków wykazało, że ekstrakt proantocyjanidyny z pestek winogron w dawce 400 mg na dzień wspomaga obniżenie skurczowego ciśnienia krwi i może pomóc w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych .

Garbniki nasilają krzepnięcie krwi

Garbniki nasilają procesy krzepnięcia krwi, dzięki czemu mogą przyspieszać gojenie się ran.

W badaniu z udziałem 62 pacjentów po usunięciu zęba zauważono, że średni czas krwawienia z dziąsła był istotnie krótszy (ok. 5,9 minuty) u osób, które przykładały do rany gazę nasączoną ekstraktem z zielonej herbaty w porównaniu do osób, które stosowały samą gazę (ok. 10 minut). Zaobserwowano także korzystny efekt działania garbników z zielonej herbaty w dłuższej perspektywie. W grupie z zieloną herbatą zaledwie u 6 osób odnotowano sączenie się rany dziąsła w godzinę po zabiegu. W grupie bez herbaty problem ten dotyczył aż 29 osób .

Garbniki obniżają poziom glukozy

Zgodnie z wynikami przeglądu badań z 2019 roku ustalono, że garbniki obniżają poziom glukozy we krwi i mogą być przydatne w leczeniu i profilaktyce cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią powikłań . Aby potwierdzić te właściwości garbników konieczne jest przeprowadzenie badań klinicznych z udziałem ludzi.

Garbniki działają przeciwdrobnoustrojowo

Naukowcy wykazali, że garbniki hamują wzrost wielu grzybów, drożdży, bakterii i wirusów. Stwierdzono korzystne działanie przeciwbakteryjne garbników na patogeny przenoszone przez żywność i wodę  .

Garbniki zmniejszają stany zapalne skóry

Garbniki słyną ze swojego ściągającego i przeciwzapalnego działania w przypadku chorób skóry.

Korzyść ta została potwierdzona w badaniu z udziałem 40 osób z atopowym zapaleniem skóry. Okazało się, że bogaty w garbniki ekstarkt z kłącza Potentilla officinalis skutecznie łagodzi rumień skóry. Jego działanie jest porównywalne z działaniem kremu, zawierającego 1% octanu hydrokortyzonu. Co istotne, zastosowany krem był dobrze tolerowany przez pacjentów .

Garbniki działają przeciwbiegunkowo

W badaniach na zwierzętach wykazano przeciwbiegunkowe właściwości garbników

Korzyści te zostały sprawdzone także w jednym badaniu klinicznym z udziałem dzieci chorych na ostre zapalenie żołądka i jelit. Podaż preparatu składającego się z kompleksu garbników i flawonoidów skróciła czas trwania biegunki o 1 dzień porównaniu do grupy kontrolnej. Zaobserwowano także istotną redukcję wypróżnień, które na początku leczenia występowały 5 razy na dobę, zaś po 24 godzinach średnio 3,5 razy na dzień .

Garbniki - źródła

Do najlepszych źródeł garbników zalicza się:

  • czerwone wino,
  • herbata zielona i czarna,
  • kawa,
  • piwo,
  • kakao i gorzka czekolada,
  • sorgo,
  • winogrona,
  • jabłka,
  • granat,
  • kaki,
  • jagody acai,
  • owoce jagodowe (żurawina, truskawki, borówki, maliny),
  • rabarbar,
  • rośliny strączkowe (ciecierzyca, fasola, soczewica),
  • guarana,
  • orzechy,
  • przyprawy .
Wiedza

wiem więcej!

Wina z dużą zawartością garbników cechują się złożonym smakiem, ale też pozostawiają uczucie suchości w ustach. Jest to związane ze ściągającym działaniem tych związków, polegającym na łączeniu się ich z białkami zawartymi w ślinie.

Garbniki występują we wszystkich częściach roślin: korze, drewnie, owocach i liściach. Ilość garbników stopniowo maleje wraz z dojrzewaniem owoców - to właśnie dlatego niedojrzałe owoce posiadają cierpki smak. Na ostateczną zawartość garbników w spożywanym produkcie ma wpływ rodzaj obróbki termicznej. Naukowcy wykazali, że moczenie, gotowanie i gotowanie pod ciśnieniem fasoli wiąże się ze znacznym spadkiem zawartości garbników, które są wówczas wypłukiwane do wody

Garbniki - szkodliwość

Garbniki ograniczają wchłanianie składników odżywczych

Garbniki, pomimo swych licznych korzyści, należą do grupy substancji antyodżywczych, definiowanych jako składniki zakłócające proces trawienia i uniemożliwiające efektywne wykorzystanie składników odżywczych.

W praktyce oznacza to, że garbniki zmniejszają biodostępność wielu  składników odżywczych i ograniczają strawność białek . Właściwość ta wynika ze zdolności garbników do tworzenia nierozpuszczalnych kompleksów z węglowodanami, białkami, wtaminami i niektórymi minerałami (fosfor, wapń, magnez, żelazo) występującymi w żywności .

Wiedza

wiem więcej!

Do innych substancji antyodżywczych, występujących powszechnie w żywności zalicza się m.in. kwas fitynowy, saponiny, goitrogeny, szczawiany, czy lektyny (hemaglutyniny).

Dzienne spożycie garbników na poziomie 1,5 - 2,5 g jest bezpieczną ilością, nie wiążącą się z żadnymi skutkami ubocznymi. Wyższe dawki mogą wpływać na zmniejszone wchłanianie składników odżywczych z diety . Szacuje się, że średnie spożycie garbników w USA wynosi 1 g, zaś w Indiach 1,5 - 2,5 g.

Garbniki a migrena

Starsze źródła sugerują, że wysokie spożycie garbników może nasilać objawy migreny. Efekt ten może być związany z obniżonym wchłanianiem skrobi, która jest niezbędna do wytworzenia serotoniny .

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • Haixia Li i wsp.: [Review in the studies on tannins activity of cancer prevention and anticancer]. Zhong Yao Cai, 2003, 26(6), 444-8.
  • Nisa Wongsamitkul i wsp.: A plant-derived hydrolysable tannin inhibits CFTR chloride channel: a potential treatment of diarrhea. Pharm Res, 2010, 27(3), 490-7.
  • Didem Turgut Coşan i wsp.: Impact of tannic acid on blood pressure, oxidative stress and urinary parameters in L-NNA-induced hypertensive rats. Cytotechnology, 2015, 67(1), 97-105.
  • Rasool Soltani i wsp.: Evaluation of the effect of green tea extract on the prevention of gingival bleeding after posterior mandibular teeth extraction: a randomized controlled trial. Evid Based Complement Alternat Med, 2014;2014:857651., 2014, 857651.
  • Marta Sancho i wsp.: [Effects of wine polyphenols on cancer prevention]. Nutr Hosp, 2014, 31(2), 535-51.
  • Julia Hoffmann i wsp.: Tannins from Potentilla officinalis display antiinflammatory effects in the UV erythema test and on atopic skin. J Dtsch Dermatol Ges, 2016, 14(9), 917-22.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter