Amarantus

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Amarantus

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 7źródła
  • 5badań

Amarantus (szarłat, amarant) to roślina z rodziny szarłatowatych (Amaranthaceae) cechująca się imponującym profilem składników odżywczych. Znano go i ceniono już w czasach starożytnych. Obecnie również wraca do łask i cieszy się coraz większą popularnością, zwłaszcza wśród fanów zdrowego odżywiania.


W pigułce

  • Amarantus zawiera duże ilości wysokiej jakości białka, błonnika pokarmowego, składników mineralnych i witamin z grupy B.
  • Amarantus jest naturalnie wolny od glutenu.
  • Regularne spożycie amarantusa może wpływać korzystnie na ogólny stan zdrowia i działać ochronnie wobec chorób przewlekłych.
  • Amarantus posiada wysoki indeks glikemiczny dlatego powinien być jedzony w ograniczonych ilościach przez chorych na cukrzycę.
  • Amarantus jest dobrze tolerowany, lecz u osób cierpiących na zespół jelita drażliwego może nasilać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Amarantus, często określany jako starożytne ziarno, stanowił podstawowy pokarm dla Azteków, Majów i Inków. Obecnie uprawia się go w Afryce, Indiach, Chinach, Rosji, a także Ameryce Południowej i Północnej. Wyróżnia się ponad 60 odmian amarantusa, które mogą być uprawiane do celów spożywczych, ozdobnych, lub też traktowane są jako chwasty.

Amarantus, podobnie jak gryka, chia czy komosa ryżowa, zaliczany jest do zbóż rzekomych (tzw. pseudozbóż). Są to rośliny, które nie są zbożami, lecz ich jadalną część stanowią nasiona o wartości odżywczej, smaku i zastosowaniu podobnym do zbóż takich jak pszenica czy owies. W przypadku amarantusa można jeść nie tylko nasiona, ale także liście.

Z nasion amarantusa wytwarza się m.in. mąkę, płatki, kaszę, popping (amarantus ekspandowany) oraz olej tłoczony na zimno, mający zastosowanie w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry i włosów .

Amarantus - wartości odżywcze

Amarantus to naturalnie bezglutenowe ziarno bogate w białko, błonnik pokarmowy, komplet składników mineralnych oraz witaminy z grupy B. Białko amarantusa dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów (w tym duże ilości lizyny i tryptofanu), dzięki czemu może stanowić ważne uzupełnienie diety osób wykluczających produkty odzwierzęce.

Tłuszcz występujący w amarantusie obfituje w cenne nienasycone kwasy tłuszczowe, przede wszystkim kwas linolowy i kwas oleinowy. Nasiona i liście amarantusa są również źródłem pewnych ilości związków bioaktywnych, takich jak polifenole, saponiny, skwalen, peptydy, azotany i szczawiany .

Wartości odżywcze w przeliczeniu na pół szklanki surowych ziaren amarantusa (100 g) :

Wartości odżywcze
Kalorie 371 kcal
Białko 13,6 g
Tłuszcz 7,02 g
Węglowodany 65,2 g
Błonnik pokarmowy 6,7 g (24% RWS)
Witaminy i składniki mineralne
        Witamina B6       0,59 mg (42% RWS)             Mangan            3,33 mg (166% RWS)
Kwas foliowy 82 μg (41% RWS) Fosfor 557 mg (80% RWS)
Kwas pantotenowy 1,46 mg (24% RWS) Magnez 248 mg (66% RWS)
Witamina B2 0,2 mg (14% RWS) Żelazo 7,61 mg (54% RWS)
Witamina B1 0,12 mg (10% RWS) Miedź 0,53 mg (52% RWS)
Witamina E 1,19 mg (10% RWS) Selen 18,7 μg (34% RWS)
NIacyna 0,92 mg (6% RWS) Cynk 2,87 mg (29% RWS)
Witamina C 4,2 mg (5% RWS) Potas 508 mg (25% RWS)
    Wapń 159 mg (20% RWS)

Dostępne nieliczne dane wskazują, że zarówno amarantus gotowany jak i ekspandowany posiadają wysoki indeks glikemiczny (IG >87) . Wynika to z wysokiej strawność skrobi i małej zawartości skrobi opornej w ziarnach amarantusa.

Uwaga

uwaga!

Popping z amarantusa (amarantus ekspandowany) to przetworzona forma amarantusa, która zawiera o wiele mniej błonnika pokarmowego i wartości odżywczych. Najzdrowszym rozwiązaniem jest jedzenie gotowanych ziaren amarantusa.

Amarantus - właściwości

Bogactwo wartości odżywczych występujących w amarantusie sprawia, że roślina ta może wykazywać pozytywny wpływ na zdrowie człowieka w szerokim zakresie. Regularne spożycie amarantusa może być szczególnie korzystne dla osób:

  • odchudzających się - wysoka zawartość białka przyczynia się do wzrostu poczucia sytości i sprzyja budowaniu masy mięśniowej,
  • cierpiących na choroby układu krążenia - korzystny profil kwasów tłuszczowych  oraz duże ilości błonnika pokarmowego wspomagają obniżenie poziomu cholesterolu oraz działają ochronnie wobec chorób serca,
  • z zaparciami - wysoka zawartość nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego przyspiesza pasaż jelitowy i umożliwia regulację pracy przewodu pokarmowego,
  • z niedokrwistością - z uwagi na niezwykle wysoki poziom żelaza,
  • obarczonych ryzykiem osteoporozy - ze względu na dużą ilość wapnia,
  • na diecie wegańskiej i wegetariańskiej - z powodu wysokiej zawartości pełnowartościowego białka i żelaza,
  • z celiakią, alergią lub nadwrażliwością na gluten - ponieważ nie zawiera glutenu.

Badania na probówkach i na zwierzętach wykazały, że peptydy wyizolowane z amarantusa posiadają działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne , zaś całe ziarna oraz olej amarantusowy obniżają poziom złego cholesterolu (frakcję LDL) .

Jak dotąd nie przeprowadzono żadnego badania z udziałem ludzi, które ocenia wpływ spożycia ziaren amarantusa na zdrowie.

Amarantus - przeciwwskazania

Amarantus jest bezpiecznym i dobrze tolerowanym produktem.

Szczególną ostrożność w spożyciu amarantusa powinny zachować:

  • osoby cierpiące na zespół jelita drażliwego - amarantus należy do produktów o wysokiej zawartości FODMAP i może nasilać dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego ,
  • osoby chore na cukrzycę - amarantus posiada wysoki indeks glikemiczny i może powodować gwałtowne skoki poziomu glukozy we krwi.

Jak jeść amarantus?

Amarantus gotuje się w lekko osolonej wodzie. Na jedną szklankę ziaren amarantusa należy użyć 2 szklanki wody i gotować go bez przykrycia na małym ogniu przez ok. 20 minut aż wchłonie całą wodę. Jego ziemisty, lekko orzechowy smak sprawia, że doskonale komponuje się zarówno z potrawami na słodko jak i na słono.

Ugotowany amarantus można wykorzystać do:

  • dań obiadowych i zup (tak jak kaszę, ryż i makaron),
  • pożywnych sałatek z dodatkiem świeżych warzyw, serów i upieczonej piersi z kurczaka,
  • śniadań (np. owsianek) i deserów z dodatkiem owoców, orzechów i jogurtu naturalnego,
  • ciasteczek i batoników musli.
Porada

porada

Mąka z amarantusa może być wykorzystywana do bezglutenowych wypieków, naleśników i placków.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter