Kasza kuskus

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Kasza kuskus

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2024

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 2źródła
  • 0badań

Kasza kuskus to drobna kasza otrzymywana z pszenicy durum. Stanowi doskonały dodatek do wielu potraw zarówno wytrawnych, jak i na słodko. Jej podstawową zaletą jest łatwość i szybkość przygotowania.


W pigułce

  • Kasza kuskus dostarcza dużo węglowodanów i białka, a także umiarkowane ilości błonnika pokarmowego, niektórych składników mineralnych (manganu, miedzi, fosforu) i witamin z grupy B.
  • Kasza kuskus w porównaniu do innych kasz cechuje się gorszym profilem odżywczym, jednak może stanowić cenne urozmaicenie zdrowej diety.
  • Kasza kuskus może być spożywana na diecie lekkostrawnej.
  • Kasza kuskus zawiera duże ilości glutenu, stąd nie powinna być jedzona przez osoby z celiakią, alergią lub nadwrażliwością na gluten.
  • Z uwagi na średni indeks glikemiczny, kasza kuskus nie powinna występować zbyt często w diecie chorych na cukrzycę.

Kasza kuskus pochodzi z północno - zachodniej Afryki  i przypomina połączenie kaszy i makaronu. Ma postać okrągłych ziaren o średnicy 1 mm.

Tradycyjnie produkowano ją ręcznie poprzez rozdrobnienie na mąkę ziaren pszenicy twardej, namoczenie ich w wodzie, a następnie rozbicie na drobne granulki i wysuszenie na słońcu lub w specjalnych piecach. Często do produkcji kuskusu wykorzystywano odpady z mielenia pszenicy na kamiennych żarnach. Obecnie proces ten jest w pełni zautomatyzowany.

Kasza kuskus - wartości odżywcze

Kasza kuskus zawiera dużo węglowodanów i stosunkowo sporo białka. W granulkach kaszy kuskus występują także umiarkowane ilości składników mineralnych (manganu, miedzi, fosforu) oraz witamin z grupy B. Jednak na tle kasz gruboziarnistych, kasza kuskus dostarcza zdecydowanie mniej witamin i mikroelementów, a także błonnika pokarmowego.

Wartości odżywcze w przeliczeniu na pół szklanki surowej kaszy kuskus (85 g) :

Wartości odżywcze
Kalorie 320 kcal
Białko 10,9 g
Tłuszcz 0,54 g
Węglowodany 65,79 g
Błonnik pokarmowy 4,2 g (15% RWS)
Witaminy i składniki mineralne
       Niacyna     2,97 mg (18% RWS)             Mangan            0,66 mg (33% RWS)
Kwas pantotenowy 1,05 mg (17% RWS) Miedź 0,21 mg (21% RWS)
Witamina B1 0,14 mg (13% RWS) Fosfor 144,5 mg (21% RWS)
Kwas foliowy 17 μg (8% RWS) Magnez 37,4 mg (10% RWS)
Witamina B6 0,09 mg (7% RWS) Cynk 0,71 mg (7% RWS)
Witamina B2 0,07 mg (5% RWS) Potas 141,1 mg (7% RWS)

Ugotowana kasza kuskus ma średni indeks glikemiczny (IG = 62) .

Czy kasza kuskus jest zdrowa?

Kasza kuskus to lekkostrawna kasza, którą warto raz na jakiś czas włączyć do swojej diety. Nie powinna ona jednak dominować nad innymi produktami zbożowymi (np. kaszą gryczaną, kaszą jaglaną, kaszą bulgur, czy komosą ryżową), ponieważ w porównaniu do nich dostarcza mniej cennych składników odżywczych.

Kasza kuskus jest szczególnie polecana dla osób:

  • z chorobami układu pokarmowego - niższa ilość błonnika pokarmowego czyni ją doskonałym produktem na diecie lekkostrawnej,
  • aktywnych fizycznie - jako dobre źródło węglowodanów i energii,
  • na diecie wegańskiej i wegetariańskiej - jako produkt dostarczający znacznych ilości białka.
Porada

porada

Kaszę kuskus warto podawać z dużą ilością produktów obfitujących w wartości odżywcze, np. warzyw, owoców, orzechów i nasion, tofu, ryb czy chudego mięsa. Tak skomponowany posiłek będzie w pełni zbilansowany pod względem wartości odżywczych pomimo gorszego profilu odżywczego kaszy kuskus.

Kasza kuskus - przeciwwskazania

Kasza kuskus jest bezpiecznym produktem i może być spożywana przez większość osób.

Kasza kuskus zawiera gluten i nie może być spożywana przez osoby z celiakią, alergią lub nadwrażliwością na ten rodzaj białka.

Umiar w spożyciu kaszy kuskus powinni zachować pacjenci z insulinoopornością i cukrzycą typu 2, ponieważ może ona wpływać na gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi.

Jak ugotować kaszę kuskus?

Kasza kuskus nie wymaga gotowania. Aby ją przygotować wystarczy:

  1. Połowę szklanki kaszy kuskus zalać połową szklanki gorącego bulionu lub wody (płyn powinien sięgać 1 cm powyżej poziomu kaszy).
  2. Zalaną kaszę wymieszać, przykryć naczynie talerzykiem i pozostawić na ok. 5 minut.
  3. Napęczniały kuskus zamieszać i rozbić widelcem.
Porada

porada

Aby kuskus był jeszcze bardziej aromatyczny można do wody lub bulionu dodać ulubione zioła i przyprawy.

Jak jeść kuskus?

Kuskus można jeść zarówno na ciepło i na zimno. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do dań głównych, sałatek, śniadań, a nawet deserów. Oto kilka propozycji na potrawy z kuskusem:

  • cukinia faszerowana kuskusem i mięsem mielonym: upiecz połowę wydrążonej cukinii z farszem z mielonego mięsa z indyka, cebuli, czosnku, świeżych pomidorów, koncentratu pomidorowego, kaszy kuskus, jajka i przypraw,
  • kuskus z kurczakiem i warzywami: dowolne warzywa (np. cukinia, bakłażan, marchew, cebula, papryka, dynia) uduś razem z pokrojonym w kostkę kurczakiem i przyprawami, podawaj z kaszą kuskus,
  • sałatka z kuskusu i fasoli: napęczniały kuskus wymieszaj z czerwoną fasolą, papryką, brokułami, pestkami dyni i oliwą,
  • kuskus na słodko: wymieszaj kaszę kuskus z wiórkami kokosowymi, polej zmiksowanym mango i oprósz pestkami granatu.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter