Komosa ryżowa
Ostatnia aktualizacja: 04 kwietnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 13źródła
- 18badań
Komosa ryżowa (Chenopodium quinoa Willd.) to bezglutenowe pseudozboże, pochodzące z Ameryki Południowej. Charakteryzuje się wyjątkowo wysoką wartością odżywczą, dzięki czemu jej spożycie daje potencjalne korzyści zdrowotne. Jest szczególnie polecana na diecie bezglutenowej, wegańskiej, przeciwcukrzycowej oraz jako element diety stosowanej w profilaktyce chorób układu krążenia.
W pigułce
- Komosa ryżowa to pseudozboże o wysokiej zawartości witamin, składników mineralnych, związków bioaktywnych oraz błonnika pokarmowego.
- Quinoa zawiera dużo białka dostarczającego wszystkie niezbędne aminokwasy.
- Komosa ryżowa nie dostarcza glutenu.
- Komosa ryżowa działa kardioprotekcyjnie ponieważ wspomaga utratę masy ciała i działa korzystnie na obniżenie poziomu glukozy oraz parametry profilu lipidowego.
- Składniki aktywne zawarte w komosie ryżowej posiadają właściwości przeciwnowotworowe.
- Komosa ryżowa może wywoływać objawy alergii pokarmowej.
Komosa ryżowa (quinoa, ryż peruwiański) jest dwuliścienną rośliną należącą do rodziny Chenopodiaceae. Choć była uprawiana w andyjskich regionach Ameryki Południowej już 5000 lat temu, to zyskała na popularności dopiero w 2013 roku, który to został też okrzyknięty przez ONZ międzynarodowym rokiem quinoa. Obecnie roślina ta jest uprawiana na całym świecie i jest coraz bardziej ceniona ze względu na swoje unikalne wartości odżywcze.
Choć komosa ryżowa porównywana jest do powszechnie spożywanych zbóż takich jak owies czy jęczmień, w rzeczywistości zalicza się ją razem z amarantusem i gryką do tzw. pseudozbóż (zbóż rzekomych). Nazwa ta określa grupę roślin, które nie są trawami, ale tak jak one wytwarzają ziarna bogate w skrobię i inne składniki odżywcze.
Quinoa występuje w 120 odmianach, których nasiona różnią się między sobą wyglądem i zawartością składników odżywczych. Najczęściej można spotkać białe, czerwone i czarne nasiona komosy ryżowej. Oprócz tego na półkach sklepowych dostępne są także przetwory z quinoa takie jak mąka, makaron, a nawet napoje roślinne. .
Komosa ryżowa - wartości odżywcze
Komosa ryżowa składa się w 65,7% z węglowodanów, 14,5% z białka, 13,6% z wody oraz 6,2% z tłuszczów.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 0,5 szklanki surowej komosy ryżowej (90g)
- Kalorie - 331 kcal
- Białko - 12,7 g
- Tłuszcz - 5,5 g
- Węglowodany - 57,8 g
- Błonnik pokarmowy - 6,3 g (25% RWS)
Komosa ryżowa zawiera dużo błonnika pokarmowego
Quinoa zawiera więcej błonnika niż większość spożywanych zbóż. Porcja nieugotowanej komosy ryżowej (90g) jest źródłem 6,3 g błonnika pokarmowego. Taka ilość pozwala pokryć dobowe zapotrzebowanie na ten składnik w 25%.
Błonnik pokarmowy wspomaga prawidłową pracę przewodu pokarmowego oraz zmniejsza ryzyko wielu chorób przewlekłych.
Komosa ryżowa zawiera dużo bezglutenowego białka
Zawartość białka w nasionach komosy ryżowej jest wyższa w porównaniu do innych, powszechnie spożywanych zbóż. Białko to cechuje się zrównoważonym profilem aminokwasowym, gdyż zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy dla prawidłowego rozwoju człowieka . Wiele źródeł sugeruje, że komosa ryżowa stanowi bardzo dobrą alternatywę dla produktów mlecznych .
Białko komosy ryżowej nie zawiera glutenu, więc roślina ta może być bezpiecznie spożywana przez osoby z celiakią, czy nadwrażliwością i alergią na gluten . Co istotne, komosa ryżowa jest doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych, których często brakuje na diecie bezglutenowej .
wiem więcej!
Komosa ryżowa zawiera umiarkowane ilości kalorii i ma niski indeks glikemiczny
Komosa ryżowa dostarcza umiarkowanych ilości kalorii. W porcji 90 g nieugotowanej komosy znajduje się 331 kcal.
Indeks glikemiczny komosy ryżowej wynosi 35 - 53 i uwarunkowany jest przede wszystkim sposobem jej przygotowania. Nawet zbyt mocno rozgotowana quinoa jest zaliczana do produktów o niskim indeksie glikemicznym .
wiem więcej!
Komosa ryżowa - witaminy i składniki mineralne
Komosa ryżowa jest doskonałym źródłem kwasu foliowego
W porcji (90 g) komosy ryżowej znajduje się aż 165,6 µg kwasu foliowego, co pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w 83%.
Kwas foliowy posiada wielokierunkowe działanie:
- wpływa na wytwarzanie krwinek czerwonych,
- zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu,
- zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę,
- zmniejsza stan zapalny w organizmie.
Zawartość witamin w 0,5 szklanki nieugotowanej komosy ryżowej:
- Kwas foliowy - 165,6 µg (83% RWS)
- Witamina B6 - 0,44 mg (31% RWS)
- Tiamina - 0,32 mg (30% RWS)
- Ryboflawina - 0,29 mg (20% RWS)
- Witamina E - 2,2 mg (18% RWS)
- Kwas pantotenowy - 0,69 mg (12% RWS)
- Niacyna - 1,37 mg (9% RWS)
Komosa ryżowa dostarcza mnóstwo manganu
W porcji (90 g) komosy ryżowej znajduje się 1,83 mg manganu, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w 91%.
Mangan posiada następujące właściwości:
- walczy z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym,
- bierze udział w budowie kości,
- odgrywa istotną rolę w procesach krzepnięcia krwi,
- odpowiada za metabolizm glukozy.
Zawartość składników mineralnych w 0,5 szklanki nieugotowanej komosy ryżowej:
- Mangan - 1,83 mg (91% RWS)
- Fosfor - 411,3 mg (59% RWS)
- Miedź - 0,53 mg (53% RWS)
- Magnez - 177,3 mg (47% RWS)
- Żelazo - 4,11 mg (29% RWS)
- Cynk - 2,79 mg (28% RWS)
- Potas - 506,7 mg (25% RWS)
- Selen - 7,65 µg (14% RWS)
- Wapń - 42,3 mg (5% RWS)
Komosa ryżowa - składniki aktywne
Komosa ryżowa zawiera wiele związków bioaktywnych, takich jak flawonoidy, kwasy fenolowe, terpenoidy, steroidy i karotenoidy. Skład i aktywność przeciwutleniająca substancji występujących w komosie zależy w dużej mierze od jej odmiany. Nasiona o ciemnej barwie dostarczają większej ilości związków fenolowych i posiadają wyższy potencjał przeciwutleniający .
W ekstraktach z komosy ryżowej wykryto znaczne ilości kwercetyny, kwasu ferulowego, synapinowego i galusowego, kemferolu, izoramnetyny i rutyny.
Jednym z charakterystycznych związków obecnych w nasionach komosy ryżowej są saponiny (0,1 - 5%). Związki te należą do substancji antyodżywczych i odpowiadają za lekko gorzki smak komosy. Występują głównie w zewnętrznej okrywie nasion (otrębach), zaś ich nadmiar usuwany jest za pomocą takich technik jak mycie, polerowanie, ścieranie i obłuszczanie.
W zależności od zawartości saponin, wyróżnia się komosę ryżową słodką (<0,11%) lub gorzką (>0,11%) .
wiem więcej!
Komosa ryżowa - właściwości
Komosa ryżowa działa kardioprotekcyjnie i przeciwcukrzycowo
Quinoa wykazuje szczególnie korzystny wpływ na czynniki ryzyka chorób sercowo - naczyniowych. Wzrost spożycia komosy ryżowej w codziennej diecie może stanowić ważne działanie profilaktyczne wobec chorób serca i cukrzycy.
Metaanaliza opublikowana w 2021 roku wykazała, że suplementacja nasion komosy ryżowej wpływa na znaczące obniżenie masy ciała, zmniejszenie obwodu talii i ilości tkanki tłuszczowej, redukcję poziomu insuliny, trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL .
Na podstawie przeglądu badań przedklinicznych z 2023 roku można stwierdzić, że komosa ryżowa posiada zdolność do łagodzenia stanów zapalnych w organizmie. Nie mniej jednak, potrzeba większej ilości badań - zwłaszcza tych z udziałem ludzi - aby ocenić przeciwzapalne właściwości komosy ryżowej w przypadku powszechnych chorób przewlekłych .
Komosa ryżowa może działać przeciwnowotworowo
Komosa ryżowa zawiera mnóstwo składników aktywnych (m.in. saponiny, kwercetynę, kwas ferulowy) o udokumentowanych właściwościach przeciwnowotworowych. W związku z tym można przypuszczać, że zwiększone spożycie nasion komosy ryżowej będzie wykazywało pozytywny wpływ na obronę organizmu przed chorobami nowotworowymi.
Korzyści te potwierdzają wstępne badania in vitro na modelach komórek różnych nowotworów. Naukowcy wykazali, że białka komosy ryżowej wykazują przeciwnowotworowy potencjał m.in. w przypadku raka okrężnicy i raka wątroby .
Komosa ryżowa może wpływać pozytywnie na jelita
Komosa ryżowa wykazuje działanie prebiotyczne, czyli wspomaga rozwój pożytecznych bakterii w jelitach.
Wspomniane właściwości komosy ryżowej zostały stwierdzone w badaniach in vitro . Póki co brakuje badań klinicznych, które mogłyby ostatecznie wskazać na prebiotyczne właściwości komosy ryżowej.
Komosa ryżowa jest cennym produktem dla kobiet w ciąży
Komosa ryżowa jest doskonałym źródłem kwasu foliowego - witaminy, która ma kluczowe znaczenie w rozwoju układu nerwowego płodu. Uwzględnienie nasion komosy ryżowej w diecie kobiet w ciąży z pewnością przyczyni się do pokrycia zapotrzebowania na ten składnik pokarmowy.
Komosa ryżowa - przeciwwskazania
Komosa ryżowa w rzadkich przypadkach może być przyczyną wystąpienia alergii pokarmowej, objawiającej się bólem brzucha, swędzeniem skóry, pokrzywką oraz obrzękiem naczynioruchowym .
Poza tym quinoa jest dobrze tolerowana i może być spożywana przez większość osób.
Jak ugotować komosę ryżową?
Quinoa jest niezwykle wszechstronnym produktem. Posiada łagodny, lekko orzechowy smak, który pasuje zarówno do posiłków wytrawnych, jak i na słodko.
Aby ugotować porcję komosy ryżowej wystarczy:
- Opłukać 0,5 szklanki nasion komosy ryżowej na sitku pod bieżącą wodą.
- Zagotować 1 szklankę wody z odrobiną soli.
- Do wrzącej wody wsypać nasiona komosy ryżowej i gotować przez ok. 15 - 20 minut.
Do czego użyć komosę ryżową?
Ugotowana w ten sposób komosa ryżowa może zostać wykorzystana do:
- obiadu zamiast kaszy, ryżu, czy ziemniaków,
- zupy,
- wegańskich burgerów,
- sałatki z dodatkiem ulubionych świeżych warzyw, nasion roślin strączkowych, grillowanego kurczaka, a nawet dowolnego sera (np. fety lub mozzarelli),
- śniadania z dodatkiem świeżych owoców i masła orzechowego (np. zamiast owsianki),
- deseru z dodatkiem jogurtu lub mleka kokosowego i świeżych owoców,
- domowych wypieków (np. ciasteczek).
Więcej podobnych treści
Płatki jaglane
Płatki jaglane to produkt przetworzony, otrzymany z obłuszczonych ziaren prosa. Płatki jaglane są...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 stycznia 2021
Sorgo
- Paulina Styś-Nowak
- 16 marca 2023
Chrupki kukurydziane
Czy chrupki kukurydziane tuczą? Ile mają kalorii? Czy są dobre dla zdrowia dzieci i dorosłych? Kt...
- Paulina Styś-Nowak
- 29 maja 2023
Ryż jaśminowy
Czy ryż jaśminowy jest zdrowy? Jakie posiada wartości odżywcze? Czym różni się ryż jaśminowy od z...
- Paulina Styś-Nowak
- 26 lipca 2023
Ryż basmati
Czy ryż basmati jest zdrowy? Jakie są przeciwwskazania do jego spożycia? Czym różni się ryż basma...
- Paulina Styś-Nowak
- 27 lipca 2023
Kasza kukurydziana
Jakie wartości odżywcze ma kasza kukurydziana? Czy jest zdrowa? Kto powinien jej unikać? Jak goto...
- Paulina Styś-Nowak
- 27 lipca 2023
Spis badań i źródeł
- https://diposit.ub.edu/dspace/bitstream/2445/109262/1/665070.pdf
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168874/nutrients
- Julie Hong i wsp.: Anaphylaxis to quinoa. Ann Allergy Asthma Immunol, 2013, 110(1), 60-1.
- Urszula Gawlik-Dziki i wsp.: Antioxidant and anticancer activities of Chenopodium quinoa leaves extracts - in vitro study. Food Chem Toxicol, 2013, 57, 154-60.
- Victor F Zevallos i wsp.: Gastrointestinal effects of eating quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) in celiac patients. Am J Gastroenterol, 2014, 109(2), 270-8.
- Giorgia Vici i wsp.: Gluten free diet and nutrient deficiencies: A review. Clin Nutr, 2016, 35(6), 1236-1241.
- Beatriz Gullón i wsp.: Assessment of the prebiotic effect of quinoa and amaranth in the human intestinal ecosystem. Food Funct, 2016, 7(9), 3782-3788.
- Guixing Ren i wsp.: Detection of lunasin in quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) and the in vitro evaluation of its antioxidant and anti-inflammatory activities. J Sci Food Agric, 2017, 97(12), 4110-4116.
- Yichen Hu i wsp.: Chemical characterization, antioxidant, immune-regulating and anticancer activities of a novel bioactive polysaccharide from Chenopodium quinoa seeds. Int J Biol Macromol, 2017, 99, 622-629.
- Rubén Vilcacundo i wsp.: In vitro chemopreventive properties of peptides released from quinoa (Chenopodium quinoa Willd.) protein under simulated gastrointestinal digestion. Food Res Int, 2018, 105, 403-411.
- G Guarnieri i wsp.: Occupational Asthma Induced by Exposure to Quinoa. J Investig Allergol Clin Immunol, 2019;29(6):451-452., 29(6), 451-452.
- Minyi Lin i wsp.: Quinoa Secondary Metabolites and Their Biological Activities or Functions. Molecules, 2019, 24(13), 2512.
- Doha A Mohamed i wsp.: In vitro Anticancer Activity of Quinoa and Safflower Seeds and Their Preventive Effects on Non-alcoholic Fatty Liver. Pak J Biol Sci, 2019, 22(8), 383-392.
- Viktória Angeli i wsp.: Quinoa ( Chenopodium quinoa Willd.): An Overview of the Potentials of the "Golden Grain" and Socio-Economic and Environmental Aspects of Its Cultivation and Marketization. Foods, 2020, 9(2), 216.
- Evan B Craine i wsp.: Seed Composition and Amino Acid Profiles for Quinoa Grown in Washington State. Front Nutr, 2020, 7, 126.
- Jahangir Karimian i wsp.: The effects of quinoa seed supplementation on cardiovascular risk factors: A systematic review and meta-analysis of controlled clinical trials. Phytother Res, 2021, 35(4), 1688-1696.
- Eng Shi Ong i wsp.: Antioxidant and Cytoprotective Effect of Quinoa ( Chenopodium quinoa Willd.) with Pressurized Hot Water Extraction (PHWE). Antioxidants (Basel), 2020, 9(11), 1110.
- Hitache Zeyneb i wsp.: In vitro study of the effect of quinoa and quinoa polysaccharides on human gut microbiota. Food Sci Nutr, 2021, 9(10), 5735-5745.
- Xin Fan i wsp.: Anti-Colon Cancer Activity of Novel Peptides Isolated from In Vitro Digestion of Quinoa Protein in Caco-2 Cells. Foods, 2022, 11(2), 194.
- Nikita Agarwal i wsp.: Quinoa Soluble Fiber and Quercetin Alter the Composition of the Gut Microbiome and Improve Brush Border Membrane Morphology In Vivo ( Gallus gallus). Nutrients, 2022, 14(3), 448.
- Aida Malek Mahdavi i wsp.: Effects of Quinoa (Chenopodium quinoa) on inflammatory mediators: a systematic review of preclinical studies. Inflammopharmacology, 2023, 31(1), 241-251.
- Xin Fan i wsp.: Supplementation of quinoa peptides alleviates colorectal cancer and restores gut microbiota in AOM/DSS-treated mice. Food Chem, 2023, 408, 135196.
- Yu M Markova i wsp.: [Amaranth, quinoa and buckwheat grain products: role in human nutrition and maintenance of the intestinal microbiome]. Vopr Pitan, 2022;91(6):17-29., 91(6), 17-29.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.