Szparagi

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Szparagi

Ostatnia aktualizacja: 26 września 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 2źródła
  • 5badań

Szparagi, a konkretnie szparagi lekarskie (Asparagus officinalis L.), to wieloletnia bylina z rodziny szparagowatych (Asparagus). Warzywo to cenione jest za unikalny smak i mnogość zastosowań kulinarnych.


W pigułce

  • Szparagi są doskonałym źródłem kwasu foliowego i witaminy K, dostarczają także dużo witamin z grupy B, witaminy E, miedzi, potasu, selenu, manganu, cynku i żelaza.
  • Szparagi to niskokaloryczne warzywo, które może chronić organizm przed stresem oksydacyjnym i zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych (m.in. chorób serca, cukrzycy typu 2 i otyłości).
  • Szparagi u niektórych osób mogą powodować wzdęcia i dyskomfort jelitowy.

Szparagi pochodzą ze wschodniej części Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej, a obecnie uprawiane są na całym świecie w różnych odmianach. W Polsce dominują szparagi białe i zielone - różnica w kolorze wynika z różnego sposobu ich uprawy. Szparagi białe rosną pod ziemią bez dostępu do światła, zaś szparagi zielone uprawiane są nad powierzchnią ziemi, przez co zachodzi w nich proces fotosyntezy.

Uwaga

Kiedy można kupić szparagi?

Sezon na szparagi zaczyna się pod koniec kwietnia i trwa do końca czerwca, dlatego warto go maksymalnie wykorzystać.

Szparagi - wartości odżywcze

Szparagi to niskokaloryczne warzywo o niezwykle korzystnym profilu odżywczym. Porcja szparagów pokrywa całkowicie zapotrzebowanie organizmu na kwas foliowy i witaminę K. Oprócz tego szparagi są cennym źródłem witamin z grupy B, witaminy E, miedzi, potasu, selenu, manganu, cynku i żelaza.

Szparagi zawierają liczne związki bioaktywne: flawonoidy, flawanole, karotenoidy, sterole i garbniki . Dostarczają także sporych ilości rozpuszczalnego błonnika pokarmowego w postaci fruktanów.

Wartości odżywcze w przeliczeniu na porcję ugotowanych szparagów (150 g) :

Wartości odżywcze
Kalorie 141 kcal
Białko 3,6 g
Tłuszcz 0,33 g
Węglowodany 6,17 g
Błonnik pokarmowy 3 g (10% RWS)
Witaminy i składniki mineralne
      Kwas foliowy    223,5 μg (112% RWS)             Miedź           0,25 mg (25% RWS)
Witamina K 75,9 mg (101% RWS) Potas 336 mg (17% RWS)
Witamina B1 0,24 mg (22% RWS) Selen 9,15 μg (17% RWS)
Witamina E 2,25 mg (19% RWS) Fosfor 81 mg (12% RWS)
Witamina B2 0,21 mg (15% RWS) Mangan 0,23 mg (12% RWS)
Witamina C 11,55 mg (14% RWS) Żelazo 1,37 mg (10% RWS)
Niacyna 1,62 mg (10% RWS) Cynk 0,9 mg (9% RWS)
Witamina A 75 μg (9% RWS) Magnez 21 mg (6% RWS)

Indeks i ładunek glikemiczny szparagów są niskie i wynoszą odpowiednio 15 (IG = 15) i 0,6 (ŁG = 0,6) .

Szparagi - właściwości

Szparagi to niezwykle zdrowe warzywa, których spożycie może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Z uwagi na wysoką zawartość witamin antyoksydacyjnych i polifenoli, szparagi mogą chronić organizm przed negatywnymi skutkami stresu oksydacyjnego i zapobiegać licznym chorobom przewlekłym, takim jak choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, otyłość i nowotwory.

W badaniu na zwierzętach naukowcy wykazali, że błonnik pokarmowy wyizolowany ze szparagów obniża poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów, a także działa przeciwutleniająco i prebiotycznie (reguluje skład i liczebność mikroflory jelitowej) . Badania z zastosowaniem ekstraktów ze szparagów także wskazują na hipolipidemiczne i hepatoprotekcyjne (ochronne działanie na wątrobę) właściwości tego warzywa .

Uwaga

przeciwwskazania do jedzenia szparagów

Szparagi u niektórych osób mogą powodować wzdęcia i dyskomfort jelitowy. Osoby cierpiące na stany zapalne jelit oraz zespół jelita drażliwego mogą nie tolerować szparagów.

Jak ugotować szparagi?

Szparagi najlepiej gotować na stojąco w osolonej wodzie, tak aby główki wystawały ponad powierzchnię wody. Szparagi zielone gotuje się ok. 7 - 10 minut, zaś białe ok. 12 - 15 minut. Dobrym sposobem przygotowania szparagów jest gotowanie na parze. Można je także upiec w piekarniku, grillować lub usmażyć na odrobinie oliwy z oliwek. Szparagi nadają się także do mrożenia.

Zanim jednak poddamy je obróbce termicznej należy:

  • w przypadku białych szparagów obrać włóknistą skórkę (z pominięciem główek) i odłamać zdrewniałe końcówki (w tym celu wystarczy przełamać szparag na pół - sam złamie się w odpowiednim miejscu),
  • w przypadku zielonych szparagów tylko odłamać zdrewniałe końcówki, nie trzeba ich obierać.
Uwaga

Szparagi różnią się smakiem

Szparagi białe białe mają delikatniejszy smak, zaś szparagi zielone cechują się wyższymi wartościami odżywczymi i łatwiejszym sposobem przygotowania.

Choć nie jest to powszechna praktyka, szparagi można jeść na surowo. W tym celu warto pokroić je na drobne kawałki lub plasterki - dzięki temu łatwiej będzie je pogryźć.

Porada

Jak kupować szparagi?

Wybieraj tylko jędrne szparagi o zwartych główkach. Podczas pocierania dwóch szparagów o siebie powinny charakterystycznie skrzypieć. Szparagi wiotkie, z pomarszczoną skórką, a także ze śladami pleśni nie nadają się do jedzenia.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/168390/nutrients
  • https://glycemic-index.net/asparagus/
  • Xinglei Zhu i wsp.: Hypolipidaemic and hepatoprotective effects of ethanolic and aqueous extracts from Asparagus officinalis L. by-products in mice fed a high-fat diet. J Sci Food Agric, 2010, 90(7), 1129-35.
  • Xinglei Zhu i wsp.: Hypolipidemic effect of n-butanol Extract from Asparagus officinalis L. in mice fed a high-fat diet. Phytother Res, 2011, 25(8), 1119-24.
  • Jong Won Lee i wsp.: Bioactive compounds, antioxidant and binding activities and spear yield of Asparagus officinalis L. Plant Foods Hum Nutr, 2014, 69(2), 175-81.
  • Miansong Zhang i wsp.: Hypolipidemic effect of soluble dietary fibers prepared from Asparagus officinalis and their effects on the modulation of intestinal microbiota. Food Sci Biotechnol, 2021, 30(13), 1721-1731.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter