Salsefia

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Salsefia

Ostatnia aktualizacja: 20 września 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 1źródła
  • 5badań

Salsefia (Tragopogon porrifolius) to warzywo korzeniowe z rodziny astrowatych (Asteraceae), przypominające z wyglądu skorzonerę, pietruszkę lub pasternak. Nazywana jest także kozibrodem porolistnym i ostrygą warzywną, ponieważ jej delikatny smak kojarzy się właśnie z ostrygami.


W pigułce

  • Salsefia jest dobrym źródłem witamin z grupy B, witaminy C, potasu, manganu, fosforu, miedzi i błonnika pokarmowego.
  • Salsefia obfituje w składniki aktywne o silnym działaniu przeciwutleniającym.
  • Regularne spożycie salsefii może mieć pozytywny wpływ na zdrowie człowieka i działać ochronnie wobec chorób układu krążenia i nowotworów.

Salsefia - wartości odżywcze

Salsefia to niskokaloryczne warzywo obfitujące w witaminy z grupy B, witaminę C, potas, mangan, fosfor i miedź. O jej właściwościach zdrowotnych decyduje wysoka zawartość substancji bioaktywnych, do których zalicza się przede wszystkim flawonoidy i związki fenolowe  .

Wartości odżywcze w przeliczeniu na porcję salsefii (130 g) :

Wartości odżywcze
Kalorie 109 kcal
Białko 4,39 g
Tłuszcz 0,27 g
Węglowodany 24,7 g
Błonnik pokarmowy 4,39 g (16% RWS)
Witaminy i składniki mineralne
Witamina B6 0,36 mg (26% RWS)             Potas            494 mg (25% RWS)
Witamina B2 0,29 mg (20% RWS) Mangan 0,35 mg (17% RWS)
Kwas foliowy 33,8 μg (17% RWS) Fosfor 97,5 mg (14% RWS)
Witamina C 10,4 mg (13% RWS) Miedź 0,12 mg (12% RWS)
Witamina B1 0,1 mg (9% RWS) Wapń 78 mg (10% RWS)
Kwas pantotenowy 0,48 mg (8% RWS) Magnez 29,9 mg (8% RWS)
Niacyna 0,65 mg (4% RWS) Żelazo 0,91 mg (6% RWS)

Salsefia - właściwości

Salsefia to prozdrowotne warzywo, które jest naturalnym źródłem silnych przeciwutleniaczy i błonnika pokarmowego. Regularne spożycie salsefii może mieć pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia, a przede wszystkim zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia i otyłości. W badaniu na szczurach odnotowano wpływ spożycia wodnego ekstraktu z salsefii na poprawę parametrów profilu lipidowego oraz zwiększenie poczucia sytości .

Składniki aktywne występujące w salsefii wykazują ochronne działanie wobec chorób nowotworowych. W badaniach na liniach komórkowych wykazano przeciwnowotworowy potencjał ekstraktów z salsefii . Jak dotąd nie sprawdzono wpływu spożycia salsefii na stan zdrowia u ludzi.

Jak jeść salsefię?

Salsefia posiada delikatny, lekko słodki smak i stanowi doskonały zamiennik dla pozostałych warzyw korzeniowych (ziemniaków, marchwi, pietruszki, pasternaku, skorzonery). Można ją gotować w wodzie, na parze, piec, dusić lub smażyć. Salsefię można również jadać na surowo, zwłaszcza jeśli mamy jej młode korzenie.

Salsefię warto dodawać do:

  • zup,
  • zapiekanek,
  • gulaszów,
  • sosów mięsno - warzywnych.

Jadalne są również niebiesko - fioletowe kwiaty salsefii, które sprawdzają się jako element dekoracyjny świeżych sałatek i kanapek.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169277/nutrients
  • Nadine Zeeni i wsp.: Tragopogon porrifolius improves serum lipid profile and increases short-term satiety in rats. Appetite, 2014, 72, 1-7.
  • Clara Tenkerian i wsp.: Hepatoprotective, Antioxidant, and Anticancer Effects of the Tragopogon porrifolius Methanolic Extract. Evid Based Complement Alternat Med, 2015;2015:161720., 2015, 161720.
  • Fuad Al-Rimawi i wsp.: Anticancer Activity, Antioxidant Activity, and Phenolic and Flavonoids Content of Wild Tragopogon porrifolius Plant Extracts. Evid Based Complement Alternat Med, 2016;2016:9612490., 2016, 9612490.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter