Ksylitol (E967)
Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 20źródła
- 5badań
Ksylitol (cukier brzozowy) to naturalna niskokaloryczna substancja słodząca oznaczona symbolem E967. Zaliczany jest do polioli (alkoholi wielowodorotlenowych) i stanowi zdrowszą alternatywę dla stołowego cukru.
Bezpieczeństwo: | bezpieczny, w nadmiarze może działać przeczyszczająco |
Wpływ na zdrowie: | pozytywny: zapobiega rozwojowi próchnicy, nie podnosi poziomu glukozy we krwi |
Nazwy: | ksylitol, E967, cukier brzozowy |
Pochodzenie: | naturalne |
Właściwości: | substancja słodząca, zamiennik cukru |
Występowanie w żywności: | gumy do żucia, cukierki, konfitury, czekolady, kremy orzechowe |
ADI (dopuszczalne spożycie): | nie ustalono limitu |
W pigułce
- Ksylitol to zamiennik cukru (E967), który jest dwukrotnie mniej kaloryczny od cukru stołowego (sacharozy), posiadając taką samą słodkość.
- Ksylitol nie powoduje próchnicy (a może nawet jej zapobiegać) i nie przyczynia się do znacznego wzrostu poziomu cukru we krwi.
- Ksylitol przyczynia się do zwiększenia wchłaniania wapnia.
- Ksylitol może być dodawany podczas gotowania, pieczenia lub smażenia ponieważ nie traci słodkiego smaku w wysokiej temperaturze.
- Ksylitol jest bezpieczny dla zdrowia, ale w zbyt wysokich dawkach (15-40 g) może mieć działanie przeczyszczające.
- Ksylitol, a także produkty zawierające ksylitol nie powinny być podawane psom ponieważ mogą doprowadzić do ich śmierci.
Co to jest ksylitol?
Ksylitol (E967) to naturalna substancja słodząca z grupy polioli (alkoholi wielowodorotlenowych) stosowana jako zdrowszy zamiennik cukru. Określa się go również cukrem brzozowym, ponieważ pierwotnie był pozyskiwany z brzozy. Obecnie może być otrzymywany także z kukurydzy lub produkowany z udziałem drożdży.
Ksylitol występuje naturalnie w śladowych ilościach w niektórych owocach i warzywach, m.in. w: żółtych śliwkach, truskawkach, malinach, kalafiorze, bakłażanie, szpinaku, dyni, sałacie. Związek ten jest syntetyzowany (wytwarzany) w organizmie człowieka, w ilości ok. 5-15 g/dobę .
Ksylitol ma postać białego, rozpuszczalnego w wodzie, krystalicznego proszku, wyglądem nieco przypominającego tradycyjny cukier . Z języka greckiego „ksyl” oznacza drewno. Został odkryty w XIX wieku.
Ile kalorii ma ksylitol?
Kaloryczność ksylitolu wynosi 2,4 kcal / g. Oznacza to, że jest on prawie dwukrotnie mniej kaloryczny od cukru stołowego (4 kcal/g). Dla porównania, jedna łyżeczka ksylitolu dostarcza 12 kcal, zaś jedna łyżeczka sacharozy – 20 kcal . Niższa kaloryczność ksylitolu wynika z faktu, że jest on tylko w 50% wchłaniany w przewodzie pokarmowym. Pozostałe 50% ulega fermentacji w jelicie grubym .
Ksylitol - właściwości
Ksylitol wykorzystywany jest jako substancja słodząca w wielu produktach spożywczych. Na etykietach produktów widnieje pod symbolem E967. Zarówno w warunkach domowych jak i w branży spożywczej, ksylitol pełni rolę zamiennika cukru. Po spożyciu nie wywołuje żadnych obcych posmaków .
Ksylitol wykazuje słodkość porównywalną do sacharozy. Spośród pozostałych polioli, takich jak: erytrytol, maltitol, mannitol, izomalt, laktitol, sorbitol, cechuje się on najwyższą słodkością.
Ksylitol - wpływ na zdrowie
Ksylitol zapobiega rozwojowi próchnicy
Ksylitol nie jest metabolizowany (przetwarzany) przez florę bakteryjną zamieszkującą jamę ustną. Z tego powodu nie jest wykorzystywany jako pożywka do produkcji kwasów przyczyniających się do rozwoju próchnicy.
Stosowanie płynu doustnego zawierającego ksylitol, a także żucie gumy zawierającej ksylitol przyczyniło się do zmniejszenia ilości bakterii Streptococcus mutans, których obecność jest związana z rozwojem próchnicy .
W doświadczeniu, w którym podawano kobietom w ciąży (od szóstego miesiąca ciąży) gumę z ksylitolem lub placebo przez 13 miesięcy zaobserwowano, że dzieci (w wieku 9-24 miesięcy) matek otrzymujących ksylitol rzadziej wykazywały kolonizację patogennych bakterii Streptococcus mutans .
W przeglądzie systematycznym obejmującym wyniki pochodzące z różnych badań potwierdzono, że stosowanie ksylitolu może zmniejszać ryzyko próchnicy zębów.
Wyniki metaanalizy opublikowanej w 2017 roku wykazały, że osoby spożywające ksylitol mają o 17% niższe ryzyko rozwoju próchnicy .
porada
Efektowna dawka ksylitolu w zapobieganiu rozwoju próchnicy wynosi ok. 6-10 g dziennie.
Sugeruje się, żeby całkowitą ilość ksylitolu podzielić w ciągu dnia na 3-5 porcji. Jednocześnie zaznacza się, że prawdopodobnie zwiększenie dawki ksylitolu powyżej 10 g/dzień nie dostarcza większych korzyści .
Ksylitol tylko w niewielkim stopniu podnosi poziom cukru we krwi
Po spożyciu ksylitol nie powoduje gwałtownego i znaczącego wzrostu glukozy we krwi. Jego metabolizm (przekształcanie) w organizmie odbywa się stosunkowo wolno i w dużym stopniu bez udziału insuliny, stąd jego indeks glikemiczny wynosi zaledwie 7-13 . Dla porównania indeks glikemiczny glukozy wynosi 100, zaś sacharozy 70.
Ksylitol może być stosowany jako zamiennik cukru stołowego (sacharozy) przez osoby cierpiące na cukrzycę lub insulinooporność.
Ksylitol zwiększa wchłanianie wapnia
W badaniu, w którym podawano szczurom różne związki wapnia z dodatkiem ksylitolu zaobserwowano, że osobniki, które spożywały ksylitol wydalały większą ilość wapnia. Na podstawie uzyskanych wyników, autorzy doświadczenia zasugerowali, że ksylitol poprawia biodostępność (przyswajanie) wapnia .
Ksylitol zwiększa wytrzymałość kości
Doświadczenie przeprowadzone na zwierzętach wykazało, że suplementacja ksylitolem przez 40 dni spowodowała zwiększenie gęstości kości udowej u szczurów .
Zaobserwowano, że wzbogacenie diety dorosłych szczurów ksylitolem przyczyniło się do zwiększenia objętości kości, a także zwiększenia zawartości mineralnej kości (BMC, ang. Bone Mineral Content). Wyniki tego badania wskazują na ochronne działanie ksylitolu przeciwko zmianom osteoporetycznym związanym ze starzeniem się organizmu .
Co prawda większość badań została wykonana na zwierzętach, a nie z udziałem ludzi, to mimo wszystko, uzyskane wyniki badań są pewną przesłanką, aby przypuszczać, że ksylitol może działać ochronnie na nasze kości.
Ksylitol zwiększa produkcję kolagenu
W dwóch badaniach przeprowadzonych na szczurach zaobserwowano, że podawanie ksylitolu spowodowało wzrost produkcji kolagenu zarówno u zdrowych zwierząt jak i u szczurów z cukrzycą. Działanie takie stwierdzono również u osobników dorosłych. Dodatkowo wykazano, że spożywanie ksylitolu przyczyniło się do glikolizacji kolagenu (procesu związanego ze zwiększeniem stabilności kolagenu) .
Ksylitol - szkodliwość
Ksylitol jest substancją bezpieczną dla zdrowia i spożywany w zalecanych ilościach nie powoduje negatywnych skutków ubocznych. Nie zaobserwowano także żadnych poważnych skutków zdrowotnych wynikających ze spożywania wysokich ilości ksylitolu. Jednakże ksylitol stosowany w nadmiarze może być przyczyną wzdęć, bólu brzucha, nudności i biegunek .
uwaga!
Zaleca się, aby nie przekraczać dziennej dawki ksylitolu w wysokości 15-20 g [P]. Osoby dorosłe powinny tolerować wyższe dawki, na poziomie ok. 40 g / dzień [P].
Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA, ang. Food and Drug Administration) nadała ksylitolowi status GRAS (ang. Generally Recognized as Safe), czyli uznała go za substancję bezpieczną .
Wspólny Komitet Ekspertów FAO/WHO ds. Dodatków do Żywności (JECFA, ang. Joint FAO/WHO Expert Comittee on Food Additives) nie ustalił dla ksylitolu żadnego maksymalnego limitu dziennego spożycia (ADI, ang. Acceptable Daily Intake) . Oznacza to, że nie ma konieczności istotnego ograniczania spożywania ksylitolu, co świadczy o jego nieszkodliwym działaniu.
Potwierdzono, że ksylitol nie ma działania teratogennego (nie ma wpływu na rozwój wad płodu) ani właściwości kancerogennych (rakotwórczych) .
Ksylitol może być spożywany przez wszystkie grupy osób, w tym przez dzieci i kobiety w ciąży .
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w sprawie dodatków do żywności, produkty spożywcze zawierające w swoim składzie ksylitol muszą zawierać na etykiecie następujące ostrzeżenie: „nadmierne spożycie może mieć efekt przeczyszczający”.
Niskie dawki ksylitolu mogą być śmiertelne dla psów
Ksylitol jest niebezpieczny dla zdrowia psów. Badania toksykologiczne wykazały, że dawka 0,1 g / kg masy ciała może być przyczyną hipoglikemii (stanu obniżonego poziomu glukozy we krwi). Z kolei dawka 0,5 g / kg masy ciała może spowodować uszkodzenie wątroby i w konsekwencji prowadzić do śmierci zwierzęcia . Dla przykładu, dla przeciętnego wyżła niemieckiego o masie ciała 30 kg dawką śmiertelną może być zaledwie 15 g ksylitolu, czyli półtorej łyżki.
Ksylitol - zastosowanie
Zgodnie z unijnym Rozporządzeniem nr 1129/2011, ksylitol może być dodawany do wielu produktów spożywczych o obniżonej wartości energetycznej lub bez dodatku cukru, m.in.:
- fermentowanych przetworów mlecznych z dodatkami smakowymi lub środkami aromatyzującymi,
- lodów,
- dżemów, galaretek, marmolad,
- wyrobów kakaowych i czekoladowych (np. kremów czekoladowych),
- słodyczy (np. lizaków, żelków, cukierków),
- gum do żucia,
- śniadaniowych przetworów zbożowych lub produktów na bazie zbóż,
- pieczywa cukierniczego i wyrobów ciastkarskich,
- słodzików,
- suplementów diety.
Ksylitol może być dodawany do wielu produktów spożywczych na tzw. zasadzie quantum satis. Oznacza to, iż nie ma odgórnego limitu dawki, w jakiej może być stosowany w produkcji żywności. Powinien być dodawany w minimalnej ilości, niezbędnej do osiągnięcia zamierzonego celu, zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną.
Ksylitol nie traci słodkiego smaku pod wpływem wysokiej temperatury
Ze względu na wysoką termostabilność, ksylitol może być dodawany podczas pieczenia, bez utraty słodkiego smaku .
Gdzie kupić ksylitol?
Ksylitol można kupić w sklepach stacjonarnych, w tym w sieciach hipermarketów czy też mniejszych sklepach, a także w sklepach internetowych i aptekach. W zależności od źródła pochodzenia, cena ksylitolu kształtuje się na poziomie ok. 30 – 40 zł / kg.
porada
Zaobserwowano, że ksylitol ma właściwości higroskopijne, tj. ma zdolność do wiązania wilgoci. Z tego też względu powinien być przechowywany w suchym miejscu .
Więcej podobnych treści
Mleko w proszku
Mleko w proszku powstaje w wyniku odparowania z niego wody. Jest częstym składnikiem wielu produk...
- dr Bartosz Kulczyński
- 05 listopada 2019
Skrobia modyfikowana
Skrobia modyfikowana to skrobia poddana różnym procesom technologicznym, które nadają jej nowe wł...
- dr Bartosz Kulczyński
- 03 maja 2020
Beta-karoten
Związek ten kojarzy się z pozytywnym wpływem na skórę. Jednak jego działanie prozdrowotne jest o ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 13 listopada 2019
Annato (E160b)
Naturalny barwnik (E160b), który nadaje produktom (przede wszystkim serom) żółto-pomarańczowy kol...
- dr Bartosz Kulczyński
- 15 listopada 2019
Askorbinian sodu (E301)
Dodatek do żywności (E301) pełniący funkcję przeciwutleniacza i regulatora kwasowości. Zapobiega ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 marca 2020
Azotyn sodu (E250)
Azotyn sodu to konserwant (E250) stosowany w produktach mięsnych w celu ochrony przed zatruciem j...
- dr Bartosz Kulczyński
- 17 maja 2020
Spis badań i źródeł
- http://apps.who.int/food-additives-contaminants-jecfa-database/chemical.aspx?chemID=2620
- http://www.wjpps.com/download/article/1490954989.pdf
- https://link.springer.com/referencework/10.1007%2F978-3-319-26478-3
- https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-27027-2_30
- https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-27027-2_30
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jfq.12233
- Chandrashekar Janakiram i wsp.: Xylitol in preventing dental caries: A systematic review and meta-analyses. J Nat Sci Biol Med., 2017, 8(1), 16–21.
- M L Knuuttila i wsp.: Effects of dietary xylitol on collagen content and glycosylation in healthy and diabetic rats. Life Sci, 2000, 67(3), 283-90.
- P T Mattila i wsp.: Increased bone volume and bone mineral content in xylitol-fed aged rats. Gerontology, Nov-Dec, 47(6), 300-5.
- Pauli T Mattila i wsp.: Effects of a long-term dietary xylitol supplementation on collagen content and fluorescence of the skin in aged rats. Gerontology, May-Jun, 51(3), 166-9.
- Kiet A Ly i wsp.: Xylitol, sweeteners, and dental caries. Pediatr Dent, Mar-Apr, 28(2), 154-63.
- D Storey i wsp.: Gastrointestinal tolerance of erythritol and xylitol ingested in a liquid. Eur J Clin Nutr, 2007, 61(3), 349-54.
- Amol Deshpande i wsp.: The impact of polyol-containing chewing gums on dental caries: a systematic review of original randomized controlled trials and observational studies. J Am Dent Assoc, 2008, 139(12), 1602-14.
- Geoffrey Livesey i wsp.: Health potential of polyols as sugar replacers, with emphasis on low glycaemic properties. Nutr Res Rev, 2003, 16(2), 163-91.
- Y Nakai i wsp.: Xylitol gum and maternal transmission of mutans streptococci. J Dent Res, 2010, 89(1), 56-60.
- Hirokazu Sato i wsp.: The effects of oral xylitol administration on bone density in rat femur. Odontology, 2011, 99(1), 28-33.
- Eva Söderling i wsp.: The effect of xylitol on the composition of the oral flora: a pilot study. Eur J Dent, 2011, 5(1), 24-31.
- Lisa A Murphy i wsp.: Xylitol toxicosis in dogs. Vet Clin North Am Small Anim Pract, 2012, 42(2), 307-12, vii.
- M ElSalhy i wsp.: Effects of xylitol mouthrinse on Streptococcus mutans. J Dent, 2012, 40(12), 1151-4.
- Sanchari Chattopadhyay i wsp.: Artificial sweeteners - a review. J Food Sci Technol, 2014, 51(4), 611-21.
- Salim Ur-Rehman i wsp.: Xylitol: a review on bioproduction, application, health benefits, and related safety issues. Crit Rev Food Sci Nutr, 2015;55(11):1514-28., 55(11), 1514-28.
- M M Hämäläinen i wsp.: Bone repair in calcium-deficient rats: comparison of xylitol+calcium carbonate with calcium carbonate, calcium lactate and calcium citrate on the repletion of calcium. J Nutr, 1994, 124(6), 874-81.
- https://www.springer.com/gp/book/9783642318863
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.