Cukinia
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2022
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 3źródła
- 7badań
Cukinia (Cucurbita pepo convar. giromontiina) jest warzywem z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), odmianą dyni zwyczajnej.
Cukinia ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zawiera sporo witamin i składników mineralnych.
Zebraliśmy wszystko, co warto o niej wiedzieć.
W pigułce
- Cukinia jest warzywem niskokalorycznym (17 kcal/100 g) i ma niski indeks glikemiczny (IG = 15) oraz ładunek glikemiczny (ŁG = 0,6).
- Cukinia jest bogata w kwas foliowy i witaminę B6, a także w potas i mangan.
- Zawiera kwasy fenolowe oraz flawonoidy, które w głównej mierze odpowiadają za jej zdolności do neutralizowania wolnych rodników oraz wygaszania stanu zapalnego.
- Cukinia sprzyja niszczeniu komórek nowotworowych oraz hamuje rozwój drobnoustrojów - bakterii i grzybów pleśniowych.
- Cukinię można spożywać zarówno na wytrawnie, jak i na słodko. Dodatkowo, może być podawana po obróbce termicznej oraz na surowo.
- Na spożycie cukinii powinny szczególnie uważać osoby, u których stwierdzono alergię lub choroby jelit, a także osoby które mają skłonności do zaburzeń dyspeptycznych.
Cukinia to jedno z najmłodszych warzyw z rodziny dyniowatych. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIX-wiecznych Włoch, które uznaje się za kraj jej pochodzenia .
W Polsce można się spotkać z dwiema nazwami: cukinia oraz kabaczek. Mogą znacząco różnić się między sobą pod względem kształtu i koloru, uznawane są nawet za odrębne odmiany. Filogenetycznie jest to wciąż to samo warzywo.
Cukinia - wartości odżywcze
Wartości odżywcze w przeliczeniu na standardową porcję cukinii (125 g):
- Kalorie - 21 kcal
- Białko - 1,51 g
- Tłuszcz - 0,4 g
- Węglowodany - 3,89 g
- Cukry proste - 3,13 g
- Błonnik pokarmowy - 1,25 g .
Cukinia jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny
Cukinia jest warzywem bardzo niskokalorycznym, w 100 g produktu zawiera 17 kcal. Porcja cukinii (ok. 125 g) dostarcza 21 kcal i posiada niski indeks glikemiczny(IG = 15), oraz niski ładunek glikemiczny(ŁG = 0,6) .
Cukinia - witaminy i składniki mineralne
Cukinia jest bogata w kwas foliowy oraz witaminę B6, a także potas i mangan.
Cukinia jest bogata w kwas foliowy i witaminę B6
Cukinia, jako warzywo zielone, jest dobrym źródłem kwasu foliowego i witaminy B6. W porcji (ok. 125 g) znajdziemy 30 µg kwasu foliowego (15% dziennego zapotrzebowania). Cukinia w podobnym stopniu pokrywa normę na witaminę B6. Standardowa porcja zawiera 0,2 mg pirydoksyny, co pokrywa dobowe zapotrzebowanie na nią w 14,6%.
Kwas foliowy wraz z witaminą B6 biorą udział w bardzo ważnym dla zachowania zdrowia procesie przekształcenia aminokwasu homocysteiny do metioniny. Nadmiar homocysteiny w organizmie przyczynia się do rozwoju wielu chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia lub choroby neurodegeneracyjne. Ważne jest, aby wraz z dietą dostarczać odpowiednią ilość tych witamin, co pozwoli zapobiegać gromadzeniu się homocysteiny.
Kwas foliowy odpowiada również za:
- proces wytwarzania krwinek czerwonych,
- prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu,
- zwiększenie wrażliwości tkanek na insulinę.
Witamina B6 pełni także rolę w:
- wytwarzaniu hemoglobiny,
- metabolizmie białek, tłuszczów i węglowodanów,
- syntezie przekaźników układu nerwowego.
Zawartość witamin w porcji cukinii (ok. 125 g):
- Witamina C - 22,38 mg (28% RWS),
- Kwas foliowy - 30 µg (15% RWS),
- Witamina B6 - 0,2 mg (14,6% RWS),
- Witamina B2 - 0,12 mg (8,4% RWS),
- Witamina K - 5,38 µg (7,2% RWS),
- Witamina B1 - 0,06 mg (5,1% RWS),
- Witamina B5 - 0,26 mg (4,3% RWS),
- Witamina B3 - 0,56 mg (3,5% RWS),
- Witamina A - 12,5 µg (1,6% RWS),
- Witamina E - 0,15 mg (1,3 % RWS).
Cukinia jest bogata w potas i mangan
Porcja cukinii (ok. 125 g) dostarcza 326 mg potasu (16,3% RWS) oraz 0,22 mg manganu ( 11,1% RWS).
Potas w organizmie bierze udział w:
- przewodzeniu impulsów nerwowych,
- procesie skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego,
- utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej ustroju,
- utrzymywaniu prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego.
Mangan odgrywa rolę w:
- zwalczaniu wolnych rodników tlenowych,
- metabolizowaniu lipidów oraz glukozy,
- procesach krzepnięcia krwi.
Zawartość składników mineralnych w porcji cukinii (ok. 125 g):
- Potas - 326,25 mg (16,3% RWS),
- Mangan - 0,22 mg (11,1% RWS),
- Fosfor - 47,5 mg (6,8% RWS),
- Miedź - 0,07 mg (6,6% RWS),
- Magnez - 22,5 mg (6% RWS),
- Cynk - 0,4 mg (4% RWS),
- Żelazo - 0,46 mg (3,3% RWS),
- Wapń - 20 mg (2,5% RWS),
- Selen - 0,25 µg (0,5% RWS).
Cukinia - składniki aktywne
Wśród składników aktywnych znajdujących się w cukinii najważniejsze są: kwasy fenolowe oraz flawonoidy.
Cukinia jest źródłem różnych grup polifenoli
Zarówno kwasy fenolowe, jak i flawonoidy zaliczane są do polifenoli, czyli związków organicznych o udowodnionym korzystnym wpływie na zdrowie człowieka. Wśród kwasów fenolowych, w owocach cukinii naukowcy wykryli najwięcej kwasu galusowego, zaś wśród flawonoidów - najwięcej kwercetyny i kemferolu .
Kwas galusowy jest silnym, naturalnym przeciwutleniaczem, czyli wykazuje się znaczną skutecznością w neutralizowaniu wolnych rodników tlenowych. Jest to szczególnie istotne w kontekście zmniejszania nasilenia stanów zapalnych w organizmie i zapobiegania rozwojowi chorób cywilizacyjnych.
Działaniem antyoksydacyjnym charakteryzują się także kwercetyna oraz kemferol. Dodatkowo, kwercetyna sprzyja między innymi obniżaniu ciśnienia tętniczego krwi, zaś kemferol zmniejsza ryzyko powstawania zmian nowotworowych w organizmie .
Cukinia - właściwości
Cukinia wykazuje zdolności do neutralizowania wolnych rodników oraz wygaszania stanów zapalnych
Do badania zdolności antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych naukowcy spreparowali ekstrakty z obu odmian - zielonej i żółtej cukinii. Następnie oceniali ich zdolność do wychwytywania różnych rodzajów wolnych rodników oraz do redukcji tlenku azotu, wytwarzanego w wielu chorobach zapalnych. Neutralizowanie poszczególnych substancji wolnorodnikowych było zależne od stężenia ekstraktów oraz od rodzaju rodników. Niemniej jednak, w każdym przypadku, badacze odnotowali przeciwutleniające działanie cukinii, przy czym całkowita zdolność antyoksydacyjna była silniejsza w przypadku żółtych odmian .
Dodatkowo cukinia wykazywała podobne, a w kilku przypadkach nawet lepsze zdolności do redukcji stężenia tlenku azotu, w stosonku do standardu, za jaki przyjęto witaminę C. Co za tym idzie - cukinia może przyczyniać się do zmniejszenia nasilenia procesów zapalnych w organizmie .
Wprawdzie brakuje potwierdzenia tego efektu w innych badaniach na cukinii, ale istnieją eskperymenty na ogórkach oraz innych warzywach z rośliny dyniowatych, które przynosiły podobne rezultaty.
Podsumowanie
Ekstrakty z cukinii wykazywały zdolność do neutralizowania wolnych rodników tlenowych oraz redukcji tlenku azotu. Dzięki temu mogą przyczyniać się do zmniejszenia nasilenia stresu oksydacyjnego oraz stanów zapalnych w organizmie.
Cukinia może przyczyniać się do zwalczania komórek nowotworowych
Naukowcy badali zdolność ekstraktów z cukinii do niszczenia komórek nowotworowych. Żółta cukinia wykazała toksyczne działanie w stosunku do ludzkich komórek raka płuc. Jej spożywanie może zatem zapobiegać powstawaniu zmian nowotworowych oraz wspomagać ich zwalczanie .
Podsumowanie
Żółta cukinia wykazywała właściwości toksyczne w stosunku do ludzkich komórek raka płuc, co oznacza, że może sprzyjać zwalczaniu zmian nowotworowych.
Cukinia może sprzyjać zwalczaniu drobnoustrojów
W badaniach laboratoryjnych naukowcy wykazali, że ekstrakty z obu cukinii - zielonej i żółtej - mogą sprzyjać zahamowaniu wzrostu bakterii i grzybów. Takie działanie zaobserwowano w stosunku do bakterii z obu rodzajów, czyli do Gram+ (Staphylococcus aureus - gronkowca złocistego) oraz Gram- (Escherichia coli - pałeczki okrężnicy). Cukinia zahamowała także wzrost grzybów pleśniowych z rodzaju Aspergillus niger .
Podsumowanie
Cukinia hamuje wzrost bakterii z obu rodzajów, a także grzybów pleśniowych. Spożywanie jej może zatem sprzyjać zwalczaniu zakażeń drobnoustrojami.
Cukinia - zastosowanie kulinarne
Ponieważ cukinia jest niskokalorycznym warzywem, o wielu właściwościach prozdrowotnych, jest chętnie wykorzystywana w kuchni.
Co można zrobić z cukinii na wytrawnie?
Jednymi z najpopularniejszych i najchętniej wykorzystywanych potraw z cukinii są z pewnością placki, które można zrobić solo lub z różnymi dodatkami. W zależności od wykonania, mogą one również być mniej lub bardziej dietetyczne - aby "odchudzić" placki z cukinii wystarczy np. usmażyć je na mniejszej ilości tłuszczu lub całkowicie bez tłuszczu.
Bardzo chętnie wykorzystywanym przepisem jest również pieczona faszerowana cukinia. Pod względem nadzienia w tym przypadku ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Dodatkowo, jest to danie, które można wykonać w wersji mięsnej, wegetariańskiej oraz wegańskiej, w zależności od zastosowanych dodatków.
Co można zrobić z cukinii na słodko?
Chociaż cukinia, jako warzywo bardziej kojarzy się z potrawami wytrawnymi, zaskakująco dobrze wypada również w posiłkach na słodko. Doskonale sprawdzi się na przykład jako dodatek do brownie. Dzięki neutralnemu smakowi, w ogóle nie będzie wyczuwalna, a jednocześnie zapewni wilgotność ciasta.
W podobnej formie sprawdzi się także w omlecie na słodko, z dodatkiem mąki, ksylitolu (lub innego słodzika) i ulubionych owoców.
Cukinia - przeciwwskazania
Cukinia, to warzywo lekkostrawne ale powinny jej unikać osoby które mają:
- stwierdzoną alergią - ze względu na ryzyko niepożądanych reakcji, w tym nawet reakcji anafilaktycznej,
- skłonności do wzdęć i innych zaburzeń ze strony układu pokarmowego - cukinia, jako warzywo z rodziny dyniowatych może nasilać dolegliwości dyspeptyczne,
- choroby jelit - podobnie, jak w przypadku wzdęć, cukinia może nasilić objawy choroby.
Więcej podobnych treści
Rzepa
- Paulina Cieślak
- 13 maja 2022
Cebula - najważniejsze informacje
Cebula zawdzięcza swoje właściwości głównie różnorodnym związkom bioaktywnym i organicznym związk...
- mgr Mateusz Durbas
- 04 maja 2022
Ogórek
- Paulina Cieślak
- 20 czerwca 2022
Szczaw
- Paulina Cieślak
- 22 lipca 2022
Kalafior
- Paulina Cieślak
- 01 sierpnia 2022
Chrzan
- Paulina Cieślak
- 15 października 2022
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169291/nutrients
- https://foodstruct.com/food/zucchini
- https://link.springer.com/article/10.1007/s13204-021-02111-z
- Teresa A. Lust i wsp.: Italian horticultural and culinary records of summer squash (Cucurbita pepo, Cucurbitaceae) and emergence of the zucchini in 19th-century Milan. Ann Bot., 2016, 118(1), 53–69.
- Yoshinori Marunaka i wsp.: Actions of Quercetin, a Polyphenol, on Blood Pressure. Molecules., 2017, 22(2), 209.
- Muhammad Imran i wsp.: Kaempferol: A Key Emphasis to Its Anticancer Potential. Molecules., 2019, 24(12), 2277.
- Klaudia Kopczyńska i wsp.: Bioactive Compounds, Sugars, and Sensory Attributes of Organic and Conventionally Produced Courgette (Cucurbita pepo). Foods., 2021, 10(10), 2475.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.