Sól
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 4źródła
- 8badań
Sól to w mowie potocznej artykuł spożywczy składający się praktycznie wyłącznie z chlorku sodu (NaCl), który jest wykorzystywany w celu nadania żywności słonego smaku. Sól pełni również funkcje konserwujące i poprawiające strukturę produktów spożywczych.
Wpływ na zdrowie: | Negatywny |
Nazwa: | Sól |
Alternatywne nazwy: | Sól kuchenna, sól kamienna, sól warzona, sól himalajska, sól morska |
Grupa: | Dodatki do żywności |
Sposób otrzymywania: | Pozyskiwana ze skał lub wody morskiej |
ADI (dopuszczalne spożycie): | Nie dotyczy |
Gdzie występuje: | Słone przekąski (np. chipsy ziemniaczane, krakersy, prażynki, paluszki), sery pleśniowe, przetwory mięsne (np. konserwy, pasztety, boczek, salami, parówki), produkty wędzone i kiszone, zupy błyskawiczne |
Szkodliwość: | Wysokie spożycie zwiększa ryzyko chorób, w tym nadciśnienia tętniczego, nowotworów, otyłości, udarów mózgu. Może przyczyniać się do osłabienia kości i powstawania kamieni nerkowych |
W ciąży: | Bezpieczna |
Funkcja technologiczna: | Nadaje słony smak, wzmacnia smak produktów, działa konserwująco, poprawia strukturę mięsa, serów i wypieków |
W pigułce
- Sól (chlorek sodu) jest stosowana w żywności ze względu na swój słony smak, jak również za sprawą właściwości wzmacniających smak i konserwujących
- Istnieje wiele rodzajów soli (np. sól kuchenna, sól himalajska, sól morska), jednakże wszystkie z nich mają bardzo zbliżony skład chemiczny (ponad 98-99% masy stanowi chlorek sodu)
- Wysokie ilości soli są najczęściej dodawane do produktów przetworzonych, w tym do słonych przekąsek, przetworów mięsnych, gotowych zup i sosów, serów pleśniowych
- Nie powinniśmy spożywać więcej, niż 5 g soli dziennie (max. 1 łyżeczka)
- Sól spożywana w nadmiarze skutkuje rozwojem nadciśnienia tętniczego, nowotworów, nadwagi, a także wystąpieniem udarów mózgu i pojawieniem się kamieni nerkowych
Sól - rodzaje
W sprzedaży można spotkać kilka rodzajów soli. Najbardziej popularne to:
- Sól kuchenna - najbardziej popularny typ soli; w jej składzie znajduje się praktycznie wyłącznie chlorek sodu (NaCl). Jest dostępna w postaci soli kamiennej i soli warzonej (czyli oczyszczonej soli kamiennej). Sól warzona cechuje się bardziej słonym smakiem, niż sól kamienna i pozbawiona jest gorzkiego posmaku. Jednak zawiera mniejsze ilości mikroelementów; otrzymywana jest ze skał lub z wody morskiej
- Sól morska - jej skład chemiczny jest bardzo podobny do soli kuchennej; produkcja tej soli odbywa się w wyniku odparowywania wody o wysokiej zawartości soli (określanej mianem solanki)
- Sól kłodawska - sól kamienna, która jest wydobywana w mieście Kłodawa, w Polsce (Kopalni Soli „Kłodawa”)
- Sól himalajska - sól wydobywana w Pakistanie, w miejscu oddalonym o kilkaset od Himalajów; sól ta jest reklamowana jako bardzo dobre źródło składników mineralnych i przypisuje się jej wiele właściwości zdrowotnych; w rzczywistości jej skład chemiczny nie różni się znacznie od zwykłej soli kuchennej; tym bardziej, sól jest spożywana w nieiwelkich ilościach, dlatego nawet pewna różnica w zawartości poszczególnych składników mineralych nie ma żadnego przełożenia na zdrowie; nie ma też żadnych badań, które potwierdzałyby właściwości zdrowotne soli himalajskiej
- Sól Kala Namak - jest to sól himalajska poddana dodatkowo prażeniu; w wyniku działania wysokiej temperatury powstaje siarczek sodu, który nadaje specyficzny, "jajeczny" zapach
- Sól o obniżonej zawartości sodu - cechuje się niższą zawartością sodu; zwykle sól ta zawiera o 25-30% mniej chlorku sodu; w miejsce chlorku sodu wykorzystywany jest chlorek potasu
- Sól bambusowa - jest to sól morska, którą umieszcza się wewnątrz bambusa, a następnie poddaje 9-krotnemu prażeniu (z zastosowaniem sosnowych bali); w opinii wytworców, sól ta jest pozbawiona zanieczyszczeń, a dodatkowo wzbogacona jest w związki znajdujące się w bambusie; sól bambusowa jest uznawana za najzdroższą sól na świecie. Za opakowanie (250 g) trzeba zapłacić ok. 380 zł.
- Sól duńska z Laeso - jest to sól morska pozyskiwana z Morza Bałtyckiego; jej odmienny sposób produkcji polega na tym, że jest wydobywana wyłącznie z morskiej wody podziemnej; jest ona ogrzewana drewnem w temperaturze 80 stopni; dodatkowo część soli jest poddawana wędzeniu (z zastosowaniem drewna brzozowo-lipowego); sól z Laeso to podobnie jak sól bambusowa, jedna z najzdroższych soli na świecie; cena opakowania (1 kg) wynosi ok. 400 zł
W sklepach dostępne jest sól o różnych rozmiarach ziaren (odmienny stopień granulacji):
- Sól drobnoziarnista
- Sól gruboziarnista
Sól – źródła
Głównym źródłem soli w diecie są produkty przetworzone
Największe ilości soli znajdują się w produktach spożywczych takich, jak:
- Słone przekąski (chipsy ziemniaczane, paluszki, krakersy, solone orzeszki, prażynki)
- Fast-foody (pizza, zapiekanka, burgery, frytki)
- Produkty mięsne i rybne (w tym głównie salami, kiełbasy dojrzewające, parówki, konserwy mięsne i rybne, pasztety, boczek)
- Sery (głównie sery pleśniowe, sery topione, sery typu Feta)
- Produkty wędzone (np. wędzona ryba)
- Produkty kiszone i marynowane
- Mieszanki przypraw (w tym np. kostki rosołowe)
- Sosy i zupy w proszku
- Soki warzywne (głównie sok pomidorowy)
Sól – czy jest szkodliwa?
Zaleca się zdecydowane ograniczenie spożycia soli w diecie
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby osoby dorosłe spożywały dziennie nie więcej, niż jedną niepełną łyżeczę soli (nieco poniżej 5 g). Podkreśla ona również, aby wybierać głównie sól jodowaną, która jest ważnym źrodłem jodu w naszej diecie. Dla porównania, średnio spożywamy ok. 9-12 g soli na dzień, czyli ok. dwa razy więcej, niż ustalono limit.
Nadmiar soli powoduje raka żołądka i raka wątroby
Opublikowane wyniki badań pokazały, że spożywanie wysokich ilości soli zwiększa ryzyko rozwoju raka żołądka aż o 68%. Na powstawanie raka żołądka ma też wpływ stosowania umiarkowanych ilości soli - wówczas ryzyko wystąpienia tej choroby wzrasta o 41%.
Dane naukowe wskazują również, że wysokie spożycie soli wiąże się ze wzrostem ryzyka raka wątroby o 49%.
Wysokie ilości soli zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych
Przeprowadzone badania pokazały, że spożywanie nadmiernych ilości soli zwiększa ryzyko udaru mózgu o 23-24%. Co więcej nadmiar soli zwiększa umieralność z powodu udarów mózgu o 63% i z powodu choroby wieńcowej o 32%.
Sól przyczynia się do wzrostu ciśnienia krwi i wystąpienia nadciśnienia
Spożycie soli jest jednym z głównych czynników predysponujących do wzrostu ciśnienia krwi i rozwoju nadciśnienia tętniczego. Aktualny stan wiedzy pokazuje, że ograniczenie spożycia soli do ilości zalecanych (poniżej 5g/dzień) przyzynia się do redukcji skurczowego ciśnienia krwi o ok. 4-8 mmHg i rozkurczowego ciśnienia krwi o ok. 2,7 mmHg, co należy uznać za bardzo dobry rezultat.
Nadmiar soli może prowadzić do otyłości
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy zauważyli, że wysokie spożycie soli wiązało się ze wzrostem masy ciała, a także ze zwiększeniem obwodu talii. Stąd uważa się, że sól może być jednnym z czynników ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości.
Naukowcy zasugerowali, że związek pomiędzy solą, a wzrostem masy ciała może wynikać z kilku czynników, np.:
- Większe spożycie soli skutkuje większym pragnieniem, ktore często jest zaspokajane słodkimi, kalorycznymi napojami
- Słone potrawy niejednokrotnie są jednocześnie bogate w tłuszcz i energię
- Dla wielu osób słone potrawy wydają się być smaczniejsze, przez co spożywają ich większe ilości
Sól a stan kości
Aktualny stan wiedzy pokazuje, że nadmiar soli w naszej diecie może osłabiać kości (prowadzić do obniżenia masy kostnej) poprzez zwiększenie uwalniania z nich wapnia. W dłuższej perspektywie może to być jedną z przyczyn rozwoju osteoporozy. Efekt ten ma szczególne znaczenie w przypadku spożywania małych ilości wapnia.
Sól sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych
Przeprowadzone badania wykazały, że osoby spożywające duże ilości soli mają większe ryzyko powstania kamieni nerkowych o 30%, w porównaniu do osób, które rzadziej po nią sięgają.
Sól - zastosowanie
Sól jest dodawana do żywności ze względu na szerokie funkcje, jakie w niej pełni. Wśród właściwości technologicznych soli należy wymienić przede wszystkim:
- Nadaje i wzmacnia atrakcyjny smak
- Działa konserwująco (hamuje rozwój patogennych drobnoustrojów)
- Poprawia teksturę produktów mięsnych (wiąże wodę i tłuszcz)
- Ułatwia tworzenie się ciasta (m.in. nadaje mu odpowiednią spoistość)
- Wspomaga produkcję sera (intensyfikuje jego smak, hamuje rozwój bakterii, reguluje proces dojrzewania, bierze udział w powstawaniu skórki)
Jodowanie soli
W ramach Programu Eliminacji Niedoboru Jodu, Ministerstwo Zdrowia nakazuje wzbogacanie soli kuchennej w jod. Zgodnie z aktualnym Rozporządzeniem, w soli kuchennej musi znajdować się dodatek jodu na poziomie 2300 µg/100 g.
Obowiązek jodowania soli obejmuje wyłącznie sól stosowaną na potrzeby godpodarstw domowych. Nie dotyczy on soli wykorzystywanej w przemyśle spożywczym.
Warto zwrócić uwagę na to, że obowiązek jodowania soli nie uwzględnia np. soli himalajskiej. Stąd bardzo często sól ta jest praktycznie pozbawiona jodu (lub zawiera jego śladowe ilości). Choć w sprzedaży można spotkać sól himalajską jodowaną. Warto czytać etykiety produktów, aby zweryfikować, czy sól, którą kupujemy jest wzbogacona w jod.
Więcej podobnych treści
Wodorotlenek sodu (E524)
Wodorotlenek sodu (E524), czyli soda kaustyczna, jest szeroko stosowany podczas produkcji żywnośc...
- dr Bartosz Kulczyński
- 10 czerwca 2021
Syrop glukozowo-fruktozowy
Syrop glukozowo-fruktozowy (HFCS) jest stosowany m.in. jako zamiennik cukru i coraz częściej możn...
- dr Bartosz Kulczyński
- 11 czerwca 2021
Stearoilomleczan sodu (E481)
Stearoilomleczan sodu (E481) to jeden z najczęściej stosowanych emulgatorów, który można znaleźć ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 17 czerwca 2021
Stearoilomleczan wapnia (E482)
Stearoilomleczan wapnia (E482) to dodatek do żywności o właściwościach emulgujących i stabilizują...
- dr Bartosz Kulczyński
- 17 czerwca 2021
Siarczan wapnia (E516)
Siarczan wapnia (E516) jest wykorzystywany jako środek poprawiający strukturę wypieków. Jakie fun...
- dr Bartosz Kulczyński
- 17 czerwca 2021
Hydroksypropylometyloceluloza (E464)
Hydroksypropylometyloceluloza (E464) to składnik stosowany jako emulgator i stabilizator. Sprawdz...
- dr Bartosz Kulczyński
- 21 czerwca 2021
Spis badań i źródeł
- http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20101741184/O/D20101184.pdf
- H Burger i wsp.: Osteoporosis and salt intake. Nutr Metab Cardiovasc Dis, 2000, 10(1), 46-53.
- Birgit Teucher i wsp.: Sodium and bone health: impact of moderately high and low salt intakes on calcium metabolism in postmenopausal women. J Bone Miner Res, 2008, 23(9), 1477-85.
- Lanfranco D'Elia i wsp.: Habitual salt intake and risk of gastric cancer: a meta-analysis of prospective studies. Clin Nutr, 2012, 31(4), 489-98.
- Tiberio M Frisoli i wsp.: Salt and hypertension: is salt dietary reduction worth the effort?. Am J Med, 2012, 125(5), 433-9.
- Nancy J Aburto i wsp.: Effect of lower sodium intake on health: systematic review and meta-analyses. BMJ, 2013, 346, f1326.
- Seyedeh Parisa Moosavian i wsp.: Salt and obesity: a systematic review and meta-analysis of observational studies. Int J Food Sci Nutr, 2017, 68(3), 265-277.
- M Sun i wsp.: Perceived dietary salt intake and the risk of primary liver cancer: a population-based prospective study. J Hum Nutr Diet, 2020, 33(6), 833-840.
- A Devine i wsp.: A longitudinal study of the effect of sodium and calcium intakes on regional bone density in postmenopausal women. Am J Clin Nutr, 1995, 62(4), 740-5.
- G C Curhan i wsp.: Comparison of dietary calcium with supplemental calcium and other nutrients as factors affecting the risk for kidney stones in women. Ann Intern Med, 1997, 126(7), 497-504.
- Pasquale Strazzullo i wsp.: Salt intake, stroke, and cardiovascular disease: meta-analysis of prospective studies. BMJ., 2009, 339, b4567.
- Nancy R Cook i wsp.: Sodium and health—concordance and controversy. BMJ., 2020, 369, m2440.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.