Czy pieczywo chrupkie jest zdrowsze od zwykłego chleba?

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Czy pieczywo chrupkie jest zdrowsze od zwykłego chleba?

Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2024

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 5źródła
  • 0badań

Pieczywo chrupkie stanowi ciekawą alternatywę dla zwykłego chleba. Wiele osób uważa, że jest zdrowsze i mniej kaloryczne. Czy rzeczywiście tak jest? Czy warto włączyć pieczywo chrupkie do swojego codziennego jadłospisu?


W pigułce

  • Pieczywo chrupkie z dobrym składem to produkt wysokokaloryczny, dostarczający dużo węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin z grupy B i minerałów.
  • Pieczywo chrupkie zawiera więcej kalorii (360 - 400 kcal/100 g) niż zwykły chleb (250 - 280 kcal/100 g).
  • Pieczywo chrupkie cechuje się większymi wartościami odżywczymi w porównaniu do jasnego, pszennego chleba, ale gorszymi w porównaniu do chleba razowego na zakwasie.
  • Pieczywo chrupkie, podobnie jak inne rodzaje pieczywa, może mieć swoje miejsce w zbilansowanej diecie.
  • Pieczywo chrupkie nie powinno być traktowane jako lekka przekąska między posiłkami, lecz składnik głównego posiłku.

Czym jest pieczywo chrupkie?

Pieczywo chrupkie to rodzaj chleba, który cechuje się chrupiącą strukturą wynikającą z niskiej zawartości wody. Wytwarzane jest z różnych rodzajów i typów mąk (m.in. mąki pszennej jasnej lub pełnoziarnistej, żytniej, kukurydzianej, ryżowej, niewielkiego udziału mąki amarantusowej lub gryczanej), wody, soli, a niekiedy także drożdży, substancji spulchniających i oleju roślinnego.

Często w składzie pieczywa chrupkiego znajdują się takie dodatki jak nasiona słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, nasiona sezamu, otręby, płatki owsiane, inulina czy kiełki pszenicy. Składniki te podnoszą całkowitą wartość odżywczą produktu.

Porada

porada

Jak każdy produkt, również pieczywo chrupkie może mieć lepszy lub gorszy skład. Unikaj wyrobów z dodatkiem cukru. Sięgaj po te, które zawierają pestki i nasiona, wartościowe mąki (np. amarantusowa, gryczana) i inne dodatki funkcjonalne.

Pieczywo chrupkie produkuje się:

  • metodą tradycyjną poprzez wymieszanie składników na ciasto, upieczenie i wysuszenie w wysokiej temperaturze,
  • metodą ekstruzji w wykorzystaniem ekstrudora, który działa na ciasto wysoką temperaturą i ciśnieniem, a następnie przepuszcza je przez odpowiednią matrycę (otwory) nadając mu pożądany kształt.

Niska zawartość wody w pieczywie chrupkim sprawia, że nie psuje się ono tak szybko i w porównaniu do zwykłego chleba jest dłużej przydatne do spożycia.

Pieczywo chrupkie kontra chleb

Wartości odżywcze pieczywa chrupkiego różnych producentów mogą znacząco różnić się między sobą. Wynika to odmiennych składów produktów - chleb chrupki z dodatkiem dużej ilości nasion będzie dostarczał więcej kalorii, ale też białka, składników odżywczych (m.in. żelaza, magnezu) i błonnika pokarmowego.

Pieczywo tradycyjne również posiada różne receptury i składy. Jasny chleb pszenny cechuje się niską wartością odżywczą, natomiast chleb żytni razowy z dodatkiem nasion stanowi niezwykle wartościowy produkt w diecie.

Wszystkie te aspekty należy wziąć pod uwagę podczas porównania pieczywa chrupkiego i tradycyjnego. Różnice w najważniejszych wartościach odżywczych dla poszczególnych chlebów obrazuje poniższa tabela  :

  Pieczywo chrupkie bez dodatków Pieczywo chrupkie z pestkami i olejem Chleb pszenny jasny Chleb żytni razowy bez ziaren
100 g 30 g 100 g 30 g 100 g  30 g 100 g 30 g
Kalorie 366 kcal 110 kcal 467 kcal 140 kcal 274 kcal 82,2 kcal 250 kcal 75 kcal
Białko 7,9 g 2,37 g 13,3 g 4 g 10,7 g 3,21 g 8,7 g 2,61 g
Tłuszcze 1,3 g 0,39 g 23,3 g 7 g 4,53 g 1,36 g 3,1 g 0,93 g
Węglowodany 82,2 g 24,7 g 40 g 12 g 47,5 g 14,25 g 47,5 g 14,25 g
Błonnik pokarmowy 16,5 g 4,9 g 13,3 g 4 g 4 g 1,2 g 6,5 g 1,95 g

Chleb chrupki klasyczny (bez dodatku oleju) jest produktem bardziej kalorycznym i bogatszym w węglowodany oraz błonnik pokarmowy w porównaniu do zwykłego chleba. Niższa zawartość wody w pieczywie chrupkim warunkuje jego wyższą gęstość energetyczną.

Dlaczego zatem wiele osób odchudzających się rezygnuje z tradycyjnego pieczywa na rzecz chrupkiego?

Otóż jedna kromka chleba chrupkiego waży zaledwie 7 g i dostarcza ok. 25 - 30 kcal. Może to dawać mylne wrażenie, że chrupkie pieczywo jest "lekkie" i mało kaloryczne. Jednak porównując taką samą masę obu rodzajów chleba okazuje się, że jest wręcz przeciwnie.

Oczywiście chleb chrupki może być spożywany na diecie redukcyjnej tak samo jak tradycyjne pieczywo. W obu przypadkach zalecany jest umiar - duże ilości jednego i drugiego generują spożycie nadmiernej ilości kalorii co może zniweczyć oczekiwany efekt.

Porada

porada

Pieczywo chrupkie to produkt wysokokaloryczny - podjadanie go jako przekąskę między posiłkami może przyczyniać się do wzrostu masy ciała.

Czy pieczywo chrupkie jest zdrowsze od zwykłego chleba?

Pieczywo chrupkie może, ale nie musi być zdrowsze od zwykłego chleba. Z pewnością pieczywo chrupkie z dobrym składem cechuje się większymi wartościami odżywczymi w porównaniu do jasnego, pszennego chleba czy pszennych bułek. Jednak w zestawieniu z wysokiej jakości chlebem razowym na zakwasie, lub chlebem graham z ziarnami pieczywo chrupkie będzie gorszym wyborem.

Tradycyjne pieczywo z mąki graham lub razowej jest cennym źródłem błonnika pokarmowego, witamin z grupy B i niektórych składników mineralnych (m.in. żelaza i magnezu). Zdecydowaną przewagą zwykłego chleba jest jego wpływ na uczucie sytości i poziom glukozy we krwi (razowy chleb ma niski indeks glikemiczny).

Aby odczuć porównywalną sytość po pieczywie chrupkim trzeba zjeść go o wiele więcej niż zalecana przez producenta porcja 2 kromek. Chleb chrupki cechuje się średnim indeksem glikemicznym (IG = 64) i może wpływać na zbyt gwałtowne wzrosty poziomu glukozy we krwi, dlatego też nie powinien być spożywany przez chorych na cukrzycę typu 2 .

Porada

porada

Aby obniżyć indeks glikemiczny pieczywa chrupkiego należy spożywać je z produktami będącymi źródłem wysokiej jakości białka i tłuszczu (np. pieczonym kurczakiem, rybami, pastami z nasion roślin strączkowych i orzechów) oraz z dodatkiem dużych ilości warzyw.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter