Napój kokosowy
Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 8źródła
- 8badań
Napój kokosowy to biały, kremowy płyn uzyskany w wyniku zmielenia miąższu orzecha kokosowego (Cocos nucifera) i połączenia go z wodą. Dzięki delikatnemu, słodkawemu smakowi cieszy się uznaniem oraz szerokim zastosowaniem w kuchni wielu krajów świata.
Napój kokosowy jest szczególnie popularny wśród wegan, wegetarian, osób z nietolerancją laktozy oraz alergią na białka mleka krowiego, dla których stanowi substytut mleka zwierzęcego.
W pigułce
- Napój kokosowy to produkt wegański otrzymywany poprzez wodną ekstrakcję miąższu kokosa.
- Napój kokosowy nazywany jest niekiedy mlekiem kokosowym. Są to 2 różne produkty mimo, że wytwarza się je z miąższu tego samego orzecha.
- Skład sklepowego napoju kokosowego może różnić się w zależności od producenta. Należy wybierać produkt z jak najkrótszą listą zbędnych dodatków.
- Napój kokosowy dostarcza niewielkiej ilości kalorii.
- Napój kokosowy jest ubogi pod względem zawartości makroskładników (białka, tłuszczy, węglowodanów) oraz mikroskładników (witamin i składników mineralnych). Większość napojów kokosowych dostępnych w sklepach jest dodatkowo wzbogacana w wapń, witaminę D3 i B12.
- Napój kokosowy może być substytutem mleka krowiego dla osób z nietolerancją laktozy oraz z alergią na białka mleka krowiego.
- Spożywanie napoju kokosowego jest zabronione osobom mającym alergię na orzechy kokosowe. Powinny unikać go także osoby będące na diecie low-FODMAP.
- Napój kokosowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci powyżej 6 miesiąca życia, jeśli nie występuje stwierdzona alergia na orzechy kokosowe.
Napój kokosowy pozyskiwany z orzechów palmy kokosowej jest nie tylko ważnym źródłem pożywienia ale również ma istotne znaczenie w kulturze i tradycji państw Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Jego głównymi importerami są Stany Zjednoczone oraz kraje europejskie .
uwaga!
Napój kokosowy jest niekiedy określany mlekiem kokosowym. Choć obydwa produkty są uzyskiwane z miąższu tego samego orzecha to nie należy ich ze sobą utożsamiać. Napój kokosowy jest bardziej płynny i rzadszy niż mleko/mleczko kokosowe, a także ma łagodniejszy smak. Ze względu na swoją konsystencję, mleczko kokosowe często jest wykorzystywane w deserach, kremach i sosach, podczas gdy napój kokosowy może być używany jako zamiennik mleka krowiego, składnik napojów, smoothies czy dań kuchni azjatyckiej .
Napój kokosowy - skład
Skład napoju kokosowego różni się w zależności od jego producenta.
Wysokiej jakości napój powinien zawierać jedynie wodę oraz ekstrakt z miąższu kokosa. W rzeczywistości ciężko znaleźć produkt pozbawiony dodatku cukru, substancji zagęszczających, emulgatorów czy stabilizatorów.
Podczas zakupu napoju kokosowego wybrać ten z jak najprostszym i najkrótszym składem .
Napój kokosowy - wartości odżywcze
Napój kokosowy nie dostarcza zbyt dużej ilości składników odżywczych.
Wartości odżywcze w szklance napoju kokosowego (250 g):
- Kalorie - 35 - 50 kcal
- Białko - 0,25 g
- Tłuszcz - 1,75 - 3g
- Węglowodany - 6,75 - 7,5 g
Napój kokosowy jest niskokaloryczny
Napój kokosowy w 100 g zawiera średnio 14-20 kcal. Oznacza to, że wypicie 1 szklanki - 250 g, dostarcza zaledwie 35-50 kcal. Głównym składnikiem napoju kokosowego jest woda, która stanowi 89-95%. Zawartość ekstraktu z miąższu kokosa wynosi około 5-11%.
Nasycone kwasy tłuszczowe w napoju kokosowym
Miąższ kokosa, który jest składnikiem wykorzystywanym do produkcji napoju kokosowego jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu laurynowego i mirystynowego . Wymienione substancje wykazują poparte badaniami naukowymi właściwości prozdrowotne, takie jak działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne .
Napój kokosowy - witaminy i składniki mineralne
Napój kokosowy ze względu na duży stopień rozcieńczenia ekstraktu kokosowego jest ubogi w witaminy i składniki mineralne. Dostarcza niewiele witamin z grupy B i witaminy E oraz śladowej ilości minerałów, takich jak: żelazo, wapń, magnez, cynk, potas, fosfor, sód.
Z tego względu większość producentów dodatkowo wzbogaca swoje wyroby w wapń, witaminy D3 oraz B12. Dzięki temu niektóre napoje kokosowe w 100 g mogą zawierać nawet 120 mg wapnia oraz częściowo pokrywać zapotrzebowanie na ww. witaminy.
Czy napój kokosowy jest zdrowy?
Napój kokosowy jest produktem, który można włączyć do codziennej diety przede wszystkim z uwagi na jego niską wartość energetyczną oraz atrakcyjny smak.
Napój kokosowy nie zawiera laktozy, więc stanowi dobrą alternatywę dla osób z jej nietoleracją oraz ciepiących na alergię na białka mleka krowiego, które muszą eliminować klasyczne produkty mleczne .
wiem więcej!
Większość kupowanych napojów kokosowych jest wzbogacona w wapń, który jest niezbędnym składnikiem mineralnym dla organizmu człowieka, odpowiadającym za budowę kości, regulację wydzielania hormonów, przekazywanie impulsów nerwowych, funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego etc. .
Napój kokosowy zawiera mniej kalorii i tłuszczu niż mleko krowie
Napój kokosowy w porównaniu z mlekiem krowim jest mniej kaloryczny oraz charakteryzuje się niższą zawartością tłuszczu ogółem oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.
Produkt | Wartość energetyczna w 100 g | Zawartość tłuszczu w 100 g | Zawartość tłuszczów nasyconych w 100 g |
---|---|---|---|
Mleko krowie 2% | 50 kcal | 2,0 g | 1,2 g |
Napój kokosowy | 14-20 kcal | 0,7-1,2 g | 0,6-1,1 g |
Naukowcy zaobserwowali, że zwierzęta, którym podawano napój kokosowy zmiejszyły masę ciała oraz zredukowały tłuszcz trzewny w porównaniu do gryzoni karmionych mlekiem krowim. Nieodnotowano nastomiast zmian w profilu lipidowym badanych zwierząt .
Podsumowanie
Z uwagi na niższą kaloryczność napoju kokosowego w porównaniu z mlekiem krowim może być on z powodzeniem stosowany przez osoby będące na diecie redukcyjnej.
Napój kokosowy może łagodzić objawy choroby wrzodowej
W wyniku przeprowadzonego badania na szczurach z chorobą wrzodową żołądka, naukowcy odkryli, że podawanie napoju kokosowego zwierzętom istotnie zmniejszyło średnią powierzchnię owrzodzenia błony śluzowej. Ponadto napój kokosowy wykazał podobne działanie do sukralfatu (lek stosowany w terapii wrzodów żołądka i dwunastnicy). Autorzy eksperymentu zasugerowali, że napój kokosowy może stanowić alternatywę dla środków farmakologicznych w leczeniu choroby wrzodowej. Niemniej brak jest badań, które potwierdzałyby te efekty u ludzi .
Napój kokosowy - przeciwwskazania
Napój kokosowy jest produktem ogólnie dobrze tolerowanym przez większość zdrowych osób.
Z diety powinny go wykluczyć natomiast osoby uczulone na orzechy kokosowe. Po spożyciu napoju kokosowego może u nich dojść do ostrej reakcji alergicznej, która obejmuje takie objawy jak: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, wymioty, utrata przytomności oraz zatrzymanie akcji serca .
Na produkty zawierające orzech kokosowy w swoim składzie powinny uważać osoby będące na diecie low-FODMAP, która zalecana jest głównie w zespole jelita drażliwego oraz nieswoistych zapaleniach jelit . Napój kokosowy w swoim składzie zawiera oligosacharydy, które są źle tolerowane przez osoby cierpiące na wymienione schorzenia.
Napój kokosowy w ciąży
Napój kokosowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.
Ten produkt może być również podawany małym dzieciom, które nie mają stwierdzonej alergii na kokos, jednak z zachowaniem pewnych zasad:
- napój kokosowy bez dodatku cukru można zacząć podawać dziecku od 6 miesiąca życia w niewielkich ilościach, najlepiej jako dodatek do innych produktów czy potraw,
- od 1 roku życia dziecka napój kokosowy może być podawany jako samodzielny produkt do picia.
Do czego pasuje napój kokosowy?
Napój kokosowy ma słodkawy i delikatnie orzechowy smak, charakterystyczny dla kokosa.
Dobrze komponuje się z:
- różnymi napojami, np. kawą i herbatą,
- koktajlami i smoothies,
- owsiankami, ryżankami, puddingami, budyniami, musli,
- daniami kuchni azjatyckiej- np. curry, tajskie zupy ect.,
- różnego rodzaju wypiekami.
Jak zrobić domowe mleko kokosowe?
Napój kokosowy można samodzielnie przygotować w domu. Metoda jest bardzo prosta, a domowy napój będzie miał znany skład.
Przepis na domowe mleko kokosowe:
Do przygotowania około 1 litra napoju kokosowego potrzebne będzie:
- 300 g wiórków kokosowych,
- 1,1 litra wody.
- Wiórki kokosowe wsyp do garnka i zalej wodą, przykryj garnek pokrywką. Następnie odstaw na co najmniej 8 godzin (można włożyć garnek do lodówki).
- Zawartość garnka zmiksuj blenderem lub robotem kuchennym na wysokich obrotach (około 5-7 minut).
- Powstałą papkę przelej przez sitko wyłożone gazą, aby konsystencja napoju była gładka i nie zawierała kawałków wiórek.
- Do otrzymanego napoju możesz opcjonalnie dodać szczyptę soli lub delikatnie je dosłodzić.
porada
Napój kokosowy domowej roboty możesz przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni.
Więcej podobnych treści
Tapioka: co to jest, wartości odżywcze, zastosowanie
Tapioka, inaczej skrobia tapiokowa, to skrobia otrzymana z manioku. Stanowi źródło węglowodanów. ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 25 lutego 2021
Kombucha
Kombucha (kombucza) to fermentowany napój herbaciany, który przygotowuje się z wykorzystaniem grz...
- dr Bartosz Kulczyński
- 27 stycznia 2021
Sól
Sól to jeden z najczęściej stosowanych składników w żywności. Nadaje produktom atrakcyjny smak or...
- dr Bartosz Kulczyński
- 16 czerwca 2021
Czarnuszka
- Paulina Styś-Nowak
- 15 listopada 2022
Nasiona chia
- Paulina Styś-Nowak
- 03 listopada 2022
Słonecznik
- Paulina Styś-Nowak
- 25 listopada 2022
Spis badań i źródeł
- Beatriz Nomada Hauy i wsp.: Effects of Consumption of Coconut and Cow's Milk on the Metabolic Profile of Wistar Rats Fed a Hyperprotein Diet. J Med Food, 2021, 24(2), 205-208.
- Janani Muthukumar i wsp.: Food and food products associated with food allergy and food intolerance - An overview. Food Res Int, 2020, 138(Pt B), 109780.
- Ahuja S. B i wsp., Coconut - History, uses, and folklore, Asian Agri-History 18(3):221-248, 2014.
- Jessa J i wsp. Wartość zdrowotna produktów kokosowych, Pediatria Polska 90(5), 2015.
- Patil U i wsp., Coconut Milk and Coconut Oil: Their Manufacture Associated with Protein Functionality, Journal of Food Science 83(1), 2018.[
- Suyitno T, Health Benefit of Coconut Milk, Indonesian Food and Nutrition Progress, 2003.
- https://czytamyetykiety.pl/blog/porownanie-produktow/napoje-kokosowe-porownanie/
- R O Nneli i wsp.: Antiulcerogenic effects of coconut (Cocos nucifera) extract in rats. Phytother Res, 2008, 22(7), 970-2.
- Teruaki Nakatsuji i wsp.: Antimicrobial property of lauric acid against Propionibacterium acnes: its therapeutic potential for inflammatory acne vulgaris. J Invest Dermatol, 2009, 129(10), 2480-8.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32965895/
- Xing Jin i wsp.: Undecanoic Acid, Lauric Acid, and N-Tridecanoic Acid Inhibit Escherichia coli Persistence and Biofilm Formation. J Microbiol Biotechnol, 2021, 31(1), 130-136.
- Angel Josabad Alonso-Castro i wsp.: Myristic acid reduces skin inflammation and nociception. J Food Biochem, 2022, 46(1), e14013.
- Kristin Oepen i wsp.: Myristic Acid Inhibits the Activity of the Bacterial ABC Transporter BmrA. Int J Mol Sci, 2021, 22(24), 13565.
- Kelvin Li i wsp.: The good, the bad, and the ugly of calcium supplementation: a review of calcium intake on human health. Clin Interv Aging., 2018, 13, 2443–2452.
- Massimo Bellini i wsp.: Low FODMAP Diet: Evidence, Doubts, and Hopes. Nutrients., 2020, 12(1), 148.
- Janitha Iddagoda i wsp.: Identification of allergens in coconut milk and oil with patients sensitized to coconut milk in Sri Lanka. Clin Mol Allergy., 2022, 20, 14.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.