Napój kokosowy

  • autor:

    Martyna Szałankiewicz

    Dietetyk kliniczny

    Dietetyk kliniczny, wykładowca akademicki, autorka publikacji naukowych oraz artykułów popularnonaukowych.

Napój kokosowy

Ostatnia aktualizacja: 28 kwietnia 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 8źródła
  • 8badań

Napój kokosowy to biały, kremowy płyn uzyskany w wyniku zmielenia miąższu orzecha kokosowego (Cocos nucifera) i połączenia go z wodą. Dzięki delikatnemu, słodkawemu smakowi cieszy się uznaniem oraz szerokim zastosowaniem w kuchni wielu krajów świata.

Napój kokosowy jest szczególnie popularny wśród wegan, wegetarian, osób z nietolerancją laktozy oraz alergią na białka mleka krowiego, dla których stanowi substytut mleka zwierzęcego.


W pigułce

  • Napój kokosowy to produkt wegański otrzymywany poprzez wodną ekstrakcję miąższu kokosa.
  • Napój kokosowy nazywany jest niekiedy mlekiem kokosowym. Są to 2 różne produkty mimo, że wytwarza się je z miąższu tego samego orzecha.
  • Skład sklepowego napoju kokosowego może różnić się w zależności od producenta. Należy wybierać produkt z jak najkrótszą listą zbędnych dodatków.
  • Napój kokosowy dostarcza niewielkiej ilości kalorii.
  • Napój kokosowy jest ubogi pod względem zawartości makroskładników (białka, tłuszczy, węglowodanów) oraz mikroskładników (witamin i składników mineralnych). Większość napojów kokosowych dostępnych w sklepach jest dodatkowo wzbogacana w wapń, witaminę D3 i B12.
  • Napój kokosowy może być substytutem mleka krowiego dla osób z nietolerancją laktozy oraz z alergią na białka mleka krowiego.
  • Spożywanie napoju kokosowego jest zabronione osobom mającym alergię na orzechy kokosowe. Powinny unikać go także osoby będące na diecie low-FODMAP.
  • Napój kokosowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci powyżej 6 miesiąca życia, jeśli nie występuje stwierdzona alergia na orzechy kokosowe.

Napój kokosowy pozyskiwany z orzechów palmy kokosowej jest nie tylko ważnym źródłem pożywienia ale również ma istotne znaczenie w kulturze i tradycji państw Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej. Jego głównymi importerami są Stany Zjednoczone oraz kraje europejskie .

Uwaga

uwaga!

Napój kokosowy jest niekiedy określany mlekiem kokosowym. Choć obydwa produkty są uzyskiwane z miąższu tego samego orzecha to nie należy ich ze sobą utożsamiać. Napój kokosowy jest bardziej płynny i rzadszy niż mleko/mleczko kokosowe, a także ma łagodniejszy smak. Ze względu na swoją konsystencję, mleczko kokosowe często jest wykorzystywane w deserach, kremach i sosach, podczas gdy napój kokosowy może być używany jako zamiennik mleka krowiego, składnik napojów, smoothies czy dań kuchni azjatyckiej .

Napój kokosowy - skład

Skład napoju kokosowego różni się w zależności od jego producenta.

Wysokiej jakości napój powinien zawierać jedynie wodę oraz ekstrakt z miąższu kokosa. W rzeczywistości ciężko znaleźć produkt pozbawiony dodatku cukru, substancji zagęszczających, emulgatorów czy stabilizatorów.

Podczas zakupu napoju kokosowego wybrać ten z jak najprostszym i najkrótszym składem .

Napój kokosowy - wartości odżywcze

Napój kokosowy nie dostarcza zbyt dużej ilości składników odżywczych.

Wartości odżywcze w szklance napoju kokosowego (250 g):

  • Kalorie - 35 - 50 kcal
  • Białko - 0,25 g
  • Tłuszcz - 1,75 - 3g
  • Węglowodany - 6,75 - 7,5 g

Napój kokosowy jest niskokaloryczny

Napój kokosowy w 100 g zawiera średnio 14-20 kcal. Oznacza to, że wypicie 1 szklanki - 250 g, dostarcza zaledwie 35-50 kcal. Głównym składnikiem napoju kokosowego jest woda, która stanowi 89-95%. Zawartość ekstraktu z miąższu kokosa wynosi około 5-11%.

Nasycone kwasy tłuszczowe w napoju kokosowym

Miąższ kokosa, który jest składnikiem wykorzystywanym do produkcji napoju kokosowego jest źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych, w tym kwasu laurynowego i mirystynowego  . Wymienione substancje wykazują poparte badaniami naukowymi właściwości prozdrowotne, takie jak działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne  .

Napój kokosowy - witaminy i składniki mineralne

Napój kokosowy ze względu na duży stopień rozcieńczenia ekstraktu kokosowego jest ubogi w witaminy i składniki mineralne. Dostarcza niewiele witamin z grupy B i witaminy E oraz śladowej ilości minerałów, takich jak: żelazo, wapń, magnez, cynk, potas, fosfor, sód.

Z tego względu większość producentów dodatkowo wzbogaca swoje wyroby w wapń, witaminy D3 oraz B12. Dzięki temu niektóre napoje kokosowe w 100 g mogą zawierać nawet 120 mg wapnia oraz częściowo pokrywać zapotrzebowanie na ww. witaminy.

Czy napój kokosowy jest zdrowy?

Napój kokosowy jest produktem, który można włączyć do codziennej diety przede wszystkim z uwagi na jego niską wartość energetyczną oraz atrakcyjny smak.

Napój kokosowy nie zawiera laktozy, więc stanowi dobrą alternatywę dla osób z jej nietoleracją oraz ciepiących na alergię na białka mleka krowiego, które muszą eliminować klasyczne produkty mleczne .

Wiedza

wiem więcej!

Większość kupowanych napojów kokosowych jest wzbogacona w wapń, który jest niezbędnym składnikiem mineralnym dla organizmu człowieka, odpowiadającym za budowę kości, regulację wydzielania hormonów, przekazywanie impulsów nerwowych, funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego etc. .

Napój kokosowy zawiera mniej kalorii i tłuszczu niż mleko krowie

Napój kokosowy w porównaniu z mlekiem krowim jest mniej kaloryczny oraz charakteryzuje się niższą zawartością tłuszczu ogółem oraz nasyconych kwasów tłuszczowych.

Produkt Wartość energetyczna w 100 g Zawartość tłuszczu w 100 g Zawartość tłuszczów nasyconych w 100 g
Mleko krowie 2% 50 kcal 2,0 g 1,2 g
Napój kokosowy 14-20 kcal 0,7-1,2 g 0,6-1,1 g

 

Naukowcy zaobserwowali, że zwierzęta, którym podawano napój kokosowy zmiejszyły masę ciała oraz zredukowały tłuszcz trzewny w porównaniu do gryzoni karmionych mlekiem krowim. Nieodnotowano nastomiast zmian w profilu lipidowym badanych zwierząt .

Podsumowanie

Z uwagi na niższą kaloryczność napoju kokosowego w porównaniu z mlekiem krowim może być on z powodzeniem stosowany przez osoby będące na diecie redukcyjnej.

Napój kokosowy może łagodzić objawy choroby wrzodowej

W wyniku przeprowadzonego badania na szczurach z chorobą wrzodową żołądka, naukowcy odkryli, że podawanie napoju kokosowego zwierzętom istotnie zmniejszyło średnią powierzchnię owrzodzenia błony śluzowej. Ponadto napój kokosowy wykazał podobne działanie do sukralfatu (lek stosowany w terapii wrzodów żołądka i dwunastnicy). Autorzy eksperymentu zasugerowali, że napój kokosowy może stanowić alternatywę dla środków farmakologicznych w leczeniu choroby wrzodowej. Niemniej brak jest badań, które potwierdzałyby te efekty u ludzi .

Napój kokosowy - przeciwwskazania

Napój kokosowy jest produktem ogólnie dobrze tolerowanym przez większość zdrowych osób.

Z diety powinny go wykluczyć natomiast osoby uczulone na orzechy kokosowe. Po spożyciu napoju kokosowego może u nich dojść do ostrej reakcji alergicznej, która obejmuje takie objawy jak: pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, trudności w oddychaniu, wymioty, utrata przytomności oraz zatrzymanie akcji serca .

Na produkty zawierające orzech kokosowy w swoim składzie powinny uważać osoby będące na diecie low-FODMAP, która zalecana jest głównie w zespole jelita drażliwego oraz nieswoistych zapaleniach jelit  . Napój kokosowy w swoim składzie zawiera oligosacharydy, które są źle tolerowane przez osoby cierpiące na wymienione schorzenia.

Napój kokosowy w ciąży

Napój kokosowy jest bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią.

Ten produkt może być również podawany małym dzieciom, które nie mają stwierdzonej alergii na kokos, jednak z zachowaniem pewnych zasad:

  • napój kokosowy bez dodatku cukru można zacząć podawać dziecku od 6 miesiąca życia w niewielkich ilościach, najlepiej jako dodatek do innych produktów czy potraw,
  • od 1 roku życia dziecka napój kokosowy może być podawany jako samodzielny produkt do picia.

Do czego pasuje napój kokosowy?

Napój kokosowy ma słodkawy i delikatnie orzechowy smak, charakterystyczny dla kokosa.

Dobrze komponuje się z:

  • różnymi napojami, np. kawą i herbatą,
  • koktajlami i smoothies,
  • owsiankami, ryżankami, puddingami, budyniami, musli,
  • daniami kuchni azjatyckiej- np. curry, tajskie zupy ect.,
  • różnego rodzaju wypiekami.

Jak zrobić domowe mleko kokosowe?

Napój kokosowy można samodzielnie przygotować w domu. Metoda jest bardzo prosta, a domowy napój będzie miał znany skład.

Przepis na domowe mleko kokosowe:

Do przygotowania około 1 litra napoju kokosowego potrzebne będzie:

  • 300 g wiórków kokosowych,
  • 1,1 litra wody.
  1. Wiórki kokosowe wsyp do garnka i zalej wodą, przykryj garnek pokrywką. Następnie odstaw na co najmniej 8 godzin (można włożyć garnek do lodówki).
  2. Zawartość garnka zmiksuj blenderem lub robotem kuchennym na wysokich obrotach (około 5-7 minut).
  3. Powstałą papkę przelej przez sitko wyłożone gazą, aby konsystencja napoju była gładka i nie zawierała kawałków wiórek.
  4. Do otrzymanego napoju możesz opcjonalnie dodać szczyptę soli lub delikatnie je dosłodzić.
Porada

porada

Napój kokosowy domowej roboty możesz przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Martyna Szałankiewicz

    Dietetyk kliniczny

    Dietetyk kliniczny, wykładowca akademicki, autorka publikacji naukowych oraz artykułów popularnonaukowych.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter