Czarnuszka
Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 19źródła
- 24badań
Czarnuszka (Nigella sativa L.) to roślina należąca do rodziny Ranunculaceae. Ma postać małych, czarnych nasion o gorzkim smaku.
Charakteryzuje się wysoką zawartością składników aktywnych, co przekłada się na wiele korzyści dla zdrowia człowieka.
W pigułce
- Nasiona czarnuszki zawierają bogactwo składników odżywczych i aktywnych, przede wszystkim wapń, żelazo, cynk, olejki eteryczne, sterole roślinne, tokoferole oraz polifenole.
- Najważniejszym składnikiem aktywnym czarnuszki jest tymochinon. Odpowiada on za większość właściwości prozdrowotnych czarnuszki.
- Preparaty z czarnuszki przyczyniają się do obniżenia ciśnienia krwi, spadku poziomu glukozy oraz poprawy parametrów profilu lipidowego.
- Czarnuszka działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
- Czarnuszka wspiera utratę masy ciała.
- Składniki aktywne czarnuszki wspomagają pracę mózgu i mogą być wykorzystane w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych (m.in. choroba Alzheimera i Parkinsona).
- Czarnuszka może wspierać leczenie astmy i depresji.
- Czarnuszka wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze.
- Czarnuszka spożywana w zalecanych ilościach jest produktem bezpiecznym i nie wiąże się z wystąpieniem działań niepożądanych.
- Kobiety w ciąży powinny szczególnie uważać na przyjmowanie nadmiernych ilości czarnuszki i otrzymywanych z niej preparatów, ponieważ mogą one hamować skurcze macicy.
Nasiona czarnuszki były od wieków stosowane na całym świecie w leczeniu wielu chorób i dolegliwości, m.in. zaburzeń dróg oddechowych, bólu pleców i głowy, cukrzycy, stanów zapalnych, nadciśnienia, a także problemów z przewodem pokarmowym. Olejek z czarnuszki nakładany miejscowo łagodził objawy egzemy czy obrzęku stawów.
Czarnuszka posiada szczególnie bogatą historię zastosowania jako żywność i lekarstwo w kulturze indyjskiej i arabskiej. Roślina ta została określona przez starożytnych zielarzy jako "zioło z nieba". Z kolei wśród muzułmanów - idąc za opisem proroka Mahometa - stanowi cudowne lekarstwo na "każdą chorobę za wyjątkiem śmierci" .
Czarnuszka - wartości odżywcze
Nasiona czarnuszki zawierają dużo białka, błonnika pokarmowego oraz składników mineralnych (szczególnie wapnia, żelaza, cynku, miedzi i magnezu) i witamin (tiaminy, kwasu foliowego) . Zawartość poszczególnych składników odżywczych może różni się w zależności od stopnia dojrzałości zebranej rośliny, warunków uprawy oraz sposobu zbioru .
Wśród 26 - 34% zawartości tłuszczu dominują kwas linolowy (64,6%), kwas palmitynowy (20,4%) oraz kwas oleinowy (20%). Olej z nasion czarnuszki składa się z 0,4 - 2,5% olejku eterycznego, zasobnego w ok. 40 różnych związków bioaktywnych .
Czarnuszka zawiera wiele różnych związków bioaktywnych
- tymochinon (TQ), który jest głównym składnikiem olejku eterycznego czarnuszki i prawdopodobnie odpowiada za większość jej właściwości terapeutycznych,
- sterole roślinne (β-sitosterol, kampesterol, stigmasterol i 5-awenasterol), wykazujące korzystny wpływ na profil lipidowy,
- tokoferole, wspierające organizm w walce z wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym,
- alkaloidy, które wpływają na metabolizm lipidów w organizmie,
- polifenole i związki fenolowe, zapobiegające uszkodzeniom oksydacyjnym komórek oraz chroniące przed chorobami przewlekłymi (np. chorobami serca i nowotworami),
- saponiny, wykazujące potencjał przeciwnowotworowy .
Czarnuszka - właściwości
1. Nasiona czarnuszki obniżają ciśnienie krwi
Metaanaliza z 2016 roku, uwzględniająca 11 randomizowanych badań klinicznych, sugeruje, że krótkotrwała suplementacja preparatów z czarnuszki może obniżać ciśnienie rozkurczowe i skurczowe krwi . Do podobnych wniosków doszli autorzy przeglądu badań z 2021 roku. Ustalono, że czarnuszka posiada potencjalne działanie przeciwnadciśnieniowe .
2. Czarnuszka zmniejsza poziom glukozy
Przegląd badań z 2022 roku wykazał, że suplementacja czarnuszką może skutecznie poprawić profil kardiometaboliczny u osób ze stanem przedcukrzycowym i cukrzycą typu 2. Odnotowano, że podaż preparatów z czarnuszki wpływa na obniżenie poziomu glukozy na czczo, a także hemoglobiny glikowanej (HBA1c) - wskaźnika informującego o długoterminowym leczeniu cukrzycy .
Do identycznych wniosków doszli autorzy przeglądu z 2020 roku, który uwzględniał 50 badań oceniających efekty stosowania suplementów z czarnuszki na parametry kontroli glikemii, profil lipidowy i biomarkery stanu zapalnego . Inna metaanaliza także potwierdza znaczącą poprawę w zakresie parametrów laboratoryjnych glikemii oraz kontroli cukrzycy na skutek zastosowania suplementów z czarnuszki .
Podsumowanie
Suplementacja czarnuszką prowadzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi i wspiera terapię cukrzycy w długoterminowym zakresie.
3. Czarnuszka wpływa korzystnie na profil lipidowy
Przytoczona wcześniej metaanaliza, oceniająca efekty zażycia czarnuszki u osób ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2, wykazała, że stosowanie suplementów z czarnuszki wiąże się z obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego oraz poziomu cholesterolu LDL (tzw. "zły" cholesterol). Zastosowanie czarnuszki u osób, które miały niski wyjściowy poziom cholesterolu HDL ("dobry" cholesterol) prowadziło do wzrostu tego parametru .
Na podstawie przeglądu badań, obejmującego 17 wysokiej jakości badań klinicznych, stwierdzono istotny związek pomiędzy suplementacją czarnuszką a obniżeniem stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL oraz poziomu triglicerydów we krwi. Ponadto zauważono, że wzrost stężenia cholesterolu HDL był obecny tylko w przypadku suplementów w proszku, a nie w oleju .
Podsumowanie
Czarnuszka wywiera korzystny wpływ na parametry profilu lipidowego, a tym samym na układ krążenia.
4. Czarnuszka zmniejsza stany zapalne
W badaniu klinicznym z udziałem 43 kobiet cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), odnotowano wyraźny spadek markerów stanu zapalnego na skutek przyjmowania 1 g oleju z czarnuszki przez okres 2 miesięcy. Jednocześnie osoby te zgłaszały zmniejszenie obrzęku stawów w porównaniu do grupy, przyjmującej placebo . Również 8 - tygodniowa suplementacja 500 mg oleju z czarnuszki prowadziła do złagodzenia stanu zapalnego i zmniejszenia stresu oksydacyjnego u pacjentów z RZS .
Do zmniejszenia stanu zapalnego na skutek suplementacji olejem z czarnuszki doszło u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Jednocześnie zaobserwowano poprawę funkcji płuc w porównaniu do grupy kontrolnej, przyjmującej wyłącznie standardowe leki .
Właściwości te potwierdza także przegląd badań z 2021 roku, zgodnie z którym ustalono, że spożycie nasion i oleju z czarnuszki koreluje ze zmniejszeniem reakcji zapalnej i markerów stresu oksydacyjnego w organizmie . Naukowcy uważają, że kluczowe znaczenie w tym przypadku ma tymochinon .
Podsumowanie
Czarnuszka zawiera liczne związki bioaktywne, wpływające na obniżenie stanu zapalnego w organizmie i zmniejszenie ryzyka wielu chorób przewlekłych.
5. Czarnuszka wspomaga utratę masy ciała
Biorąc pod uwagę wyniki badania z udziałem osób z nadwagą lub otyłością, można stwierdzić, że stosowanie preparatów z czarnuszki może sprzyjać utracie masy ciała. Suplementacja 2000 mg oleju z nasion czarnuszki korelowała z poprawą parametrów antropometrycznych oraz znaczącym zmniejszeniem apetytu .
Efekt ten potwierdzają także wyniki przeglądu badań z 2022 roku. Stwierdzono, że długotrwała podaż czarnuszki może prowadzić do obniżenia masy ciała i innych wskaźników antropometrycznych. Ustalono, że w tym przypadku wyższą skuteczność posiadają suplementy bazujące na oleju z czarnuszki w porównaniu do preparatów z proszkiem. Korzyści te mogą wynikać z wyższej zawartości kwasów tłuszczowych i tymochinonu .
6. Czarnuszka wspiera pracę mózgu
Przeprowadzone do tej pory badania wskazują na neuroprotekcyjne właściwości czarnuszki. W warunkach eksperymentalnych ustalono, że tymochinon (TQ) może chronić komórki nerwowe mózgu przed uszkodzeniami chemicznymi. W badaniach na zwierzętach wykazano, że czarnuszka i TQ posiadają obiecujący potencjał w terapii szeregu schorzeń neurologicznych, w tym choroby Alzheimera, choroby Parkinsona, lęku, depresji, czy schizofrenii .
W badaniu z udziałem ludzi zaobserwowano, że 9 - tygodniowa podaż 500 mg ekstraktu z czarnuszki daje korzystny efekt w postaci poprawy pamięci, uwagi oraz funkcji poznawczych w stosunku do osób przyjmujących placebo .
7. Czarnuszka może wspierać terapię depresji
Zgodnie z wynikami badania, obejmującego 52 mężczyzn z leczonymi ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi, dodatkowa suplementacja czarnuszki może wspomóc terapię tej choroby. Podaż 1000 mg ekstraktu olejowego z nasion czarnuszki spowodwała wyraźne obniżenie wskaźnika depresji w porównaniu do grupy z placebo .
8. Czarnuszka posiada działanie przeciwnowotworowe
Biorąc pod uwagę badania na zwierzętach i modelach komórkowych, uznaje się, że składniki aktywne czarnuszki zapobiegają nowotworom oraz hamują ich rozwój. Na szczególną uwagę w tym zakresie zasługuje tymochinon, którego potencjał przeciwnowotworowy wykazano m.in. dla raka piersi, pęcherza moczowego, trzustki, jelita grubego, prostaty i płuc .
W celu potwierdzenia skuteczności czarnuszki w leczeniu i profilaktyce chorób nowotworowych konieczne jest przeprowadzenie większej ilości badań, w tym tych z udziałem ludzi.
9. Czarnuszka wspomaga leczenie astmy
Mały przegląd badań z 2020 roku wykazał, że suplementacja czarnuszki może redukować objawy astmy oraz wykazywać działanie przeciwzapalne u chorych .
10. Czarnuszka walczy z drobnoustrojami
Zaobserwowano, że zarówno ekstrakty z czarnuszki jak i sam TQ skutecznie walczą z większością grzybów chorobotwórczych, bakteriami (m.in. prątkami gruźlicy), oraz niektórymi wirusami (np. wirusem zapalenia wątroby typu C, grypą, HIV, wirusem Zika, ) .
Co ciekawe, niektóre badania z udziałem ludzi wskazują na korzystny wpływ tymochinonu z czarnuszki na leczenie SARS-CoV-2. Podaż preparatu z TQ przyczyniła się do szybszego zmniejszenia natężenia objawów choroby . Niemniej jednak temat ten wymaga dalszych badań, ponieważ niektóre prace nie potwierdzają takiego efektu .
Podsumowanie
Wiele prac badawczych wskazuje na przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze działanie czarnuszki.
Czarnuszka - przeciwwskazania
Czarnuszka spożywana w umiarkowanych ilościach jest produktem bezpiecznym .
Na podstawie badań na zwierzętach ustalono, że dawki 2 - 3 g tymochinonu na kg masy ciała prowadzą do wystąpienia niewydolności wielonarządowej i trudności w oddychaniu. Podane ilości dotyczą samego tymochinonu, a przede wszystkim są one trudne do spożycia przez człowieka .
Jako, że odnotowano przypadki kontaktowego zapalenia skóry po miejscowym zastosowaniu oleju z czarnuszki, zaleca się wcześniejsze nałożenie niewielkiej jego ilości w celu wykluczenia ewentualnej reakcji alergicznej .
Na nadmierne ilości preparatów z czarnuszki powinny uważać kobiety w ciąży, ponieważ w badaniach na zwierzętach wykazano, że olejek eteryczny z nasion czarnuszki hamuje skurcze macicy .
Jak jeść czarnuszkę?
Nasiona czarnuszki mogą stanowić cenne urozmaicenie codziennej diety. Z uwagi na lekko pikantny smak, sprawdzą się przede wszystkim jako:
- posypka do kanapek i sałatek,
- składnik past kanapkowych czy marynat do mięs,
- zamiennik pieprzu (w postaci zmielonej).
Na rynku dostępny jest także olej z czarnuszki, który można spożywać na zimno w ilości 1 - 2 łyżeczek na dzień.
Więcej podobnych treści
Napój kokosowy
Czy napój kokosowy jest zdrowy? Jakie ma wartości odżywcze? Do czego można go użyć? Czy napój kok...
- Martyna Szałankiewicz
- 27 kwietnia 2023
Sól
Sól to jeden z najczęściej stosowanych składników w żywności. Nadaje produktom atrakcyjny smak or...
- dr Bartosz Kulczyński
- 16 czerwca 2021
Nasiona chia
- Paulina Styś-Nowak
- 03 listopada 2022
Słonecznik
- Paulina Styś-Nowak
- 25 listopada 2022
Popcorn
- Paulina Styś-Nowak
- 14 marca 2023
Seitan
- Paulina Styś-Nowak
- 24 marca 2023
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/1955420/nutrients
- Md Asaduzzaman Khan i wsp.: Anticancer activities of Nigella sativa (black cumin). Afr J Tradit Complement Altern Med, 2011;8(5, 8(5 Suppl), 226-32.
- Aftab Ahmad i wsp.: A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. Asian Pac J Trop Biomed, 2013, 3(5), 337-52.
- Eman Mahmoud Fathy Barakat i wsp.: Effects of Nigella sativa on outcome of hepatitis C in Egypt. World J Gastroenterol, 2013, 19(16), 2529-36.
- Muhammad Shahdaat Bin Sayeed i wsp.: The effect of Nigella sativa Linn. seed on memory, attention and cognition in healthy human volunteers. J Ethnopharmacol, 2013, 148(3), 780-6.
- Fatemeh Forouzanfar i wsp.: Black cumin (Nigella sativa) and its constituent (thymoquinone): a review on antimicrobial effects. Iran J Basic Med Sci, 2014, 17(12), 929-38.
- Amirhossein Sahebkar i wsp.: Nigella sativa (black seed) effects on plasma lipid concentrations in humans: A systematic review and meta-analysis of randomized placebo-controlled trials. Pharmacol Res, 2016, 106, 37-50.
- Sorayya Kheirouri i wsp.: Immunomodulatory Effect of Nigella sativa Oil on T Lymphocytes in Patients with Rheumatoid Arthritis. Immunol Invest, 2016, 45(4), 271-83.
- Hojjatollah Shokri i wsp.: A review on the inhibitory potential of Nigella sativa against pathogenic and toxigenic fungi. Avicenna J Phytomed, 2016, 6(1), 21-33.
- Vahid Hadi i wsp.: Effects of Nigella sativa oil extract on inflammatory cytokine response and oxidative stress status in patients with rheumatoid arthritis: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Avicenna J Phytomed, Jan-Feb, 6(1), 34-43.
- Amirhossein Sahebkar i wsp.: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials investigating the effects of supplementation with Nigella sativa (black seed) on blood pressure. J Hypertens, 2016, 34(11), 2127-35.
- Ebrahim M Yimer i wsp.: Nigella sativa L. (Black Cumin): A Promising Natural Remedy for Wide Range of Illnesses. Evid Based Complement Alternat Med, 2019, 2019, 1528635.
- Amiza Hamdan i wsp.: Effects of Nigella Sativa on Type-2 Diabetes Mellitus: A Systematic Review. Int J Environ Res Public Health, 2019, 16(24), 4911.
- Jamal Hallajzadeh i wsp.: Effects of Nigella sativa on glycemic control, lipid profiles, and biomarkers of inflammatory and oxidative stress: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled clinical trials. Phytother Res, 2020, 34(10), 2586-2608.
- Mahmood A Al-Azzawi i wsp.: Therapeutic effects of black seed oil supplementation on chronic obstructive pulmonary disease patients: A randomized controlled double blind clinical trial. Heliyon, 2020, 6(8), e04711.
- Naina M P Maideen i wsp.: Nigella Sativa (Black Seeds), A Potential Herb for the Pharmacotherapeutic Management of Hypertension - A Review. Curr Cardiol Rev, 2021;17(4):e230421187786., 17(4), e230421187786.
- Sara Safi i wsp.: The effect of Nigella sativa on appetite, anthropometric and body composition indices among overweight and obese women: A crossover, double-blind, placebo-controlled, randomized clinical trial. Complement Ther Med, 2021, 57, 102653.
- Rahele Sadat Montazeri i wsp.: The effect of nigella sativa on biomarkers of inflammation and oxidative stress: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Food Biochem, 2021, 45(4), e13625.
- Md Abdul Hannan i wsp.: Black Cumin ( Nigella sativa L.): A Comprehensive Review on Phytochemistry, Health Benefits, Molecular Pharmacology, and Safety. Nutrients, 2021, 13(6), 1784.
- Anqiang Han i wsp.: The efficacy of Nigella sativa supplementation for asthma control: a meta-analysis of randomized controlled studies. Postepy Dermatol Alergol, 2021, 38(4), 561-565.
- Mousumi Tania i wsp.: Thymoquinone against infectious diseases: Perspectives in recent pandemics and future therapeutics. Iran J Basic Med Sci, 2021, 24(8), 1014-1022.
- Getinet M Adinew i wsp.: Therapeutic Potential of Thymoquinone in Triple-Negative Breast Cancer Prevention and Progression through the Modulation of the Tumor Microenvironment. Nutrients, 2021, 14(1), 79.
- Aryan Rafiee Zadeh i wsp.: Nigella sativa extract in the treatment of depression and serum Brain-Derived Neurotrophic Factor (BDNF) levels. J Res Med Sci, 2022, 27, 28.
- Hassan Bencheqroun i wsp.: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled, Multicenter Study to Evaluate the Safety and Efficacy of ThymoQuinone Formula (TQF) for Treating Outpatient SARS-CoV-2. Pathogens, 2022, 11(5), 551.
- Getinet M Adinew i wsp.: Thymoquinone Alterations of the Apoptotic Gene Expressions and Cell Cycle Arrest in Genetically Distinct Triple-Negative Breast Cancer Cells. Nutrients, 2022, 14(10), 2120.
- Lubna Al Asoom i wsp.: Is Nigella sativa an Effective Bodyweight Lowering Agent and a Mitigator of Obesity Risk? A Literature Review. Vasc Health Risk Manag, 2022, 18, 495-505.
- Opeyemi Oluwafemi Ojueromi i wsp.: Black Seed (Nigella sativa): A Favourable Alternative Therapy for Inflammatory and Immune System Disorders. Inflammopharmacology, 2022, 30(5), 1623-1643.
- Saeede Saadati i wsp.: Nigella sativa supplementation improves cardiometabolic indicators in population with prediabetes and type 2 diabetes mellitus: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Front Nutr, 2022, 9, 977756.
- Karmand Salih Hamaamin i wsp.: Chemopreventive Efficacy of Thymoquinone in Chemically Induced Urinary Bladder Carcinogenesis in Rat. Biomed Res Int, 2022, 2022, 6276768.
- M Aqel i wsp.: Effects of the volatile oil of Nigella sativa seeds on the uterine smooth muscle of rat and guinea pig. J Ethnopharmacol, 1996, 52(1), 23-6.
- A Steinmann i wsp.: Allergic contact dermatitis from black cumin (Nigella sativa) oil after topical use. Contact Dermatitis, 1997, 36(5), 268-9.
- Ahmad M. Eid i wsp.: A Review on the Cosmeceutical and External Applications of Nigella sativa. J Trop Med., 2017, 2017, 7092514.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.