Jogurt Skyr

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Jogurt Skyr

Ostatnia aktualizacja: 15 czerwca 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 8źródła
  • 12badań

Jogurt Skyr to tradycyjny islandzki produkt mleczny, cechujący się szczególnie wysoką zawartością białka. Z uwagi na swój wyjątkowy skład cieszy się coraz większą popularnością, zarówno w Polsce jak i na świecie.


W pigułce

  • Jogurt skyr to niskokaloryczny fermentowany produkt mleczny, który zawiera dużo białka, wapnia i witamin z grupy B.
  • Jogurt skyr może wspomagać odchudzanie, a także zapobiegać chorobom serca oraz cukrzycy typu 2.
  • Regularne spożycie skyru może zmniejszać ryzyko osteoporozy.
  • Jogurt skyr wspiera zdrowy mikrobiom jelitowy.
  • Jogurt skyr nie powinien być spożywany przez osoby z alergią na białka mleka krowiego i silną nietolerancją laktozy.

Jogurt skyr jest spożywany przez mieszkańców Islandii od ponad tysiąca lat. Posiada delikatny,  lekko kwaskowy smak, podobny do zwykłego jogurtu naturalnego. Rózni się natomiast konsystencją, która jest nieco gęstsza, a także składem podstawowych składników odżywczych.

Skyr produkuje się z odtłuszczonego, pasteryzowanego, a następnie schłodzonego mleka. Po dodaniu porcji wcześniej przygotowanego skyru (która stanowi źródło kultur żywych bakterii), a także podpuszczki, mleko się zsiada i zagęszcza. Po kilku godzinach fermentacji, jogurt przecedza się przez tkaninę lub sito w celu usunięcia płynnej serwatki.

Na półkach sklepowych można znaleźć skyr naturalny, a także jego wersje smakowe (np. truskawkowe, jagodowe, z dodatkiem owocowej frużeliny), które posiadają dodatek cukru.

Jogurt Skyr - wartości odżywcze

Jogurt skyr składa się w 83,4% z wody, 11,3% z białka, 4% z węglowodanów oraz w 1,3% z tłuszczów.

Wartości odżywcze w przeliczeniu na porcję naturalnego jogurtu skyr (150g):

  • Kalorie - 110 kcal
  • Białko - 17 g
  • Tłuszcz - 2 g
  • Węglowodany - 6 g

Jogurt skyr zawiera dużo białka i niewiele tłuszczu

Jogurt skyr jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Porcja skyru dostarcza aż 17 g białka, co umożliwia pokrycie zapotrzebowania na ten składnik w ok. 35% (dla diety na poziomie 2000 kcal).

Skyr jest naturalnie ubogi w tłuszcz, dzięki czemu doskonale wpisuje się w dietę umożliwiającą utratę masy ciała.

Porada

porada

Na półkach sklepowych można znaleźć skyr z dodatkiem śmietanki, co znacząco podnosi zawartość tłuszczu i kalorii w produkcie. Jeśli zależy Ci na jogurcie niskotłuszczowym, koniecznie czytaj skład wybieranych produktów. 

Jogurt skyr jest niskokaloryczny i ma niski indeks glikemiczny (IG)

Jogurt skyr jest produktem o niskiej zawartości kalorii, ponieważ w 100 g znajduje się 73 kcal.

Dokładny indeks glikemiczny dla skyru nie został ustalony, z racji niskiej zawartości węglowodanów zalicza się go do produktów o niskim indeksie i ładunku glikemicznym.

Jogurt skyr zawiera dużo wapnia

Jogurt skyr jest bardzo dobrym źródłem wapnia. Jedna porcja (150 g) dostarcza 200 mg wapnia, pokrywając tym samym dobowe zapotrzebowanie na ten minerał w 25% .

Skyr zawiera także duże ilości witamin z grupy B (szczególnie B2 i B12) oraz fosforu i potasu.

Skyr a jogurt naturalny i grecki

Skyr przypomina w smaku jogurt naturalny, a pod względem konsystencji jogurt grecki. Wszystkie te produkty różnią się między sobą składem składników odżywczych. Skyr dostarcza mniej tłuszczu, a zdecydowanie więcej białka w porównaniu do pozostałych jogurtów .

Wartości odżywcze Jogurt skyr (100 g)         Jogurt grecki (100 g)     Jogut naturalny (100 g)
Kalorie 73 kcal 97 kcal 61 kcal
Białko 11,3 g 9 g 3,5 g
Tłuszcz 1,33 g 5 g 3,25 g
Wapń 133 mg 100 mg 121 mg

zdrowe

Czy jogurt skyr jest zdrowy?

Jogurt skyr z pewnością można zaliczyć do produktów wywierających korzystny wpływ na zdrowie. Jest on szczególnie polecany w przypadku osób aktywnych fizycznie, a także w diecie zapobiegającej otyłości, chorobom układu krążenia i cukrzycy typu 2. 

Jogurt skyr wspomaga odchudzanie

Badania obserwacyjne dowodzą, że wyższe spożycie jogurtu powiązane jest z niższym ryzykiem nadwagi i otyłości  . Każde dodatkowe 50 g jogurtu na dzień koreluje z obniżeniem tego ryzyka o 13% .

Naukowcy wykazali, że w porównaniu z przekąskami wyskotłuszczowymi (krakersy, czekolada) przekąska w postaci jogurtu o wysokiej zawartości białka poprawia kontrolę apetytu, zwiększa uczucie sytości i zmniejsza spożycie energii z kolejnego posiłku o ok. 100 kcal .

Wydaje się, że kluczowe znaczenie w tym przypadku ma zawartość białka w jogurcie. W badaniu z udziałem 15 zdrowych kobiet zauważono, że spożycie jogurtu z wysoką zawartością białka (24 g) w większym stopniu przyczyniało się do zwiększenia uczucia sytości i opóźnienia kolejnego posiłku w porównaniu do jogurtu o niskiej i średniej zawartości białka (5 i 14 g) .

Podsumowanie

Jogurt skyr, jako produkt niskokaloryczny o wysokiej zawartości białka, stanowi doskonały dodatek do diety odchudzającej.

Jogurt skyr może działać kardioprotekcyjnie

Na podstawie przeglądu badań z 2020 roku naukowcy ustalili, że spożycie fermentowanych produktów mlecznych koreluje z mniejszym ryzykiem chorób serca, przy czym spożycie jogurtu dodatkowo jest powiązane z redukcją ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 .

Inna metaanaliza wykazała, że ryzyko chorób sercowo - naczyniowych zmniejsza się przy spożyciu ≥200 g jogurtu na dzień . Konsumpcja 80 - 125 g jogurtu na dzień zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2 o 14 % w porównaniu do całkowitego braku jogurtu w diecie .

Jogurt skyr wpływa pozytywnie na mikrobiom jelitowy

Jogurt skyr - podobnie jak inne fermentowane produkty mleczne, w tym kefir i maślanka - jest źródłem naturalnych bakterii probiotycznych, które budują zdrowy mikrobiom w przewodzie pokarmowym .

Istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że zaburzenia mikroflory jelitowej są związane z rozwojem wielu chorób o podłożu zapalnym (m.in. chorób serca, nieswoistych zapaleń jelit, astmy). Regularne spożycie fermentowanego nabiału może przeciwdziałać temu negatywnemu zjawisku, a także wspierać naturalną odporność organizmu .

Jogurt skyr może zapobiegać osteoporozie

Jogurt skyr jest doskonałym źródłem wapnia, który stanowi podstawowy budulec kości i zębów.

Przegląd badań z 2019 roku wykazał, że produkty mleczne spożywane w okresie dzieciństwa znacząco zwiększają zawartość składników mineralnych w kościach . Spożycie fermentowanych produktów mlecznych prawdopodobnie przyczynia się do obniżenia ryzyka złamania szyjki kości udowej .

Jogurt skyr - przeciwwskazania

Jogurt skyr może być spożywany przez większość osób, za wyjątkiem:

  • uczulonych na białka mleka krowiego,
  • cierpiących na nietolerancję laktozy .
Porada

porada

Jogurt skyr zawiera zdecydowanie mniej laktozy niż mleko, ponieważ rozkłada się ona podczas fermentacji. Aby ocenić poziom tolerancji na laktozę obecną w jogurcie zaleca się wypróbowanie jego niewielkiej porcji. Większość osób z nietolerancją laktozy może spożywać umiarkowane ilości fermentowanych produktów mlecznych.

Do czego pasuje jogurt skyr?

Jogurt skyr może być wykorzystany na wiele sposobów, m.in. jako:

  • baza do pożywnego śniadania z dodatkiem płatków owsianych, orzechów i świeżych owoców,
  • dodatek do naleśników, gofrów i placuszków,
  • składnik zdrowych deserów, m.in. sernika na zimno,
  • składnik masy wysokobiałkowego omleta,
  • samodzielna przekąska.

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171284/nutrients
  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171304/nutrients
  • https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/508060/nutrients
  • Steve M Douglas i wsp.: Low, moderate, or high protein yogurt snacks on appetite control and subsequent eating in healthy women. Appetite, 2013, 60(1), 117-122.
  • M A Martinez-Gonzalez i wsp.: Yogurt consumption, weight change and risk of overweight/obesity: the SUN cohort study. Nutr Metab Cardiovasc Dis, 2014, 24(11), 1189-96.
  • Laura C Ortinau i wsp.: Effects of high-protein vs. high- fat snacks on appetite control, satiety, and eating initiation in healthy women. Nutr J, 2014, 13, 97.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter