Guma konjac (E425)

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.

Ostatnia aktualizacja: 01 sierpnia 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 6źródła
  • 5badań

Guma konjac (E425) to naturalnego pochodzenia dodatek do żywności, stosowany jako środek zagęszczający, żelujący i stabilizujący.

Bezpieczeństwo:

bezpieczny

Wpływ na zdrowie:

pozytywny: obniża poziom cholesterolu i glukozy, wspomaga odchudzanie

Nazwy:

guma konjac, E425, konjac, glukomannan

Pochodzenie:

naturalne

Właściwości:

substancja zagęszczająca, żelująca, emulgująca, stabilizująca

Występowanie w żywności:

produkty mleczne, niskoenergetyczna żywność (np. makaron shirataki), gotowe zupy i sosy

ADI:

nie ustalono limitu


W pigułce

  • Guma konjac (E425) jest składnikiem o właściwościach zagęszczających i żelujących dodawanym do produktów spożywczych.
  • Guma konjac (E425) może być stosowana jako rodzaj błonnika pokarmowego.
  • Glukomannan konjac obniża poziom cholesterolu i glukozy, a także w niewielkim stopniu wspomaga odchudzanie.
  • Guma konjac (E425) jest najczęściej dodawana do produktów mlecznych, gotowych zup i sosów.
  • Gumę konjac wykorzystuje się do przygotowania niskokalorycznego makaronu shirataki (makaronu konjac).

Co to jest guma konjac (E425)?

Guma konjac (E425) jest naturalnym składnikiem z grupy polisacharydów (węglowodanów) zbudowanym z cząsteczek mannozy i glukozy. Jest ona pozyskiwana z bulw rośliny o nazwie Dziwidło Riviera (Amorphophallus konjac) na drodze ekstrakcji wodnej.

Konjac (E425) występuje w dwóch formach, jako:

  • guma konjac (E425i),
  • glukomannan konjac (E425ii).

Guma konjac - właściwości

Guma konjac (E425) jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym ze względu na swoje właściwości emulgujące, stabilizujące, zagęszczające i żelujące. Związek ten posiada kilka pożądanych cech fizykochemicznych, które są wykorzystywane w przemyśle spożywczym:

zdrowe

Guma konjac - wpływ na zdrowie

Glukomannan konjac to rodzaj lepkiego, rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który ogranicza wchłanianie i trawienie pokarmu oraz opóźnia czas opróżniania żołądka. Właściwości te sprawiają, że glukomannan konjac przyczynia się do redukcji poziomu cholesterolu i cukru we krwi, a także może w niewielkim stopniu wspomagać odchudzanie .

Glukomannan konjac obniża poziom cholesterolu i glukozy

Metaanaliza 12 badań klinicznych wykazała, że spożycie ok. 3 g glukomannanu konjac na dobę skutkuje obniżeniem stężenia cholesterolu LDL o 10% i cholesterolu nie-HDL o 7% (cholesterol nie-HDL to wskaźnik odzwierciedlający poziom wszystkich frakcji lipidów, które mogą przyczyniać się do rozwoju miażdżycy) .

Najnowsza metaanaliza (z 2023 roku), oceniająca wpływ suplementacji glukomannanem u chorych na cukrzycę typu 2, potwierdziła korzystny wpływ tego związku na parametry profilu lipidowego. Dodatkowo odnotowano znaczący spadek poziomu glukozy we krwi na czczo, a także poziomu insuliny na czczo .

Glukomannan a odchudzanie

Suplementy diety z glukomannanem są zalecane w celu wspomagania utraty wagi u osób z nadwagą i otyłością. Choć wyniki badań w tym zakresie są mieszane, można uznać, że glukomannan przyczynia się w niewielkim stopniu do spadku masy ciała. Jednocześnie suplementacja glukomannanem na odchudzanie może dawać objawy niepożądane w postaci dyskomfortu w jamie brzusznej, biegunki i zaparć   .

Porada

porada

Stosując gumę konjac jako suplement diety należy pamiętać o tym, aby popić ją dużą ilością wody. Na jedną łyżeczką konjacu powinny przypadać co najmniej 1-2 szklanki wody.

Guma konjac - szkodliwość

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ocenił, że guma konjac (E425) spożywana w ilościach występujących w produktach spożywczych nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Nie jest ona genotoksyczna i rakotwórcza.

Jednak w wysokich ilościach (ok. 3 g dziennie), które można przyjąć jedynie w suplementach diety, guma konjac może powodować pewien dyskomfort w jamie brzusznej, w tym biegunkę i zaparcia.

Dla gumy konjac nie określono limitu dla dopuszczalnego dziennego poziomu spożycia (ADI).

Spożywając glukomannan należy zachować ostrożność

Należy podkreślić, że glukomannan cechuje się wysoką lepkością i u osób z problemami połykania i/lub u osób, które będą popijać go niewielką ilością wody istnieje pewne ryzyko zadławienia. Jeden gram glukomannanu zaleca się popijać ok. 1 szklanką wody .

Guma konjac - zastosowanie

Gumę konjac (E425) można znaleźć głównie w produktach takich, jak:

  • produkty mleczne (w tym np. sery smażone, lody),
  • gotowe zupy,
  • sosy,
  • niskokaloryczny makaron shirataki (makaron konjac).

Guma konjac (E425) może być dodawana do żywności w ilości nieprzekraczającej 10 g/kg.

Zastosowanie gumy konjac w warunkach domowych

Guma konjac jest ogólnodostępna w wielu sklepach internetowych. Na własne potrzeby można wykorzystać ją do zagęszczania zup i sosów, jak również do sporządzania niskokalorycznych kremów. 

W celu zagęszczania potraw zazwyczaj zaleca się połączyć 1 łyżeczkę gumy konjac z 1 szklanką wody lub innego płynu (np. bulionu, mleka). Gumę konjac najlepiej rozpuszczać w zimnej wodzie i dopiero wówczas dodać ją do potrawy. W przeciwnym razie mogą powstać grudki, które bardzo trudno rozbić.

Więcej podobnych treści

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2017.4864
  • https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32011R1129
  • https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:02012R0432-20160914&from=ES
  • Igho Onakpoya i wsp.: The efficacy of glucomannan supplementation in overweight and obesity: a systematic review and meta-analysis of randomized clinical trials. J Am Coll Nutr, 2014;33(1):70-8., 33(1), 70-8.
  • Bartłomiej M Zalewski i wsp.: The effect of glucomannan on body weight in overweight or obese children and adults: a systematic review of randomized controlled trials. Nutrition, 2015, 31(3), 437-42e2.
  • Hoang Vi Thanh Ho i wsp.: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials of the effect of konjac glucomannan, a viscous soluble fiber, on LDL cholesterol and the new lipid targets non-HDL cholesterol and apolipoprotein B. Am J Clin Nutr, 2017, 105(5), 1239-1247.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter