Ziele angielskie
Ostatnia aktualizacja: 19 kwietnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 3źródła
- 27badań
Ziele angielskie to popularna przyprawa, która jest owocem drzewa pimentowego (Pimenta dioica), zwanego także korzennikiem lekarskim, z rodziny mirtowatych (Myrtaceae Juss). Roślina ta jest wiecznie zielona i osiąga nawet 10 metrów wysokości. Wbrew powszechnej opinii nie pochodzi z Anglii, natomiast naturalnie występuje na Karaibach, w Ameryce Środkowej i Południowej.
W pigułce
- Ziele angielskie to niezwykle aromatyczna przyprawa o szerokim zastosowaniu w medycynie ludowej wielu krajów. Jednakże nie wszystkie jej przypisywane właściwości terapeutyczne zostały potwierdzone w badaniach naukowych.
- Ziele angielskie jest źródłem witaminy C, składników mineralnych (wapń, żelazo, miedź, magnez, cynk, fosfor) oraz błonnika pokarmowego.
- Ziele angielskie zawiera liczne związki bioaktywne o silnym działaniu przeciwutleniającym, w tym eugenol, limonen, alfa-pinen, beta-pinen, mircen.
- Ziele angielskie wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwnowotworowe.
- Istnieją pewne przesłanki naukowe, które wskazują, że ziele angielskie może być pomocne w leczeniu zainfekowanych ran oraz w chorobach metabolicznych.
- Spożywanie ziela angielskiego oraz jego ekstraktów nie jest zalecane osobom z uczuleniem na eugenol oraz osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, wątroby oraz nerek.
- Ziela angielskiego w nadmiernych ilościach nie powinny konsumować również kobiety ciężarne oraz karmiące piersią. Podawanie przyprawy małym dzieciom jest przeciwwskazane.
Anglojęzyczna nazwa owoców drzewa pimentowego brzmi „allspice”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „wielość przypraw”. Z etymologią tego pojęcia łączy się smak ziela angielskiego, który przypomina kombinację kilku aromatycznych przypraw, takich jak goździki, cynamon, gałka muszkatołowa i pieprz. W języku polskim ziele angielskie znane jest pod swoją zwyczajową nazwą, ponieważ pierwotnie było ono importowane z Anglii. Mniej popularne określenia tej przyprawy to pieprz jamajski, piment, owoce amomka oraz nowe korzenie .
Ziele angielskie było niegdyś wykorzystywane przez rdzennych Indiach z dorzecza Orinoko- obok wanilii i chili stanowiło cenny składnik pitnej czekolady. Majowie i Aztekowe wykorzytywali owoce korzennika do rytułałów religilnych oraz kulinarnych .
Ziele angielskie ma bogatą historię zastosowania w medycynie ludowej wielu krajów. Mieszkańcy Jamajki i Kostaryki piją gorącą herbatę z owocami drzewa pimentowego na przeziębienie, bolesne miesiączki i niestrawności. Guatemalczycy wykorzystują rozgniecioną przyprawę w formie okładów na siniaki, bóle stawowe i mięśniowe. Poza naturalnym obszarem występowania, ziele angielskie cenione jest również w Indiach, gdzie stanowi wartościowy składnik stosowany w Ayurvedzie- przede wszystkim w łagodzeniu stanów zapanych dróg oddechowych oraz różnych bólów zębów. Niestety nie wszystkie wymienione funkcje terapeutyczne tej przyprawy zostały poparte dowodami naukowymi .
Ziele angielskie posiada wiele właściwości prozdrowotnych oraz walorów smakowych przez co powszechnie wykorzytywane jest:
- w przemyśle spożywczym- jako przyprawa kuchenna oraz składnik wielu produktów, potraw i alkoholi,
- w przemyśle kosmetycznym- do produkcji perfum, świec, olejków zapachowych,
- w przemyśle chemicznym- jako naturalna alternatywa dla pestycydów i fungicydów .
Ziele angielskie - wartości odżywcze
Ziele angielskie jest niskokaloryczną przyprawą- 100 g dostarcza 263 kcal, natomiast zwyczajowa porcja (1 łyżeczka= 1,9 g) zaledwie 4,9 kcal.
Jest również cennym źródłem błonnika pokarmowego oraz wielu składników mineralnych, takich jak: wapń, żelazo, miedź, magnez, cynk oraz fosfor. Ziele angielskie zawiera również spore ilości witaminy C. Jednak z uwagi na niskie spożycie tej przyprawy w codziennej diecie ilość dostarczonych przez nią składników odżywczych jest niewielka .
Składniki bioaktywne w zielu angielskim
W zielu angielskim znajduje się wiele składników bioaktywnych, głównie kwasy fenolowe (kwas galusowy, kwas kawowy), flawanoidy (kwercetyna) oraz kumaryny (bergamotyna).
Niezwykle zasobny w przeciwutleniacze jest pozyskiwany z przyprawy olejek etetyczny, którego składnikami są eugenol, limonen, alfa-pinen, beta-pinen, mircen . Wykazują one potwierdzone badaniami właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe .
Ziele angielskie - właściwości
Ziele angielskie ma działanie przeciwzapalne
Wyniki badań naukowych przeprowadzonych na modelach zwierzęcych oraz in vitro na liniach komórkowych potwierdzają przeciwzapalne właściwości ziela angielskiego. Owa przyprawa za sprawą obecnych w niej olejków eterycznych hamuje produkcję cytokin prozapalnych. Naukowcy sugerują, że ekstrakty z ziela angielskiego mogą być skuteczną, naturalną alternatywą dla popularnych NPLZ-tów (niesteroidowe leki przeciwzapalne) w leczeniu stanów zapalnych u ludzi .
Ziele angielskie ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze
Ze względu na obecność olejków eterycznych, których głównym składnikiem jest eugenol, ziele angielskie wykazuje silne działanie bakterio- oraz grzybobójcze.
W badaniach in vitro naukowcy zaobserwowali, że ekstrakty z ziela angielskiego skutecznie niszczą wiele szczepów bakterii chorobotwórczych przenoszonych głównie przez żywność, m.in: Shigella, Vibrio, Listeria, Bacillus, Salmonella, Escherichia, Pseudomonas, Staphylococcus. Opisywana przyprawa hamuje również rozwój grzybów, np. Aspergillus flavus oraz aflatoksyn (aflatoksyna B1). Uzyskane wyniki mogą sugerować potencjalne zastosowanie ekstraktów ziela angielskiego jako konserwanta produktów spożywczych .
Ziele angielskie działa przeciwwirusowo
Przeciwwirusowe właściwości ziela angielskiego, szczególnie hamujące rozwój norowirusów, które są częstą przyczyną występowania nieżytu żołądka i jelit, zostały potwierdzone badaniami in vitro. Patogeny poddane ekspozycji na olejek eteryczny z ziela angielskiego znacząco zmniejszały swoją zakaźność. Ekstrakt niszczył również kapsyd wirusa MNV .
Ziele angielskie wykazuje potencjał przeciwnowotworowy
W badaniu z 2015 roku, które zostało przeprowadzone na myszach z wszepionym nowotworem piersi, naukowcy zaobserowali pozytywny efekt terapetyczny w następstwie podaży ekstraktu z ziela angielskiego. U zwierząt z grupy badanej, którym doustnie suplementowano wodny wyciąg z przyprawy wykryto zahamowanie wzrostu guza o 38% w porównaniu do grupy kontrolnej, która nie otrzymywała ekstraktu. Mechanizm przeciwnowotworowy polegał na indukowaniu śmierci komórek guza poprzez autofagię („samozjadanie”) i zatrzymanie cyklu komórkowego .
Z kolei w badaniu z 2013 roku na ludzkich liniach komórkowych, naukowcy dowiedli, że zastosowanie ekstraktu z ziela angielskiego działa antyproliferacyjnie (zapobiega rozmnażaniu się komórek) i cytotoksycznie (uszkadzanie lub niszczenie komórek) w stosunku do raka prostaty .
Podsumowanie
Ekstrakt z ziela angielskiego wykazuje potencjał przeciwnowotworowy wobec dwóch rodzajów guzów - raka piersi i prostaty. Niestety póki co brak jest badań, które potwierdzałyby podobne efekty w przypadku innych rodzajów nowotworów.
Ziele angielskie może być pomocne w leczeniu ran
Aktywność przeciwdrobnoustrojowa ziela angielskiego wykazała pozytywny efekt terapeutyczny w leczeniu zainfekowanych ran u myszy w jednym z przeprowadzonych eksperymentów. Badacze zaobserwowali, że podawanie olejku z ziela angielskiego na zranioną skórę zwierząt powodowało niszczenie patogenów. Naukowcy zasugerowali, że ekstrakty z ziela angielskiego mogą być skutecznym środkiem antyseptycznym, pomocnym w leczeniu otwartych uszkodzeń ciała także u ludzi. Niemniej potrzeba jest większa ilość badań potwierdzających te właściwości przyprawy .
Ziele angielskie może być pomocne w leczeniu chorób metabolicznych
W eksperymencie na modelu komórkowym, naukowcy zbadali zastosowanie ekstraktów z ziela angielskiego oraz goździków na aktywację receptorów kwasów żółciowych TGR5, które są odpowiedzialne za regulacje różnych procesów metabolicznych, m.in.: wydzielanie insuliny w trzustce, trawienie etc. Otrzymane wyniki badania sugerują, że zawarte w ekstraktach przypraw kwasy triterpenowe działają jako aktywator receptora TGR5 a tym samym regulują gospodarkę energetyczną oraz szlaki metaboliczne organizmu. To odkrycie może mieć znaczenie w profilatyce oraz leczeniu chorób metabolicznych, takich jak otyłość czy cukrzyca typu 2. Jednakże potrzebna jest większa ilość wysokiej jakości badań klinicznych aby jednoznacznie potwierdzić uzyskane efekty .
Ziele angielskie - przeciwwskazania
Ziele angielskie w swoim składzie zawiera wysoką zawartość eugenolu, który może wywoływać różne reakcje niepożądane. Eugenol przeciwwskazany jest:
- u osób, które są na niego uczulone,
- u osób z chorobami układu krążenia- eugenol może wpływać na zwiększenie aktywności leków przeciwzakrzepowych,
- u osób ze schorzeniami wątroby i nerek .
Ziele angielskie może także wywoływać alergię u osób uczulonych .
Ziele angielskie w ciąży
Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią powinny zachować ostrożność w spożywaniu ziela angielskiego oraz jego ekstraktów. Eugenol, który jest głównym związkiem bioaktywnym przyprawy może przenikać przez łożysko oraz być wydzielany wraz z mlekiem .
Podawanie ziela angielskiego małym dzieciom jest przeciwwskazane- zarówno ze względu na wysokie prawdopodobieństwo zakrztuszenia (w przypadku niezmielonej formy przyprawy) oraz z uwagi na możliwe wystąpienie skutków ubocznych poprzez zawartość składnika aktywnego w przyprawie (eugenolu), takich jak: uszkodzenie wątroby, problemy z oddychaniem, drgawki .
Ziele angielskie w kuchni
Ziele angielskie to przyprawa o charakterystycznym, intensywnym smaku i zapachu, która łączy nuty cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej oraz pieprzu. Wykorzystywana jest w kuchni na wiele sposobów:
- do marynat- świetnie pasuje do wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny, dziczyzny oraz ryb; dodaje im wyrazistego smaku i aromatu,
- do sosów i zup- szczególnie do sosów pomidorowych i do dań kuchni meksykańskiej,
- do wypieków- przyprawa dobrze komponuje się z wypiekami, takimi jak pierniki, ciasta dyniowe czy jabłkowe,
- do napojów- zmielone ziele angielskie można dodać do herbaty, kawy, kakao czy przygotowywanych w domu likierów i nalewek, aby nadać im ciepłego i aromatycznego smaku.
Czym zastąpić ziele angielskie?
Do zastąpienia ziela angielskiego można użyć:
- gałki muszkatołowej,
- goździków,
- cynamonu,
- kolendry.
Warto jednak pamiętać, że żadna z tych przypraw nie będzie dokładnym zamiennikiem ziela angielskiego, dlatego warto wypróbować różne proporcje i dostosować je do indywidualnych potrzeb smakowych.
Więcej podobnych treści
Imbir
Imbir (kompendium wiedzy) - Jakie ma wartości odżywcze, właściwości i czy wspomaga odchudzanie? K...
- dr Bartosz Kulczyński
- 02 września 2020
Kurkuma
Kurkuma to jedna z najbardziej znanych przypraw, która charakteryzuje się złocistą barwą. Jest źr...
- dr Bartosz Kulczyński
- 23 marca 2020
Cynamon
Cynamon to przyprawa będąca zmieloną korą cynamonowca, po którą sięga się najczęściej w okresie ś...
- Żaneta Michalak
- 03 września 2020
Kozieradka od A do Z: właściwości, skutki uboczne i dużo więcej
Co to jest Kozieradka • Jakie ma wartości odżywcze i właściwości • Jak ją stosować • Czy ma skutk...
- dr Bartosz Kulczyński
- 15 sierpnia 2020
Kumin (kmin rzymski)
Kmin rzymski (czyli kumin) to przyprawa o wyrazistym smaku, która wspomaga trawienie i obniża poz...
- dr Bartosz Kulczyński
- 30 września 2020
Oregano
Oregano (inaczej lebiodka pospolita lub dziki majeranek) to jedna z najpopularniejszych przypraw....
- dr Bartosz Kulczyński
- 02 października 2020
Spis badań i źródeł
- Adnan J i wsp., Ethnopharmacological Studies on Allspice (Pimenta dioica) in Laboratory Animals, Pharmaceutical Biology, 2002
- Anandakumar P i wsp., D‐limonene: A multifunctional compound with potent therapeutic effects, Journal of Food Biochemistry, 2021.
- Machuca P i wsp., Past and present of allspice (Pimenta dioica) in Mexico and GuatemalaPassé et présent du piment de Jamaïque (Pimenta dioica) au Mexique et au Guatemala : des pratiques traditionnelles aux marchés à grande échellePasado y presente de la pimienta de Tabasco (Pimenta dioica) en México y Guatemala: del manejo tradicional a los mercados a gran escala: From traditional management to current large-scale markets, Revue D’ethnoécologie, 2020.
- Milenkovic A i wsp., Chemical composition, antioxidative and antimicrobial activity of allspice (Pimenta dioica (L.) Merr.) essential oil and extract, Advanced Technologies, 2020
- Mueller M i wsp., Anti-inflammatory activity of extracts from fruits, herbs and spices, Food Chemistry, 2010
- Salehi B i wsp., Therapeutic Potential of α- and β-Pinene: A Miracle Gift of Nature, Biomolecules, 2019
- Sonar B i wsp., MINERAL NUTRITIONAL STUDIES IN ALLSPICE, International Journal of Pharmaceutical Research and Development (IJPRD), 2012.
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171315/nutrients
- Anand Kumar Chaudhari i wsp.: Fabrication, characterization, and bioactivity assessment of chitosan nanoemulsion containing allspice essential oil to mitigate Aspergillus flavus contamination and aflatoxin B1 production in maize. Food Chem, 2022, 372, 131221.
- Prudhvi Regula i wsp.: Severe allergic reaction to allspice, a hidden food allergen. Ann Allergy Asthma Immunol, 2022, 129(2), 241-242.
- https://www.gulosus.pl/ziele-niby-angielskie/
- Nagarajarao Shamaladevi i wsp.: Ericifolin: a novel antitumor compound from allspice that silences androgen receptor in prostate cancer. Carcinogenesis., 2013, 34(8), 1822–1832.
- Lei Zhang i wsp.: Medicinal Properties of the Jamaican Pepper Plant Pimenta dioica and Allspice. Curr Drug Targets., 2012, 13(14), 1900–1906.
- Damian H. Gilling i wsp.: Mechanisms of Antiviral Action of Plant Antimicrobials against Murine Norovirus. Appl Environ Microbiol., 2014, 80(16), 4898–4910.
- Lei Zhang i wsp.: Polyphenol-rich extract of Pimenta dioica berries (Allspice) kills breast cancer cells by autophagy and delays growth of triple negative breast cancer in athymic mice. Oncotarget., 2015, 6(18), 16379–16395.
- Angela Ladurner i wsp.: Allspice and Clove As Source of Triterpene Acids Activating the G Protein-Coupled Bile Acid Receptor TGR5. Front Pharmacol., 2017, 8, 468.
- Solmaz MOHAMMADI NEJAD i wsp.: Pharmacological and Toxicological Properties of Eugenol. Turk J Pharm Sci., 2017, 14(2), 201–206.
- Max Samuel Mérida-Reyes i wsp.: Composition and Antibacterial Activity of the Essential Oil from Pimenta dioica (L.) Merr. from Guatemala. Medicines (Basel)., 2020, 7(10), 59.
- Maha M. Ismail i wsp.: Pimenta Oil as a Potential Treatment for Acinetobacter baumannii Wound Infection: In Vitro and In Vivo Bioassays in Relation to Its Chemical Composition. Antibiotics (Basel)., 2020, 9(10), 679.
- Chinnathambi Sarathambal i wsp.: Mechanism of antioxidant and antifungal properties of Pimenta dioica(L.) leaf essential oil on Aspergillus flavus. J Food Sci Technol., 2021, 58(7), 2497–2506.
- Jolanta Sarowska i wsp.: Antiviral Potential of Plants against Noroviruses. Molecules., 2021, 26(15), 4669.
- Ayshah Aysh ALrashidi i wsp.: Chemical Composition, Antibacterial and Anti-Quorum Sensing Activities of Pimenta dioica L. Essential Oil and Its Major Compound (Eugenol) against Foodborne Pathogenic Bacteria. Plants (Basel)., 2022, 11(4), 540.
- Eduardo Padilla-Camberos i wsp.: Natural essential oil mix of sweet orange peel, cumin, and allspice elicits anti-inflammatory activity and pharmacological safety similar to non-steroidal anti-inflammatory drugs. Saudi J Biol Sci., 2022, 29(5), 3830–3837.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.