Rozmaryn
Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 26źródła
- 26badań
Rozmaryn (Rosmarinus officinalis L.) to pełna aromatu, wiecznie zielona, ciepłolubna roślina, należąca do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Można stosować go zarówno jako przyprawę do wielu potraw, ale także w formie suplementów diety, zawierających ekstrakt z tej rośliny. Dużą popularnością cieszy się także olejek eteryczny z rozmarynu.
W pigułce
- Rozmaryn jest dobrym źródłem witamin (A, C i kwasu foliowego), składników mineralnych (wapnia, potasu, magnezu, cynku oraz żelaza) oraz licznych związków bioaktywnych.
- Rozmaryn wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu nerwowego, działa przeciwlękowo, poprawia pamięć i nastrój.
- Rozmaryn może działać kardioprotekcyjnie i przeciwnowotworowo, choć potwierdzenie tych właściwości wymaga większej ilości badań.
- Rozmaryn spożywany jako przyprawa jest bezpieczny i dozwolony dla wszystkich grup wiekowych, a także kobiet w ciąży.
- Spożycie bardzo dużych ilości rozmarynu może powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki uboczne.
- Rozmaryn może być przyczyną alergii pokarmowej.
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią nie powinny przyjmować suplementów z rozmarynem.
Rozmarn pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale rośnie również w południowej części Krymu, we Francji, Meksyku oraz w USA . W Polsce uprawa rozmarynu jest możliwa jedynie w warunkach szklarniowych. Największym jego przetwórcą oraz importerem jest południowo-wschodnia prowincja Hiszpanii – Murcia .
Nazwa rozmarynu pochodzi od łacińskich słów rosa – róża i marinus – morski. Ze względu na intensywny aromat rośliny, jej zapach wyczuwalny był na morzu i oznaczał zbliżający się ląd, dlatego starożytni Rzymianie określali go „kwiatem morza” .
Antropolodzy i archeolodzy udowodnili, że walory lecznicze, kulinarne i kosmetyczne rozmarynu były wykorzystywane już w starożytnym Egipcie, Mezopotamii, Chinach i Indiach .
Rozmaryn - wartości odżywcze
W 100g suszonych liści rozmarynu znajduje się 331 kcal, natomiast w zwyczajowo używanej ilości (ok. ½ łyżeczki = 1 g) jest to 3,31 kcal. Rozmaryn charakteryzuje się wysoką zawartością witamin (w szczególności witaminy A, C i kwasu foliowego) oraz składników mineralnych tj. wapnia, potasu, magnezu, cynku oraz żelaza. Warto jednak zaznaczyć, że nie można go uznać za istotne źródło składników odżywczych ze względu na niewielką ilość przyprawy jaką zazwyczaj stosuje się w kuchni .
Składniki bioaktywne w rozmarynie
Rozmaryn zawiera olejek eteryczny, obfitujący w takie związki jak 1,8-cyneol (do 50%), borneol (do 20%), pinen (15-25%), kamfora, terpineol i verbenon .
Ekstrakt z rozmarynu charakteryzuje się wysoką zawartością pochodnych fenoli tj. tanin, garbników, ale także terpenów, steroidów i flawonoidów. Wśród najważniejszych składników aktywnych, które zidentyfiktowano w ekstrakcie z rozmarynu wymienia się m.in. kwas rozmarynowy, kwas ferulowy, kwas kawowy i kwas chlorogenowy .
Ilość składników biologicznie czynnych występujących w rozmarynie jest zróżnicowana i zmienia się w zależności od wieku rośliny, warunków otoczenia (temperatury, dostępności do światła, wilgotności, ekspozycji na czynniki stresogenne) oraz uwarunkowań genetycznych . Na zawartość poszczegónych składników i ich właściwości ma wpływ także metoda ekstrakcji i przechowywania ekstraktu z rozmarynu .
Rozmaryn - właściwości
Rozmaryn działa przeciwdrobnoustrojowo
Rozmaryn charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi, zarówno wobec niektórych bakterii chorobotwórczych jak i tych występujących w żywności.
Naukowcy wykazali, że olejek rozmarynowy hamuje rozwój bakterii E. coli, Bacillus cereus, Staphylococcus aureus, Staphylococcus aureus, Clostridium perfringens, Aeromonas hydrophila, Bacillus cereus i Salmonella choleraesuis . Przeciwbakteryjne właściwości rozmarynu są wynikiem działania m.in. kwasu rozmarynowego, kwasu kawowego, a także składników oleju rozmarynowego, takich jak kamfora, 1,8-cyneol i borneol .
Badacze potwierdzili właściwości przeciwgrzybicze i antyaflatoksygenne olejku rozmarynowego. Udokumentowano jego wpływ na hamowanie wzrostu grzybni m.in wobec szczepu Aspergillus flavus. Główne składniki, które odpowiadają za te działanie to 1,8-cyneol, kamfora i α-pinen . Te same związki wykazują także aktywność przeciwgrzybiczą wobec szczepu Candida albicans pozyskanego z jamy ustnej .
Rozmaryn pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego
W medycynie ludowej rozmaryn był stosowany jako środek przeciwskurczowy i łagodny środek przeciwbólowy. Znajdował zastosowanie także w leczeniu neuralgii międzyżebrowej, bólów głowy, migreny, bezsenności, zaburzeń emocjonalnych i depresji .
Naukowcy zrealizowali badanie, w którym zaobserwowali pozytywny wpływ inhalacji olejku rozmarynowego na różne parametry fizjologiczne układu nerwowego. Stwierdzili, że po zabiegach inhalacyjnych osoby badane stały się bardziej aktywne i zgłaszały uczucie "świeżości". Analiza potwierdziła stymulujące działanie olejku rozmarynowego na aktywność fal mózgowych, aktywność autonomicznego układu nerwowego oraz nastrój badanych .
Rozmaryn, a zwłaszcza kwas rozmarynowy wykazuje również właściwości przeciwbólowe, neuroprotekcyjne i neurogeneracyjne. Przeprowadzono liczne badania na modelach zwierzęcych i in vitro, które dokumentują pozytywny wpływ kwasu rozmarynowego w schorzeniach układu nerwowego, szczególnie w chorobie Alzheimera, padaczce, chorobie Huntingtona, stwardnieniu zanikowym bocznym, chorobie Parkinsona, uszkodzeniu rdzenia kręgowego oraz uszkodzeniu niedokrwienno - reperfuzyjnym mózgu .
Podsumowanie
Olejek rozmarynowy może działać neuroprotekcyjnie, jednak potrzeba większej ilości badań klinicznych, aby potwierdzić te korzyści u ludzi.
Rozmaryn wpływa na poprawę nastroju i pamięci
Naukowcy sugerują, że rozmaryn może wpływać na poprawę pamięci, zmniejszenie lęku i depresji oraz poprawę jakości snu . Dodatkowo potwierdzili oni pozytywny wpływ na nastrój oraz znaczne zwiększenie wydajności ogólnej pamięci w wyniku inhalacji olejku rozmarynowego .
8 - tygodniowa suplementacja rozmarynu przez pacejntów z ciężkimi zaburzeniami depresyjnymi skutkowała znaczącym zmniejszeniem lęku oraz poprawą pamięci w porównaniu do grupy, otrzymującej placebo .
Rozmaryn może działać przeciwnowotworowo
Badania in vitro i in vivo na modelu zwierzęcym sugerują, że zawarte w ekstrakcie z rozmarynu związki bioaktywne wykazują działanie przeciwnowotworowe. Szczególne właściwości przypisuje się polifenolom, do których należy kwas karnozowy i kwas rozmarynowy oraz triterpenom, zwłaszcza kwasowi ursolowemu. Jednak przed przeprowadzeniem badań u ludzi wymagane są bardziej szczegółowe analizy wśród zwierząt, w celu ustalenia stosownych dawek, najlepszej formy podania preparatu oraz wykrycia wszelkich niepożądanych skutków, w tym efektów toksycznych .
Rozmaryn obniża stężenie glukozy
Wiele badań wykazało, że ekstrakt z rozmarynu i zawarte w nim składniki fenolowe, mogą znacząco poprawić stan zdrowia osób chorujących na cukrzycę poprzez regulację metabolizmu glukozy, metabolizm lipidów, działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające .
Przeciwhiperglikemiczne działanie rozmarynu i jego składników badacze oceniali na modelach zwierzęcych. Nadal brakuje stosownych badań u ludzi. Jednak aktualne badania in vivo u zwierząt wskazują na istotny wpływ kwasu karnozowego i rozmarynowego na obniżanie stężenia glukozy .
Rozmaryn reguluje ciśnienie krwi
Badacze udowodnili, że stosowanie olejku rozmarynowego może wpływać na obniżanie ciśnienia krwi u ludzi .
Sugeruje się, w związku z licznymi efektami farmakologicznymi rozmarynu i zawartych w nim substancji aktywnych, że może on wpływać na obniżanie ryzyka sercowo-naczyniowego i leczenie zespołu metabolicznego. Jednak przeprowadzone badania w celu potwierdzenia tych doniesień są oparte w większści o model zwierzęcy lub in vitro i nadal brakuje wystarczających dowodów popartych badaniami wśród ludzi .
Rozmaryn a uroda
Uważa się, że rozmaryn może być potencjalnie wykorzystany w preparatach kosmetycznych używanych przeciwko procesowi starzenia się oraz celullitowi. Znajduje zastosowanie również w leczeniu łysienia i uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem ultrafioletowym .
W badaniu mającym na celu analizę skuteczności klinicznej olejku rozmarynowego w leczeniu łysienia androgenowego, naukowcy potwierdzili wpływ rozmarynu na porost włosów .
Rozmaryn – przeciwwskazania
Rozmaryn posiada status GRAS (Generally Recognized As Safe) i jest uznawany za bezpieczną przyprawę ziołową, pod warunkiem, że jest przyjmowany w dozwolonych ilościach z pożywieniem.
Dla większości osób jest również bezpieczny w formie aplikowanej na skórę (np. w postaci maści czy kremów) oraz wdychany podczas aromaterapii w celach leczniczych. Nierozcieńczony olej z rozmarynu jest natomiast oznaczany jako prawdopodobnie niebezpieczny do przyjmowania doustnego .
Spożywanie bardzo dużych ilości rozmarynu może prowadzić do wystąpienia następujących skutków ubocznych:
- wymiotów,
- uszkodzenia nerek,
- zwiększonej wrażliwości na promienie słoneczne,
- zaczerwienienia skóry,
- nasilenia krwawień miesiączkowych,
- obrzęku płuc,
- śpiączki .
Objawy te zdarzają się sporadycznie i jedynie w przypadku ekstremalnego przekroczenia dozwolonej dawki.
Alergia na rozmaryn
Pomimo, że rozmaryn spożywany w niewielkich ilościach wraz z posiłkami jest uznawany za bezpieczny, należy zaznaczyć, że może powodować reakcje alergiczne.
Dodatkowo rozmaryn zawiera salicylany, co może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznych u osób nadwrażliwych na niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a w szczególności te zawierające kwas acetylosalicylowy (np. aspirynę) .
Interakcje z lekami
Spożywanie rozmarynu, a zwłaszcza preparatów zawierających wysokie dawki ekstraktu z rozmarynu, może wpływać na biodostępność i aktywność leków:
- przeciwzakrzepowych i przeciwpłytkowych (m.in. warfaryna, klopidogrel, kwas acetylosalicylowy, heparynę, ibuprofen),
- stosowanych w leczeniu nadciśnienia tętniczego - inhibitorów ACE (m.in. kaptopryl, elaropril, lisinopril, fosinopril),
- moczopędnych (m.in. furosemid, hydrochlorotiazyd),
- hipoglikemicznych .
porada
Ze względu na interakcję rozmarynu z wieloma rodzajami substancji leczniczych, osoby przyjmujące przewlekle leki powinny skonsultować z lekarzem stosowanie suplementów diety z tą rośliną.
Rozmaryn w ciąży
Kobiety w ciąży nie powinny stosować suplementów, które zawierają wysokie dawki rozmarynu, ponieważ wiąże się to z ryzykiem poronienia . Suplementów na bazie rozmarynu nie zaleca się również kobietom karmiącym piersią.
Zarówno kobiety ciężarne, jak i karmiące mogą bezpiecznie stosować przyprawę w kuchni w niewielkich ilościach.
Rozmaryn w kuchni
Do czego pasuje rozmaryn?
Rozmaryn jest przyprawą ziołową o charakterystycznym, cytrynowo-sosnowym smaku i korzennym aromacie, co sprawia, że wyróżnia się na tle innych ziół. Należy do podstawowych przypraw kuchni śródziemnomorskiej.
Jego lekko gorzkawy posmak i zapach przypominający zwęglone drewno sprawia, że idealnie sprawdza się do dań grillowanych.
Rozmaryn zarówno w postaci świeżej, jak i suszony poleca się również do przyprawiania zup, gulaszy, dań mięsnych i rybnych. Marynata z dodatkiem rozmarynu nadaje zupełnie innego oblicza zapiekanym ziemniakom oraz innym warzywom.
porada
Ze względu na intensywny smak rozmarynu należy dodawać go do potraw z umiarem, gdyż z łatwością zdominuje smak każdego dania, jeśli zostanie użyty w zbyt dużej ilości.
Czym zastąpić rozmaryn?
Pomimo charakterystycznego aromatu rozmarynu istnieje wiele ziół, które mogą stanowić jego świetny zamiennik. Wśród nich wymienić można: estragon, oregano, majeranek, zioła prowansalskie, cząber, czy też tymianek.
Więcej podobnych treści
Tymianek
- Paulina Styś-Nowak
- 24 stycznia 2023
Czosnek niedźwiedzi
- Paulina Styś-Nowak
- 09 marca 2023
Kolendra
- Paulina Styś-Nowak
- 24 marca 2023
Lubczyk
- Paulina Styś-Nowak
- 09 marca 2023
Bazylia pospolita
Jakie właściwości ma bazylia pospolita? Czy są przeciwwskazania do jej spożycia? Do czego pasuje ...
- Alina Niezgódka-Klósak
- 05 maja 2023
Anyż
Jakie właściwości posiada anyż? Czy może łagodzić ból? Kto nie powinien go stosować? Jak wykorzys...
- 17 kwietnia 2023
Spis badań i źródeł
- Al-Jamal, A.R, Effects of rosemary (Rosmarinus officinalis) on lipid profile of diabetic rats, Jordan J Biol Sci, 2011, 4(4):199-203.
- Kowalska K. i wsp., Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, Postępy Fitoterapii, 2010, 2:114-122
- Manal A Emam, Comparative evaluation of antidiabetic activity of Rosmarinus officinalis L. and Chamomile recutita in streptozotocin induced diabetic rats, AGRICULTURE AND BIOLOGY JOURNAL OF NORTH AMERICA, 2012
- Nowak K. i wsp., Rozmaryn-roślina bogata w związki biologicznie czynne, Chemik, 2013, 67(2), 133-135.
- Stefanovits-Bányai E. i wsp., Antioxidant effect of various rosemary (Rosmarinus officinalis L.) clones, Acta Biologica Szegediensis, 2003, vol 47(1-4):111-113
- Yusuke Matsuzaki i wsp. Antifungal activity of chemotype essential oils from rosemary against Candida albicans, Open Journal of Stomatology, 2013, 3(2)
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/171333/nutrients
- M R al-Sereiti i wsp.: Pharmacology of rosemary (Rosmarinus officinalis Linn.) and its therapeutic potentials. Indian J Exp Biol, 1999, 37(2), 124-30.
- D Blum i wsp.: Molecular pathways involved in the neurotoxicity of 6-OHDA, dopamine and MPTP: contribution to the apoptotic theory in Parkinson's disease. Prog Neurobiol, 2001, 65(2), 135-72.
- Mark Moss i wsp.: Aromas of rosemary and lavender essential oils differentially affect cognition and mood in healthy adults. Int J Neurosci, 2003, 113(1), 15-38.
- M Flint Beal i wsp.: Experimental therapeutics in transgenic mouse models of Huntington's disease. Nat Rev Neurosci, 2004, 5(5), 373-84.
- Raphael M Bonelli i wsp.: A review of the treatment options for Huntington's disease. Expert Opin Pharmacother, 2004, 5(4), 767-76.
- Alberto Angioni i wsp.: chemical composition, plant genetic differences, antimicrobial and antifungal activity investigation of the essential oil of Rosmarinus officinalis L. J Agric Food Chem, 2004, 52(11), 3530-5.
- Sara Burt i wsp.: Essential oils: their antibacterial properties and potential applications in foods--a review. Int J Food Microbiol, 2004, 94(3), 223-53.
- Youyuan Peng i wsp.: Determination of active components in rosemary by capillary electrophoresis with electrochemical detection. J Pharm Biomed Anal, 2005, 39(3-4), 431-7.
- Garima Sancheti i wsp.: Modulatory influence of Rosemarinus officinalis on DMBA-induced mouse skin tumorigenesis. Asian Pac J Cancer Prev, 2006, 7(2), 331-5.
- Joshua D Clapp i wsp.: An examination of the synergy of pain and PTSD on quality of life: additive or multiplicative effects?. Pain, 2008, 138(2), 301-309.
- Vassiliki Papageorgiou i wsp.: Variation of the chemical profile and antioxidant behavior of Rosmarinus officinalis L. and Salvia fruticosa Miller grown in Greece. J Agric Food Chem, 2008, 56(16), 7254-64.
- Ozlem Yesil-Celiktas i wsp.: Inhibitory effects of rosemary extracts, carnosic acid and rosmarinic acid on the growth of various human cancer cell lines. Plant Foods Hum Nutr, 2010, 65(2), 158-63.
- Dhanapalan Karthik i wsp.: Administration of rosmarinic acid reduces cardiopathology and blood pressure through inhibition of p22phox NADPH oxidase in fructose-fed hypertensive rats. J Cardiovasc Pharmacol, 2011, 58(5), 514-21.
- Mona Bains i wsp.: Antioxidant therapies in traumatic brain and spinal cord injury. Biochim Biophys Acta, 2012, 1822(5), 675-84.
- Kazuya Murata i wsp.: Promotion of hair growth by Rosmarinus officinalis leaf extract. Phytother Res, 2013, 27(2), 212-7.
- Cristina Airoldi i wsp.: Natural compounds against Alzheimer's disease: molecular recognition of Aβ1-42 peptide by Salvia sclareoides extract and its major component, rosmarinic acid, as investigated by NMR. Chem Asian J, 2013, 8(3), 596-602.
- Kholoud S Ramadan i wsp.: Hypoglycemic and hepatoprotective activity of Rosmarinus officinalis extract in diabetic rats. J Physiol Biochem, 2013, 69(4), 779-83.
- Veronica Sirocchi i wsp.: Biogenic amines as freshness index of meat wrapped in a new active packaging system formulated with essential oils of Rosmarinus officinalis. Int J Food Sci Nutr, 2013, 64(8), 921-8.
- Winai Sayorwan i wsp.: Effects of inhaled rosemary oil on subjective feelings and activities of the nervous system. Sci Pharm, 2013, 81(2), 531-42.
- Monika Sienkiewicz i wsp.: The potential of use basil and rosemary essential oils as effective antibacterial agents. Molecules, 2013, 18(8), 9334-51.
- N Chen i wsp.: High-frequency stimulation of the hippocampus protects against seizure activity and hippocampal neuronal apoptosis induced by kainic acid administration in macaques. Neuroscience, 2014, 256, 370-8.
- L F Fernández i wsp.: Effectiveness of Rosmarinus officinalis essential oil as antihypotensive agent in primary hypotensive patients and its influence on health-related quality of life. J Ethnopharmacol, 2014;151(1):509-16., 151(1), 509-16.
- Yunes Panahi i wsp.: Rosemary oil vs minoxidil 2% for the treatment of androgenetic alopecia: a randomized comparative trial. Skinmed, 2015, 13(1), 15-21.
- W Wang i wsp.: Antioxidative activity of Rosmarinus officinalis L. essential oil compared to its main components. Food Chem, 2008, 108(3), 1019-22.
- Faezeh Vahdati Hassani i wsp.: Rosemary (Rosmarinus officinalis) as a potential therapeutic plant in metabolic syndrome: a review. Naunyn Schmiedebergs Arch Pharmacol, 2016, 389(9), 931-49.
- Jessy Moore i wsp.: Anticancer Effects of Rosemary (Rosmarinus officinalis L.) Extract and Rosemary Extract Polyphenols. Nutrients, 2016, 8(11), 731.
- Pouya Nematolahi i wsp.: Effects of Rosmarinus officinalis L. on memory performance, anxiety, depression, and sleep quality in university students: A randomized clinical trial. Complement Ther Clin Pract, 2018, 30, 24-28.
- N S L Perry i wsp.: A randomised double-blind placebo-controlled pilot trial of a combined extract of sage, rosemary and melissa, traditional herbal medicines, on the enhancement of memory in normal healthy subjects, including influence of age. Phytomedicine, 2018, 39, 42-48.
- Gema Nieto i wsp.: Antioxidant and Antimicrobial Properties of Rosemary ( Rosmarinus officinalis, L.): A Review. Medicines (Basel), 2018, 5(3), 98.
- Natália da Silva Bomfim i wsp.: Antifungal and antiaflatoxigenic activity of rosemary essential oil ( Rosmarinus officinalis L.) against Aspergillus flavus. Food Addit Contam Part A Chem Anal Control Expo Risk Assess, 2020, 37(1), 153-161.
- Lucas Malvezzi de Macedo i wsp.: Rosemary ( Rosmarinus officinalis L., syn Salvia rosmarinus Spenn.) and Its Topical Applications: A Review. Plants (Basel), 2020, 9(5), 651.
- Mahboobeh Ghasemzadeh Rahbardar i wsp.: Therapeutic effects of rosemary ( Rosmarinus officinalis L.) and its active constituents on nervous system disorders. Iran J Basic Med Sci, 2020, 23(9), 1100-1112.
- Tian-Qi Bao i wsp.: Antidiabetic Effects and Mechanisms of Rosemary ( Rosmarinus officinalis L.) and its Phenolic Components. Am J Chin Med, 2020;48(6):1353-1368., 48(6), 1353-1368.
- Saeed Azizi i wsp.: Rosemary as an adjunctive treatment in patients with major depressive disorder: A randomized, double-blind, placebo-controlled trial. Complement Ther Clin Pract, 2022, 49, 101685.
- Yeqin Huang i wsp.: Screening of Rosemary Essential Oils with Different Phytochemicals for Antioxidant Capacity, Keratinocyte Cytotoxicity, and Anti-Proliferative Activity. Molecules, 2023, 28(2), 586.
- I P Lemonica i wsp.: Study of the embryotoxic effects of an extract of rosemary (Rosmarinus officinalis L.). Braz J Med Biol Res, 1996, 29(2), 223-7.
- https://www.accessdata.fda.gov/scripts/cdrh/cfdocs/cfcfr/cfrsearch.cfm?fr=182.20
- https://www.allergyresources.co.uk/Rosemary.php
- https://www.mountsinai.org/health-library/herb/rosemary
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.