Guanylan disodowy (E627)

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 6źródła
  • 0badań

Guanylan disodowy (E627) to sól sodowa kwasu guanylowego, która jest wykorzystywana jako popularny wzmacniacz smaku. Nadaje on produktom spożywczym smak umami, czyli "mięsny", "bulionowy", "pikantny".

Bezpieczeństwo:

bezpieczny

Wpływ na zdrowie:

neutralny

Nazwy:

guanylan disodowy, E632, GMP

Pochodzenie:

naturalne

Właściwości:

substancja wzmacniająca smak, nadająca produktom smak umami, zamiennik soli

Występowanie w żywności:

gotowe dania obiadowe, zupy i sosy w proszku, chipsy ziemniaczane, przetwory mięsne

ADI:

nie ustalono limitu


W pigułce

  • Guanylan disodowy (E627) to dodatek do żywności o funkcji wzmacniającej smak.
  • Guanylan disodowy (E627) nadaje produktom smak umami ("bulionowy", "mięsny", "pikantny".
  • Aby wzmocnić działanie guanylanu disodowego stosuje się go łącznie z glutaminianem sodu (E621) lub inozynianem disodowym (E631).
  • Guanylan disodowy (E627) zwiększa odczuwanie smaku słonego, dlatego też do produktów, w którym się on znajduje można dodać mniej soli.
  • Guanylan disodowy można najczęściej znaleźć w daniach gotowych, zupach i sosach w proszku, chipsach ziemniaczanych, przetworach mięsnych.
  • Guanylan disodowy jest bezpieczny dla zdrowia. Jego spożycie nie wiąże się z występowaniem skutków ubocznych.

Co to jest guanylan disodowy?

Guanylan disodowy to składnik zbudowany z kwasu guanylowego i jonów sodu. Powstaje na skutek traktowania guanozyny wodorotlenkiem sodu. Związek ten występuje naturalnie w przyrodzie i może być pozyskiwany również z surowców mięsnych, sardynek lub z ekstraktu drożdżowego.

Guanylan występuje również w ludzkim organizmie i jest wykorzystywany do budowy naszego kodu genetycznego (DNA) .

Guanylan disodowy a weganizm

Nie można jednoznacznie stwierdzić, czy guanylan disodowy (E627), który został dodany do produktu jest składnikiem wegańskim.

Guanylan disodowy może być pozyskiwany na drodze fermentacji cukru lub otrzymywany z ekstraktu drożdżowego. Wówczas jest składnikiem wegańskim. Jednakże do jego produkcji można wykorzystywać też surowce mięsne. Niestety na etykietach produktów spożywczych zwykle brakuje informacji na temat tego, czy zastosowany guanylan disodowy (E627) pochodzi z wegańskiego źródła.

Guanylan disodowy - właściwości

Guanylan disodowy (E627) jest wykorzystywany w przemyśle spożywczym jako wzmacniacz smaku. Dodatkowo związek ten nadaje produktom spożywczym smak umami, określany jako "mięsny", "bulionowy", "pikantny". Guanylan disodowy zwiększa odczucie smaku słonego w produktach, przez co można w nich zastosować mniejsze ilości soli.

Szacuje się, że siła wzmacniająca smak guanylanu disodowego jest około dwukrotnie wyższa, niż inozynianu disodowego (E631).

zdrowe

Guanylan disodowy - szkodliwość

Dotychczas nie stwierdzono, aby spożywanie guanylanu disodowego powodowało jakiekolwiek objawy i działania niepożądane . Związek ten nie ma działania genotoksycznego, mutagennego, ani rakotwórczego.

Dla guanylanu disodowego (E627) nie ustalono limitu dopuszczalnego dziennego spożycia (ADI) .

Związek ten może być spożywany przez kobiety w ciaży.

Guanylan disodowy może zwiększać poziom kwasu moczowego

Po spożyciu guanylan disodowy przechodzi szereg przemian w organizmie (defosforylację, hydrolizę, deaminację, utlenianie), w efekcie których powstaje kwas moczowy. Stąd spożywanie produktów bogatych w guanylan disodowy może zwiększać poziom kwasu moczowego we krwi. Osoby z dną moczanową i zbyt wysokim poziomem kwasu moczowego powinny uważać na nadmierne spożycie żywności z E627 .

Guanylan disodowy - zastosowanie

Guanylan disodowy (E627) jest stosowany do wyrobu różnych produktów spożywczych, w tym takich jak:

  • zupy w proszku,
  • chipsy ziemniaczane,
  • chrupki kukurydziane,
  • przetwory mięsne (np. gulasz w puszce, parówki i kiełbasy paczkowane),
  • mieszanki przypraw,
  • kostki rosołowe,
  • gotowe dania błyskawiczne.

Guanylan disodowy pojedynczo lub w połączeniu z innymi wzmacniaczami smaku z grupy rybonklueotydów (E626-E635) może być dodawany do produktów spożywczych w ilości nie większej, niż 500 mg/kg.

W wielu produktach spożywczych guanylan disodowy występuje razem z glutaminianem sodu (E621), gdyż takie połączenie powoduje wzmocnienie pożądanego smaku produktów.

Guanylan disodowy (E627) jest również bardzo często stosowany w połączeniu z inozynianem disodowym (E631). Taka mieszanina nosi wówczas nazwę 5'-rybonukleotydu disodowego, który również jest wzmacniaczem smaku i występuje pod numerem E635.

Więcej podobnych treści

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter