Dna moczanowa dieta
Ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 16źródła
- 43badań
Dna moczanowa, znana również jako skaza moczanowa, artretyzm czy podagra to jedna z najpowszechniejszych chorób reumatycznych na świecie.
Odpowiednia dieta odgrywa kluczową rolę w leczeniu dny moczanowej.
Zebraliśmy wszystko, co warto wiedzieć na temat diety przy dnie moczanowej.
W pigułce
- Dna moczanowa jest chorobą reumatyczną, której główną przyczyną jest dieta bogatopurynowa.
- Głównym celem leczenia dietetycznego dny moczanowej jest redukcja stężenia kwasu moczowego we krwi oraz zmniejszenie częstotliwości ostrych napadów choroby.
- W dietoterapii kluczowe jest unikanie alkoholu oraz żywności obfitującej w puryny, czyli głównie czerwonego mięsa oraz owoców morza.
- Pozytywny wpływ na rozwój dny moczanowej mają diety śródziemnomorska, DASH oraz wegetariańska.
- W dietoterapii dny mocznowej warto zwrócić uwagę na odpowiednią podaż witamin A, E, D i C oraz potasu i wapnia.
Co to jest dna moczanowa?
Dna moczanowa jest to choroba reumatyczna, charakteryzująca się zapaleniem stawów, któremu towarzyszą silne dolegliwości bólowe. Bezpośrednią przyczyną dny moczanowej jest zaburzony metabolizm puryn, w efekcie którego następuje wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi (hiperurykemia) oraz odkłanie się kryształów moczanu sodu w tkankach stawowych i okołostawowych .
Podagra została odkryta już w starożytności i nazywana była chorobą królów lub chorobą ludzi bogatych, ponieważ dotykała osób zamożnych. Wynika ona bowiem z diety bogatej w puryny, czyli obfitującej w mięso, owoce morza oraz alkohol. W ostatnich latach obserwuje się wzrost zachorowalności na dnę moczanową ze względu na nieprawidłowe nawyki żywieniowe .
wiem więcej!
Dieta w dnie moczanowej
Zalecaną interwencją żywieniową w dnie moczanowej jest dieta ubogopurynowa. Celem jej stosowania jest obniżenie stężenia kwasu moczowego w surowicy poprzez wyeliminowanie produktów obfitujących w związki purynowe .
Dieta ubogopurynowa ma jednak swoje ograniczenia, gdy nie jest stosowana pod kontrolą dietetyka. Prowadzi bowiem do zbyt dużego ograniczenia białka i tym samym nadkonsumpcji tłuszczów i węglowodanów (często prostych), co nie jest korzystne w kontekście leczenia dny moczanowej .
Oprócz ograniczenia produktów bogatych w puryny, istotna jest odpowiednia proporcja makroskładników, redukcja masy ciała, wysokie spożycie błonnika pokarmowego, nienasyconych kwasów tłuszczowych i antyoksydantów, a także zmniejszenie spożycia tłuszczu i cukrów prostych .
W dnie moczanowej zalecana jest dieta ubogopurynowa
Dieta ubogopurynowa polega na ograniczeniu produktów bogatych w puryny, takich jak :
- czerwone i tłuste mięso - dziczyzna, baranina, jagnięcina, gęsina, kaczka, wołowina, wieprzowina,
- podroby,
- konserwy i przetwory mięsne,
- wywary mięsne i kostne,
- ryby (zwłaszcza śledzie, sardynki, szproty) i owoce morza,
- grzyby,
- mocna kawa i herbata oraz kakao,
- alkohol (zwłaszcza piwo).
Podsumowanie
W dnie moczanowej zalecane jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w puryny.
Redukcja masy ciała łagodzi przebieg dny moczanowej
Nadwaga oraz otyłość jest dodatnio skorelowana ze zwiększonym ryzykiem dny moczanowej, co może wiazać się z zaburzoną gospodarką lipidową, przerostem adipocytów (komórek tłuszczowych) oraz z przewlekłym uogólnionym stanem zapalnym organzimu .
Dodatkowo istotne jest, że redukcja masy ciała jest związana z obniżeniem stężenia kwasu moczowego w surowicy .
Podsumowanie
U osób z dną moczanową zalecana jest redukcja masy ciała.
W dnie moczanowej wskazana jest dieta ubogotłuszczowa
Wysokie spożycie tłuszczu jest związane ze wzrostem stężenia wolnych kwasów tłuszczowych, zaburzeniami w metabolizmie lipidów oraz z nadwagą i otyłością. Powyższe czynniki mogą bezpośrednio inicjować ostry początek dny moczanowej .
W odpowiedzi na wysokie stężenie wolnych kwasów tłuszczowych, insulina może promować wysokie stężenie kwasu moczowego za pośrednictwem zwiększania ekspresji nerkowych transporterów moczanów .
Ponadto nadmierna podaż tłuszczu przyczynia się do zaburzeń w gospodarce kwasowo-zasadowej i co za tym idzie do kwasicy metabolicznej. Kwasica metaboliczna sprzyja z kolei hiperkaciurii (zwiększonemu wydalaniu wapnia z moczem), niskiemu pH moczu i hipocytraturii (zmniejszonemu wydalaniu cytrynianów z moczem). Skutkuje to odkładaniem się kryształów kwasu moczowego w stawach i powstawaniem kamieni nerkowych wapniowych, tym samym prowadzi to do rozwoju towarzyszącej dnie moczanowej kamicy nerkowej .
Dieta wysokotłuszczowa zmienia skład mikrobiomu jelitowego, prowadząc do zmniejszenia jego różnorodności i pochodzących z niego korzystnych metabolitów, takich jak kwas masłowy, co dodatkowo zaostrza dnawe zapalenie stawów .
Pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczu mogą ponadto wywoływać przyjemność jedzenia i promować chęć spożywania większej ilości energii, czego kulminacją jest ponowna nadprodukcja wolnych kwasów tłuszczowych oraz nadwaga i otyłość .
Podsumowanie
W skazie moczanowej zalecana jest dieta ubogotłuszczowa. Szczególnie istotne jest, by ograniczyć tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, czyli tłuste mięso, masło, smalec itp.
Ograniczenie spożycia cukrów prostych pozytywnie wpływa na rozwój dny moczanowej
Wysokie spożycie cukru wśród osób z nadmierną masą ciała skutkuje zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w surowicy .
Napoje słodzone syropem kukurydzianym o wysokiej zawartości fruktozy i sacharozy mają ścisły związek z występowaniem hiperurykemii . Prawdopodobnie jest to efekt dysbiozy jelitowej, stanu zapalnego, dysfunkcji wątroby oraz zaburzeń w metabolizmie lipidowym, wywołanym nadkonsumpcją fruktozy .
Podsumowanie
W dnie moczanowej zalecane jest ograniczenie cukrów prostych, czyli produktów takich jak cukier, miód, słodycze i wyroby cukiernicze, białe pieczywo, biały ryż, biały makaron, kasza manna, kasza kuskus, słodkie napoje i soki owocowe.
Ograniczyć należy również napoje słodzone fruktozą, czyli takie, które w swoim składzie zawierają syrop fruktozowy, syrop glukozowo-fruktozowy lub syrop kukurydziany.
W dnie moczanowej zalecane jest wysokie spożycie błonnika
Błonnik pokarmowy normalizuje perystaltykę jelit, spowalnia opróżnianie żołądka oraz zmniejsza przyjmowanie i wchłanianie wysokoenergetycznego pokarmu, co skutkuje zmniejszeniem masy ciała korzystnym z punktu widzenia leczenia dny moczanowej . Spożywanie błonnika pokarmowego reguluje bilans energetyczny także za pośrednictwem poprawy metabolizmu glukozy i lipidów . Dieta obfitująca błonnik przyczynia się również do zmniejszenia nasilenia dny moczanowej poprzez normalizację składu mikrobiomu jelitowego .
Podsumowanie
W dnie moczanowej zalecane jest wysokie spożycie produktów bogatych w błonnik, czyli warzyw i owoców, produktów pełnoziarnistych, otrąb, pestek, nasion i orzechów.
Dieta śródziemnomorska wspomaga leczenie dny moczanowej
Dieta śródziemnomorska charakteryzuje się wysokim spożyciem tłuszczów jednonienasyconych (w szczegolności oliwy z oliwek), ryb, białka pochodzenia roślinnego, produktów pełnoziarnistych, czemu towarzyszy umiarkowane spożycie alkoholu oraz niskie spożycie czerwonego mięsa, rafinowanych zbóż i słodyczy .
Dieta śródziemnomorska obniża stężenie kwasu moczowego w surowicy, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia dny moczanowej. Dieta śródziemnomorska redukuje również prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych . Dieta śródziemnomorska z ograniczeniem kilokalorii również wykazuje pozytywny wpływ na redukcję stężenia kwasu moczowego w surowicy .
Podsumowanie
Dieta śródziemnomorska ma pozytywny wpływ na leczenie dny moczanowej.
Dieta DASH pozytywnie wpływa na dnę moczanową
Dieta DASH (ang. Dietary Approaches to Stop Hypertension) została stworzona w celu obniżania ciśnienia krwi oraz zapobiegania rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych . Kładzie ona nacisk na spożywanie w głównej mierze warzyw i owoców, tłustych ryb morskich, olejów roślinnych i orzechów, chudego nabiału i mięsa oraz produktów pełnoziarnistych.
Dieta DASH znacznie obniża stężenie kwasu moczowego w surowicy u osób z hiperurykemią w porównaniu z dietą zachodnią. Jest zatem przydatna w leczeniu dny moczanowej z towarzyszącą jej chorobą sercowo-naczyniową .
Podsumowanie
Dieta DASH jest polecana w terapii dny moczanowej.
Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko dny moczanowej
Dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko rozwoju dny moczanowej. Obniża ona stężenie kwasu moczowego w surowicy, niezależnie od wyjściowej hiperurykemii. Dodatkowo ma działanie przeciwzapalne, dzięki któremu wykazuje pozytywny wpływ na choroby kardiometaboliczne współistniejące z dną moczanową . Istotny jest również fakt, że dieta wegetariańska charakteryzuje się wysokim potencjałem zasadotwórczym, co wiąże się z większym wydalaniem kwasu moczowego wraz z moczem w porównaniu do diety obfitującej w żywność pochodzenia zwierzęcego .
Podsumowanie
Dieta wegetariańska ma pozytywny wpływ na leczenie dny moczanowej.
Dieta ketogeniczna może łagodzić objawy dny moczanowej
Dieta ketogeniczna polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów do minimum na korzyść tłuszczu i niewielkiej ilości białka. Istnieją przesłanki dotyczące korzyści płynących ze stosowania diety ketogenicznej w dnie moczanowej. Badania wskazują, że dieta keto zwiększa stężenie β-hydroksymaślanu, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia stanu zapalnego i łagodzenia objawów skazy moczanowej .
Podsumowanie
Dieta ketogeniczna może mieć pozytywny wpływ na leczenie dny moczanowej.
Zalecenia żywieniowe w dnie moczanowej
1. Ogranicz spożywanie produktów o wysokiej zawartości puryn, do których należą głównie mięso, podroby, ryby, owoce morza oraz ich przetwory, ale także czkolada oraz mocna kawa i herbata. Spożywaj maksymalnie 170 g mięsa lub ryb dziennie. Taka ilość odpowiada w przybliżeniu porcji wielkości dłoni.
2. Unikaj spożywania alkoholu, w szczególności piwa.
3. Spożywaj 3-4 posiłki dziennie w regularnych odstępach czasu (co 2-3 godziny). Pierwszy posiłek spożywaj pół godziny do godziny po wstaniu, natomiast ostatni nie później niż 3 godziny przed snem.
4. Zadbaj o odpowiednią proporcję białka, tłuszczu i węglowodanów w diecie. Spożywaj pełnowartościowe źródła białka. Tłuszcze ogranicz do 40 g na dobę na korzyść węglowodanów.
5. Ogranicz spożywanie produktów wysoko przetworzonych, takich jak słodycze, słone przekąski, fast foody, gotowe wyroby garmażeryjne czy żywność z proszku. Unikaj żywności z dodatkiem fruktozy, syropu glukozowo-fruktozowego i syropu kukurydzianego.
6. Spożywaj 4-5 porcji warzyw dziennie oraz 2-3 porcje owoców dziennie, szczególnie w postaci surowej.
7. Do obróbki termicznej posiłków stosuj gotowanie w wodzie lub na parze, pieczenie w folii, pergaminie lub naczyniu żaroodpornym albo duszenie bez wcześniejszego obsmażania. Unikaj smażenia ze względu na konieczność stosowania tłuszczu.
8. Dbaj o prawidłową podaż płynów. Spożywaj minimum 2 litry wody dziennie.
9. Dbaj o zapewnienie i utrzymanie prawidłowej masy ciała.
10. Uprawiaj regularną aktywność fizyczną.
Taela produktów zalecanych i niezalecanych przy dnie moczanowej
Osoby cierpiące na dnę moczanową, powinny ograniczyć w diecie produkty o wysokiej zawartości puryn. Należą do nich głównie mięso, ryby i owoce morza. Warto jednak zwrócić uwagę również na inne produkty, które zawierają znaczące ilości puryn lub są niezalecane w dnie moczanowej .
Grupa produktów | Zalecane | Niezalecane |
Mięso | W ograniczonych ilościach kurczak, indyk, chuda wołowina (ugotowane w dużej ilości wody) | Tłuste mięso (wołowina, wieprzowina, kaczka, baranina, jagnięcina), podroby, wywary z kości i mięsa, esencjonalne rosoły, galarety miesne, konserwy mięsne, wędliny |
Ryby i owoce morza | Chude ryby, np. dorsz, mintaj, sandacz | Tłuste ryby (łosoś, pstrąg, tuńczyk, makrela, śledzie, karp, halibut), owoce morza (krewetki, małże, kalmary) |
Mleko i przetwory mleczne | Mleko i nabiał odtłuszczone - mleko 2% tłuszczu, kefir, jogurt, ser twarogowy chudy | Sery twarogowe tłuste, sery dojrzewające podpuszczkowe, sery pleśniowe i topione |
Jaja | W ograniczonych ilościach | Jeśli ogólny stan zdrowia jest prawidłowy, nie zaleca się ograniczenia spożycia jaj (zaleca się ograniczenie w przypadku zaburzeń lipidowych) |
Produkty zbożowe | Pieczywo razowe, pełnoziarniste, na zakwasie, makaron pełnoziarnisty, kasze jęczmienna, gryczana i jaglana, brązowy ryż, komosa ryżowa | Białe pieczywo (bułki, kajzerki, biały chleb, pieczywo maślane), biały makaron, kasza manna, kuskus, biały ryż |
Nasiona roślin strączkowych | Fasola, groch, ciecierzyca, soczewica, bób | W zależności od tolerancji (zaleca się ograniczenie w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego) |
Tłuszcze | Oleje roślinne - oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany | Tłuszcze pochodzenia zwierzęcego (masło, smalec, łój, słonina, boczek) |
Warzywa | Wszystkie warzywa | W zależności od tolerancji (zaleca się ograniczenie w przypadku dolegliwości ze strony ukłądu pokarmowego) |
Owoce | Wszystkie owoce | Duże ilości suszonych owoców |
Orzechy, nasiona, pestki | Orzechy włoskie, laskowe, migdały, nerkowce, pestki dyni, nasiona słonecznika, siemię lniane | Orzechy solone, w pikantnej posypce, w karmelu |
Słodycze | Domowe słodycze z niewielką ilością cukru lub ze słodzikami | Słodycze wysoko przetworzone (cukierki, batony, ciastka), czekolada, lody, gotowe desery, miód, dżem, marmolada, powidła, pieczywo cukiernicze (drożdżówki, pączki), ciasto francuskie |
Przyprawy | Zioła, kwasek cytrynowy, sok z cytryny, cynamon | Pikantne przyprawy (chili, pieprz cayenne), gotowe marynaty i mieszanki przypraw (vegeta), duże ilości soli |
Napoje | Woda, kawa zbożowa, herbatki ziołowe i owocowe | Alkohol, słodzone napoje, soki owocowe |
Inne | Fruktoza, syrop fruktozowy, syrop glukozowo-fruktozowy, syrop kukurydziany |
Przykładowy jadłospis na dnę moczanową
Jadłospis został stworzony w oparciu o zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze osoby dorosłej. Dostarcza 2050 kcal, 104,18 g białka, 71,78 g tłuszczu oraz 265,45 g węglowodanów.
Śniadanie:
Placuszki twarogowe z owocami
- Ser twarogowy, chudy: pół kostki (100g),
- Mąka owsiana pełnoziarnista: 5 łyżek (60g),
- Jaja kurze, całe: 1 sztuka (50g),
- Cukier: pół łyżki (6g),
- Proszek do pieczenia: 1 łyżeczka (4g),
- Olej rzepakowy: 1 łyżka (10ml),
- Borówka amerykańska, surowa: 1 garść (50g),
- Maliny: 1 garść (70g).
1. Ser twarogowy rozdrobnić widelcem, dodać do niego mąkę owsianą lub zmiksowane płatki owsiane, jajko, cukier oraz proszek do pieczenia.
2. Całość wymieszać.
3. Smażyć z obu stron na patelni wysmarowanej olejem rzepakowym.
4. Podawać z owocami.
II śniadanie:
Twarożek grani z rzodkiewkami i szczypiorkiem
- Twarożek grani lekki: 1 opakowanie (150g),
- Rzodkiewka: 5 sztuk (75g),
- Szczypiorek: 1 łyżka (5g).
Obiad:
Risotto z indykiem
- Ryż brązowy: 1/3 szklanki (70g),
- Mięso z piersi indyka, bez skóry: 1 porcja (100g),
- Oliwa z oliwek: 2 łyżki (20ml),
- Czosnek: 1 ząbek (5g),
- Cukinia: 1/5 sztuki (120g),
- Pieczarka uprawna, świeża: 5 sztuk (100g),
- Pomidor koktajlowy: 5 sztuk (100g),
- Pietruszka, natka: 1 łyżeczka (6g).
1. Ryż ugotować.
2. Mięso ugotować w dużej ilości wody, a następnie pokroić w drobne kawałki.
3. Na oliwie podsmażyć przeciśnięty przez praskę czosnek.
4. Następnie wrzucić pokrojone w drobną kostkę pieczarki oraz cukinię.
5. Całość dusić pod przykryciem kilkanaście minut, co jakiś czas mieszając.
6. Dodać pokrojone pomidorki koktajlowe oraz mięso, przyprawić dowolnie i wymieszać.
7. Na koniec dodać ugotowany ryż, całość wymieszać i podgrzewać jeszcze kilka minut.
8. Podawać posypane posiekaną natką pietruszki.
Podwieczorek:
Sałatka owocowa z płatkami migdałów
- Gruszka: 1 sztuka (120g),
- Nektarynka: 1 sztuka (120g),
- Winogrona: 2 garście (140g),
- Migdały, płatki: 3/4 łyżki (12g).
Kolacja:
Kanapki z domową pastą z ciecierzycy
- Chelb graham: 2 kromki (60g),
- Ciecierzyca gotowana: 5 łyżek (100g),
- Pomidory suszone w oleju: 3 plastry (21g),
- Oliwa z oliwek: 1 łyżka (10ml),
- Sok z limonki: 1 łyżka (6ml),
- Pomidor: 1 sztuka (170g),
- Szczypiorek: 1 łyżka (5g).
1. Soczewicę przepłukać i wrzucić do blendera razem z pomidorami suszonymi, oliwą i sokiem z limonki.
2. Wszystkie składniki zmiksować na gładką masę.
3. Podawać na pieczywie razem z pomidorem i szczypiorkiem.
Suplementacja w dnie moczanowej
Osoby cierpiące na dnę moczanową powinny dbać o odpowiednio zbilansowana dietę. Na niektóre witaminy i składniki mineralne należy zwrócić jednak szczególną uwagę, jeśli borykamy się z podagrą. W przypadku niedostatecznej podaży tych składników wraz z dietą warto wiedzieć, co suplementować przy dnie moczanowej.
Witamina C wpływa korzystnie na dnę moczanową
Witamina C jest silnym antyoksydantem. Oprócz tego, że zmniejsza stres oksydacyjny, redukuje stan zapalny zlokalizowany w objętych dną moczanową stawach. Witamina C obniża także stężenie kwasu moczowego w surowicy oraz zmniejsza ryzyko wystąpienia dny moczanowej . Ma ona bowiem właściwości hamujące reabsorpcję kwasu moczowego w kanaliku proksymalnym w nerkach oraz zwiększające szybkość filtracji kłębuszkowej kwasu moczowego .
Witaminy A i E mają pozytywny wpływ na dnę moczanową
Witaminy A oraz E mają silny potencjał antyoksydacyjny, dzięki któremu zmniejszają stan zapalny towarzyszący dnie moczanowej oraz obniżają stężenie kwasu moczowego .
Witamina D obniża stężenie kwasu moczowego w surowicy
Prawidłowe stężenie witaminy D w surowicy jest dodatnio skorelowane ze zmniejszonym ryzykiem wystąpienia hiperurykemii .
Potas zmniejsza ryzyko dny moczanowej
Potas wykazuje działanie moczopędne oraz natdiuretyczne, czyli regulujące gospodarkę wodno-elektrolitową oraz pracę układu sercowo-naczyniowego. Nawet niewielki niedobór potasu, może powodować upośledzenie zdolności nerek, doprowadzając do ograniczenia wydalania kwasu moczowego .
Wapń obniża zapadalność na dnę moczanową
Nadmierne wydalanie wapnia z moczem może powodować tworzenie się wapniowych kamieni nerkowych i tym samym powodować zaburzenia w wydalaniu kwasu moczowego . Prawidłowa podaż wapnia może zmniejszyć potencjalne ryzyko powstawania kamieni nerkowych, sprzyjając eliminacji kwasu moczowego w nerkach .
Preparaty z wiśni zmniejszają częstotoliwość napadów dny moczanowej
Wiśnie jako owoce bogate w antyoksydanty są uważane za skuteczne w zapobieganiu i leczeniu dny moczanowej. Istnieją dowody, że spożywanie soku z wiśni codziennie przez 12 miesięcy zmniejsza częstotliwość występowania napadów dny moczanowej. Dodatkowo, sok z wiśni zmniejsza intensywność dolegliwości bólowych podczas napadu, obniża stężenie moczanów w surowicy, zwiększa wydalanie kwasu moczowego z moczem oraz obniża stężenie biomarkerów stanu zapalnego . Badania wykazały również, że spożycie wiśni przez okres dwóch dni, wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka ataku dny moczanowej o 35%, natomiast spożycie wiśni połączone z zastosowaniem allopurinolu obniża ryzyko napadów dny moczanowej o 75% .
Kwercetyna pozytywnie wpływa na dnę moczanową
Kwercetyna to związek bioaktywny pochodzenia roślinnego o silnym potencjale antyoksydacyjnym. Ze względu na swoje właściwości przeciwutleniające, zmniejszające stan zapalny i przeciwbólowe, kwercetyna wykazuje działanie łagodzące objawy dny moczanowej .
Interakcje leków na dnę moczanową z żywnością
Do leków stosowanych w dnie moczanowej należą kolnicyna, allupurinol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).
Kolchicyna może rozwijać niedobór witaminy B12
Według charakterystyki produktu leczniczego, długotrwałe stosowanie kolchicyny może powodować niedobór witaminy B12. W wyniku zmian czynnościowych śluzówki jelit, może dojść do rozwoju odwracalnego zespołu złego wchłaniania cyjanokobalaminy (witaminy B12) .
porada
Jeśli leczysz się kolchicyną, włącz suplementację witaminą B12.
Allopurinol należy przyjmować po posiłku
Allopurinol zaleca się przyjmować po posiłku i popijać dużą ilością wody.
W przypadku stosowania leku na czczo lub przed posiłkiem, zachodzi szybkie opróżnianie żołądka i w efekcie szybki wzrost a następnie spadek stężenia leku we krwi. Pożądane jest natomiast jak najdłuższe utrzymanie stałego stężenia leku we krwi. Dodatkowo przyjmowanie leku po posiłku zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nudności i wymioty.
Istotne jest również, by allopurinol był popijany dużą ilością, ze względu na ułatwienie połknięcia oraz lepsze wchłanianie leku .
porada
Allopurinol przyjmuj po posiłku, popijając szklanką wody.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) przyjmuj wraz z posiłkiem niskotłuszczowym
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak kwas acetylosalicylowy, diklofenak, ketoprofen, naproksen czy ibuprofen, mogą podrażniać błonę śluzową żołądka i powodować krwawienia, co długofalowo może doprowadzić do choroby wrzodowej żołądka. Dlatego leki przeciwbólowe z grupy NLPZ najlepiej przymować podczas posiłku.
Warto również zwrócić uwagę, by spożywany posiłek był niskotłuszczowy. W efekcie spożycia posiłku bogatego w tłuszcze i NLPZ, dochodzi do blokady części białek transportowych przez wolne kwasy tłuszczowe, w wyniku której część cząsteczek preparatu leczniczego pozostaje niezwiązana i w efekcie wzrasta jego siła działania oraz toksyczność .
porada
W trakcie zaostrzenia dny moczanowej, leki przeciwbólowe z grupy NLPZ przyjmuj wraz z niskotłuszczowymi posiłkami.
Jednocześnie, w czasie stosowania NLPZ należy unikać alkoholu, co wyklucza również sama dna moczanowa .
Więcej podobnych treści
Hashimoto dieta
- Natalia Kalinowska
- 30 grudnia 2022
Zespół jelita drażliwego dieta
- Natalia Kalinowska
- 03 lutego 2023
Dieta w insulinooporności
Jak powinna wyglądać dieta przy insulinooporności? Co jeść, a czego unikać? Tabela produktów i ja...
- Natalia Kalinowska
- 14 lipca 2023
Dieta wątrobowa
Co jeść, a czego unikać na diecie wątrobowej? Jakie składniki wspomagają regenerację wątroby? Tab...
- Martyna Szałankiewicz
- 15 czerwca 2023
Post przerywany
Na czym polega post przerywany? Jakich efektów można się spodziewać po stosowaniu diety IF? Jakie...
- Paulina Styś-Nowak
- 18 lipca 2023
Dieta cukrzycowa
Poznaj wszystkie zasady diety cukrzycowej. Jakich produktów unikać, a jakie jeść bez obaw o pozio...
- Paulina Styś-Nowak
- 06 listopada 2023
Spis badań i źródeł
- Adeva M.M., Souto G.: Diet-induced metabolic acidosis, Clin Nutr 2011, 30: 416–421.
- Berger L., Gerson C.D., Yü T.F.: The effect of ascorbic acid on uric acid excretion with a commentary on the renal handling of ascorbic acid, Am J Med 1977, 62: 71–76.
- Bolton R.P., Heaton K.W., Burroughs L.F.: The role of dietary fiber in satiety, glucose, and insulin: Studies with fruit and fruit juice, Am J Clin Nutr 1981, 34: 211–217.
- Brzezińska O., Styrzyński F., Makowska J., Walczak K.: Role of Vitamin C in Prophylaxis and Treatment of Gout - A Literature Review, Nutrients 2021, 13: 701.
- Chade A.R., Rodriguez-Porcel M., Herrmann J., Krier J.D., Zhu X. i wsp.: Effects of Antioxidant Vitamins on the Stenotic Kidney, Hypertension 2003, 42, 605–612.
- Chiu T.H.T., Liu C.H., Chang C.C., Lin M.N., Lin C.L.: Vegetarian diet and risk of gout in two separate prospective cohort studies, Clin Nutr 2020, 39(3): 837-844.
- Choi H.K., Willett W., Curhan G.: Fructose-Rich Beverages and Risk of Gout in Women, JAMA 2010, 304: 2270–2278.
- Choi, H.K., McCormick N., Lu N., Rai S.K., Yokose C. i wsp.: Population Impact Attributable to Modifiable Risk Factors for Hyperuricemia, Arthritis Rheumatol 2020, 72: 157–165.
- Chu Y., Sun S., Huang Y., Gao Q., Xie X. i wsp.: Metagenomic analysis revealed the potential role of gut microbiome in gout, NPJ Biofilms Microbiomes 2021, 7: 66.
- Curhan G.C., Willett W.C., Rimm E.B., Stampfer M.J.: A Prospective Study of Dietary Calcium and Other Nutrients and the Risk of Symptomatic Kidney Stones, N Engl J Med 1993, 328: 833–838.
- Curhan G.C., Willett W.C., Speizer F.E., Spiegelman D., Stampfer M.J.: Comparison of Dietary Calcium with Supplemental Calcium and Other Nutrients as Factors Affecting the Risk for Kidney Stones in Women, Ann Intern Med 1997, 126: 497–504.
- Danve A., Sehra S.T., Neogi T.: Role of diet in hyperuricemia and gout, Best Pract Res Clin Rheumatol 2021, 35(4): 101723.
- Drzewiecka K., Suliburska K.: Dietoterapia skazy moczanowej, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012, tom 3, nr 3, 125–129.
- Feng W., Zhong X.Q., Zheng X.X., Liu Q.P., Liu M.Y. i wsp.: Study on the effect and mechanism of quercetin in treating gout arthritis, Int Immunopharmacol 2022, 111: 109112.
- Fox I.H., John D., DeBruyne S., Dwosh I., Marliss E.B.: Hyperuricemia and hypertriglyceridemia: Metabolic basis for the association, Metab Clin Exp 1985, 34: 741–746.
- Goldberg E.L., Asher J.L., Molony R.D., Shaw A.C., Zeiss C.J. i wsp.: β-Hydroxybutyrate Deactivates Neutrophil NLRP3 Inflammasome to Relieve Gout Flares, Cell Rep 2017, 18(9): 2077-2087.
- Guasch-Ferré M., Bulló M., Babio N., Martínez-González M.A., Estruch R. i wsp.: Mediterranean diet and risk of hyperuricemia in elderly participants at high cardiovascular risk, J Gerontol A Biol Sci Med Sci 2013, 68(10): 1263-1270.
- Han Y., Han K., Zhang Y., Zeng X.: Serum 25-hydroxyvitamin D might be negatively associated with hyperuricemia in U.S. adults: An analysis of the National Health and Nutrition Examination Survey 2007–2014, J Endocrinol Investig 2022, 45: 719–729.
- Juraschek S.P., Gaziano J.M., Glynn R.J., Gomelskaya N., Bubes V.Y. i wsp.: Effects of vitamin C supplementation on gout risk: results from the Physicians' Health Study II trial, Am J Clin Nutr 2022, 116(3): 812-819.
- Juraschek S.P., Gelber A.C., Choi H.K., Appel L.J., Miller E.R. 3rd.: Effects of the Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) Diet and Sodium Intake on Serum Uric Acid, Arthritis Rheumatol 2016, 68: 3002-3009.
- Kanbara A., Miura Y., Hyogo H., Chayama K., Seyama I.: Effect of urine pH changed by dietary intervention on uric acid clearance mechanism of pH-dependent excretion of urinary uric acid, Nutr J 2012, 11: 39
- Kedar E., Simkin P.A.: A perspective on diet and gout, Adv Chronic Kidney Dis 2012, 19(6): 392-397.
- Khan A.S., Keast R., Khan N.A.: Preference for dietary fat: From detection to disease, Prog Lipid Res 2020, 78: 101032.
- Korzeniowska K., Jabłecka A.: Interakcje leków z pożywieniem, Farmacja Współczesna 2008, 1: 24-30.
- Lamb K.L., Lynn A., Russell J., Barker M.E.: Effect of tart cherry juice on risk of gout attacks: protocol for a randomised controlled trial, BMJ Open 2020, 10(3): e035108.
- León J.M., León-Maldonado L., Macías N., Torres-Ibarra L., Hernández-López R. i wsp.: Sugar-sweetened beverage consumption and risk of hyperuricemia: A longitudinal analysis of the Health Workers Cohort Study participants in Mexico, Am J Clin Nutr 2020, 112: 652–660.
- Montrose D.C., Nishiguchi R., Basu S., Staab H.A., Zhou X.K. i wsp.: Dietary Fructose Alters the Composition, Localization, and Metabolism of Gut Microbiota in Association With Worsening Colitis, Cell Mol Gastroenterol Hepatol 2021, 11: 525–550
- Morris R.C., Jr Schmidlin O., Frassetto L.A., Sebastian A.: Relationship and Interaction between Sodium and Potassium, J Am Coll Nutr 2006, 25: 262S–270S.
- Mylona E.E., Mouktaroudi M., Crisan T.O., Makri S., Pistiki A. i wsp.: Enhanced interleukin-1β production of PBMCs from patients with gout after stimulation with Toll-like receptor-2 ligands and urate crystals, Arthritis Res Ther 2012, 14: R158.
- Müller M., Canfora E.E., Blaak E.E.: Gastrointestinal Transit Time, Glucose Homeostasis and Metabolic Health: Modulation by Dietary Fibers, Nutrients 2018, 10: 275.
- Pilarski Ł., Bogdański P., Pupek-Musialik D.: Dna moczanowa - antyczna choroba wciąż problematyczna w XXI wieku, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2012, tom 3, nr 4, 160–166.
- Probasco J.C., Felling R.J., Carson J.T., Dorsey E.R., Niessen T.M.: Teaching NeuroImages: myelopathy due to B₁₂ deficiency in long-term colchicine treatment and nitrous oxide misuse, Neurology 2011, 77(9): e51.
- Rai S.K., Fung T.T., Lu N., Keller S.F., Curhan G.C. i wsp.: The Dietary Approaches to Stop Hypertension (DASH) diet, Western diet, and risk of gout in men: prospective cohort study, BMJ 2017, 357: j1794
- Ruiz-Miyazawa K.W., Staurengo-Ferrari L., Mizokami S.S., Domiciano T.P., Vicentini F.T.M.C. i wsp.: Quercetin inhibits gout arthritis in mice: induction of an opioid-dependent regulation of inflammasome, Inflammopharmacology 2017.
- Sacks F.M., Campos H.: Dietary therapy in hypertension, N Engl J Med 2010, 362: 2102-2112.
- Skrypnik D., Skrypnik K., Suliburska J., Bogdański P., Pupek-Musialik D.: Interakcje leków z żywnością w chorobach metabolicznych, Forum Zaburzeñ Metabolicznych 2013, tom 4, nr 4, 192–198.
- Stamostergiou J., Theodoridis X., Ganochoriti V., Bogdanos D.P., Sakkas L.I.: The role of the Mediterranean diet in hyperuricemia and gout, Mediterr J Rheumatol 2018, 29(1): 21-25.
- Tanes C., Bittinger K., Gao Y., Friedman E.S., Nessel L. i wsp.: Role of dietary fiber in the recovery of the human gut microbiome and its metabolome, Cell Host Microbe 2021, 29: 394–407.
- Toyoki D., Shibata S., Kuribayashi-Okuma E., Xu N., Ishizawa K. i wsp.: Insulin stimulates uric acid reabsorption via regulating urate transporter 1 and ATP-binding cassette subfamily G member 2, Am J Physiol Physiol 2017, 313: F826–F834.
- Vuksan V., Jenkins A.L., Rogovik A.L., Fairgrieve C.D., Jovanovski E. i wsp.: Viscosity rather than quantity of dietary fibre predicts cholesterol-lowering effect in healthy individuals, Br J Nutr 2011, 106: 1349–1352.
- Wu J., Zhou Y., Hu H., Yang D., Yang F.: Effects of β-carotene on glucose metabolism dysfunction in humans and type 2 diabetic rats, Acta Mater Medica 2022, 1.
- Yokose C., McCormick N., Choi H.K.: The role of diet in hyperuricemia and gout, Curr Opin Rheumatol 2021, 33(2): 135-144.
- Yokose C., McCormick N., Choi H.K.: The role of diet in hyperuricemia and gout, Curr Opin Rheumatol. 2021, 33(2): 135-144.
- Yokose C.M.N., Rai S.K., Lu N., Curhan G., Schwarzfuchs D. i wsp.: Effects of Low-Fat, Mediterranean, or Low-Carbohydrate Weight Loss Diets on Serum Urate and Cardiometabolic Risk Factors: A Secondary Analysis of the Dietary Intervention Randomized Controlled Trial (DIRECT), Diabetes Care (epub ahead of print, September 2, 2020.
- Zhang J.L., Yu H., Hou Y.W., Wang K., Bi W.S. i wsp.: Impact of long-term potassium supplementation on thiazide diuretic-induced abnormalities of glucose and uric acid metabolisms, J Hum Hypertens 2018, 32: 301–310
- Zhang L., Shi X., Yu J., Zhang P., Ma P. i wsp.: Dietary Vitamin E Intake Was Inversely Associated with Hyperuricemia in US Adults: NHANES 2009–2014, Ann Nutr Metab 2020, 76: 354–360.
- Zhang Y., Chen S., Yuan M., Xu Y., Xu H.: Gout and Diet: A Comprehensive Review of Mechanisms and Management, Nutrients 2022, 14(17): 3525.
- Zhang Y., Neogi T., Chen C., Chaisson C., Hunter D.J. i wsp.: Cherry consumption and decreased risk of recurrent gout attacks, Arthritis Rheum 2012, 64(12): 4004-4011.
- https://ncez.pzh.gov.pl/
- https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/
- https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/
- van Dam E., van Leeuwen L.A.G., dos Santos E., James J., Best L. i wsp.: Sugar-Induced Obesity and Insulin Resistance Are Uncoupled from Shortened Survival in Drosophila, Cell Metab 2020, 31: 710–725.
- Álvarez-Lario B., Alonso-Valdivielso J.L.: Hiperuricemia y gota; el papel de la dieta [Hyperuricemia and gout; the role of diet], Nutr Hosp 2014, 29(4): 760-770.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.