Arsen w ryżu
Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2024
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 19źródła
- 6badań
Arsen (As) to szkodliwy dla zdrowia człowieka pierwiastek chemiczny występujący m.in. w zanieczyszczonej żywności. Zaliczany jest do tzw. metali ciężkich. Największe ilości tego składnika spożywamy wraz z ryżem i produktami na bazie ryżu. Jednak, czy arsen w ryżu jest dla nas niebezpieczny?
W pigułce
- Arsen w ryżu jest obecny w formie nieorganicznej, która jest dla nas rakotwórcza
- Poziom arsenu w ryżu i produktach ryżowych jest stosunkowo niski
- Powszechne spożycie ryżu i produktów na jego bazie jest prawdopodobnie bezpieczne dla naszego zdrowia
- Zawartość arsenu w ryżu można ograniczyć poprzez moczenie ryżu (przed i po gotowaniu), a także na skutek gotowania go w dużej ilości wody (stosunek ryżu do wody - ok. 1:5)
Zobacz też: Ołów - jak ograniczyć ryzyko zatrucia
Szkodliwość arsenu
Arsen nieorganiczny wykazuje wysoką toksyczność
Arsen występuje w przyrodzie w dwóch formach - jako arsen organiczny i arsen nieorganiczny.
Arsen organiczny nie jest szczególnie toksyczny dla człowieka ponieważ po spożyciu nie jest wchłaniany w dużym stopniu, tylko wydalany z ustroju wraz z moczem. Jego źródłem są przede wszystkim ryby i owoce morza. Stąd spożywanie tego typu żywności pod względem obecności arsenu jest bezpieczne.
Zdecydowanie gorszy dla naszego zdrowia jest arsen nieorganiczny, który znajduje się w największych ilościach w ryżu i produktach ryżowych.
Do form organicznych arsenu zalicza się takie związki jak: kwas dimetylarsonowy (DMA), kwas monometylarsonowy (MMA) i arsenobetaina.
Objawy zatrucia arsenem są nieswoiste
Zbyt wysokie spożycie produktów zawierających bardzo duże ilości arsenu przyczynia się do zatrucia ostrego, które cechuje się mało specyficznymi objawami - czyli takimi, na podstawie których trudno jest stwierdzić konkretną przyczynę.
Wskutek ostrego zatrucia mogą pojawić się m.in.:
- Biegunki
- Nudności
- Wymioty
- Bóle brzucha
- Zgaga
- Uczucie suchości w ustach
Do zatrucia arsenem może nastąpić również w przypadku, gdy spożywane są stosunkowo niewielkie ilości tego składnika, ale przez długi czas. Wówczas mówi się o zatruciu przewlekłym, które zazwyczaj objawia się m.in.:
- Bólami i zawrotami głowy
- Bezsennością
- Halucynacjami
- Mrowieniem i drętwieniem kończyn
- Utratą czucia w kończynach
- Przebarwieniami skóry
- Bólami gardła
- Występującym kaszlem i zapaleniem krtani
- Arytmią
Arsen ma działanie rakotwórcze
Według opinii Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC, ang. International Agency for Research on Cancer), arsen w formie nieorganicznej (obecnej np. w ryżu) wykazuje właściwości rakotwórcze (został zaklasyfikowany do grupy 1).
Działanie rakotwórcze arsenu zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. Stwierdzono w nich, że arsen może być przyczyną rozwoju m.in. raka płuc, raka pęcherza moczowego i raka skóry.
Arsen może powodować choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę
Aktualny stan wiedzy pokazuje, że wysokie spożycie arsenu może zwiększać ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgi i nadciśnienia tętniczego.
W kilku badaniach naukowych wykazano również, że arsen dostarczany w dużych ilościach może być przyczyną rozwoju cukrzycy.
Arsen jest niebezpieczny dla rozwijającego się płodu
Arsen wykazuje zdolność przemieszczenia się z krwi matki do łożyska i rozwijającego się płodu. W efekcie, zbyt wysokie narażenie kobiet ciężarnych na arsen może skutkować m.in.:
- Przedwczesnym porodem
- Niską masą urodzeniową noworodków
- Poronieniami
- Porodami martwymi
Arsen - czy występuje w ryżu?
Arsen może być obecny w wielu różnych produktach spożywczych, m.in.: w wodzie w pitnej, rybach, owocach morza. Jednak szczególnie wysokie ilości arsenu mogą znajdować się w ryżu. Dlaczego? Ryż jest uprawiany na terenach podmokłych, których wodach jest zanieczyszczona arsenem. Co więcej, ryż jest źródłem arsenu organicznego, czyli formy szczególnie toksycznej dla naszego organizmu.
Arsen jest obecny w ryżu i produktach ryżowych
Wykazano, że arsen jest kumulowany głównie w zewnętrznych warstwach ziaren ryżu. Z tego względu więcej arsenu znajduje się w ryżu brązowym, niż w ryżu białym (który w toku produkcji jest oczyszczany z części zewnętrznych). Może być go nawet 10-20 razy więcej w ryżu brązowym.
Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że arsen znajduje się nie tylko w ryżu surowym, ale we wszystkich produktach, w których został on wykorzystany.
Arsen mogą zawierać:
- otręby ryżowe,
- wafle ryżowe,
- płatki ryżowe,
- syrop ryżowy,
- makaron ryżowy,
- mąka ryżowa,
- a nawet żywność przeznaczona dla małych dzieci.
Zawartość arsenu w produktach jest zgodna z normą
Badania przeprowadzone w Polsce wykazały, że zawartość arsenu całkowitego w ryżu wyniosła 0,12 mg/kg (120 µg/kg), a arsenu nieorganicznego - 0,04 mg/kg. Co to oznacza? Poziom arsenu w ryżu był niższy, niż zezwalają na to unijne normy. Z tego względu można uznać, że owszem, arsen może znajdować się w ryżu, jednakże jego ilość nie powinna zagrażać naszemu zdrowiu.
Podobnie, tylko niewielkie ilości arsenu stwierdzono w przypadku żywności dla dzieci - kaszek ryżowych i mleczno-ryżowych. Najwyższy poziom tego składnika, jaki stwierdzono, to 0,07 mg/kg - czyli spełniający wymogi bezpieczeństwa.
Nie określono bezpiecznej dawki arsenu
Należy podkreślić, że dotychczasowo nie ustalono tolerowanego poziomu spożycia arsenu - czyli nie ustalono jednoznacznie, jaka ilość arsenu może być dla nas w pełni bezpieczna.
To co wiadomo, to to, że dla arsenu określono wartość BMDL (ang. benchmark dose lower confidence limit), czyli taką dawkę arsenu, przy której możemy spodziewać się szkodliwego wpływu na zdrowie. Wynosi ona 0,3-8,0 µg/kg masy ciała. Biorąc pod uwagę zawartość arsenu w ryżu, jaką oznaczono w polskich badaniach można stwierdzić, że ryż raczej nie jest dla nas istotnym zagrożeniem, pod warunkiem, że nie spożywamy go codziennie w dużych ilościach (powyżej 100 g).
Więcej arsenu spożywają osoby na diecie bezglutenowej
Naukowcy sugerują, że średnio większe ilości arsenu spożywają osoby stosujące dietę bezglutenową. Skąd pomysł na takie stwierdzenie? Osoby wykluczające ze swojej diety zboża i produkty zbożowe zawierające gluten, bardzo często zastępują je właśnie ryżem i produktami ryżowymi, które w porównaniu do innych produktów mogą zawierać stosunkowo wysokie ilości arsenu. Efekt jest prosty - spożywając więcej ryżu, dostarczamy potencjalnie więcej arsenu.
Na arsen mogą być narażone szczególnie małe dzieci!
Stosunkowo wysokie ilości arsenu mogą spożywać małe dzieci i niemowlęta. Wynika to z faktu, że bardzo często są one karmione produktami na bazie ryżu, np. kleikami ryżowymi. Biorąc pod uwagę niską masę ciała małych dzieci, są one bardziej wrażliwe na działanie arsenu.
Jak obniżyć poziom arsenu w ryżu?
Przeprowadzone badania pokazały, że płukanie ryżu (przed i po gotowaniu), jak również jego gotowanie mogą zmniejszyć zawartość w nim arsenu aż o 30%.
Aby pozbyć się wysokich ilości arsenu, należy gotować ryż w dużej ilości wody - w proporcji co najmniej 3 razy więcej wody niż ryżu (np. 100 g ryżu i 300 ml wody). Najlepiej, aby był to stosunek ok. 1:5.
wiem więcej!
Więcej podobnych treści
Gorzka czekolada i jej wpływ na zdrowie
Czekolada kojarzy się nam z produktem słodkim i wysokokalorycznym, po który raczej nie powinniśmy...
- dr Bartosz Kulczyński
- 26 lipca 2021
Olej palmowy: czy jest szkodliwy?
Opinie na temat oleju palmowego zmieniają się z dnia na dzień. Przez jednych jest uwielbiany, prz...
- dr Bartosz Kulczyński
- 12 maja 2020
Pestycydy: Czy warzywa i owoce są źródłem pestycydów?
Do uprawy warzyw i owoców bardzo często wykorzystuje się różne środki ochrony roślin, w tym pesty...
- dr Bartosz Kulczyński
- 13 stycznia 2020
Masło czy margaryna
Od lat toczy się dyskusja, co jest lepsze dla naszego zdrowia: masło czy margaryna? Obydwa te pro...
- dr Bartosz Kulczyński
- 11 września 2020
Jaki rodzaj chleba jest najzdrowszy?
- dr Bartosz Kulczyński
- 24 sierpnia 2021
Spis badań i źródeł
- http://kosmos.icm.edu.pl/PDF/2009/187.pdf
- http://wydawnictwa.pzh.gov.pl/roczniki_pzh/wystepowanie-arsenu-w-srodowisku-i-w-zywnosci?lang=pl
- https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2014.3597
- https://monographs.iarc.fr/list-of-classifications
- https://www.choc.org/wp/wp-content/uploads/2015/03/Arsenic-in-Rice-Cause-for-Concern.pdf
- https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1351
- https://www.nature.com/articles/514S62a
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1742758/pdf/v079p00391.pdf
- Michael F. Hughes i wsp.: Arsenic Exposure and Toxicology: A Historical Perspective. Toxicol Sci., 2011, 123(2), 305–332.
- Victor D. Martinez i wsp.: Arsenic Exposure and the Induction of Human Cancers. J Toxicol., 2011, 2011, 431287.
- Reginald Quansah i wsp.: Association of Arsenic with Adverse Pregnancy Outcomes/Infant Mortality: A Systematic Review and Meta-Analysis. Environ Health Perspect., 2015, 123(5), 412–421.
- Tzu-Ching Sung i wsp.: Association between Arsenic Exposure and Diabetes: A Meta-Analysis. Biomed Res Int., 2015, 2015, 368087.
- Yu-Hsuan Shih i wsp.: Associations between prenatal arsenic exposure with adverse pregnancy outcome and child mortality. Environ Res., 2017, 158, 456–461.
- Lalita N Abhyankar i wsp.: Arsenic exposure and hypertension: a systematic review. Environ Health Perspect, 2012, 120(4), 494-500.
- Weijing Wang i wsp.: Association of inorganic arsenic exposure with type 2 diabetes mellitus: a meta-analysis. J Epidemiol Community Health, 2014, 68(2), 176-84.
- Jonathan E Mayer i wsp.: Arsenic and skin cancer in the USA: the current evidence regarding arsenic-contaminated drinking water. Int J Dermatol, 2016, 55(11), e585-e591.
- Brenda Gamboa-Loira i wsp.: Arsenic metabolism and cancer risk: A meta-analysis. Environ Res, 2017, 156, 551-558.
- Katherine A Moon i wsp.: A dose-response meta-analysis of chronic arsenic exposure and incident cardiovascular disease. Int J Epidemiol, 2017, 46(6), 1924-1939.
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29053420
- Monika Mania i wsp.: Exposure assessment of the population in Poland to the toxic effects of arsenic compounds present in rice and rice based products. Rocz Panstw Zakl Hig, 2017;68(4):339-346., 68(4), 339-346.
- https://www.npt.up-poznan.net/pub/art_4_18.pdf
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.