Karmel amoniakalno-siarczynowy (E150d)
Ostatnia aktualizacja: 02 lutego 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 9źródła
- 0badań
Karmel amoniakalno - siarczynowy to barwnik spożywczy, występujący w wielu produktach i napojach. Na etykiecie można go znaleźć pod symbolem E150d.
Karmele wzbudzają wiele kontrowersji i często posądzane są o szkodliwy wpływ na zdrowie. Jednak aktualne badania naukowe zaprzeczają tej opinii i uznają karmel amoniakalno - siarczynową za substancję bezpieczną.
Bezpieczeństwo: | Bezpieczny |
Wpływ na zdrowie: | Neutralny |
W pigułce
- Karmel amoniakalno - siarczynowy to barwnik spożywczy (E150d), nadający żywności i napojom brązowy kolor.
- Karmel amoniakalno - siarczynowy stosowany jest w szerokim przekroju produktów, włączając w to wyroby cukiernicze, pieczywo, napoje gazowane, słodycze i nabiał.
- Karmel amoniakalno - siarczynowy jest substancją bezpieczną: nie działa rakotwórczo, genotoksycznie, ani nie wpływa negatywnie na płodność.
- Karmel amoniakalno - siarczynowy może być spożywany przez kobiety w ciąży.
Co to jest karmel amoniakalno - siarczynowy?
Karmel amoniakalno - siarczynowy to barwnik spożywczy oznaczony symbolem E150d. Jest najczęściej stosowanym karmelem spośród 4 klas barwników karmelowych, do których należą:
- karmel (klasa I, E150a),
- karmel siarczynowy (klasa II, E150b),
- karmel amoniakalny (klasa III, E150c),
- karmel amoniakalno - siarczynowy (klasa IV, E150d).
Karmel amoniakalno - siarczynowy ma postać ciemnobrązowego syropu o przyjemnym, gorzkim smaku i zapachu spalonego cukru. Łatwo rozpuszcza się w wodzie. W zależności od ilości użytego barwnika, nadaje produktom kolory: żółty, brązowy, brązowo - złoty lub ciemnobrunatny .
Karmel amoniakalno - siarczynowy otrzymuje się na skutek podgrzania cukrów (np. glukozy, fruktozy, sacharozy) w obecności siarczynów i związków amoniaku. W praktyce karmele są złożoną mieszaniną różnych związków, powstających z węglowodanów podczas karmelizacji. Dodatek większych ilości karmelu do produktów nadaje im - oprócz ciemnego zabarwienia - charakterystyczny smak i zapach.
Barwnik E150d - szkodliwość
Zgodnie z opinią EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) barwniki karmelowe, w tym karmel amoniakalno - siarczynowy, są substancjami bezpiecznymi. Nie wykazano, aby związki te działały rakotwórczo, genotoksycznie lub też wpływały negatywnie na płodność .
EFSA ustalił wartość ADI (dopuszczalne dzienne pobranie) dla karmelu amoniakalno - siarczynowego na poziomie 300 mg / kg masy ciała / dzień . Z kolei ADI określone przez panel ekspertów FAO/WHO wynosi 200 mg/ kg masy ciała/ dzień .
Obawy związane z karmelem amoniakalno - siarczynowym
Obawy związane z bezpieczeństwem stosowania barwników karmelowych dotyczą przede wszystkim obecności produktów ubocznych - składników o niskiej masie cząsteczkowej - powstających podczas ich produkcji. W przypadku karmelu amoniakalno - siarczynowego największy niepokój budzi substancja o nazwie 4-metyloimidazol (4-MEI).
Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC), w oparciu o badania na zwierzętach, sklasyfikowała 4-MEI jako czynnik „prawdopodobnie rakotwórczy dla ludzi” (grupa 2B) .
Nie mniej jednak, Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) oceniła, że nie istnieje jakiekolwiek bezpośrednie zagrożenie związane ze spożyciem 4-MEI na poziomach występujących w żywności w wyniku stosowania barwników karmelowych. Przeprowadzone na gryzoniach badania dotyczyły wysokich poziomów 4-MEI, przekraczających kilka tysięcy razy obecne szacunki narażenia ludzi na tą substancję z żywności i napojów bezalkoholowych .
Dane toksykologiczne wskazują, że 99% spożytego barwnika nie ulega wchłanianiu, lecz jest wydalana z kałem w ciągu 24 godzin. Z kolei zawartość substancji ubocznych, powstających podczas produkcji karmelu, jest niska i przy ustalonym ADI nie stwarza zagrożenia dla zdrowia .
Karmel amoniakalno - siarczynowy w ciąży
Wykazano, że karmele nie wpływają na rozwój płodu, dlatego też kobiety w ciąży nie muszą całkowicie unikać produktów zawierających omawiane barwniki .
Karmel amoniakalno - siarczynowy - zastosowanie
Barwniki karmelowe używane są w żywności od ponad 150 lat. Prawo unijne dopuszcza stosowanie karmelu amoniakalno - siarczynowego na zasadzie quantum satis - bez odgórnie narzuconych ograniczeń co do ilości.
Karmel amoniakalno - siarczynowy (E150d) można znaleźć m.in. w:
-
napojach niegazowanych i gazowanych (np. coca - cola),
-
alkoholu (piwach, whisky, winach, likierach),
-
pieczywie (zwłaszcza ciemnym) i wypiekach cukierniczych,
-
lodach,
-
jogurtach, deserach mlecznych,
-
dżemach i galaretkach,
-
słodkich syropach i sosach (np. czekoladowych),
-
gotowych zupach,
-
słonych sosach (np. barbecue, sosie sojowym),
-
occie balsamicznym,
-
przetworach mięsnych i rybnych,
-
kawie rozpuszczalnej,
-
karmie dla zwierząt.
Więcej podobnych treści
Octan sodu (E262)
- Paulina Styś-Nowak
- 02 lutego 2023
Kwas fosforowy (E338)
- Paulina Styś-Nowak
- 02 lutego 2023
Dwutlenek tytanu (E171)
- Paulina Styś-Nowak
- 17 stycznia 2023
Pirosiarczyn sodu (E223)
- Paulina Styś-Nowak
- 07 lutego 2023
Błękit brylantowy FCF (E133)
- Paulina Styś-Nowak
- 07 lutego 2023
Czerwień koszenilowa (E124)
- Paulina Styś-Nowak
- 09 marca 2023
Spis badań i źródeł
- https://apps.who.int/food-additives-contaminants-jecfa-database/Home/Chemical/1668
- https://monographs.iarc.who.int/wp-content/uploads/2018/06/mono101-015.pdf
- Thomas A Vollmuth i wsp.: Caramel color safety - An update. Food Chem Toxicol, 2018, 111, 578-596.
- https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/ans110308
- https://www.fda.gov/food/food-additives-petitions/questions-answers-about-4-mei
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0278691517307457?via%3Dihub#bib50
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.