Błękit brylantowy FCF (E133)

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Błękit brylantowy FCF (E133)

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 6źródła
  • 4badań

Błękit brylantowy FCF to syntetyczny barwnik spożywczy, oznaczony symbolem E133. Można go znaleźć w większości produktów spożywczych o niebieskim kolorze, a zwłaszcza w słodyczach i napojach.

Mimo, że został uznany za bezpieczny dodatek do żywności, nadal wzbudza wiele kontrowersji wśród konsumentów.

Bezpieczeństwo:

Podejrzany

Wpływ na zdrowie:

Negatywny: może powodować reakcje alergiczne oraz nadpobudliwość u dzieci


W pigułce

  • Błękit brylantowy FCF to syntetyczny barwnik spożywczy (E133) dodawany do produktów i napojów w celu uzyskania niebieskiego zabarwienia.
  • Błękit brylantowy FCF jest powszechnie stosowany w kosmetykach i lekach.
  • Błękit brylantowy FCF został uznany za substancję bezpieczną, nie stwarzającą ryzyka rozwoju nowotworów w ilościach spożywanych wraz z pożywieniem.
  • ADI (bezpieczne dzienne spożycie) dla błękitu brylantowego FCF wynosi 6 mg/ kg masy ciała/ dobę.
  • Dzieci spożywające duże ilości słodyczy są szczególnie narażone na spożycie nadmiernych ilości błękitu brylantowego (powyżej ADI).
  • Na obecność błękitu brylantowego w żywności i napojach powinny uważać przede wszystkim chorzy na astmę, ponieważ barwnik może wywoływać u tych osób reakcje alergiczne.
  • Istnieją przesłanki wskazujące, że błękit brylantowy FCF może zwiększać nadpobudliwość u dzieci.

Co to jest błękit brylantowy FCF?

Błękit brylantowy FCF to organiczny związek chemiczny stosowany jako syntetyczny barwnik (E133) w żywności i napojach. Ma postać ciemnoniebieskiego, bezzapachowego proszku, który dobrze rozpuszcza się w wodzie, glicerolu i glikolu. Znany jest także pod nazwą FD&C Blue No. 1.

Główną funkcją błękitu brylantowego FCF - podobnie jak innych barwników - jest korygowanie lub wzmacnianie naturalnego zabarwienia produktów, a także nadawanie bezbarwnym produktom żywego odcienia. Błękit brylantowy jest bardzo często łączony z innymi barwnikami. Zastosowanie go razem z tartrazyną (E102) skutkuje uzyskaniem zielonego koloru, zaś kombinacja z amarantem (E123) daje barwę fioletową.

Błękit brylantowy FCF - szkodliwość

Błękit brylantowy jest uznany za substancję bezpieczną i nietoksyczną .

Panel ekspertów ds. dodatków do żywności (The Panel on Food Additives and Nutrient Sources added to Food) ustalił ADI dla błękitu brylantowego na poziomie 6 mg/kg masy ciała/ dzień . Oznacza to, że codzienne pobranie takiej ilości barwnika nie zagraża w żaden sposób zdrowiu człowieka. Na podstawie maksymalnego zgłoszonego poziomu spożycia błękitu brylantowego FCF ustalono, że szacunkowe narażenie jest niższe niż ustalony próg ADI. 

Nie mniej jednak, dzieci spożywające duże ilości produktów zawierających błękit brylantowy FCF (przede wszystkim słodycze zabarwione na niebiesko) mogą przekraczać zalecane bezpieczne dzienne spożycie (ADI).

Barwnik ten jest słabo wchłaniany z przewodu pokarmowego, zaś zdecydowana większość (95%) zostaje wydalona z kałem w niezmienionej postaci. Wykazano, że błękit brylantowy FCF nałożony bezpośrednio na język lub ogoloną skórę jest wchłaniany do krwioobiegu. Stanowi to realną podstawę do niepokoju jeśli chodzi o dzieci spożywające często lizaki zabarwione na niebiesko, a także stosowanie kosmetyków po goleniu z dodatkiem błękitu brylantowego FCF .

Uwaga

uwaga!

Błękit brylantowy FCF był zakazany przed wejściem do Unii Europejskiej w takich państwach jak Niemcy, Austria, Belgia, Dania, Francja, Włochy, Grecja, Norwegia, Hiszpania, Szwecja i Szwajcaria. Obecnie jest dopuszczony do użytku w większości krajów.

Błękit brylantowy może powodować reakcje alergiczne

Spożycie błękitu brylantowego może wywoływać reakcje alergiczne u osób chorujących na astmę , a także u osób zdrowych . Istnieją pewne przesłanki wskazujące, że błękit brylantowy - podobnie jak inne barwniki syntetyczne - może może nasilać nadpobudliwość u dzieci . Nie mniej jednak potrzeba większych ilości badań, które potwierdzałyby ten efekt.

Błękit brylantowy a nowotwory

Zgodnie z opinią Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) błękit brylantowy FCF nie jest uznany za substancję rakotwórczą u ludzi (grupa 3) .

Kontrowersje w tym temacie wynikają z badań przeprowadzonych na zwierzętach, w których wykazano, że w miejscu wstrzyknięcia barwnika pojawiały się guzy. Nie mniej jednak nie wykazano takiego związku w przypadku doustnego przyjęcia błękitu brylantowego . W związku z tym błękit brylantowy FCF stosowany jako dodatek do żywności i napojów uznano za substancję bezpieczną, nie powiązaną z ryzykiem rozwoju nowotworów u człowieka .  

Błękit brylantowy FCF - zastosowanie

Błękit brylantowy FCF jest stosowany głównie w:

  • przemyśle spożywczym w takich produktach jak nabiał, lody, desery, galaretki, żelki, cukierki, pastylki, żelatyna, lukier, groszek konserwowy, zupy w paczkach, płatki śniadaniowe, napoje bezalkoholowe, niektóre piwa, likier Blue Curacao, napoje izotoniczne,
  • przemyśle kosmetycznym w takich produktach jak pasty do zębów, płyny do płukania jamy ustnej, mydła, szampony, dezodoranty, farby do włosów,
  • przemyśle farmaceutycznym do barwienia leków i suplementów diety,
  • przemyśle włókienniczym jako barwnik tekstylny,
  • celu oznaczania wody w glebie (jako barwnik wskaźnikowy) .

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter