Imbir a odchudzanie

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.

Imbir a odchudzanie

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2023

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 1źródła
  • 14badań

Imbir posiada wiele potwierdzonych badaniami właściwości. Wśród nich panuje przekonanie, że może również mieć właściwości odchudzające. Sprawdziliśmy co o tym mówią badania.


W pigułce

  • Działanie odchudzające imbiru potwierdzono w badaniach na zwierzętach, ale badania z udziałem ludzi dają niejednoznaczne wyniki
  • Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy uważa się, że imbir w nieznacznym stopniu może pomagać w obniżaniu masy ciała
  • Imbir jest szczególnie skuteczny w łagodzeniu nudności i wymiotów w różnych stanach (po operacji, po chemioterapii, w trakcie ciąży, w chorobie lokomocyjnej)

Czy imbir odchudza?

Badania na zwierzętach potwierdzają działanie odchudzające imbiru

Imbir swoje działanie zdrowotne zawdzięcza składnikowi aktywnemu - gingerolowi

Nadzieje na właściwości odchudzające imbiru wzbudziły wyniki badań wykonanych na zwierzętach. Naukowcy zauważyli, że podawanie otyłym szczurom gingerolu, czyli substancji bioaktywnej, obecnej w imbirze spowodowało u tych zwierząt znaczące obniżenie masy ciała. Dodatkowo u badanych osobników zaobserwowano obniżenie stężenia glukozy we krwi i jednoczesne zmniejszenie insulinooporności. Wskazuje to na to, że imbir nie tylko przyczynił się do obniżenia masy ciała, ale również spowodował poprawę (zaburzonej przez otyłość) gospodarki węglowodanowej.

Podobne wnioski wyciągnęli inni naukowcy, którzy stwierdzili, że wzbogacenie wysokotłuszczowej karmy szczurów w dodatek imbiru spowodowało obniżenie masy ciała zwierząt.

Imbir może przyczyniać się do zmniejszania poziomu tkanki tłuszczowej

Ciekawe obserwacje poczynili chińscy naukowcy, którzy wykazali, że myszy na diecie wysokotłuszczowej, które otrzymywały sproszkowany imbir miały niższą masę ciała niż osobniki pozbawione dodatku imbiru. Pokazuje to, że spożywanie imbiru hamowało wzrost masy ciała. Dodatkowo w badaniu tym stwierdzono, że u myszy otrzymujących imbir nastąpiła mniejsza akumulacja (odkładanie się) tłuszczu.

Badacze zauważyli, że imbir powoduje brązowienie tkanki tłuszczowej. O co w tym chodzi? U myszy karmionych imbirem nastąpiła zamiana części tkanki tłuszczowej białej na tkankę tłuszczową brunatną. Jakie ma to znaczenie? Obniżeniu uległ poziom tkanki tłuszczowej białej, która odpowiedzialna jest za magazynowanie energii w organizmie i gromadzenie się w nim tłuszczu. W efekcie przemian zwiększyła się zawartość tkanki tłuszczowej brunatnej, która przyczynia się do "spalania" tłuszczu.

U ludzi działanie odchudzające imbiru nie jest jednoznaczne

Naukowcy sugerują, że imbir poprzez różne mechanizmy może wpływać na obniżenie masy ciała. Przypuszcza się, że spożywanie imbiru może powodować m.in.:

  • Zwiększenie termogenezy (wytwarzanie ciepła)
  • Zwiększenie wydatków energetycznych
  • Zwiększenie lipolizy (rozpadu tkanki tłuszczowej)
  • Hamowanie wchłaniania tłuszczów w jelitach
  • Kontrolowanie apetytu

Na łamach czasopisma Metabolism opublikowano wyniki badań, w których analizowano wpływ spożycia śniadania z dodatkiem (lub bez) 2 g sproszkowanego imbiru na wydatkowanie energii. Naukowcy nie stwierdzili istotnego wpływu imbiru na całkowity wydatek energii spoczynkowej. Oznacza to, że spożywając imbir nie przyspieszamy istotnie naszego metabolizmu (przemiany materii). A więc, wbrew powszechnej opinii, imbir nie powoduje znaczącego zwiększenia spalania np. tkanki tłuszczowej. To, co zaobserwowano pozytywnego w tym badaniu to to, że osoby, które spożywały imbir, odczuwały większą sytość i niższe było u nich spodziewane spożycie pokarmu. Można więc wnioskować, że sięgając po imbir, w pewnym stopniu hamujemy swój apetyt i zapewniamy większą sytość.

Porada

porada

2 g sproszkowanego imbiru (w postaci przyprawy) to tyle samo, co ok. 10 g świeżego korzenia imbiru

Z kolei wyniki badań randomizowanych przeprowadzonych z udziałem 80 kobiet z otyłością pokazały, że podawanie 2 g sproszkowanego imbiru spowodowało niewielkie obniżenie masy ciała, wartość wskaźnika BMI, obwodu talii i bioder.

Z drugiej strony, badania wykonane z udziałem niewielkiej grupy mężczyzn pokazały, że spożywanie 1 g imbiru nie miało wpływu na obwód talii, stosunek obwodu talii do obwodu bioder (WHR), zawartość tkanki tłuszczowej czy też masę ciała.

Imbir tylko w nieznacznym stopniu wspomaga odchudzanie

Wyniki badań są sprzeczne co do skuteczności imbiru w procesie odchudzania. W jednych badaniach zauważono obniżenie masy ciała po spożyciu imbiru, a w innych brak takiego efektu. W takim razie, czy imbir może być pomocny w odchudzaniu? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Iranu i Kanady, którzy poddali szczegółowej analizie wyniki pochodzące z kilku doświadczeń. Stwierdzili oni, że spożywanie imbiru może prowadzić do obniżenia masy ciała ale tylko w niewielkim stopniu.

Warto w tym miejscu zauważyć, że wielu różnym produktom przypisuje się właściwości odchudzające. Rzeczywiście, niektóre z nich mogą wspomagać proces odchudzania. Trzeba jednak podkreślić, że największy wpływ na zrzucenie zbędnych kilogramów ma ujemny bilans energetyczny diety. W skrócie oznacza to, że chudniemy głównie dzięki temu, że dostarczamy mniej energii (kalorii) niż jej potrzebujemy.

Pozostałe właściwości

Warto wiedzieć, że poza niewielkim wpływem na zrzucanie zbędnych kilogramów, imbir jest skuteczny w łagodzeniu wielu różnych dolegliwości. W przeprowadzonych badaniach naukowych udowodniono, że imbir:

  1. Zmniejsza nudności u osób poddanych operacjom, a także chemioterapii. Dodatkowo imbir łagodzi nudności i wymioty u kobiet ciężarnych. Może być również skutecznym środkiem dla osób cierpiących na chorobę lokomocyjną.
  2. Obniża stężenie cholesterolu całkowitego, "złego cholesterolu" LDL i triglicerydów we krwi.
  3. Obniża ciśnienie tętnicze krwi
  4. Zmniejsza poziom glukozy we krwi

Dodatkowo imbir wykazuje działanie przeciwzapalne i łagodzi bóle menstruacyjne.

Jak spożywać?

Jest wiele sposóbów na wykorzystanie imbiru w kuchni. Można go spożywać zarówno w formie świeżej (jako starte kłącze), a także w postaci suszonej.

Z imbiru przygotowuje się różne napoje

Imbir to doskonały dodatek do napojów. Można z niego przygotować m.in.:

  1. "zimową herbatę" - połączenie zwykłej herbaty liściastej z dodatkami: obranym korzeniem imbiru, cynamonem, goździkami, cytrusami (np. pomarańczy lub cytryny); taka herbata ma silne działanie rozgrzewające
  2. "złote mleko" - mieszanka mleka z imbirem, kurkumą, miodem i olejem roślinnym, która według opinii wielu osób pomaga przy przeziębieniach
  3. napój pobudzający trawienie - składający się z z wody, cytryny i imbiru
  4. piwo imbirowe

Imbir może być składnikiem wielu potraw

Imbir bardzo dobrze się komponuje w połączeniu z różnymi daniami. Nadaje się on jako główny składnik lub dodatek do:

  • Zup
  • Sosów
  • Mięsa (jako składnik marynat)
  • Dżemów
  • Kompotów
  • Gotowanego ryżu (nadaje mu ciekawą, żółtą barwę)
  • Syropów
  • Ciast i ciastek
  • Pierników
  • Deserów

Więcej podobnych treści

  • dr Bartosz Kulczyński

    autor:

    dr Bartosz Kulczyński

    Dietetyk

    Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

  • Muhammad S. Mansour i wsp.: Ginger consumption enhances the thermic effect of food and promotes feelings of satiety without affecting metabolic and hormonal parameters in overweight men: A pilot study. Metabolism., 2012, 61(10), 1347–1352.
  • Sirvan Atashak i wsp.: Obesity-related cardiovascular risk factors after long- term resistance training and ginger supplementation. J Sports Sci Med., 2011, 10(4), 685–691.
  • Mohsen Mazidi i wsp.: The effect of ginger supplementation on serum C-reactive protein, lipid profile and glycaemia: a systematic review and meta-analysis. Food Nutr Res., 2016, 60, 103402/fnrv6032613.
  • Jie Zhu i wsp.: Effects of Ginger (Zingiber officinale Roscoe) on Type 2 Diabetes Mellitus and Components of the Metabolic Syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Evid Based Complement Alternat Med., 2018, 2018, 5692962.
  • Nathorn Chaiyakunapruk i wsp.: The efficacy of ginger for the prevention of postoperative nausea and vomiting: a meta-analysis. Am J Obstet Gynecol, 2006, 194(1), 95-9.
  • Reza Alizadeh-Navaei i wsp.: Investigation of the effect of ginger on the lipid levels. A double blind controlled clinical trial. Saudi Med J, 2008, 29(9), 1280-4.

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter