Kwas foliowy właściwości
Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca 2020
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 5źródła
- 40badań
Kwas foliowy jest ważnym składnikiem diety, zaliczanym do witamin z grupy B (kwas foliowy inaczej jest nazywany witaminą B9). W organizmie człowieka kwas foliowy wykorzystywany jest w wielu złożonych procesach metabolicznych zapewniając jego prawidłowe funkcjonowanie.
W pigułce
- Kwas foliowy (witamina B9) powinien być suplementowany przez kobiety planujące ciążę oraz będące w ciąży, aby uniknąć wad rozwoju płodu i noworodka
- Kwas foliowy jest niezbędny do produkcji prawidłowych krwinek czerwonych
- Kwas foliowy działa korzystnie na układ krążenia wzmacniając naczynia krwionośne, obniżając poziom homocysteiny we krwi i zmniejszając ryzyko udaru mózgu
- Kwas foliowy prawdopodobnie obniża ryzyko raka trzustki
- Kwas foliowy przyczynia się do powstawania w organizmie aminokwasów: metioniny, kwasu glutaminowego i glicyny
- Kwas foliowy może prawdopodobnie zmniejszać ryzyko stanu przedrzucawkowego u kobiet ciężarnych
- Kwas foliowy zmniejsza stan zapalny organizmu
Zobacz też: Selen w pigułce
Kwas foliowy - krwinki czerwone
Kwas foliowy wykorzystywany jest do produkcji erytrocytów (krwinek czerwonych)
Kwas foliowy uczestniczy w przemianach kwasów nukleinowych i jest niezbędny do właściwego wytwarzania DNA. Poprzez te procesy, kwas foliowy zapewnia produkcję czerwonych krwinek o prawidłowej budowie. Dlatego też niedostateczne spożycie kwasu foliowego grozi rozwojem niedokrwistości tzw. „megaloblastycznej”.
Kwas foliowy - powstawanie aminokwasów
Kwas foliowy bierze udział w przemianach aminokwasów
Poprzez skomplikowane procesy biochemiczne, kwas foliowy uczestniczy w powstawaniu różnych aminokwasów, które w dalszym etapie mogą być wykorzystywane w produkcji białek.
Kwas foliowy wykorzystywany jest do przekształcania homocysteiny do aminokwasu – metioniny. Kwas foliowy bierze również udział w wytwarzaniu glicyny i kwasu glutaminowego .
Kwas foliowy - kobiety ciężarne
Kwas foliowy jest odpowiedzialny za prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu
Kwasu foliowy uczestniczy w procesach podziału nowych komórek. Działanie to jest szczególnie istotne w przypadku intensywnie rozwijającego się płodu.
Kwas foliowy uczestniczy w kształtowaniu się cewy nerwowej płodu, z której w dalszych etapach rozwija się mózg i rdzeń kręgowy noworodka.
W wyniku niedoboru kwasu foliowego mogą zostać zaburzone procesy rozwoju cewy nerwowej, co może skutkować inwalidztwem lub śmiercią noworodka. Z tego też względu tak bardzo istotne jest, aby kobiety już na etapie planowania ciąży (a następnie w jej trakcie) suplementowały kwas foliowy.
Na podstawie zebranych wyników z metaanaliz, w jednej z prac przeglądowych wykazano, że kobiety, które spożywały wyższe ilości kwasu foliowego miały niższe ryzyko urodzenia dzieci z wadą cewy nerwowej aż o 46-62%.
Spożycie kwasu foliowego może zmniejszać ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego
Metaanaliza ośmiu badań obserwacyjnych wykazała, że kobiety ciężarne, które suplementowały kwas foliowy miały o 22% mniejsze ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, w porównaniu do kobiet nieprzyjmujących kwasu foliowego.
Liu i wsp. stwierdzili, że suplementacja preparatami wielowitaminowymi zawierającymi w swoim składzie kwas foliowy może zmniejszać ryzyko stanu przedrzucawkowego. Jednocześnie autorzy badania nie stwierdzili, aby podawanie kwasu foliowego pomogło zapobiegać wystąpieniu nadciśnienia ciążowego.
Kwas foliowy - poziom homocysteiny
Kwas foliowy obniża poziom homocysteiny
Kwas foliowy jest składnikiem niezbędnym do przekształcania homocysteiny do metioniny. Tym samym witamina ta jest odpowiedzialna za obniżanie stężenia homocysteiny we krwi. Jest to bardzo ważne działanie, ponieważ uważa się, że wysoki poziom homocysteiny może być przyczyną rozwoju miażdżycy i innych chorób układu krążenia.
W opracowaniu, w którym uwzględniono wyniki 25 badań randomizowanych z grupą kontrolną potwierdzono, że kwas foliowy przyczynia się do obniżenia poziomu homocysteiny we krwi. Zauważono, że dawka kwasu foliowego na poziomie 0,2 mg/dzień skutkowała obniżeniem stężenia homocysteiny o 13%. Zwiększenie ilości spożywanego kwasu foliowego do 0,4 i 0,8 mg/dzień spowodowało większy spadek zawartości homocysteiny we krwi, który wynosił 23%.
Kwas foliowy - depresja
Kwas foliowy może mieć znaczenie w leczeniu stanów depresyjnych
Wyniki metaanalizy obejmującej 3 badania randomizowane wykazały, że podawanie kwasu foliowego w dawce 0,5 – 50 mg spowodowało u pacjentów poprawę stanu zdrowia psychicznego. Uczestnicy badań, którzy otrzymywali kwas foliowy uzyskali korzystne, niższe wyniki w Skali depresji Hamiltona. U niektórych osób suplementowanych kwasem foliowym stwierdzono niższą punktację nawet o 52%, w porównaniu do osób z grupy placebo.
W innej z przeprowadzonych metaanaliz zauważono, że osoby, u których zdiagnozowano depresję miały niższym poziom kwasu foliowego we krwi, w porównaniu do osób zdrowych. Może to świadczyć o znaczeniu kwasu foliowego w rozwoju depresji.
W opublikowanej na łamach czasopisma Psychopharmacology w 2018 roku metaanalizie wykazano, że połączone podawanie leków antypsychotycznych i suplementacja kwasu foliowego zmniejszają objawy negatywne schizofrenii. Jednocześnie nie zaobserwowano wpływu kwasu foliowego na występowanie objawów pozytywnych i symptomów depresji.
Autorzy metaanalizy pochodzącej z 2015 roku wskazali, że długotrwała suplementacja kwasem foliowym i witaminą B12 (od kilku tygodni do kilku lat) może zmniejszać ryzyko nawrotów stanów depresyjnych o ok. 67%, a także obniżać ryzyko pojawienia się klinicznie istotnych objawów choroby u osób zagrożonych o 35%.
Kwas foliowy - właściwości przeciwzapalne
Kwas foliowy zmniejsza stan zapalny organizmu
Bahmani i wsp. analizowali wpływ suplementacji kwasem foliowym na poziom białka C-reaktywnego (CRP, ang. C-reactive protein), które jest stosowane jako wskaźnik stanu zapalnego organizmu. W przeprowadzonym badaniu z udziałem 69 kobiet w wieku 18-40 lat ze zdiagnozowanym zespołem policystycznych jajników (PCOS, ang. polycystic ovary syndrome) zauważono, że u kobiet, którym podawano codziennie 5 mg kwasu foliowego przez 8 tygodni nastąpiło obniżenie stężenia cząsteczek zapalnych o 15,2%.
W badaniach przeprowadzonych z udziałem Chińczyków w podeszłym wieku, u których stwierdzono lekkie upośledzenie funkcji poznawczych badano wpływ podawania kwasu foliowego na stężenie związków o działaniu zapalnym, takich jak interleukina-6 (IL-6, ang. interleukin) i czynnik martwicy nowotworu (TNF-alfa, ang. tumor necrosis factor). Stwierdzono, że suplementacja kwasem foliowym w dawce 400 µg/dzień przez 12 miesięcy spowodowała obniżenie wspomnianych związków zapalnych: IL-6 o 18,3% i TNF-alfa o 27%.
Solini i wsp. wykazali, że podawanie 2,5 mg kwasu foliowego dziennie przez 3 miesiące osobom otyłym spowodowało obniżenie poziomu cytokiny (cząsteczki sygnałowej) zapalnej - interleukiny 8 (o 17%), a także białka chemotaktycznego monocytów (MCP, ang. monocyte chemoattractant protein) (o 14,9%) oraz białka C-reaktywnego (o 6%).
Obniżenie stanu zapalnego zaobserwowano również u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, którym podawano 15 mg kwasu foliowego przez 45 dni.
Z kolei w doświadczeniu z udziałem 522 osób starszych (o średniej wieku 72 lat) chorujących na hipercholesterolemię (podwyższony poziom cholesterolu we krwi) wykazano, że codzienne podawanie kwasu foliowego w ilości 400 µg oraz witaminy B12 w ilości 500 µg nie miało istotnego wpływu na poziom związków prozapalnych (białka C-reaktywnego), w porównaniu do grupy placebo.
Aktualny stan wiedzy pokazuje, że spożywanie wysokich ilości kwasu foliowego przyczynia się do obniżenia stanu zapalnego ustroju.
Kwas foliowy - naczynia krwionośne
Kwas foliowy wpływa korzystnie na naczynia krwionośne
Wyniki metaanalizy opublikowanej w 2014 roku wykazały, że suplementacja kwasem foliowym w dawce 5 mg dziennie przez ponad 4 tygodnie znacząco poprawiła funkcjonowanie naczyń krwionośnych u osób z chorobą wieńcową. Dodatkowo podawanie kwasu foliowego spowodowało obniżenie stężenia homocysteiny we krwi, której wysoki poziom uważany jest za czynnik wpływający na rozwój chorób układu krążenia.
W innym opracowaniu obejmującym 14 badań stwierdzono, że kwas foliowy wpływa korzystnie na zdrowie naczyń krwionośnych. Za skuteczną dawkę uznano 5 i 10 mg kwasu foliowego.
Potwierdzono też, że osoby będące w grupie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz cierpiące na przewlekłe choroby nerek, które suplementowały kwas foliowy miały mniejszą grubość błony środkowej i wewnętrznej tętnicy szyjnej, w porównaniu do osób nieprzyjmujących witaminy B9. Ma to istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia, ponieważ uważa się, że im większa grubość wspomnianych błon, tym większe ryzyko rozwoju miażdżycy i innych chorób naczyniowych.
Kwas foliowy - udar mózgu
Kwas foliowy może zmniejszać ryzyko udaru mózgu
Huo i wsp. stwierdzili, że podawanie kwasu foliowego w ilości 0,4-0,8 mg dziennie obniżyło ryzyko udaru mózgu o 11% u osób, które nie spożywają żywności wzbogaconej w kwas foliowy.
W wyniku opracowanej analizy obejmującej 30 badań randomizowanych, w których uczestniczyło ponad 80 000 osób dostarczono wniosków wskazujących, że suplementacja kwasem foliowym obniża ryzyko udaru mózgu o 10% i zmniejsza o 4% wystąpienie chorób układu krążenia.
Z kolei inni naukowcy stwierdzili, że u osób suplementujących kwas foliowy, które nie spożywają żywności wzbogaconej w ten składnik ryzyko udaru jest niższe o 15%.
Podobne wyniki, czyli zmniejszenie ryzyka wystąpienia udaru mózgu o 15% zaobserwowali Hsu i wsp. w opublikowanej przez siebie w 2018 roku metaanalizie.
Wyniki pracy opublikowanej w poczytnym czasopiśmie Lancet wykazały, że suplementacja kwasem foliowym wiązała się ze zmniejszeniem ryzyka udaru mózgu o 18%. W przypadku długotrwałej suplementacji (powyżej 3 lat) witaminą B9 autorzy publikacji wskazali obniżenie ryzyka udaru nawet o 29%.
Kwas foliowy - nowotwory
Kwas foliowy może zmniejszać ryzyko raka trzustki i przełyku
Na podstawie przeprowadzonej metaanalizy zauważono, że spożywanie kwasu foliowego może przyczyniać się do obniżenia ryzyka rozwoju raka trzustki. Autorzy publikacji stwierdzili, że osoby, które spożywały wysokie ilości kwasu foliowego wraz z dietą były o ok. 34% mniej narażone na rozwój raka trzustki niż osoby, które spożywały niewielkie ilości kwasu foliowego.
Analiza 9 wyników badań naukowych pokazała, że spożycie kwasu foliowego może wiązać się z obniżeniem ryzyka wystąpienia raka przełyku o 41%. Z drugiej strony wykazano, że spożycie kwasu foliowego nie wpływa na ryzyko raka żołądka.
Wyniki metaanalizy opublikowanej w 2006 roku wskazały, że osoby, które cechowały się najwyższym poziomem spożycia kwasu foliowego miały o 34% niższe ryzyko rozwoju raka przełyku w odniesieniu do osób charakteryzujących się najniższym poziomem spożycia.
W nowszym opracowaniu pochodzącym z 2017 roku stwierdzono, że spożycie wysokich dawek kwasu foliowego może wiązać się z obniżeniem ryzyka wystąpienia raka przełyku o ok. 45%.
Na podstawie danych zamieszczonych na łamach czasopisma European Journal of Cancer Prevention wykazano, że dostarczanie dużych ilości kwasu foliowego może wiązać się z obniżeniem ryzyka raka przełyku o 36%.
Kwas foliowy jest skuteczny w zmniejszaniu ryzyka raka płuc
W badaniach przeprowadzonych z udziałem byłych palaczy, zauważono, że osoby, które spożywały najwyższe ilości kwasu foliowego miały o 40% niższe ryzyko rozwoju raka płuc, w porównaniu do osób dostarczających jego niewielkie ilości.
W innym doświadczeniu wykazano, że osoby, które miały wyższy poziom kwasu foliowego we krwi miały niższe (o 39%) ryzyko wystąpienia raka płuc, w porównaniu do uczestników badań z niskim stężeniem tego składnika.
Na podstawie wykonanej metaanalizy, którą objęto 6 badań kontrolnych stwierdzono, że wysokie spożycie kwasu foliowego może skutkować niższym ryzykiem rozwoju raka płuc, nawet o 36%.
Z drugiej strony, opracowanie 9 badań kohortowych, w których uczestniczyło łącznie 566 921 osób pokazało, że wysokie spożycie kwasu foliowego ma znikomy wpływ na obniżenie ryzyka (o 8%) wystąpienia raka płuc.
Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane badania naukowe można potwierdzić, że kwas foliowy ma działanie przeciwnowotworowe w przypadku raka płuc.
Kwas foliowy a inne rodzaje nowotworów
Metaanaliza badań kohortowych wskazała, że ogólne spożycie kwasu foliowego (łącznie z produktów spożywczych i suplementów diety) może obniżyć ryzyko raka jelita grubego o 29%.
Wyniki metaanalizy opublikowanej w 2013 roku na łamach czasopisma International Journal of Cancer wskazały, że suplementacja kwasem foliowym nie wpływa na ryzyko wystąpienia raka jelita grubego, prostaty, płuc i piersi. W opracowaniu tym jednocześnie stwierdzono, że kwas foliowy może obniżać ryzyko czerniaka o 53%.
Brak wpływu spożycia kwasu foliowego na rozwój raka jelita grubego potwierdzono również w metaanalizie z 2014 roku.
Kwas foliowy - insulinooporność
Kwas foliowy obniża poziom insulinooporności
Metaanaliza 16 badań randomizowanych obejmujących 763 osób wykazała, że uczestnicy, badań, którzy przyjmowali kwas foliowy cechowali się niższym stężeniem insuliny we krwi. Dodatkowo, osoby te miały niższą wartość wskaźnika insulinooporności HOMA-IR (ang. Homeostasis Model Assessment). Z drugiej strony, nie zauważono wpływu podawania kwasu foliowego na stężenie glukozy we krwi na czczo i poziom hemoglobiny glikowanej (HbA1c).
Metaanaliza 18 badań, w których uczestniczyło łącznie ponad 21 000 osób pokazała, że suplementacja kwasem foliowym obniża wartość wskaźnika insulinooporności. W przygotowanym opracowaniu zauważono również, że podawanie kwasu foliowego obniża poziom glukozy we krwi, ale tylko w bardzo niewielkim, nieznaczącym stopniu. Dodatkowo potwierdzono, że kwas foliowy nie ma wpływu na stężenie hemoglobiny glikowanej i ryzyko wystąpienia cukrzycy.
Kwas foliowy - menopauza
Kwas foliowy łagodzi objawy klimakterium
Bani i wsp. przeprowadzili badanie randomizowane, w którym 35 kobietom podawali kwas foliowy w ilości 1 mg/dzień przez 4 tygodni. Druga grupa kobiet (również 35 osób) otrzymywała placebo. Analiza uzyskanych wyników wskazała, że suplementacja kwasem foliowym była skuteczna w zmniejszeniu nasilenia, czasu trwania i częstotliwości uderzeń gorąca u kobiet z menopauzą.
Kwas foliowy - choroba Alzheimera
Kwas foliowy zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera
W przeprowadzonym badaniu obserwacyjnym stwierdzono, że osoby, które spożywały wyższe ilości kwasu foliowego miały o 55% niższe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
W badaniu autorstwa Ravaglia i wsp. wykazano, że osoby, które cechowały się niską zawartością kwasu foliowego we krwi miały niemal dwukrotnie wyższe ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Luchsinger i wsp. stwierdzili, że dopiero wyższe spożycie kwasu foliowego (>400 ug/dzień) może skutkować mniejszym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. Przy niższych dawkach nie odnotowano aby kwas foliowy mógł pełnić taką funkcję ochronną.
Autorzy dwóch prac przeglądowych również potwierdzili, że zapewnienie odpowiednio wysokiego spożycia kwasu foliowego może w pewnym stopniu chronić przed rozwojem choroby Alzheimera.
Więcej podobnych treści
Kwas foliowy: dawkowanie
Kwas foliowy powinien spożywać każdy z nas. Jednak niektóre osoby wymagają wyższych dawek tej wit...
- Żaneta Michalak
- 03 grudnia 2019
Kwas foliowy niedobór
Kwas foliowy jest znany głównie ze swojego wpływu na rozwój układu nerwowego i powstawanie krwine...
- Żaneta Michalak
- 03 grudnia 2019
Kwas foliowy (witamina B9)
Witamina, którą po raz pierwszy odkryto w szpinaku. Co ciekawe, jej syntetyczna forma jest lepiej...
- Żaneta Michalak
- 04 grudnia 2019
Witamina B6 dawkowanie
Witamina B6 (pirydoksyna) powinna być przez nas codziennie dostarczana w określonych ilościach. N...
- Żaneta Szymańska
- 14 sierpnia 2020
Niedobór Witaminy B6
Witamina B6 jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Brak tego składnika m...
- Żaneta Szymańska
- 11 sierpnia 2020
Witamina B6 właściwości
Sprawdziliśmy (w oparciu o badania) właściwości Witaminy B6 na: nowotwory • skórę • nastrój i dep...
- Żaneta Szymańska
- 12 września 2020
Spis badań i źródeł
- http://www.phmd.pl/fulltxt.php?ICID=1148336
- http://www.phmd.pl/fulltxt.php?icid=867080
- J.A. Luchsinger i wsp.: Higher Folate Intake is Related to Lower Risk of Alzheimer's Disease in the Elderly. J Nutr Health Aging., 2008, 12(9), 648–650.
- María M. Corrada i wsp.: Reduced risk of Alzheimer’s disease with high folate intake: The Baltimore Longitudinal Study of Aging. Alzheimers Dement., 2005, 1(1), 11–18.
- XIN YI i wsp.: Efficacy of folic acid supplementation on endothelial function and plasma homocysteine concentration in coronary artery disease: A meta-analysis of randomized controlled trials. Exp Ther Med., 2014, 7(5), 1100–1110.
- Soheila Bani i wsp.: The Effect of Folic Acid on Menopausal Hot Flashes: A Randomized Clinical Trial. J Caring Sci., 2013, 2(2), 131–140.
- Tingting Qin i wsp.: Folic acid supplements and colorectal cancer risk: meta-analysis of randomized controlled trials. Sci Rep., 2015, 5, 12044.
- Fei Ma i wsp.: Folic acid supplementation improves cognitive function by reducing the levels of peripheral inflammatory cytokines in elderly Chinese subjects with MCI. Sci Rep., 2016, 6, 37486.
- Katarzyna Durda i wsp.: Serum folate concentration and the incidence of lung cancer. PLoS One., 2017, 12(5), e0177441.
- Wen Liu i wsp.: Associations between dietary folate intake and risks of esophageal, gastric and pancreatic cancers: an overall and dose-response meta-analysis. Oncotarget., 2017, 8(49), 86828–86842.
- Hongbing Shen i wsp.: Dietary folate intake and lung cancer risk in former smokers: a case-control analysis. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev, 2003, 12(10), 980-6.
- Matthew J Taylor i wsp.: Folate for depressive disorders: systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. J Psychopharmacol, 2004, 18(2), 251-6.
- Giovanni Ravaglia i wsp.: Homocysteine and folate as risk factors for dementia and Alzheimer disease. Am J Clin Nutr, 2005, 82(3), 636-43.
- Homocysteine Lowering Trialists' Collaboration i wsp.: Dose-dependent effects of folic acid on blood concentrations of homocysteine: a meta-analysis of the randomized trials. Am J Clin Nutr, 2005, 82(4), 806-12.
- A Solini i wsp.: Effect of short-term folic acid supplementation on insulin sensitivity and inflammatory markers in overweight subjects. Int J Obes (Lond), 2006, 30(8), 1197-202.
- Susanna C Larsson i wsp.: Folate intake, MTHFR polymorphisms, and risk of esophageal, gastric, and pancreatic cancer: a meta-analysis. Gastroenterology, 2006, 131(4), 1271-83.
- Roy M Pitkin i wsp.: Folate and neural tube defects. Am J Clin Nutr, 2007, 85(1), 285S-288S.
- Xiaobin Wang i wsp.: Efficacy of folic acid supplementation in stroke prevention: a meta-analysis. Lancet, 2007, 369(9576), 1876-1882.
- Angelika de Bree i wsp.: Folic acid improves vascular reactivity in humans: a meta-analysis of randomized controlled trials. Am J Clin Nutr, 2007, 86(3), 610-7.
- Hannah Blencowe i wsp.: Folic acid to reduce neonatal mortality from neural tube disorders. Int J Epidemiol, 2010, 39 Suppl 1(Suppl 1), i110-21.
- Xianhui Qin i wsp.: Effect of folic acid supplementation on the progression of carotid intima-media thickness: a meta-analysis of randomized controlled trials. Atherosclerosis, 2012, 222(2), 307-13.
- Y Huo i wsp.: Efficacy of folic acid supplementation in stroke prevention: new insight from a meta-analysis. Int J Clin Pract, 2012, 66(6), 544-51.
- Margareta Hinterberger i wsp.: Folate and Alzheimer: when time matters. J Neural Transm (Vienna), 2013, 120(1), 211-24.
- Xianhui Qin i wsp.: Folic acid supplementation and cancer risk: a meta-analysis of randomized controlled trials. Int J Cancer, 2013, 133(5), 1033-41.
- Wei-Min Dai i wsp.: Association between folate intake, serum folate levels and the risk of lung cancer: a systematic review and meta-analysis. Chin Med J (Engl), 2013;126(10):1957-64., 126(10), 1957-64.
- H L Lin i wsp.: Folate intake and pancreatic cancer risk: an overall and dose-response meta-analysis. Public Health, 2013, 127(7), 607-13.
- Martin Tio i wsp.: Folate intake and the risk of upper gastrointestinal cancers: a systematic review and meta-analysis. J Gastroenterol Hepatol, 2014, 29(2), 250-8.
- Fereshteh Bahmani i wsp.: The effects of folate supplementation on inflammatory factors and biomarkers of oxidative stress in overweight and obese women with polycystic ovary syndrome: a randomized, double-blind, placebo-controlled clinical trial. Clin Endocrinol (Oxf), 2014, 81(4), 582-7.
- Yu-Fei Zhang i wsp.: Association between folate intake and the risk of lung cancer: a dose-response meta-analysis of prospective studies. PLoS One, 2014, 9(4), e93465.
- Osvaldo P Almeida i wsp.: Systematic review and meta-analysis of randomized placebo-controlled trials of folate and vitamin B12 for depression. Int Psychogeriatr, 2015, 27(5), 727-37.
- Liang Shen i wsp.: Associations between Homocysteine, Folic Acid, Vitamin B12 and Alzheimer's Disease: Insights from Meta-Analyses. J Alzheimers Dis, 2015;46(3):777-90., 46(3), 777-90.
- Suzanne C van Dijk i wsp.: Effect of vitamin B12 and folic acid supplementation on biomarkers of endothelial function and inflammation among elderly individuals with hyperhomocysteinemia. Vasc Med, 2016, 21(2), 91-8.
- Yanping Li i wsp.: Folic Acid Supplementation and the Risk of Cardiovascular Diseases: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Am Heart Assoc, 2016, 5(8), e003768.
- Min Zhao i wsp.: Meta-analysis of folic acid efficacy trials in stroke prevention: Insight into effect modifiers. Neurology, 2017, 88(19), 1830-1838.
- Ansley Bender i wsp.: The association of folate and depression: A meta-analysis. J Psychiatr Res, 2017, 95, 9-18.
- Sara Moazzen i wsp.: Folic acid intake and folate status and colorectal cancer risk: A systematic review and meta-analysis. Clin Nutr, 2018, 37(6 Pt A), 1926-1934.
- Maryam Akbari i wsp.: The Effects of Folate Supplementation on Diabetes Biomarkers Among Patients with Metabolic Diseases: A Systematic Review and Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. Horm Metab Res, 2018, 50(2), 93-105.
- Chia-Yu Hsu i wsp.: Folic Acid in Stroke Prevention in Countries without Mandatory Folic Acid Food Fortification: A Meta-Analysis of Randomized Controlled Trials. J Stroke, 2018, 20(1), 99-109.
- Jie V Zhao i wsp.: The effects of folate supplementation on glucose metabolism and risk of type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Ann Epidemiol, 2018, 28(4), 249-257e1.
- Yingchun Ni i wsp.: Folate intake, serum folate, and risk of esophageal cancer: a systematic review and dose-response meta-analysis. Eur J Cancer Prev, 2019, 28(3), 173-180.
- Kenji Sakuma i wsp.: Folic acid/methylfolate for the treatment of psychopathology in schizophrenia: a systematic review and meta-analysis. Psychopharmacology (Berl), 2018, 235(8), 2303-2314.
- Rhodi E Bulloch i wsp.: Maternal folic acid supplementation for the prevention of preeclampsia: A systematic review and meta-analysis. Paediatr Perinat Epidemiol, 2018, 32(4), 346-357.
- Cheng Liu i wsp.: Supplementation of folic acid in pregnancy and the risk of preeclampsia and gestational hypertension: a meta-analysis. Arch Gynecol Obstet, 2018, 298(4), 697-704.
- Steven G Chrysant i wsp.: The current status of homocysteine as a risk factor for cardiovascular disease: a mini review. Expert Rev Cardiovasc Ther, 2018, 16(8), 559-565.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.