Azorubina (E122)
Ostatnia aktualizacja: 11 grudnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 16źródła
- 3badań
Azorubina to syntetyczny barwnik spożywczy oznaczony symbolem E122. Można ją znaleźć pod wieloma innymi nazwami, z czego najbardziej popularne to karmoizyna i Food Red 3.
Bezpieczeństwo: | Podejrzany |
Wpływ na zdrowie: | Negatywny: może powodować nadpobudliwość u dzieci i wywoływać reakcje alergicze u osób wrażliwych |
W pigułce
- Azorubina to syntetyczny barwnik spożywczy (E122) nadający produktom czerwony kolor.
- Dzienne bezpieczne spożycie (ADI) dla azorubiny wynosi 4 mg/kg masy ciała/ dobę.
- Azorubina nie działa rakotwórczo, mutagennie i teratogennie.
- Azorubina należy do grupy barwników, które mogą powodować nadpobudliwość u dzieci.
- Azorubina może w rzadkich przypadkach wywoływać reakcje alergiczne.
- Brakuje danych, umożliwiających ocenę bezpieczeństwa spożycia azorubiny przez kobiety w ciąży.
Co to jest azorubina?
Azorubina to barwnik azowy, sól disodowa o czerwonej, do bordowej barwie. Ma postać proszku lub granulek, które bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie i słabo w etanolu . Jest dodawana do produktów spożywczych poddawanych obróbce cieplnej po fermentacji . Azorubina jest stabilna pod względem zmian pH i temperatury, nie blaknie na skutek działania światła i tlenu .
Azorubina - szkodliwość
Zgodnie z opinią EFSA (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) nie ma dowodów na mutagenne, rakotwórcze lub teratogenne działanie azorubiny u ludzi.
ADI (dopuszczalne dzienne spożycie) dla azorubiny wynosi 4 mg/ kg masy ciała/ dobę .
Na podstawie oceny narażenia na azorubinę w diecie, ustalono, że dzieci spożywające duże ilości słodyczy i napojów mogą przekraczać ustalone ADI dla tego barwnika.
uwaga!
Azorubina jest zakazana jako dodatek do żywności w USA i Japonii.
Azorubina a działanie rakotwórcze
W badaniach na zwierzętach wykazano, że azorubina może działać hepatotoksycznie (uszkadzać komórki wątroby) oraz rakotwórczo . Karmoizyna może zostać zredukowana na skutek działania mikroflory jelitowej do amin aromatycznych, zaś głównym związkiem powstającym w wyniku tej reakcji jest kwas sulfanilowy. Związki azotynów, pochodzące z żywności mogą łączyć się z niektórymi aminokwasami, a następnie przekształcać się w rakotwórcze nitrozoaminy .
Niemniej jednak, w badaniach na modelach komórkowych nie wykazano, aby azorubina była związana z działaniem genotoksycznym i rakotwórczym dla ludzi . Również IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) klasyfikuje barwniki azowe, takie jak karmoizyna, jako substancje rakotwórcze kategorii 3, czyli jako "substancje niemożliwe do zaklasyfikowania jako rakotwórcze dla człowieka".
Azorubina może powodować alergię
W rzadkich sytuacjach azorubina może wywoływać reakcje alergiczne. Wśród potencjalnych objawów wymienia się pokrzywkę, obrzęk naczynioruchowy, kłopoty z oddychaniem, zaczerwienie twarzy, świąd i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego . Zgłoszone do tej pory przypadki nadwrażliwości dotyczyły głównie osób spożywających mieszaninę różnych barwników syntetycznych .
Eksperci podkreślają, że alergia na barwniki u osób wrażliwych może wystąpić nawet przy niewielkim ich spożyciu, mieszczącym się w zakresie ADI.
Azorubina może powodować nadpobudliwość u dzieci
Naukowcy wykazali, że spożycie produktów, zawierających mieszaninę barwników (w tym azorubinę) w połączeniu z konserwantem benzoesanem sodu (E211) przyczynia się do nadaktywności u dzieci w wieku 3 i 8-9 lat
Mimo to, eksperci z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) oraz amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) ustalili w 2009 roku, że dostępne dowody naukowe nie potwierdzają związku między barwnikami a skutkami behawioralnymi u dzieci .
Unijne rozporządzenie z nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. nakazuje producentom żywności zamieścić na etykiecie produktu spożywczego zawierającego azorubinę następującą informację: „azorubina/karmoizyna (lub E122) może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci” .
Takie samo oświadczenie musi znaleźć się na produktach zawierających:
- żółcień chinolinową (E 104),
- azorubinę/karmoizynę (E 122),
- pąs 4R (E 124),
- tartrazynę (E 102),
- czerwień allura (E 129).
Azorubina w ciąży
Brakuje badań naukowych, umożliwiających ocenę bezpieczeństwa stosowania azorubiny podczas ciąży. Niemniej jednak, kobiety w ciąży powinny spożywać jak najmniej produktów wysoko przetworzonych, a tylko w takich znajdują się syntetyczne barwniki spożywcze, w tym azorubina.
Azorubina - zastosowanie
Azorubina jest szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, tekstylnym, papierniczym, chemicznym, i farmaceutycznym jako barwnik do:
- wielu produktów spożywczych (m.in. w galaretkach, dżemach, owocach w puszce, czekoladach, lodach, deserach, marcepanie, syropach owocowych, jogurtach, wyrobach cukierniczych, bułce tartej, napojach aromatyzowanych, gumach do żucia, pastach rybnych, rybach wędzonych, wędlinach, serach, mieszankach przypraw),
- płynów do płukania ust,
- leków,
- kosmetyków (np. farb do włosów),
- tkanin (wełny, nylonu, jedwabiu),
- skór,
- papieru,
- atramentów,
- bejc do drewna,
- aluminium .
Więcej podobnych treści
Poliole
- Paulina Styś-Nowak
- 24 marca 2023
Indygotyna (E132)
- Paulina Styś-Nowak
- 14 marca 2023
Chlorofil
Czy chlorofil w płynie może wspomagać odchudzanie? Poznaj wszystkie właściwości chlorofilu i dowi...
- Paulina Styś-Nowak
- 05 kwietnia 2023
Fosforan wapnia (E341)
Czy fosforan wapnia jest szkodliwy? Jakie posiada właściwości i zastosowanie? W jakich produktach...
- Paulina Styś-Nowak
- 10 maja 2023
Stearynian magnezu
Czy stearynian magnezu jest szkodliwy? Po co dodaje się go do leków i żywności? Gdzie występuje s...
- Paulina Styś-Nowak
- 12 maja 2023
Acesulfam K (E950)
Acesulfam K to sztuczny, bezkaloryczny słodzik owiany złą sławą. Jak acesulfam K wpływa na zdrowi...
- Paulina Styś-Nowak
- 11 grudnia 2023
Spis badań i źródeł
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/ALL/?uri=CELEX%3A32011R1129
- https://eur-lex.europa.eu/legal-content/pl/TXT/?uri=CELEX:32008R1333
- https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Carmoisine
- Md Sajib Al Reza i wsp.: Study of a common azo food dye in mice model: Toxicity reports and its relation to carcinogenicity. Food Sci Nutr, 2019, 7(2), 667-677.
- George Mathew Panachiyil i wsp.: A pediatric case report of fixed drug eruption related to carmoisine colorant present in paracetamol syrup. Indian J Pharmacol, 2019, 51(4), 279-281.
- Tuba Kiziltan i wsp.: Effects of the food colorant carmoisine on zebrafish embryos at a wide range of concentrations. Arch Toxicol, 2022, 96(4), 1089-1099.
- Mark D Miller i wsp.: Potential impacts of synthetic food dyes on activity and attention in children: a review of the human and animal evidence. Environ Health, 2022, 21(1), 45.
- Mariana Vieira Dos Santos Kraemer i wsp.: Food additives in childhood: a review on consumption and health consequences. Rev Saude Publica, 2022, 56, 32.
- Beata Sadowska i wsp.: Hypersensitivity of azo dyes in urticaria patients based on a single-blind, placebo-controlled oral challenge. Postepy Dermatol Alergol, 2022, 39(5), 877-879.
- M Ibero i wsp.: Dyes, preservatives and salicylates in the induction of food intolerance and/or hypersensitivity in children. Allergol Immunopathol (Madr), 1982, 10(4), 263-8.
- https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/1332
- https://www.elsevier.com/books/colour-additives-for-foods-and-beverages/scotter/978-1-78242-011-8
- https://www.mdpi.com/2304-8158/11/3/379
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1319562X20300024
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.