Okra
Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 14źródła
- 25badań
Okra (Abelmoschus esculentus), zwana także piżmianem jadalnym lub ketmią jadalną, to gatunek rośliny z rodziny malwowatych (ślazowatych, Malvaceae). Zawiera szereg związków bioaktywnych, które warunkują jej wyjątkowe działanie prozdrowotne.
W pigułce
- Okra to niskokaloryczne warzywo zasobne w witaminy (K, C i kwas foliowy), składniki mineralne (mangan, magnez i potas) oraz rozpuszczalny błonnik pokarmowy.
- Za funkcjonalne właściwości okry odpowiadają liczne związki fenolowe oraz polisacharydy.
- Okra ma działanie hipoglikemiczne - przyczynia się do spadku poziomu glukozy we krwi u chorych na cukrzycę typu 2.
- Okra obniża poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i triglicerydów.
- Okra może być pomocna w odchudzaniu, ponieważ zwiększa poczucie sytości.
- Okra działa ochronnie na błonę śluzową żołądka i wspomaga leczenie wrzodów.
- Okra może powodować alergie pokarmową.
- Umiar w spożyciu okry powinny zachować osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew oraz chorzy na cukrzycę, stosujący metforminę.
- Okra jest zalecana do spożycia przez kobiety w ciąży.
Okra to jednoroczny krzew uprawiany w ciepłym, subtropikalnym i tropikalnym klimacie w Afryce, Azji, Europie Południowej i Ameryce. W tradycyjnej medycynie afrykańskiej i azjatyckiej okra była wykorzystywana jako środek moczopędny, do leczenia czerwonki, rzeżączki, zapalenia błony śluzowej żołądka a także chorób przyzębia . Z racji swojego specyficznego kształtu jest niekiedy określana jako “lady’s finger".
Choć wszystkie elementy rośliny są jadalne (liście, kwiaty, pąki, strąki, łodygi i nasiona), najczęściej wykorzystywaną częścią okry są jej owoce - podłużne, lekko zakrzywione strąki o długości 10 - 30 cm i średnicy 1 - 4 cm. Strąki okry posiadają włóknistą konsystencję i zawierają w środku liczne drobne nasiona . Mogą występować w dwóch kolorach: zielonym i fioletowym. Jednak fioletowa okra w trakcie gotowania zmienia kolor na zielony.
W przepisach kulinarnych okra traktowana jest jak warzywo. Polisacharydy wyizolowane z okry są często stosowane w przemyśle spożywczym, w takich produktach jak lody, desery, wypieki i chipsy ziemniaczane. Ich rolą jest zwiększenie lepkości produktów, zagęszczenie i stabilizacja, a także przedłużenie trwałości .
Okra - wartości odżywcze
Okra składa się w 90,3% z wody, 7,5% z węglowodanów, 2% z białka oraz śladowych ilości tłuszczów (0,2%).
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 1 garść surowej okry (85 g):
- Kalorie - 28 kcal
- Białko - 1,64 g
- Tłuszcz - 0,16 g
- Węglowodany - 6,33 g
- Błonnik pokarmowy - 2,72 g (10% RWS)
Okra jest niskokaloryczna i ma niski indeks glikemiczny (IG)
W 100 g surowej okry znajduje się zaledwie 33 kcal .
Indeks i ładunek glikemiczny okry nie został ustalony, niemniej jednak zawiera ona dużo błonnika pokarmowego i małe ilości cukrów prostych. Na tej podstawie można wnioskować, że okra jest warzywem o niskim indeksie i ładunku glikemicznym.
Okra dostarcza dużych ilości błonnika pokarmowego oraz śluzu roślinnego
Okra jest doskonałym źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego.
Węglowodany występują w okrze głównie w postaci śluzu, który jest mieszaniną naturalnych polisacharydów, składających się z monosacharydów mannozy, ramnozy, galaktozy, ksylozy, glukozy, arabinozy, kwasu glukuronowego i kwasu galakturonowego związanego z białkami i minerałami. Po rozpuszczeniu w wodzie daje bardzo lepki, śluzowaty roztwór.
Śluz z okry znajduje zastosowanie zarówno w medycynie jak i w przemyśle spożywczym, zaś pochodzące z niego polisacharydy wykazują działanie immunomodulujące, antyoksydacyjne, przeciwzapalne i przeciwcukrzycowe .
Okra - witaminy i składniki mineralne
Okra dostarcza dużo witaminy K
W jednej garści surowej okry (85 g) znajduje się 26,61 µg witaminy K, co pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w 35%.
Witamina K wpływa na:
- procesy krzepnięcia krwi,
- gęstość mineralną kości,
- elastyczność naczyń krwionośnych,
- procesy poznawcze u starszych osób.
Zawartość witamin w garści świeżej okry (85g):
- Witamina K - 26,61 µg (35% RWS)
- Kwas foliowy - 25,5 µg (25% RWS)
- Witamina C - 19,55 mg (24% RWS)
- Tiamina - 0,17 mg (15% RWS)
- Witamina B6 - 0,18 mg (13% RWS)
- Niacyna - 0,85 mg (5% RWS)
Okra zawiera dużo manganu
Jedna porcja surowej okry (85 g) dostarcza 0,67 mg manganu, co pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w 33%.
Mangan bierze udział w wielu procesach, zachodzących w ciele człowieka:
- zwalcza wolne rodniki,
- bierze udział w budowie kości,
- ma znaczenie w procesach krzepnięcia krwi,
- odpowiada za metabolizm węglowodanów.
Zawartość składników mineralnych w garści świeżej okry (85g):
- Mangan - 0,67 mg (33% RWS)
- Magnez - 48,45 mg (13% RWS)
- Potas - 254,15 mg (13% RWS)
- Miedź - 0,09 mg (9% RWS)
- Wapń - 69,7 mg (9% RWS)
- Fosfor - 51,85 mg (7% RWS)
- Cynk - 0,49 mg (5% RWS)
Okra - składniki aktywne
Za liczne prozdrowotne właściwości okry odpowiada wysoka zawartość związków bioaktywnych, wśród których można wymienić:
- polifenole i flawonoidy (m.in. izokwercetyna i kwercetyna-3-O-gentiobioza, rutyna, kwas protokatechowy i katechina), które wspomagają walkę organizmu z wolnymi rodnikami,
- polisacharydy, odpowiadające za występowanie w okrze lepkiego śluzu o potencjale przeciwcukrzycowym,
- karotenoidy .
Co istotne, nie tylko owoce okry są bogate w związki bioaktywne. Inne części rośliny (kwiaty, liście, nasiona) również zawierają flawonoidy i polifenole .
Okra - właściwości
Okra wspomaga leczenie cukrzycy typu 2
Na podstawie metaanalizy opublikowanej w 2022 roku, uwzględniającej 11 badań na zwierzętach z cukrzycą, stwierdzono, że ekstrakty z owoców okry miały pozytywny wpływ na poziom glukozy, hemoglobiny glikowanej, cholesterolu, HOMA-IR, a także wyniki doustnego testu obciążenia glukozą. Dane te wskazują na znaczące korzyści z zastosowania okry w terapii cukrzycy typu 2 .
Suplementacja kapsułek, zawierających 1000 mg całych owoców okry (co 6 godzin przez 8 tygodni) spowodowała istotne obniżenie poziomu glukozy we krwi (zarówno na czczo jak i po posiłku) oraz hemoglobiny glikowanej (wskazującej na długofalową kontrolę poziomu glukozy) u pacjentów z cukrzycą typu 2, stosujących jednocześnie leki przeciwcukrzycowe .
Inne 8 - tygodniowe badanie kliniczne również wykazało, że suplementacja 10 g proszku z okry (razem z jogurtem) znacząco obniża stężenie glukozy na czczo u chorych na cukrzycę typu 2, a także wpływa korzystnie na parametry profilu lipidowego .
Podsumowanie
Okra posiada właściwości przeciwcukrzycowe udokumentowane licznymi badaniami, zarówno na zwierzętach jak i z udziałem ludzi. Hipoglikemiczne właściwości okry wynikają z działania lepkiego śluzu, który może hamować wychwytywanie glukozy w komórce oraz zmniejszać wchłanianie węglowodanów z jelit.
Okra obniża poziom cholesterolu
Na podstawie wyników badania na szczurach, naukowcy wykazali pozytywny wpływ okry na parametry profilu lipidowego - a co za tym idzie - potwierdzono jej ochronne działanie na układ krążenia .
W badaniu z udziałem osób chorych na cukrzycę typu 2 zaobserwowano, że 8 - tygodniowa supelmentacja 10 g proszku z okry (razem z jogurtem) skutkuje obniżeniem poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL (tzw. "zły" cholesterol) oraz trójglicerydów. Nie odnotowano natomiast zmian w poziomie cholesterolu HDL (tzw. "dobry" cholesterol) w porównaniu do grupy kontrolnej, nie przyjmującej okry .
Okra wspomaga odchudzanie
Naukowcy wykazali, że 12 - tygodniowa suplementacja preparatu, składającego się z odwodnionego proszku strąków okry i inuliny wyekstrahowanej z cykorii, może w bezpieczny sposób wspomóc utratę nadmiernej masy ciała. Osoby z nadwagą i otyłością, przyjmujące dużą dawkę okry i inuliny odnotowały dużo wyższy spadek masy ciała (średnio 5 kg) w porównaniu do grupy z placebo (średnio 1 kg) i grupy z małą dawką preparatu (średnio 3 kg). Wysokie dawki przyczyniły się także do zmniejszenia uczucia głodu u 66% badanych oraz znaczącego spadku ilości tkanki tłuszczowej .
Takie same wnioski otrzymali autorzy badania z 2022 roku. Oprócz istotnego wpływu suplementacji mieszanki okry i inuliny na spadek masy ciała, wykazano korzystne zmiany w mikroflorze jelitowej u uczestników badania przyjmujących preparat .
Podsumowanie
Błonnik pokarmowy obecny w okrze posiada wysoką zdolność pęcznienia, która może wpływać na uczucie sytości i pomagać w zmniejszeniu ilości zjadanych kalorii.
Okra może działać ochronnie na żołądek
Okra była powszechnie stosowana w medycynie ludowej jako środek przynoszący ulgę w chorobach żołądka. Gastroprotekcyjne właściwości okry wynikały z ochronnego działania śluzu na błonę śluzową żołądka.
W badaniach na zwierzętach potwierdzono przeciwwrzodowy wpływ ekstraktu z okry - zaobserwowano, że okra znacząco zmniejszała obrzęki, krwotoki i stany zapalne w obrębie żołądka . Polisacharydy występujące w śluzie okry hamują przyleganie bakterii Helicobacter pylori do tkanki żołądka (H. pylori stanowi główną przyczynę rozwoju choroby wrzodowej) .
Okra może działać przeciwnowotworowo
Naukowcy wykazali, że lektyny pochodzące z okry mogą hamować wzrost komórek raka piersi i glejaka wielopostaciowego . Z kolei w badaniu z użyciem ekstraktów okry zaobserwowano ich korzystny wpływ na śmierć komórek czerniaka .
Choć wstępne badania na modelach komórkowych wskazują na przeciwnowotworowe właściwości okry, brakuje wysokiej jakości badań klinicznych, które mogłyby potwierdzić takie działanie.
Okra wspomaga gojenie się ran
Naukowcy wykazali, że 5% ekstrakt etanolowy z okry stanowi silny środek, wspomagający gojenie się ran. Efekt ten jest związany z wysoką zawartością związków fenolowych oraz właściwościami przeciwutleniającymi, przeciwzapalnymi i przeciwdrobnoustrojowymi okry .
Okra - przeciwwskazania
Okra jest bezpiecznym produktem - zarówno nasiona jak i strąki okry nie wykazują toksycznego działania przy zwyczajowym spożyciu .
W rzadkich przypadkach okra może wywoływać alergię pokarmową, objawiającą się swędzeniem i obrzękiem ust .
Ostrożność w spożyciu okry, a zwłaszcza suplementów diety z jej dodatkiem, powinny zachować:
- osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna), ponieważ warzywo to - jako dobre źródło witaminy K - spożyte jednorazowo w dużych ilościach może nasilać efekt terapeutyczny leków,
- osoby chorujące na cukrzycę i przyjmującę metforminę, ponieważ wykazano, że ekstrakt z okry może zaburzać działanie leku .
Nie ma przeciwwskazań do spożycia okry przez kobiety ciężarne. Z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego, okra może stanowić cenne uzupełnienie diety ciężarnej w ten składnik odżywczy.
Jak jeść okrę?
Okra, choć nie jest zbyt popularna w naszym kraju, posiada szerokie zastosowanie kulinarne. Jej smak przyrównuje się często do smaku fasolki szparagowej lub cukinii.
Strąki okry można spożywać:
- na surowo jako chrupiące warzywo lub dodatek do sałatek,
- gotowane, głównie jako składnik zagęszczający zup, sosów i gulaszów (np. gumbo),
- smażone, jako składnik potraw stir-fry, lub w panierce,
- pieczone,
- grillowane,
- marynowane,
- suszone.
Okra po ugotowaniu posiada śliską, śluzowatą konsystencję. Gotowana w całości dla wielu osób jest nieapetyczna. Jednak posiekanie okry w plasterki i dodanie do zupy lub gulaszu umożliwia zagęszczenie potrawy i wzbogacenie jej w szereg prozdrowotnych związków bioaktywnych.
porada
Szybkie gotowanie okry lub intensywne smażenie na dużej powierzchni pomaga zmniejszyć jej lepkość i śluzowatość. Podobny efekt można zaobserwować w przypadku gotowania okry z kwaśnymi produktami (octem, sokiem z cytryny, pomidorami).
Gdzie kupić okrę?
Okrę najłatwiej kupić w miesiącach letnich w dużych supermarketach, lub sklepach ze zdrową żywnością. Poza sezonem letnim jest ona praktycznie niedostępna.
Kupując okrę wybieraj jędrne, gładkie, zielone strąki bez plam i wysuszonych końcówek. Przechowuj ją w lodówce do 3 - 4 dni od zakupu. Umyj dopiero przed spożyciem, ponieważ przechowywanie wilgotnej okry sprzyja jej szybkiemu pleśnieniu.
Więcej podobnych treści
Kapary
- Paulina Styś-Nowak
- 21 listopada 2022
Bakłażan
- Paulina Cieślak
- 24 lutego 2023
Koperek
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Kapusta pekińska
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Kukurydza
Czy warto jeść kukurydzę? Jakie posiada wartości odżywcze i właściwości? Czy kukurydza z puszki j...
- Paulina Styś-Nowak
- 06 lipca 2023
Warzywa
Warzywa powinny stanowić podstawę zdrowej diety. Poznaj listę wszystkich warzyw, które warto włąc...
- Martyna Szałankiewicz
- 05 września 2023
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169260/nutrients
- https://link.springer.com/article/10.1007/s12016-012-8341-z
- Nipaporn Sengkhamparn i wsp.: Characterisation of cell wall polysaccharides from okra (Abelmoschus esculentus (L.) Moench). Carbohydr Res, 2009, 344(14), 1824-32.
- Muriel Vayssade i wsp.: Antiproliferative and proapoptotic actions of okra pectin on B16F10 melanoma cells. Phytother Res, 2010, 24(7), 982-9.
- Hajera Khatun i wsp.: Water-soluble Fraction of Abelmoschus esculentus L Interacts with Glucose and Metformin Hydrochloride and Alters Their Absorption Kinetics after Coadministration in Rats. ISRN Pharm, 2011;2011:260537., 2011, 260537.
- Hong Wang i wsp.: Hypolipidemic activity of okra is mediated through inhibition of lipogenesis and upregulation of cholesterol degradation. Phytother Res, 2014, 28(2), 268-73.
- Leonardo G Monte i wsp.: Lectin of Abelmoschus esculentus (okra) promotes selective antitumor effects in human breast cancer cells. Biotechnol Lett, 2014, 36(3), 461-9.
- Jutta Messing i wsp.: Antiadhesive properties of Abelmoschus esculentus (Okra) immature fruit extract against Helicobacter pylori adhesion. PLoS One, 2014, 9(1), e84836.
- Christian Thöle i wsp.: Acetylated Rhamnogalacturonans from Immature Fruits of Abelmoschus esculentus Inhibit the Adhesion of Helicobacter pylori to Human Gastric Cells by Interaction with Outer Membrane Proteins. Molecules, 2015, 20(9), 16770-87.
- Fangbo Xia i wsp.: Antioxidant and Anti-Fatigue Constituents of Okra. Nutrients, 2015, 7(10), 8846-58.
- Deniz Ortaç i wsp.: In vivo anti-ulcerogenic effect of okra (Abelmoschus esculentus) on ethanol-induced acute gastric mucosal lesions. Pharm Biol, 2018, 56(1), 165-175.
- Alessandra Durazzo i wsp.: Abelmoschus esculentus (L.): Bioactive Components' Beneficial Properties-Focused on Antidiabetic Role-For Sustainable Health Applications. Molecules, 2018, 24(1), 38.
- Ralf Uebelhack i wsp.: Double-Blind, Randomized, Three-Armed, Placebo-Controlled, Clinical Investigation to Evaluate the Benefit and Tolerability of Two Dosages of IQP-AE-103 in Reducing Body Weight in Overweight and Moderately Obese Subjects. J Obes, 2019, 2019, 3412952.
- Arezoo Moradi i wsp.: The effect of okra (Abelmoschus esculentus) on lipid profiles and glycemic indices in Type 2 diabetic adults: Randomized double blinded trials. Phytother Res, 2020, 34(12), 3325-3332.
- Abd Elmoneim O Elkhalifa i wsp.: Okra ( Abelmoschus Esculentus) as a Potential Dietary Medicine with Nutraceutical Importance for Sustainable Health Applications. Molecules, 2021, 26(3), 696.
- Thamires Lacerda Dantas i wsp.: Okra ( Abelmoschus esculentus L.) as a Potential Functional Food Source of Mucilage and Bioactive Compounds with Technological Applications and Health Benefits. Plants (Basel), 2021, 10(8), 1683.
- Shazia Anjum Musthafa i wsp.: Lectin isolated from Abelmoschus esculentus induces caspase mediated apoptosis in human U87 glioblastoma cell lines and modulates the expression of circadian clock genes. Toxicon, 2021, 202, 98-109.
- Hande Sipahi i wsp.: A comprehensive study to evaluate the wound healing potential of okra (Abelmoschus esculentus) fruit. J Ethnopharmacol, 2022, 287, 114843.
- Zohreh Nasrollahi i wsp.: Abelmoschus esculentus (L.) Moench improved blood glucose, lipid, and down-regulated PPAR-α, PTP1B genes expression in diabetic rats. J Food Biochem, 2022, 46(7), e14097.
- Ali Saatchi i wsp.: Anti-hyperglycemic effect of Abelmoschus culentesus (Okra) on patients with diabetes type 2: a randomized clinical trial. Phytother Res, 2022, 36(4), 1644-1651.
- Li Vern Peng i wsp.: Microbiota Composition and Diversity in Weight Loss Population After the Intake of IQP-AE-103 in a Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Study. Front Nutr, 2022, 9, 790045.
- Jing Yang i wsp.: Identification and Quantification of Flavonoids in Okra ( Abelmoschus esculentus L. Moench) and Antiproliferative Activity In Vitro of Four Main Components Identified. Metabolites, 2022, 12(6), 483.
- Manikya Pramudya i wsp.: Anti-cancer activity of an ethanolic extract of red okra pods ( Abelmoschus esculentus L. Moench) in rats induced by N-methyl -N-nitrosourea. Vet World, 2022, 15(5), 1177-1184.
- Aiane Benevide Sereno i wsp.: Effects of okra (Abelmoschus esculentus (L.) Moench) on glycemic markers in animal models of diabetes: A systematic review. J Ethnopharmacol, 2022, 298, 115544.
- Heegu Jin i wsp.: Okra ( Abelmoschus esculentus L. Moench) prevents obesity by reducing lipid accumulation and increasing white adipose browning in high-fat diet-fed mice. Food Funct, 2022, 13(22), 11840-11852.
- Moisés Felipe Pereira Gomes i wsp.: Supplementation with okra combined or not with exercise training is able to protect the heart of animals with metabolic syndrome. Sci Rep, 2023, 13(1), 1468.
- https://www.researchgate.net/publication/266494121_Hypolipidemic_Effect_of_Extracts_from_Abelmoschus_esculentus_L_Malvaceae_on_Tyloxapol-Induced_Hyperlipidemia_in_Mice
- https://www.researchgate.net/publication/327621957_Cardio_protective_activity_of_Abelmoschus_esculentus_Okra
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0268005X09001593
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.