Bakłażan
Ostatnia aktualizacja: 24 lutego 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 8źródła
- 5badań
Bakłażan (oberżyna), a właściwie psianka podłużna (Solanum melongena) to roślina z rodziny psiankowatych (Solanaceae).
W pigułce
- Bakłażan jest niskokalorycznym warzywem (25 kcal/100 g produktu). Ma również niski indeks glikemiczny (IG = 30) oraz ładunek glikemiczny w standardowej porcji (ŁG = 2,1).
- Jest bogaty w błonnik pokarmowy oraz witaminy i składniki mineralne. Szczególnie wyróżnia się pod względem zawartości kwasu foliowego, manganu oraz potasu.
- Bakłażan zawiera wiele substancji aktywnych, przede wszystkim antocyjanów oraz glikoalkaloidów. Te ostatnie wykazują zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie człowieka, w zależności od spożytych ilości.
- Sprzyja ochronie przed rozwojem chorób serca, neutralizowaniu wolnych rodników tlenowych i wygaszaniu stanów zapalnych, a także ma potencjał do zapobiegania rozwojowi nowotworów.
- Bakłażana nie należy spożywać na surowo ze względu na obecność glikoalkaloidów.
Pochodzenie bakłażana nie jest dokładnie poznane. Z pewnością wywodzi się on z rejonów środkowo-wschodniej Azji. Naukowcy jednak nie są zgodni, czy pierwotnie uprawiany on był w Indiach, Chinach, czy na terenach Filipin. Z czasem bakłażan został rozpowszechniony na pozostałe kontynenty .
Wedle danych FAOSTAT na 2021 rok, światowa produkcja bakłażanów wyniosła około 58 mln ton. Największymi producentami i eksporterami bakłażanów na świecie były Chiny, Indie oraz Egipt .
Bakłażanów nie wolno spożywać na surowo! Zawierają one glikoalkaloidy - solamarginę oraz solasoninę. Są to związki przydatne samym roślinom, ponieważ chronią je przed chorobami oraz szkodnikami. Dla człowieka jednak są trujące w nadmiernych ilościach. Powodują zaburzenia żołądkowo-jelitowe oraz neurologiczne. Z tego względu bakłażany należy zawsze poddawać obróbce termicznej, ponieważ glikoalkaloidy tracą wtedy swoje toksyczne właściwości .
Bakłażan - wartości odżywcze
Bakłażan jest niskokalorycznym warzywem, które składa się w 92,3% z wody. Wysokiej zawartości wody zawdzięcza również swoją niską kaloryczność (jedynie 25 kcal/100 g produktu).
Wartości odżywcze w przeliczeniu na porcję surowego bakłażana (½ warzywa - ok. 120 g):
- Kalorie - 30 kcal
- Białko - 1,18 g
- Tłuszcz - 0,22 g
- Węglowodany - 7,06 g
- Cukry proste - 4,24 g
- Błonnik pokarmowy - 3,6 g (14,4% RWS) .
Bakłażan jest dobrym źródłem błonnika
Wraz ze standardową porcją bakłażana dostarczamy do organizmu 3,6 g błonnika, co stanowi 14,4% dobowego zapotrzebowania na ten składnik.
Błonnik pokarmowy w ustroju odgrywa wiele istotnych ról:
- zapewnia uczucie sytości poposiłkowej, sprzyjając utracie lub utrzymaniu prawidłowej masy ciała,
- sprzyja zachowaniu optymalnej perystaltyki jelit, a co za tym idzie - regularnego rytmu wypróżnień,
- zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz metali ciężkich z pożywienia,
- spowalnia wchłanianie cukrów prostych ze spożywanych produktów, tym samym zapobiegając gwałtownym wahaniom stężenia glukozy we krwi.
Bakłażan ma niski indeks oraz ładunek glikemiczny
Indeks glikemiczny bakłażana wynosi 30 (IG = 30), co plasuje go w grupie pokarmów o niskim IG. Również ładunek glikemiczny porcji bakłażana jest bardzo niski, ponieważ wynosi jedynie 2,1 (ŁG = 2,1) .
Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że powyższe wartości dotyczą surowego warzywa. Po obróbce termicznej zarówno indeks, jak i ładunek glikemiczny wzrosną. Nie są to jednak na tyle znaczące różnice, aby się ich obawiać.
Bakłażan - witaminy i składniki mineralne
Bakłażan jest bogaty zarówno w witaminy, jak i w składniki mineralne. Szczególnie wyróżnia się jednak pod kątem zawartości kwasu foliowego, a także manganu i potasu.
Bakłażan jest bogatym źródłem kwasu foliowego
Kwas foliowy jest kojarzony głównie z warzywami zielonymi. Jak się okazuje jednak, bakłażan również zawiera znaczne ilości witaminy B9. Standardowa porcja (½ warzywa - ok. 120 g) dostarcza 26,4 μg kwasu foliowego, co pozwala pokryć dobowe zapotrzebowanie na niego w 13,2%.
Kwas foliowy (witamina B9) w organizmie bierze udział w:
- erytropoezie, czyli procesie tworzenia czerwonych krwinek,
- przekształcaniu niekorzystnej homocysteiny, która przyczynia się do rozwoju wielu chorób w nieszkodliwą metioninę,
- łagodzeniu stanów zapalnych,
- prawidłowym rozwoju układu nerwowego płodu.
Zawartość witamin w porcji bakłażana (½ warzywa - ok. 120 g):
- Kwas foliowy - 26,4 µg (13,2% RWS),
- Witamina B6 - 0,1 mg (7,2% RWS),
- Witamina B5 - 0,34 mg (5,6% RWS),
- Witamina K - 4,2 µg (5,6% RWS),
- Witamina B3 - 0,78 mg (4,9% RWS),
- Witamina B1 - 0,05 mg (4,3% RWS),
- Witamina C - 2,64 mg (3,3% RWS),
- Witamina B2 - 0,04 mg (3,2% RWS),
- Witamina E - 0,36 mg (3% RWS),
- Witamina A - 1,2 µg (0,2% RWS).
Bakłażan zawiera znaczne ilości manganu i potasu
Bakłażan jest bardzo dobrym źródłem manganu, czyli jednego z niezbędnych pierwiastków śladowych. Standardowa porcja (½ warzywa - ok. 120 g) dostarcza 0,28 mg tego składnika, co pozwala pokryć dobowe zapotrzebowanie na niego w 13,9%. W takiej samej porcji bakłażana znajdziemy również 274,8 mg potasu, co stanowi 13,7% dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek.
Mangan w ustroju odgrywa rolę w:
- metabolizmie węglowodanów i regulacji poziomu glukozy we krwi,
- współtworzeniu enzymu dysmutazy ponadtlenkowej, która bierze udział w neutralizowaniu wolnych rodników tlenowych,
- budowie i utrzymaniu prawidłowej struktury kości,
- wspomaganiu procesów krzepnięcia krwi wraz z witaminą K.
Potas odpowiada za:
- prawidłowe przekaźnictwo impulsów nerwowych,
- przebieg procesu skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego,
- utrzymywanie równowagi kwasowo-zasadowej oraz bilansu wodno-elektrolitowego organizmu,
- zachowywanie prawidłowych wartości ciśnienia tętniczego krwi.
Zawartość składników mineralnych w porcji bakłażana (½ warzywa - ok. 120 g):
- Mangan - 0,28 mg (13,9% RWS),
- Potas - 274,8 mg (13,7% RWS),
- Miedź - 0,1 mg (9,7% RWS),
- Magnez - 16,8 mg (4,5% RWS),
- Fosfor - 28,8 mg (4,1% RWS),
- Żelazo - 0,28 mg (2% RWS),
- Cynk - 0,19 mg (1,9% RWS),
- Wapń - 10,8 mg (1,4% RWS),
- Selen - 0,36 µg (0,7% RWS).
Bakłażan - składniki aktywne
Bakłażan jest bogatym źródłem składników aktywnych. Są to przede wszystkim antocyjany, zaliczane do grupy polifenoli oraz glikoalkaloidy. Antocyjany są naturalnymi barwnikami, nadającymi kolor warzywom i owocom w odcieniach niebieskiego, fioletu i czerwieni. Mają działanie przeciwutleniające, kardio- oraz neuroprotekcyjne oraz antynowotworowe .
Wspomniane już wcześniej glikoalkaloidy, są związkami o niejednoznacznym wpływie na zdrowie człowieka. Dostarczone w nadmiarze (ponad dopuszczalne dzienne spożycie) mają działanie toksyczne. Jednak w niższych stężeniach wykazują się korzystnym działaniem w zakresie:
- ochrony przed degeneracją neuronów,
- działania przeciwnowotworowego,
- łagodzenia stanów zapalnych,
- obrony przed drobnoustrojami .
Bakłażan - właściwości
Bakłażan wykazuje potencjał antyoksydacyjny i przeciwnowotworowy
Naukowcy zbadali wpływ ekstraktów ze skórki bakłażanów na komórki raka żołądka. Jak się okazało, bakłażan nie wpłynął w żaden sposób na zdrowe komórki. Wykazał się natomiast znaczną toksycznością w stosunku do komórek nowotworowych, przyczyniając się do ich śmierci . Ponadto, zapobiegał powstawaniu mutacji w obrębie DNA . Jest to obiecująca perspektywa, jednak wymaga potwierdzenia w kolejnych badaniach klinicznych.
Działanie to przypisywane jest zarówno wysokiej zawartości polifenoli, głównie antocyjanów, jak i glikoalkaloidów . Dzięki obecności tych związków, bakłażan ma wysoki potencjał antyoksydacyjny. Zwalczając wolne rodniki tlenowe, przyczynia się do wygaszania stanów zapalnych w organizmie, które są silnie skorelowane z rozwojem nowotworów . Związki te same w sobie również wykazują się działaniem przeciwnowotworowym.
Podsumowanie
Bakłażan zawiera znaczne ilości polifenoli i glikoalkaloidów, dzięki którym wykazuje zdolność do neutralizowania wolnych rodników tlenowych oraz do niszczenia komórek nowotworowych.
Bakłażan wykazuje działanie kardioprotekcyjne
Jak dowodzą badania, spożycie bakłażanów może zmniejszać ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Ekstrakty ze skórki, zaaplikowane zwierzętom laboratoryjnym przyczyniły się do poprawy profilu lipidowego (obniżenie stężenia całkowitego cholesterolu, lipoprotein LDL i VLDL, triglicerydów oraz podwyższenie lipoprotein HDL) .
Dodatkowo, ekstrakty z bakłażanów redukowały skutki zawału mięśnia sercowego u zwierząt laboratoryjnych. Wpłynęły m.in. na zwiększenie funkcji lewej komory serca oraz zmniejszenie liczby obumarłych komórek . Te efekty również przypisywane są wysokiej zawartości antocyjanów.
Podsumowanie
Obecność antocyjanów w bakłażanach powoduje zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz ograniczenie negatywnych skutków zawału serca.
Bakłażan - przeciwwskazania
Bakłażan, mimo wielu pozytywnych właściwości, na niektórych może wpływać niekorzystnie. Na jego spożycie muszą uważać osoby, które mają:
- alergię pokarmową - ponieważ kontakt z alergenem może wywołać gwałtowną, niekorzystną reakcję organizmu,
- choroby układu pokarmowego - bakłażan jest ciężkostrawny i zawiera sporo błonnika, co może wpłynąć na zaostrzenie objawów choroby.
Przede wszystkim zaś należy pamiętać o poddawaniu bakłażanów obróbce termicznej przed spożyciem, aby zneutralizować toksyczne działanie glikoalkaloidów.
Więcej podobnych treści
Oliwki
- Paulina Styś-Nowak
- 25 listopada 2022
Kapary
- Paulina Styś-Nowak
- 21 listopada 2022
Okra
- Paulina Styś-Nowak
- 16 marca 2023
Koperek
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Kapusta pekińska
- Paulina Styś-Nowak
- 24 lutego 2023
Kukurydza
Czy warto jeść kukurydzę? Jakie posiada wartości odżywcze i właściwości? Czy kukurydza z puszki j...
- Paulina Styś-Nowak
- 06 lipca 2023
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169228/nutrients
- https://foodstruct.com/food/eggplant
- https://journals.sagepub.com/doi/10.1177/1934578X0800300420
- https://medcraveonline.com/JAPLR/solanum-alkaloids-and-their-pharmaceutical-roles-a-review.html
- https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2011/FO/c1fo10048c
- https://www.fao.org/faostat/en/#data/QCL
- https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpls.2017.01484/full?amp=1
- https://www.researchgate.net/publication/316522085_Antioxidant_and_Antihyperlipidemic_activities_of_anthocyanins_from_eggplant_peels
- https://www.researchgate.net/publication/323249160_The_Cytotoxic_Effects_of_Eggplant_Peel_Extract_on_Human_Gastric_Adenocarcinoma_Cells_and_Normal_Cells
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0027510718300265
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0308814618310665
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09540105.2016.1150427
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.