Cytrulina
Ostatnia aktualizacja: 08 lutego 2022
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 11źródła
- 6badań
Cytrulina to związek z grupy aminokwasów endogennych, czyli wytwarzanych w organizmie człowieka.
Wpływ na zdrowie: | Pozytywny |
Nazwa: | Cytrulina |
Grupa: | Suplementy diety Aminokwasy |
Właściwości: | Słabe działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie krwi), poprawa wydolności fizycznej, przekształcanie szkodliwego amoniaku do mocznika. |
Główne źródła: | Produkcja w organizmie, suplementy diety, arbuz, melon, ogórek, dynia. |
Przeciwwskazania: | Kobiety ciężarne i karmiące piersią (ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania), możliwość interakcji z lekami stosowanymi w nadciśnieniu, chorobach układu krążenia i zaburzeniach erekcji. |
W pigułce
- Cytrulina jest produkowana w naszym organizmie, a spośród żywności, jej największe ilości występują w arbuzie
- Cytrulina jest aminokwasem zaangażowanym w usuwanie amoniaku z organizmu (bierze udział w cyklu mocznikowym)
- Cytrulina posiada delikatne działanie obniżające skurczowe ciśnienie krwi
- Cytrulina może w niewielkim stopniu poprawiać wytrzymałość i wydajność podczas wykonywanych ćwiczeń fizycznych
- Cytrulina jest składnikiem bezpiecznym dla zdrowia, jednak ze względu na brak danych, nie zaleca się jej suplementowania przez kobiety ciężarne i w okresie laktacji
- Ilość cytruliny, jaką najczęściej stosowano w badaniach naukowych to ok. 2-10 g/dzień
wiem więcej!
Co to jest cytrulina?
Cytrulina to aminokwas endogenny, czyli taki, który jest produkowany w naszym organizmie i z tego względu nie ma konieczności spożywania go wraz z dietą.
Cytrulina zaliczana jest do tzw. aminokwasów niebiałkowych. Oznacza to, że nie jest ona wykorzystywana do produkcji białek (w odróżnieniu od większości pozostałych białek).
Warto podkreślić, że cytrulina może być metabolizowana (przekształcana) w nerkach do argininy - warunkowo niezbędnego aminokwasu. Co ciekawe aktualny stan wiedzy pokazuje, że stosowanie cytruliny może w większym stopniu zwiększać poziom argininy w organizmie, niż przyjmowanie samej argininy.
Cytrulina po raz pierwszy została wyizolowana z arbuza i to właśnie temu owocu zawdzięcza swoją nazwę (arbuz w języku łacińskim to citrullus).
Cytrulina, wraz z innymi aminokwasami - argininą i ornityną pełni istotną rolę w cyklu mocznikowym, czyli szeregu procesów związanych z usuwaniem szkodliwych dla organizmu związków (aminokwasy te przekształcają amoniak w mocznik).
Cytrulina – właściwości
1. Cytrulina może obniżać ciśnienie krwi
Opublikowana w 2019 roku analiza badań naukowych wykazała, że suplementacja cytruliną może korzystnie wpływać na obniżenie ciśnienia krwi.
Naukowcy odnotowali, że stosowanie cytruliny w dawkach równych lub powyżej 6 g/dzień może przyczyniać się do obniżenia skurczowego ciśnienia krwi (średnio o 2,75 mmHg).
Trzeba jednak podkreślić, że nie wszystkie badania potwierdzają taką skuteczność działania.
W jednym z badań odnotowano również, że stosowanie cytruliny w ilości 5,6 g/dzień przez 7 dni spowodowało poprawę przepływu krwi.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje można wnioskować, że cytrulina może być dobrym składnikiem na nadciśnienie tętnicze.
2. Cytrulina zwiększa wytrzymałość u sportowców
W 2019 roku na łamach renomowanego czasopisma Sports Medicine naukowcy opublikowali przegląd badań, w którym dowiedli, że suplementacja cytruliną może zwiększać siłę i wytrzymałość podczas treningu.
Istnieją również pewne przesłanki świadczące o tym, że cytrulina może korzystnie wpływać na regeneraję organizmu po wykonanej aktywności fizycznej.
Jednakże autorzy opracowania naukowego wskazali, że efekt ten nie był szczególnie wysoki. Zasugerowali oni, że stosowanie cytruliny może mieć przede wszystkim znaczenie dla sportowców, dla których liczą się niewielkie różnice w uzyskanych wynikach pomiędzy zawodnikami.
3. Cytrulina wspomaga erekcję
W jednym z badań naukowcy zauważyli, że stosowanie cytruliny może poprawiać erekcję u mężczyzn poprzez korzystny wpływ na zwiększenie twardości prącia.
Autorzy doświadczenia wykazali korzystne działanie, gdy cytrulina była podawana w ilości 1,5 g dziennie przez jeden miesiąca.
4. Cytrulina w zaburzeniach cyklu mocznikowego
Dane pochodzące z literatury naukowej wskazują, że cytrulina jest wykorzystywana w leczeniu rzadkich i wrodzonych zaburzeń cyklu mocznikowego, które cechują się hiperamonemią (podwyższonym stężeniem amoniaku w surowicy krwi). Jest ona skuteczna w usuwaniu nadmiaru amoniaku z krwiobiegu.
Cytrulina – źródła
Cytrulina jest przede wszystkim produkowana w naszym organizmie z glutaminy lub odzyskanej argininy.
Poziom cytruliny w żywności jest dość niski. Najbogatszym źródłem cytruliny w diecie człowieka jest arbuz. W 100 g tego owocu znajduje się ok. 111-470 mg (0,11-0,47 g) cytruliny.
Cytrulina znajduje się również w stosunkowo wysokich ilościach m.in. w: melonach, ogórkach, dyni i kabaczkach.
Cytrulina – skutki uboczne
Cytrulina posiada status GRAS, czyli jest uznawana za bezpieczny składnik.
Działania niepożądane na skutek suplementacji cytruliną występują bardzo rzadko i najczęściej dotyczą niestrawności.
Interakcje z lekami
Przypuszcza się, że cytrulina może wchodzić w interakcje z różnymi lekami, w tym szczególnie z lekami stosowanymi w leczeniu nadciśnienia, chorób układu krążenia i zaburzeniach erekcji. Jednakże dotychczas naukowcy nie wykonali badań, które mogłyby potwierdzić te przypuszczenia.
Cytrulina – w ciąży
Do dnia dzisiejszego nikt nie dokonał oceny wpływu suplementacji cytruliną na zdrowie płodu i przyszłych matek. Wobec tego zaleca się unikania przyjmowania wysokich dawek cytruliny przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Cytrulina - jak stosować
Na obecną chwilę, naukowcy nie sformułowali ogólnych zaleceń, co do stosowania cytruliny.
Na podstawie przeprowadzonych dotychczas badań naukowych można zasugerować przyjmowanie cytruliny w ilości ok. 2-10 g dziennie.
Cytrulina – jak kupować?
Cytrulina (zwykle jako jabłczań cytruliny) jest sprzedawana w różnych formach - jako proszek lub kapsułki.
Ne wykonano badań, które pozwoliłyby wskazać, która postać cytruliny jest lepsza. W przypadku tego składnika najbardziej zasadne wydaje się być sugerowanie ceną. Opakowanie cytruliny (ok. 200-400 g) kosztuje zwykle ok. 25-40 zł.
Więcej podobnych treści
Melatonina
Melatonina to hormon odpowiedzialny za regulację cyklu dobowego. Melatonina jest zalecana osobom ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 20 sierpnia 2020
Arginina
Arginina jest aminokwasem względnie egzogennym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowan...
- dr Bartosz Kulczyński
- 22 sierpnia 2020
Zielona kawa
Zielona kawa to niepalone ziarna kakaowca, które mają bardzo wysoką zawartość kwasu chlorogenoweg...
- dr Bartosz Kulczyński
- 28 sierpnia 2020
Hibiskus
Hibiskus (ketmia szczawiowa) to popularna roślina lecznicza. Kwiaty hibiskusa stosowane w postaci...
- dr Bartosz Kulczyński
- 30 sierpnia 2020
Karnityna
L-karnityna jest zbudowana z dwóch aminokwasów - lizyny i metioniny. Pełni rolę w spalaniu tłuszc...
- dr Bartosz Kulczyński
- 13 sierpnia 2021
Glukozamina
Glukozamina jest stosowana jako lek lub suplement diety w leczeniu dolegliwości związanych z chor...
- dr Bartosz Kulczyński
- 19 października 2020
Spis badań i źródeł
- Masayuki Ochiai i wsp.: Short-term effects of L-citrulline supplementation on arterial stiffness in middle-aged men. Int J Cardiol, 2012, 155(2), 257-61.
- Luigi Cormio i wsp.: Oral L-citrulline supplementation improves erection hardness in men with mild erectile dysfunction. Urology, 2011, 77(1), 119-22.
- Hellen A Oketch-Rabah i wsp.: The Importance of Quality Specifications in Safety Assessments of Amino Acids: The Cases of l-Tryptophan and l-Citrulline. J Nutr, 2016, 146(12), 2643S-2651S.
- Mohammad Sadegh Mirenayat i wsp.: Effect of L-Citrulline Supplementation on Blood Pressure: a Systematic Review and Meta-Analysis of Clinical Trials. Curr Hypertens Rep, 2018, 20(11), 98.
- Eric T Trexler i wsp.: Acute Effects of Citrulline Supplementation on High-Intensity Strength and Power Performance: A Systematic Review and Meta-Analysis. Sports Med, 2019, 49(5), 707-718.
- Adam M Gonzalez i wsp.: Effects of Citrulline Supplementation on Exercise Performance in Humans: A Review of the Current Literature. J Strength Cond Res, 2020, 34(5), 1480-1495.
- https://www.fda.gov/media/109619/download
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK513323/
- Edzard Schwedhelm i wsp.: Pharmacokinetic and pharmacodynamic properties of oral L-citrulline and L-arginine: impact on nitric oxide metabolism. Br J Clin Pharmacol., 2008, 65(1), 51–59.
- Yoshinori Kobayashi i wsp.: Effects of L-citrulline diet on stress-induced cold hypersensitivity in mice. Pharmacognosy Res., 2014, 6(4), 297–302.
- Timothy D. Allerton i wsp.: l-Citrulline Supplementation: Impact on Cardiometabolic Health. Nutrients., 2018, 10(7), 921.
- Bahareh Barkhidarian i wsp.: Effects of L-citrulline supplementation on blood pressure: A systematic review and meta-analysis. Avicenna J Phytomed., 2019, 9(1), 10–20.
Pytania i odpowiedzi
W jakich produktach znajduje się cytrulina?
Najlepszym źródłem cytruliny jest arbuz. Niewielkie ilości cytruliny znajdziesz też w melonie, ogórkach i dyni.
Czy lepiej stosować cytrulinę, czy argininę?
Przyjmowanie cytruliny w większym stopniu zwiększa poziom argininy w organizmie, niż stosowanie argininy samej w sobie. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydaje się być sięgnięcie po cytrulinę.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.