Glukozamina
Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 11źródła
- 5badań
Glukozamina to organiczny związek chemiczny należący do aminocukrów.
Wpływ na zdrowie: | Pozytywny |
Nazwa: | Glukozamina |
Grupa: | Suplementy diety |
Właściwości: | Łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan i bioder (zmniejszenie bólu i sztywności stawów). |
Główne źródła: | Suplementy diety |
Przeciwwskazania: | Nie należy stosować u kobiet ciężarnych, karmiących piersią, dzieci i młodzieży do lat 18. Zaleca się zachować ostrożność podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Osoby z alergią na skorupiaki powinny zrezygnować z suplementacji glukozaminą. |
W pigułce
- Glukozamina prawdopodobnie wykazuje korzystne działanie łagodzące objawy choroby zwyrodnieniowej stawów (redukcja bólu stawów i ich sztywności)
- Glukozaminę zaleca się stosować w ilości 1500 mg/dzień (3x po 500 mg)
- Glukozamina może powodować łagodne skutki uboczne (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne)
- Glukozamina nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne, karmiące piersią, dzieci i młodzież do lat 18
- Glukozaminy powinny unikać osoby z alergią na skorupiaki
Co to jest glukozamina?
Glukozamina to związek, który występuje naturalnie w organizmie człowieka i bierze udział w powstawaniu tkanki łącznej, chrząstki (amortyzującej stawy) i mazi stawowej.
Jest ona składnikiem wielu suplementów diety dedykowanych osobom cierpiącym na bóle stawów, w tym przede wszystkim osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów.
Glukozamina jest bardzo często stosowana w połączeniu z chondroityną, która również jest składnikiem chrząstki. W wielu preparatch można znaleźć również glukozaminę w obecności metylosulfonylometanu (MSM) i chrząstki rekina.
Glukozamina właściwości
Glukozamina łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów
W dwóch obszernych opracowaniach naukowych pochodzących z 2018 roku, które zostały opublikowane na łamach czasopism Journal of Orthopaedic Surgery and Research oraz Clinical Rheumatology potwierdzono, że glukozamina może dawać korzyści zdrowotne osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów (kolana i biodra).
Naukowcy wykazali, że suplementacja glukozaminą powoduje zmniejszenie sztywności stawów, jak również łagodzi ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów.
Wydaje się, że działanie to wynika z wpływu glukozaminy na powstawanie chrząstki stawowej i mazi stawowej, jak również z jej właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających.
Korzystny efekt odnotowano przy stosowaniu glukozaminy w dawce 1500 mg/dzień przez ok. 2-6 miesięcy.
Trzeba jednak podkreślić, że stosowanie glukozaminy nie wyleczy choroby zwyrodnieniowej stawów, ale może zwolnić jej progresję (rozwój).
Należy dodać, że jeżeli po 6 miesiącach od suplementacji glukozaminy nie nastąpi poprawa zdrowia, to dalsze przyjmowanie tego składnika nie ma sensu.
Warto też wspomnieć, że niektóre towarzystwa naukowe i organizacje związane ze zdrowiem publicznym odradzają stosowanie glukozaminy, gdyż jej skuteczność działania jest niejednoznaczna.
Jak dawkować?
Jeśli chodzi o dawkowanie to glukozamina występuje zazwyczaj w dwóch podstawowych formach, jako:
- Siarczan glukozaminy
- Chlorowodorek glukozaminy
Istnieją przesłanki, które wskazują, że lepszą skutecznością działania charakteryzuje się siarczan glukozaminy.
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych można zalecić stosowanie glukozaminy w ilości 1500 mg/dzień. Zwykle stosuje się ją w trzech dawkach po 500 mg.
Przeciwwskazania
Ze względu na brak przekonujących danych o bezpieczeństwie stosowania glukozaminy wśród niektórych osób, odradza się jej przyjmowanie przez:
- Kobiety ciężarne
- Kobiety karmiące piersią
- Dzieci i młodzież do 18 roku życia
Skutki uboczne
Dane naukowe wskazują, że suplementacja glukozaminą w standardowych ilościach (do 2000 mg/dzień) nie wywołuje żadnych szkodliwych skutków ubocznych.
Możliwe działania niepożądane
W pojedynczych przypadkach glukozamina może być przyczyną łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych w postaci: bólów brzucha, wzdęć, nudności, biegunki, zaparć, zgagi.
Na skutek stosowania glukozaminy (stoosunkowo rzadko) mogą wystąpić również takie skutki uboczne jak: zmęczenie, bóle głowy, senność i reakcje skórne (świąd, rumień, wysypka, pokrzywka).
Należy zaznaczyć, że istnieją pewne przesłanki, które sugerują, że stosowanie glukozaminy może wpływać na insulinooporność i powodować wzrost poziomu glukozy we krwi. Jednak te doniesienia wymagają potwierdzenia w badaniach naukowych.
Glukozaminy nie powinny stosować osoby z alergią na skorupiaki
Zaleca się ostrożność stosowania glukozaminy (lub rezygnację z niej) przez osoby z alergią na skorupiaki. Wynika to z faktu, że glukozamina jest pozyskiwana ze skorupy krabów, krewetek, homarów. Co prawda przyczyną alergii nie jest skorupa, lecz mięso skorupiaków, to nie wyklucza się możliwości zanieczyszczenia tych skorup mięsem tych organizmów.
Czy glukozamina powoduje uszkodzenie wątroby?
Aktualny stan wiedzy wskazuje, że glukozamina nie jest toksyczna dla wątroby. Dotychczas zgłoszono jedynie kilka przypadków uszkodzenia wątroby, choć jednoznacznie nie powiązano ich z glukozaminą. Istnieją tylko pewne domniemania, że to właśnie ten związek mógł spowodować niewydolność wątroby.
Glukozaminę zakwalifikowano do grupy D - substancji stanowiących możliwą, rzadką przyczynę klinicznie widocznego uszkodzenia wątroby.
Interakcje glukozaminy z lekami
Glukozamina nie powinna być stosowana jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną, acenokumarolem, dikumarolem). Przeprowadzone badania naukowe pokazują, że warfaryna w połączeniu z glukozaminą mogą wzmagać działanie przeciwzakrzepowe, prowadząc do krwawień i wystąpienia siniaków.
Glukozamina a ciąża i karmienie piersią
Pewne ograniczone wyniki badań pokazały, że suplementacja glukozaminą podczas ciąży nie zwiększa ryzyka istotnych wad rozwojowych płodu.
Jednakże wciąż podkreśla się, że dotychczasowy stan wiedzy na temat bezpieczeństwa stosowania glukozaminy przez kobiety ciężarne i karmiące jest niewystarczający.
Z tego względu odradza się przyjmowanie glukozaminy w trakcie ciąży i karmienia piersią.
Lek czy suplement - która najlepsza?
Glukozamina jest składnikiem leków (na receptę) lub suplementów diety.
Spośród tych dwóch źródeł glukozaminy, lepiej wybierać lek niż suplement.
Jeżeli zdecydujemy się wybrać suplement diety, to należy pamiętać, że w tych preparatach glukozamina występuje w dwóch postaciach - jako siarczan glukozaminy lub chlorowodorek glukozaminy.
Aktualny stan wiedzy wskazuje, że bardziej skuteczny jest siarczan glukozaminy, stąd to właśnie tę formę należy wybierać.
Więcej podobnych treści
Hibiskus
Hibiskus (ketmia szczawiowa) to popularna roślina lecznicza. Kwiaty hibiskusa stosowane w postaci...
- dr Bartosz Kulczyński
- 30 sierpnia 2020
Karnityna
L-karnityna jest zbudowana z dwóch aminokwasów - lizyny i metioniny. Pełni rolę w spalaniu tłuszc...
- dr Bartosz Kulczyński
- 13 sierpnia 2021
Melisa
Liście melisy lekarskiej są popularnym surowcem zielarskim stosowanym na uspokojenie, poprawę snu...
- dr Bartosz Kulczyński
- 16 września 2020
Omega-3
Kwasy tłuszczowe omega-3 to grupa związków (EPA, DHA, ALA) obecnych w tranie i tłustych rybach mo...
- dr Bartosz Kulczyński
- 22 września 2020
Czosnek
Czosnek to roślina o leczniczych właściwościach. Określana jest mianem naturalnego antybiotyku. P...
- dr Bartosz Kulczyński
- 19 października 2020
Pektyna
Pektyny to naturalne składniki roślin, będące rodzajem błonnika pokarmowego. Mają właściwości żel...
- dr Bartosz Kulczyński
- 09 listopada 2020
Spis badań i źródeł
- https://arthritisaustralia.com.au/managing-arthritis/living-with-arthritis/complementary-treatments-and-therapies/glucosamine-and-chondroitin/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11014340/
- John N Hathcock i wsp.: Risk assessment for glucosamine and chondroitin sulfate. Regul Toxicol Pharmacol, 2007, 47(1), 78-83.
- Anna Sivojelezova i wsp.: Glucosamine use in pregnancy: an evaluation of pregnancy outcome. J Womens Health (Larchmt), 2007, 16(3), 345-8.
- Olivier Bruyere i wsp.: Glucosamine and chondroitin sulfate as therapeutic agents for knee and hip osteoarthritis. Drugs Aging, 2007;24(7):573-80., 24(7), 573-80.
- James F Knudsen i wsp.: Potential glucosamine-warfarin interaction resulting in increased international normalized ratio: case report and review of the literature and MedWatch database. Pharmacotherapy, 2008, 28(4), 540-8.
- Toru Ogata i wsp.: Effects of glucosamine in patients with osteoarthritis of the knee: a systematic review and meta-analysis. Clin Rheumatol, 2018, 37(9), 2479-2487.
- https://www.aafp.org/afp/2008/0815/p471.html
- https://www.mylan.com.pl/-/media/mylanpl/documents/chpl-2018/arthryl-proszek_chpl_zmiana-mah_2016.02.22.pdf?la=pl-pl
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK547949/
- Jeremiah E Silbert i wsp.: Dietary glucosamine under question. Glycobiology., 2009, 19(6), 564–567.
- Haris S Vasiliadis i wsp.: Glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis. World J Orthop., 2017, 8(1), 1–11.
- Xiaoyue Zhu i wsp.: Effectiveness and safety of glucosamine and chondroitin for the treatment of osteoarthritis: a meta-analysis of randomized controlled trials. J Orthop Surg Res., 2018, 13, 170.
- https://www.nccih.nih.gov/health/glucosamine-and-chondroitin-for-osteoarthritis
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.