Glukozamina

 • dr Bartosz Kulczyński

  autor:

  dr Bartosz Kulczyński

  Dietetyk

  Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.

Glukozamina

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca 2023

 • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
 • 11źródła
 • 5badań

Glukozamina to organiczny związek chemiczny należący do aminocukrów.

Wpływ na zdrowie:

Pozytywny

Nazwa:

Glukozamina

Grupa:

Suplementy diety

Właściwości:

Łagodzenie dolegliwości związanych z chorobą zwyrodnieniową stawów kolan i bioder (zmniejszenie bólu i sztywności stawów).

Główne źródła:

Suplementy diety

Przeciwwskazania:

Nie należy stosować u kobiet ciężarnych, karmiących piersią, dzieci i młodzieży do lat 18. Zaleca się zachować ostrożność podczas przyjmowania leków przeciwzakrzepowych. Osoby z alergią na skorupiaki powinny zrezygnować z suplementacji glukozaminą.


W pigułce

 • Glukozamina prawdopodobnie wykazuje korzystne działanie łagodzące objawy choroby zwyrodnieniowej stawów (redukcja bólu stawów i ich sztywności)
 • Glukozaminę zaleca się stosować w ilości 1500 mg/dzień (3x po 500 mg)
 • Glukozamina może powodować łagodne skutki uboczne (dolegliwości żołądkowo-jelitowe, reakcje alergiczne)
 • Glukozamina nie powinna być stosowana przez kobiety ciężarne, karmiące piersią, dzieci i młodzież do lat 18
 • Glukozaminy powinny unikać osoby z alergią na skorupiaki

Co to jest glukozamina?

Glukozamina  to związek, który występuje naturalnie w organizmie człowieka i bierze udział w powstawaniu tkanki łącznej, chrząstki (amortyzującej stawy) i mazi stawowej.

Jest ona składnikiem wielu suplementów diety dedykowanych osobom cierpiącym na bóle stawów, w tym przede wszystkim osobom z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Glukozamina jest bardzo często stosowana w połączeniu z chondroityną, która również jest składnikiem chrząstki. W wielu preparatch można znaleźć również glukozaminę w obecności metylosulfonylometanu (MSM) i chrząstki rekina.

Glukozamina właściwości

Glukozamina łagodzi objawy choroby zwyrodnieniowej stawów

W dwóch obszernych opracowaniach naukowych pochodzących z 2018 roku, które zostały opublikowane na łamach czasopism Journal of Orthopaedic Surgery and Research oraz Clinical Rheumatology potwierdzono, że glukozamina może dawać korzyści zdrowotne osobom cierpiącym na chorobę zwyrodnieniową stawów (kolana i biodra).

Naukowcy wykazali, że suplementacja glukozaminą powoduje zmniejszenie sztywności stawów, jak również łagodzi ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawów.

Wydaje się, że działanie to wynika z wpływu glukozaminy na powstawanie chrząstki stawowej i mazi stawowej, jak również z jej właściwości przeciwzapalnych i przeciwutleniających.

Korzystny efekt odnotowano  przy stosowaniu glukozaminy w dawce 1500 mg/dzień przez ok. 2-6 miesięcy.

Trzeba jednak podkreślić, że stosowanie glukozaminy nie wyleczy choroby zwyrodnieniowej stawów, ale może zwolnić jej progresję (rozwój). 

Należy dodać, że jeżeli po 6 miesiącach od suplementacji glukozaminy nie nastąpi poprawa zdrowia, to dalsze przyjmowanie tego składnika nie ma sensu.

Warto też wspomnieć, że niektóre towarzystwa naukowe i organizacje związane ze zdrowiem publicznym odradzają stosowanie glukozaminy, gdyż jej skuteczność działania jest niejednoznaczna.

Jak dawkować?

Jeśli chodzi o dawkowanie to glukozamina występuje zazwyczaj w dwóch podstawowych formach, jako:

 • Siarczan glukozaminy
 • Chlorowodorek glukozaminy

Istnieją przesłanki, które wskazują, że lepszą skutecznością działania charakteryzuje się siarczan glukozaminy.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych można zalecić stosowanie glukozaminy w ilości 1500 mg/dzień. Zwykle stosuje się ją w trzech dawkach po 500 mg.

Przeciwwskazania

Ze względu na brak przekonujących danych o bezpieczeństwie stosowania glukozaminy wśród niektórych osób, odradza się jej przyjmowanie przez:

 • Kobiety ciężarne
 • Kobiety karmiące piersią
 • Dzieci i młodzież do 18 roku życia

Skutki uboczne

Dane naukowe wskazują, że suplementacja glukozaminą w standardowych ilościach (do 2000 mg/dzień) nie wywołuje żadnych szkodliwych skutków ubocznych. 

Możliwe działania niepożądane

W pojedynczych przypadkach glukozamina może być przyczyną łagodnych dolegliwości żołądkowo-jelitowych w postaci: bólów brzucha, wzdęć, nudności, biegunki, zaparć, zgagi.

Na skutek stosowania glukozaminy (stoosunkowo rzadko) mogą wystąpić również takie skutki uboczne jak: zmęczenie, bóle głowy, senność i reakcje skórne (świąd, rumień, wysypka, pokrzywka)

Należy zaznaczyć, że istnieją pewne przesłanki, które sugerują, że stosowanie glukozaminy może wpływać na insulinooporność i powodować wzrost poziomu glukozy we krwi. Jednak te doniesienia wymagają potwierdzenia w badaniach naukowych.

Glukozaminy nie powinny stosować osoby z alergią na skorupiaki

Zaleca się ostrożność stosowania glukozaminy (lub rezygnację z niej) przez osoby z alergią na skorupiaki. Wynika to z faktu, że glukozamina jest pozyskiwana ze skorupy krabów, krewetek, homarów. Co prawda przyczyną alergii nie jest skorupa, lecz mięso skorupiaków, to nie wyklucza się możliwości zanieczyszczenia tych skorup mięsem tych organizmów.

Czy glukozamina powoduje uszkodzenie wątroby?

Aktualny stan wiedzy wskazuje, że glukozamina nie jest toksyczna dla wątroby. Dotychczas zgłoszono jedynie kilka przypadków uszkodzenia wątroby, choć jednoznacznie nie powiązano ich z glukozaminą. Istnieją tylko pewne domniemania, że to właśnie ten związek mógł spowodować niewydolność wątroby. 

Glukozaminę zakwalifikowano do grupy D - substancji stanowiących możliwą, rzadką przyczynę klinicznie widocznego uszkodzenia wątroby

Interakcje glukozaminy z lekami

Glukozamina nie powinna być stosowana jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi (np. warfaryną, acenokumarolem, dikumarolem). Przeprowadzone badania naukowe pokazują, że warfaryna w połączeniu z glukozaminą mogą wzmagać działanie przeciwzakrzepowe, prowadząc do krwawień i wystąpienia siniaków.

Glukozamina a ciąża i karmienie piersią

Pewne ograniczone wyniki badań pokazały, że suplementacja glukozaminą podczas ciąży nie zwiększa ryzyka istotnych wad rozwojowych płodu.

Jednakże wciąż podkreśla się, że dotychczasowy stan wiedzy na temat bezpieczeństwa stosowania glukozaminy przez kobiety ciężarne i karmiące jest niewystarczający.

 Z tego względu odradza się przyjmowanie glukozaminy w trakcie ciąży i karmienia piersią.

Lek czy suplement - która najlepsza?

Glukozamina jest składnikiem leków (na receptę) lub suplementów diety.

Spośród tych dwóch źródeł glukozaminy, lepiej wybierać lek niż suplement.

Jeżeli zdecydujemy się wybrać suplement diety, to należy pamiętać, że w tych preparatach glukozamina występuje w dwóch postaciach - jako siarczan glukozaminy lub chlorowodorek glukozaminy.

Aktualny stan wiedzy wskazuje, że bardziej skuteczny jest siarczan glukozaminy, stąd to właśnie tę formę należy wybierać.

Więcej podobnych treści

 • dr Bartosz Kulczyński

  autor:

  dr Bartosz Kulczyński

  Dietetyk

  Dietetyk, doktorant na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu, współzałożyciel Fundacji Dietoterapii i Promocji Zdrowia „Kierunek-Zdrowie”.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter