Bób
Ostatnia aktualizacja: 17 marca 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 23źródła
- 8badań
Bób (Vicia faba L.) to roślina jednoroczna z rodziny bobowatych (Fabaceae Lindl.), która spożywana jest przez ludzi na całym świecie.
Bób charakteryzuje się wysoką zawartością witamin i składników mineralnych, białka roślinnego oraz błonnika pokarmowego.
W pigułce
- Bób jest doskonałym źródłem białka roślinnego, błonnika pokarmowego, kwasu foliowego, miedzi i manganu.
- Bób zawiera lewodopę, czyli aminokwas wykorzystywany w leczeniu chorych na Parkinsona.
- Bób posiada właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu może wspierać organizm w walce ze stresem oksydacyjnym, będącym podłożem wielu chorób przewlekłych.
- Bób nie może być jedzony przez osoby cierpiące na fawizm.
- Bób u niektórych osób może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (wzdęcia, ból brzucha) oraz potencjalne reakcje alergiczne.
Bób to jedna z najstarszych udomowionych roślin strączkowych. Teksty z literatury indyjskiej, pochodzące z drugiego tysiąclecia przed naszą erą donoszą, że roślina bobu była przepisywana w celu leczenia "drżących osób" (obecnie choroba Parkinsona). Bób pochodzi z basenu Morza Śródziemnego lub Azji Środkowej, a aktualnie uprawiany jest niemal na całym świecie .
Bób - wartości odżywcze
Ugotowany bób składa się w 72% z wody, 7,6% z białka, 19,8% z węglowodanów oraz śladowych ilości tłuszczów (0,4%).
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 1 szklankę ugotowanego bobu (170g):
- Kalorie - 187 kcal
- Białko - 12,9 g
- Tłuszcz - 0,68 g
- Węglowodany - 33,3 g
- Cukry proste - 3,09 g
- Błonnik pokarmowy - 9,18 g
Bób jest bogatym źródłem białka roślinnego
Bób zawiera więcej białka niż większość roślin strączkowych, w tym groch, ciecierzyca, soczewica i fasola. Szklanka ugotowanego bobu (170g) dostarcza aż 12,9 g białka co stanowi 26% dziennego zalecanego spożycia.
Białko bobu ma zrównoważony profil aminokwasowy, który jest komplementarny do produktów zbożowych .
Bób jest dobrym źródłem błonnika pokarmowego
Jedna szklanka ugotowanego bobu dostarcza 9,18 g błonnika pokarmowego, co odpowiada 33% dziennego zalecanego spożycia dla tego składnika pokarmowego. W bobie znjaduje się zarówno błonnik rozpuszczalny jaki i nierozpuszczalny .
Ugotowany bób zawiera umiarkowaną ilość kalorii i wysoki indeks glikemiczny (IG)
Wartość energetyczna 100 g surowego bobu wynosi 88 kcal. Jedna porcja bobu ugotowanego (1 szklanka = 170 g) dostarcza 187 kcal, co czyni go warzywem o umiarkowanej ilości kalorii .
Indeks glikemiczny surowego bobu jest niski i wynosi 40 (IG = 40). Nieugotowany bób można sklasyfikować także jako produkt o niskim ładunku glikemicznym (ŁG = 7,2) .
Co istotne, parametry te wyraźnie rosną podczas gotowania bobu, czyniąc go ostatecznie produktem o wysokim indeksie glikemicznym i średnim ładunku glikemicznym. Indeks glikemiczny dla porcji ugotowanego bobu wynosi 80 (IG = 80), zaś ładunek glikemiczny 12 (ŁG = 12) .
Bób - witaminy i składniki mineralne
Bób jest doskonałym źródłem kwasu foliowego
W jednej szklance ugotowanego bobu (170 g) znajduje się aż 177 µg kwasu foliowego, co pozwala pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten składnik w 88%.
Kwas foliowy to witamina posiadająca wielokierunkowe działanie:
- zapewnia prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu,
- wpływa na wytwarzanie czerwonych krwinek,
- obniża poziom homocysteiny,
- zwiększa wrażliwość komórek na insulinę,
- zmniejsza stan zapalny w organizmie.
Zawartość witamin w szklance ugotowanego bobu wygląda następująco:
- Kwas foliowy - 177 µg (88% RWS)
- Tiamina - 0,2 mg (15% RWS)
- Ryboflawina - 0,2 mg (11% RWS)
- Niacyna - 1,2 mg (8% RWS)
- Witamina K - 4,93 µg (7% RWS)
- Witamina B6 - 0,1 mg (9% RWS)
- Witamina B5 - 0,267 mg (4% RWS)
Bób dostarcza dużo miedzi i manganu
Bób jest wyjątkowo bogatym źródłem miedzi i manganu. Jedna szklanka ugotowanego bobu zapewnia podaż 0,44 mg miedzi (44% dziennego zapotrzebowania) oraz 0,7 mg manganu (36% dziennego zapotrzebowania).
- Miedź: odgrywa ważną rolę w metabolizmie żelaza, bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, wpływa korzystnie na odporność, chroni organizm przed działaniem wolnych rodników.
- Mangan: bierze udział w procesach krzepnięcia krwi, wspiera zdrowe kości, wykazuje potencjał antyoksydacyjny i wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami, odgrywa istotną rolę w regulacji poziomu glukozy we krwi.
Zawartość składników mineralnych w szklance ugotowanego bobu:
- Miedź - 0,44 mg (44% RWS)
- Mangan - 0,7 mg (36% RWS)
- Fosfor - 212 mg (30% RWS)
- Potas - 456 mg (23% RWS)
- Magnez - 73,1 mg (20% RWS)
- Żelazo - 2,55 mg (18,2% RWS)
- Cynk - 1,72 mg (17,2% RWS)
- Selen - 4,42 µg (8% RWS)
- Wapń - 61,2 mg (8% RWS)
Bób - składniki aktywne
Bób zawiera liczne związki bioaktywne:
- lewodopę (L-DOPA), czyli aminokwas niebiałkowy, będący prekursorem dopaminy - ważnego neuroprzekaźnika w układzie nerwowym; ustalono, że 100 g młodego, zielonego bobu zawiera 50 - 100 mg lewodopy ,
- związki fenolowe, charakteryzujące się aktywnością przeciwutleniającą, umożliwiającą walkę z wolnymi rodnikami ,
- skrobię oporną, która wydłuża czas trwania uczucia sytości po posiłku oraz działa prebiotycznie, przez co wpływa korzystnie na bakterie jelitowe ,
- peptydy bioaktywne, posiadające wielokierunkowe działanie, m.in. redukcja stanu zapalnego oraz wspomaganie walki z wolnymi rodnikami .
Bób - właściwości
Bób poprawia funkcje motoryczne u chorych na Parkinsona
Przeprowadzone do tej pory analizy potwierdzają, że bób zawiera wystarczającą ilość L-DOPA, aby wykazywać farmakologiczne działanie u pacjentów z chorobą Parkinsona .
W badaniu na chorych na Parkinsona ustalono, że zjedzenie 250 g gotowanego bobu prowadzi do wzrostu poziomu L-DOPA i poprawy funkcji motorycznych w przeciągu 4 godzin od momentu spożycia .
Choć wyniki dostępnych badań są obiecujące, nadal mamy za mało danych, aby jednoznacznie potwierdzić korzystne właściwości spożycia bobu u osób z Parkinsonem.
uwaga!
Chorzy na Parkinsona w żadnym wypadku nie powinni rezygnować z leków z lewodopą na rzecz spożycia bobu.
Bób posiada działanie przeciwutleniające
W badaniu in vitro wykazano, że bób cechuje się wyższą aktywnością przeciwutleniającą i przeciwcukrzycową w porównaniu do grochu i soi. Wiąże się to z obecnością w bobie peptydów bioaktywnych - białek, które uwalniane są do przewodu pokarmowego podczas trawienia. Naukowcy podkreślają, że obecność w bobie wspomnianych składników bioaktywnych może zostać w przyszłości wykorzystana do produkcji żywności funkcjonalnej .
Właściwości przeciwutleniające bobu zostały potwierdzone w badaniach na komórkach ludzkich płuc. Zaobserwowano, że rozpuszczone w wodzie białko bobu zmiata wolne rodniki i spowalnia starzenie się komórek .
W badaniu na myszach z wywołanym wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (WZJG) wykazano, że suplementacja diety suszonym i zmielonym bobem hamuje zmiany zapalne i uszkodzenia okrężnicy, a także koryguje zaburzone poziomy biomarkerów stanu zapalnego. Efekt ten świadczy o wysokich potencjale przeciwutleniającym i przeciwzapalnym bobu .
Podsumowanie
Wstępne badania wskazują, że bób posiada właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Niemniej jednak, brakuje bezpośrednich badań z udziałem ludzi, które mogłyby jednoznacznie potwierdzić takie działanie.
Bób może obniżać poziom cholesterolu
Bób zawiera duże ilości błonnika rozpuszczalnego, który posiada udokumentowane działanie obniżania poziomu cholesterolu we krwi . W badaniu przeprowadzonym na 53 zdrowych osobach zaobserwowano, że w grupie, która spożywała wyższe ilości błonnika o ok. 15g, w tym błonnika rozpuszczalnego o ok. 2g, doszło do obniżenia cholesterolu LDL o 12,8% .
Efekt hipolipemizujący zaobserwowano także w badaniach na myszach, którym podawano hydrolizaty białka bobu .
Bób - przeciwwskazania
Bób może wywołać fawizm
Bób - podobnie jak inne rośliny strączkowe - zawiera substancje antyodżywcze, ograniczające wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia. Są to m.in. garbniki, kwas fitynowy, inhibitory enzymów trawiennych. W bobie dodatkowo znajdują się wicyna i konwicyna, które mogą powodować fawizm - chorobę genetyczną, objawiającą się ciężką niedokrwistością hemolityczną u osób z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G-6-PD) .
wiem więcej!
- Technolodzy żywności nieustannie pracują nad stworzeniem odmian bobu o szczególnych cechach, przede wszystkim z małą zawartością substancji antyodżywczych. Odmiany bobu z niską ilością wicyny i konwicyny już istnieją i mogą być bezpiecznie spożywane przez chorych na fawizm.
Bób może powodować dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego
Bób zawiera oligosacharydy (stachiozę, rafinozę i werbaksozę), które mogą fermentować w jelitach, powodując wzdęcia i ból brzucha .
Bób może powodować potencjalne reakcje alergiczne
Bób - jako źródło białka - może wywoływać uczulenie. Niemniej jednak brakuje dokładnych danych dotyczących potencjału alergizującego bobu .
Jak ugotować bób?
Bób można ugotować w wodzie, na parze, w kuchence mikrofalowej, a nawet upiec w piekarniku. Najpopularniejsza metoda to gotowanie bobu w wodzie:
- Świeży bób opłukaj pod bieżącą wodą.
- Opłukany bób zalej dużą ilością świeżej wody (wody musi być co najmniej dwa razy tyle co bobu) i zagotuj.
- Gdy woda zacznie się gotować wsyp łyżeczkę soli - gotuj przez ok. 15 - 20 minut.
- Ugotowany bób odcedź na durszlaku i przelej zimną wodą.
Tak przygotowany bób można jeść bez żadnych dodatków, zarówno w skórce jak i bez skórki. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do sałatek, makaronu, past kanapkowych (np. z jajek) czy zupy krem.
porada
Warto jeść bób ze skórką, ponieważ jest ona dobrym źródłem witamin, minerałów, składników aktywnych, a także błonnika pokarmowego. Co więcej, bób jedzony w skórce ma niższy indeks glikemiczny w porównaniu do bobu bez skórki.
Więcej podobnych treści
Spis badań i źródeł
- https://academic.oup.com/ajcn/article/114/5/1625/6320814?login=false
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/173753/nutrients
- https://glycemic-index.net/beans-fava-raw/
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/leg3.129
- J W Anderson i wsp.: Cholesterol-lowering effects of psyllium intake adjunctive to diet therapy in men and women with hypercholesterolemia: meta-analysis of 8 controlled trials. Am J Clin Nutr, 2000, 71(2), 472-9.
- Rocio Aller i wsp.: Effect of soluble fiber intake in lipid and glucose levels in healthy subjects: a randomized clinical trial. Diabetes Res Clin Pract, 2004, 65(1), 7-11.
- J M Rabey i wsp.: Improvement of parkinsonian features correlate with high plasma levodopa values after broad bean (Vicia faba) consumption. J Neurol Neurosurg Psychiatry, 1992, 55(8), 725-7.
- Yoshinori Okada i wsp.: Effects of radical scavenger protein from broad beans on glutathione status in human lung fibroblasts. Environ Health Prev Med, 2007, 12(6), 272-7.
- Mohseni Mehran S M i wsp.: Simultaneous determination of levodopa and carbidopa from fava bean, green peas and green beans by high performance liquid gas chromatography. J Clin Diagn Res, 2013, 7(6), 1004-7.
- J M Ramírez-Moreno i wsp.: Broad bean (Vicia faba) consumption and Parkinson's disease: a natural source of L-dopa to consider. Neurologia, 2015, 30(6), 375-6.
- Erika B León-Espinosa i wsp.: Hypocholesterolemic and Anticarcinogenic Effect of Vicia faba Protein Hydrolyzates. Nutr Cancer, 2016, 68(5), 856-64.
- Liying Li i wsp.: Characteristics of pea, lentil and faba bean starches isolated from air-classified flours in comparison with commercial starches. Food Chem, 2019, 276, 599-607.
- Inger-Cecilia Mayer Labba i wsp.: Nutritional and antinutritional composition of fava bean (Vicia faba L., var. minor) cultivars. Food Res Int, 2021, 140, 110038.
- Areej A Eskandrani i wsp.: Effect of supplementing fava bean ( Vicia faba L.) on ulcerative colitis and colonic mucosal DNA content in rats fed a high-sucrose diet. Saudi J Biol Sci, 2021, 28(6), 3497-3504.
- Delphine Martineau-Côté i wsp.: Faba Bean: An Untapped Source of Quality Plant Proteins and Bioactives. Nutrients, 2022, 14(8), 1541.
- Delphine Martineau-Côté i wsp.: Health Beneficial Bioactivities of Faba Bean Gastrointestinal (In Vitro) Digestate in Comparison to Soybean and Pea. Int J Mol Sci, 2022, 23(16), 9210.
- Peter Kempster i wsp.: Parkinson's disease, dopaminergic drugs and the plant world. Front Pharmacol, 2022, 13, 970714.
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0926669017305368
- https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1756464617301901
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.