Aloes
Ostatnia aktualizacja: 25 listopada 2022
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 18źródła
- 21badań
Aloes zwyczajny (Aloe Vera, Aloe barbadensis Miller) to wieloletnia roślina należąca do rodziny Złotogłowatych (Asphodelaceae Juss.). Ma mięsiste, jasnozielone liście i jest stosunkowo łatwa w uprawie, nawet w warunkach domowych.
Aloes można spożywać w formie soku do picia lub tabletek z ekstraktem z aloesu. Dużą popularnością cieszą się, zawierające żel z aloesu, produkty do stosowania zewnętrznego, m.in. balsamy, kremy i galaretki. Ceniony jest ze względu na szereg potwierdzonych naukowo zastosowań kosmetycznych i farmakologicznych.
W pigułce
- Aloes zawiera wiele związków bioaktywnych (m.in. flawonoidy, acemannan, antrachinony), witamin i składników mineralnych.
- Żel z aloesu stosowany na skórę wspomaga leczenie oparzeń, ran, stanów zapalnych oraz trądziku.
- Aloes może sprzyjać poprawie stanu zdrowia jamy ustnej, m.in. zmniejszać zapalenie dziąseł.
- Aloes posiada zastosowanie w terapii chorób przewodu pokarmowego, szczególnie choroby refluksowej przełyku, zespołu jelita drażliwego oraz wrzodów żołądka.
- Aloes działa przeciwcukrzycowo i prawdopodobnie zmniejsza poziom cholesterolu i triglicerydów.
- Lateks aloesowy, z uwagi na zawartość antrachinonów, posiada silne działanie przeczyszczające.
- Ze względu na ograniczoną liczbę danych, dotyczących bezpieczeństwa stosowania oraz liczne przesłanki wskazujące na możliwe silne skutki uboczne, lateks aloesowy oraz związki antrachinowe nie mogą być obecne w suplementach diety dostępnych w Polsce.
- Żel z aloesu jest bezpiecznym produktem, zaś jego stosowanie jest dobrze tolerowane.
- Szczególną ostrożność w zażywaniu produktów z aloesu powinny zachować osoby przyjmujące leki, cierpiące na choroby przewodu pokarmowego oraz uczulone na cebulę i czosnek.
- Nie zaleca się przyjmowania suplementów z aloesem przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Aloes jest rozpowszechniony w gorących i suchych obszarach Afryki Północnej, Środkowo - Wschodniej Azji, południowej części Morza Śródziemnego i na wyspach Kanaryjskich. Słowo "Aloe" pochodzi od arabskiego "Allaeh" i oznacza "błyszczącą gorzką substancję". Z kolei "Vera" z łaciny oznacza "prawdziwy".
Roślina ta, a dokładniej żel pozyskiwany z jej liści, był od dawna wykorzystywany w leczeniu problemów skórnych (oparzeń, ran, stanów zapalnych), bólu zęba, a nawet problemów z oczami. Oprócz tego aloes był stosowany doustnie jako środek terapeutyczny w przebiegu wielu schorzeń i dolegliwości (m.in. cukrzycy, nadciśnienia, chorób żołądkowo - jelitowych, bólu menstruacyjnego) .
Aloes - wartości odżywcze
Aloes zawiera ponad 75 różnych związków, w tym witamin (A, C, B1, B2, B6, E, B12) i składników mineralnych (magnezu, cynku, wapnia, potasu, żelaza, manganu, miedzi, molibdenu)
Biorąc pod uwagę budowę liści aloesu, można wyróżnić 3 główne części:
- zewnętrzny zielony naskórek,
- miazga tuż pod naskórkiem, tzw. lateks,
- wewnętrzna miazga liścia (miąższ), z której pochodzi żel aloesowy.
Każda z tych części charakteryzuje się odmiennym składem związków bioaktywnych, a to przekłada się na konkretne właściwości, a także ewentualne skutki uboczne stosowanych produktów z aloesu .
Aloes jest źródłem licznych składników bioaktywnych, m.in.:
- acemannanu - polisacharydu obecnego w żelu, o właściwościach przeciwwirusowych, przeciwbakteryjnych przeciwnowotworowych, przeciwutleniających, wspomagających gojenie ran ,
- antrachinonów (m.in. aloiny i emodyny) - substancji znajdujących się głównie w naskórku i lateksie, działających przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwutleniająco, a także przeczyszczająco
- flawonoidów,
- steroli (kampesterol, β-sitosterol ,
- alkaloidów,
- enzymów (amylazy, katalazy i peroksydazy) .
Aloes - właściwości
Aloes leczy oparzenia
Badanie z udziałem 50 pacjentów z oparzeniami powierzchniowymi wykazało, że zastosowanie żelu z liści aloesu jest skuteczną interwencją, przsypieszającą gojenie oparzeń. U osób leczonych żelem z aloesu zaobserwowano znacznie szybsze złagodzenie bólu i gojenie się rany oparzeniowej w porównaniu do grupy stosującej krem z 1% sulfadiazyną srebra. Oprócz wyższej skuteczności, użycie żelu aloesowego jest także bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym .
Przegląd badań z 2022 roku potwierdził, że aloes przyczynia się do skrócenia czasu gojenia oparzeń drugiego i trzeciego stopnia w porównaniu do sulfadiazyny srebra (leku powszechnie stosowanego na oparzenia) .
Aloes wspomaga leczenie ran i zapaleń skóry
Przegląd badań wykazał ochronny wpływ aloesu na stan skóry u osób narażonych na zapalenia skóry wywołane promieniowaniem (RID), np. na skutek radioterapii. Ustalono, że profilaktyczne stosowanie aloesu wiąże się z mniejszym ryzykiem RID, co może mieć duże znaczenie w przypadku pacjentów onkologicznych .
W badaniu z udziałem 60 osób z ranami przewlekłymi ustalono, że krem składający się z aloesu i oliwy z oliwek znacząco przyspiesza gojenie ran i zmniejsza ból. Grupa kontrolna, stosująca krem z fenytoiną (standardowy sposób leczenia) również wykazała poprawę, jednak efekt ten był wyraźnie większy w przypadku kremu z aloesem . Połączenie aloesu i oliwy z oliwek dało także pozytywny efekt w przypadku pacjentów z odleżynami .
Autorzy badań z 2015 roku potwierdzają przydatność żelu aloesowego w zakresie poprawy gojenia się ran, przy czym jednocześnie podkreślają konieczność przeprowadzenia większej ilości badań w tym zakresie .
Podsumowanie
Preparaty z aloesem stosowane miejscowo mogą wspomagać gojenie się ran i stanów zapalnych skóry. Dotyczy to także drobnych skaleczeń, podrażnień skóry, oparzeń słonecznych i odleżyn.
Aloes wspomaga leczenie trądziku
Trądzik to przewlekła choroba skóry, która dotyka prawie 80% osób w wieku dojrzewania. Jako, że tradycyjne metody leczenia trądziku są często nieskuteczne, ale też wiążą się ze skutkami ubocznymi, naukowcy intensywnie pracują nad nowymi sposobami leczenia.
W badaniu na 64 osobach w wieku 20 - 35 lat zastosowano innowacyjny sposób, polegający na nałożeniu na twarz żelu z aloesu w połączeniu z ultradźwiękami i miękką maską. Takie działania miały na celu zwiększenia wchłaniania składników aktywnych do skóry. Po 8 tygodniach leczenia zaobserwowano znaczącą poprawę stanu skóry w postaci zmniejszenia ilości grudek i powierzchni przebarwień. W grupie kontrolnej (bez aloesu) nie odnotowano poprawy .
Aloes może być także wykorzystany w kombinacji z klasycznymi lekami na trądzik. W 8 - tygodniowym badaniu z udziałem 60 osób zauważono, że zastosowanie aloesu i kremu z tretinoiną jest dużo skuteczniejszym sposobem na zmniejszenie zmian skórnych o charakterze zapalnym i niezapalnym w porównaniu do samej tretinoiny .
Podsumowanie
Kosmetyki, zawierające żel z aloesu mogą skutecznie wspierać walkę z trądzikiem.
Aloes wpływa korzystnie na stan jamy ustnej
W 30 - dniowym badaniu na 40 nastolatkach zaobserwowano, że zastosowanie pasty do zębów z aloesem wiąże się ze zdecydowaną poprawą stanu jamy ustnej, bez żadnych skutków ubocznych. W porównaniu do grupy stosującej tradycyjną pastę, u osób z pastą z aloesem wykazano zmniejszeniem stanu zapalnego dziąseł i wskaźnika płytki nazębnej, a także spadek liczby drożdżaków Candida albicans .
Nie mniej jednak w literaturze można spotkać także prace, które nie potwierdzają takich korzyści. W badaniu na 20 osobach z zapaleniem dziąseł , które stosowały pastę z aloesem, nie odnotowano istotnej różnicy w zakresie płytki nazębnej i stanu dziąseł w porównaniu do grupy myjącej zęby pastą z fluorem .
Przegląd badań z 2020 roku, dotyczący płynów do płukania jamy ustnej, również nie dał jednoznacznych wniosków w tej kwestii. Wyniki sugerują, że płyn z aloesem jest równie skuteczny w zmniejszaniu stanu zapalnego dziąseł co chlorheksydyna (substancja standardowo wykorzystana w płynach do płukania jamy ustnej), lecz mniej skuteczny w zmniejszaniu płytki nazębnej .
Podsumowanie
Istnieją pewne przesłanki, sugerujące pozytywny wpływ aloesu na stan zdrowia jamy ustnej. Jednak na ten moment brakuje wystarczającej ilości badań, aby w pełni potwierdzić ten efekt.
Aloes wspiera leczenie zespołu jelita drażliwego
Lateks aloesowy zawiera antrachinony - substancje wzmagające perystaltykę jelit i dające efekt przeczyszczający. Z tego względu aloes może wspomagać leczenie zaparć, również u pacjentów z zespołem jelita drażliwego (IBS), u których właśnie to jest dominujący objaw.
uwaga!
Od 2002 roku FDA (Amerykańska Agencja Żywności i Leków) zakazała stosowanie lateksu aleosowego w lekach przeczyszczających dostępnych bez recepty z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa. W Polsce od 2019 roku suplementy diety nie mogą zawierać antrachinonów. Decyzja ta jest podyktowana opinią EFSA (Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności) wskazującą na możliwą genotoksyczność oraz potencjał rakotwórczy anrachinonów .
Przegląd badań z 2018 roku wykazał, że doustne przyjmowanie aloesu zwyczajnego (Aloe Vera) w znaczącym stopniu wpływa na złagodzenie objawów zespołu jelita drażliwego (IBS) w porównaniu do placebo. Jednocześnie nie odnotowano żadnych skutków ubocznych takiej interwencji .
Poprawę w zakresie objawów odnotowano także u pacjentów z IBS z przewagą biegunek. Naukowcy tłumaczą ten efekt probiotycznym działaniem szczepów Lactobacillus brevis obecnych w liściach aloesu.
Podsumowanie
Aloes może korzystnie wpływać na przewód pokarmowy, a także łagodzić problemy jelitowe. Konieczne jest przeprowadzenie większej ilości długoterminowych badań klinicznych w celu zrozumienia wpływu aloesu na różne rodzaje zaburzeń czynnościowych jelit.
Aloes łagodzi objawy refluksu
W badaniu klinicznym z udziałem 79 osób zestawiono wpływ żelu z Aloe Vera w porównaniu do standardowych leków (omeprazol, ranitydyna) stosowanych w leczeniu GERD (chorobie refluksowej przełyku). Okazało się, że żel aloesowy skutecznie redukował wszystkie objawy choroby (w tym zgagę, cofanie się treści żołądkowej do przełyku, odbijanie, nudności), zaś jego działanie było porównywalne z lekami. Nie odnotowano żadnych niepożądanych skutków ubocznych w trakcie 4 tygodni badania .
Choć aloes wydaje się być bezpieczną alternatywą dla leczenia GERD, nadal potrzeba większej ilości badań, potwierdzających takie działanie.
Aloes wspiera leczenie wrzodów żołądka
Na podstawie badania in vitro potwierdzono wysoką aktywność przeciwbakteryjną żelu z aloesu wobec bakterii Helicobakter pylori. Efekt ten dotyczył zarówno szczepów wrażliwych jak i opornych na antybiotyki .
Zakażenie tą bakterią jest podstawowym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi choroby wrzodowej żołądka. Autorzy badania sugerują, że wewnętrzne zastosowanie żelu z aloesu zwyczajnego może - w połączeniu z antybiotykami - stanowić skuteczny środek w leczeniu zakażeń żołądka przez H. pylori.
Aloes działa przeciwcukrzycowo
Starsze badania wskazują na przeciwcukrzycowe działanie aloesu. Codzienne, doustne stosowanie 2 łyżek stołowych żelu z aloesu przez okres dwóch tygodni spowodowało obniżenie poziomu glukozy i triglicerydów .
Przegląd badań z 2022 roku, obejmujący efekty stosowania aloesu na modelach zwierzęcych, potwierdził jego działanie przeciwcukrzycowe i hipoglikemiczne . Na podstawie przeglądu badań z udziałem ludzi ustalono, że istnieją dowody o umiarkowanej lub wysokiej jakości, potwierdzające korzystne działanie aloesu u pacjentów z cukrzycą typu 2 lub ze stanem przeciwcukrzycowym .
Aloes obniża poziom cholesterolu
W badaniu klinicznym z udziałem pacjentów z hiperlipidemią i cukrzycą typu 2 zaobserwowano korzystny wpływ suplementacji żelem aloesowym na niektóre parametry biochemiczne. 2 - miesięczna podaż kapsułek z aloesem doprowadziła do obniżenia poziomu glukozy na czczo oraz obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji LDL (tzw. "zły" cholesterol) .
Aloes - przeciwwskazania
Aloes jest z reguły dobrze tolerowany, nie mniej jednak istnieje grupa osób, u których może wywołać reakcję alergiczną lub dawać skutki uboczne. Ryzyko działań niepożądanych może się różnić w zależności od sposobu przyjmowania aloesu (doustnie, miejscowo na skórę) a także jego postaci.
porada
Żel aloesowy wydaje się być powiązany z mniejszą ilością skutków ubocznych niż ekstrakt z całych liści aloesu lub lateks aloesowy. Chęć przyjęcia suplementów diety z aloesu warto skonsultować z lekarzem, zwłaszcza w przypadku osób cierpiących na choroby przewlekłe i zażywających leki.
Wśród najczęstszych działań niepożądanych preparatów z aloesu wymienia się:
- biegunkę, mdłości, wymioty i ból brzucha w przypadku doustnej suplementacji,
- podrażnienie i stan zapalny, ból skóry w przypadku stosowania zewnętrznego .
uwaga!
Badania na zwierzętach sugerują, że lateks oraz nieodbarwiony ekstrakt z całych liści aloesu, który również zawiera lateks, mogą korelować z ryzykiem raka jelita grubego . Badania z udziałem ludzi wskazują na związek stosowania lateksu aloesowego z zapaleniem wątroby, niewydolnością nerek, zwiększonym ryzykiem krwawienia oraz zaburzeniami żołądkowo - jelitowymi . Z tego względu, zgodnie z uchwałą z 2019 roku, suplementy diety dostępne w Polsce nie mogą zawierać lateksu aloesowego i związków antrachinowych .
Szczególną ostrożność w stosowaniu aloesu powinny zachować osoby:
- chorujące na stany zapalne jelit (chorobę Leśniowskiego - Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego) z uwagi na przeczyszczające działanie lateksu aloesu i możliwość nasilenia objawów choroby,
- osoby uczulone na rośliny z rodziny liliowatych (np. cebulę, czosnek, tulipany), ponieważ zaobserwowano, że aloes może wywoływać u nich podrażnienia skóry, pokrzywkę i biegunkę,
- przyjmujące leki przeciwcukrzycowe, przeczyszczające, moczopędne, rozrzedzające krew, a także glikozydy nasercowe, ponieważ aloes może nasilać ich działanie i zwiększać ryzyko niebezpiecznych skutków ubocznych .
Aloesu nie powinny stosować:
- kobiety w ciąży - z uwagi na właściwości przeczyszczające może on stymulować skurcze macicy, zwiększając tym samym ryzyko poronienia lub porodu przedwczesnego,
- kobiety karmiące piersią - związki aloesu mogą przenikać do mleka matki i powodować biegunkę u dziecka .
Więcej podobnych treści
Kolagen
Na co pomaga kolagen? Gdzie występuje? Jaki suplement kolagenu wybrać i jak go stosować? Czy są p...
- Paulina Styś-Nowak
- 16 maja 2023
Treonian magnezu
Treonian magnezu to jedna z form chemicznych magnezu, stosowana jako suplement diety. Jego najważ...
- dr Bartosz Kulczyński
- 23 lutego 2021
Węglan wapnia (E170)
- Paulina Styś-Nowak
- 19 lutego 2023
Lukrecja
Na co pomaga lukrecja? Jakie są skutki jej nadmiernego spożycia? Kto nie może jej stosować? Ile m...
- Paulina Styś-Nowak
- 25 kwietnia 2023
Czystek
Jakie właściwości ma czystek? Na co go stosować? Jak przygotować herbatę z czystka? Czy są skutki...
- Paulina Styś-Nowak
- 26 kwietnia 2023
Tran
Czy tran jest zdrowy? Kiedy należy brać tran? Kto nie może pić tranu? Czym różni się tran od olej...
- Paulina Styś-Nowak
- 08 maja 2023
Spis badań i źródeł
- https://journals.sagepub.com/doi/10.1345/aph.1K132
- https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.7373
- Hasan Fallah Huseini i wsp.: Anti-hyperglycemic and anti-hypercholesterolemic effects of Aloe vera leaf gel in hyperlipidemic type 2 diabetic patients: a randomized double-blind placebo-controlled clinical trial. Planta Med, 2012, 78(4), 311-6.
- S Yongchaiyudha i wsp.: Antidiabetic activity of Aloe vera L. juice. I. Clinical trial in new cases of diabetes mellitus. Phytomedicine, 1996, 3(3), 241-3.
- Zohreh Hajheydari i wsp.: Effect of Aloe vera topical gel combined with tretinoin in treatment of mild and moderate acne vulgaris: a randomized, double-blind, prospective trial. J Dermatolog Treat, 2014, 25(2), 123-9.
- Muhammad Naveed Shahzad i wsp.: Effectiveness of Aloe Vera gel compared with 1% silver sulphadiazine cream as burn wound dressing in second degree burns. J Pak Med Assoc, 2013, 63(2), 225-30.
- L Cellini i wsp.: In vitro activity of Aloe vera inner gel against Helicobacter pylori strains. Lett Appl Microbiol, 2014, 59(1), 43-8.
- Gerardo Daniel Sierra-García i wsp.: Acemannan, an extracted polysaccharide from Aloe vera: A literature review. Nat Prod Commun, 2014, 9(8), 1217-21.
- Seyyed Abbas Hashemi i wsp.: The Review on Properties of Aloe Vera in Healing of Cutaneous Wounds. Biomed Res Int, 2015;2015:714216., 2015, 714216.
- Y Panahi i wsp.: Comparative trial of Aloe vera/olive oil combination cream versus phenytoin cream in the treatment of chronic wounds. J Wound Care, 2015, 24(10), 459-60, 462-5.
- Yunes Panahi i wsp.: Efficacy and safety of Aloe vera syrup for the treatment of gastroesophageal reflux disease: a pilot randomized positive-controlled trial. J Tradit Chin Med, 2015, 35(6), 632-6.
- Xiaoqing Guo i wsp.: Aloe vera: A review of toxicity and adverse clinical effects. J Environ Sci Health C Environ Carcinog Ecotoxicol Rev, 2016, 34(2), 77-96.
- Sachin G Khatri i wsp.: Antiplaque, Antifungal Effectiveness of Aloevera Among Intellectually Disabled Adolescents: Pilot Study. Pediatr Dent, 2017, 39(7), 434-438.
- Seung Wook Hong i wsp.: Aloe vera Is Effective and Safe in Short-term Treatment of Irritable Bowel Syndrome: A Systematic Review and Meta-analysis. J Neurogastroenterol Motil, 2018, 24(4), 528-535.
- Bahare Salehi i wsp.: Aloe Genus Plants: From Farm to Food Applications and Phytopharmacotherapy. Int J Mol Sci, 2018, 19(9), 2843.
- Sadeq A Al-Maweri i wsp.: Efficacy of aloe vera mouthwash versus chlorhexidine on plaque and gingivitis: A systematic review. Int J Dent Hyg, 2020, 18(1), 44-51.
- Chang Liu i wsp.: Extraction, Purification, Structural Characteristics, Biological Activities and Pharmacological Applications of Acemannan, a Polysaccharide from Aloe vera: A Review. Molecules, 2019, 24(8), 1554.
- Marzanna Hęś i wsp.: Aloe vera (L.) Webb.: Natural Sources of Antioxidants - A Review. Plant Foods Hum Nutr, 2019, 74(3), 255-265.
- Marta Sánchez i wsp.: Pharmacological Update Properties of Aloe Vera and its Major Active Constituents. Molecules, 2020, 25(6), 1324.
- Hongyu Zhong i wsp.: Efficacy of a New Non-drug Acne Therapy: Aloe Vera Gel Combined With Ultrasound and Soft Mask for the Treatment of Mild to Severe Facial Acne. Front Med (Lausanne), 2021, 8, 662640.
- Ferena Sayar i wsp.: Clinical Efficacy of Aloe Vera Toothpaste on Periodontal Parameters of Patients with Gingivitis-A Randomized, Controlled, Single-masked Clinical Trial. J Contemp Dent Pract, 2021, 22(3), 242-247.
- Felipe Araya-Quintanilla i wsp.: Effectiveness of aloe vera in patients with type 2 Diabetes Mellitus and pre-diabetes: An overview of systematic reviews. Diabetes Metab Syndr, 2021, 15(6), 102292.
- Masoud Fallahi i wsp.: Comparative Evaluation of the Effect of Aloe Vera Gel, Olive Oil, and Compound Aloe Vera Gel-Olive Oil on Prevention of Pressure Ulcer: A Randomized Controlled Trial. Adv Biomed Res, 2022, 11, 6.
- Fatemeh Haghani i wsp.: Aloe vera and Streptozotocin-Induced Diabetes Mellitus. Rev Bras Farmacogn, 2022;32(2):174-187., 32(2), 174-187.
- Tingting Wang i wsp.: Aloe vera for prevention of radiation-induced dermatitis: A systematic review and cumulative analysis of randomized controlled trials. Front Pharmacol, 2022, 13, 976698.
- Nicole J Levin i wsp.: A Systematic Review and Meta-Analysis Comparing Burn Healing Outcomes Between Silver Sulfadiazine and Aloe vera. Cureus, 2022, 14(10), e30815.
- https://synapse.koreamed.org/articles/1007323
- https://www.gov.pl/web/gis/zespol-do-spraw-suplementow-diety
- Shreya Sikdar Mitra i wsp.: Barbaloin: an amazing chemical from the ‘wonder plant’ with multidimensional pharmacological attributes. Naunyn Schmiedebergs Arch Pharmacol., 2022, 395(12), 1525–1536.
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.