Przedawkowanie Witaminy C
Ostatnia aktualizacja: 10 września 2020
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 25źródła
- 12badań
Witamina C aby mogła pełnić swoje funkcje w organizmie człowieka powinna być dostarczana w określonych ilościach. Wydaje się, że potrzebne są stosunkowo wysokie dawki kwasu askorbinowego aby mógł on wykazywać szerokie działanie prozdrowotne.
Jednakże dawki te wymagają jednocześnie pewnego limitowania. Nadmiar witaminy C np. w postaci suplementów diety lub wlewów dożylnych może doprowadzić do wystąpienia wielu niepożądanych efektów.
W pigułce
- Zalecana dawka spożycia witaminy C dla osoby dorosłej to ok. 90 mg/dzień
- Górny tolerowany limit podaży witaminy C, przy którym nie obserwuje się działań niepożądanych wynosi 2 g (2000 mg)/dzień
- Spożywając wyłącznie produkty spożywcze niemożliwe jest przedawkowanie witaminy C
- Przyczyną nadmiaru witaminy C w organizmie może być nadużywanie suplementów diety lub niekontrolowane stosowanie wlewów dożylnych
- W przypadku dostarczenia zbyt wysokich ilości witaminy C może m.in. dojść do wystąpienia zaburzeń żołądkowo-jelitowych, rozwoju niewydolności wątroby i powstania kamieni nerkowych
- Stosowanie zbyt wysokich dawek witaminy C w trakcie ciąży może doprowadzić do wystąpienia niedoboru tej witaminy u nowonarodzonych dzieci
Zobacz też: Najlepiej przyswajalna Witamina C
Witamina C – zapotrzebowanie
Przyjmuje się, że aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy C w organizmie, osoby dorosłe powinny dostarczać ją w ilości ok. 90 mg/dzień.
Jednakże w wielu opracowaniach można znaleźć informacje, że terapeutyczna dawka powinna być wyższa i wynosić nawet ok. 500 – 2000 mg/dzień.
Jednocześnie należy pamiętać, że przy zbyt wysokich ilościach witaminy C, jej wchłanianie spada. Zbyt wysokie ilości kwasu askorbinowego mogą również być przyczyną niepożądanych dolegliwości i schorzeń.
wiem więcej!
Skutki przedawkowania Witaminy C
Witamina C cechuje się niską toksycznością ostrą (toksyczność ostra oznacza efekty niekorzystne, które występują w krótkim czasie po podaniu substancji w pojedynczej lub kilku dawkach), o czym świadczą przeprowadzone pojedyncze badania na zwierzętach oraz z udziałem ludzi.
Tylko w niewielu badaniach wykazano skutki uboczne stosowania wysokich dawek witaminy C.
1. Nadmiar witaminy C jest związany z dolegliwościami układu pokarmowego
Spośród działań niepożądanych związanych z podażą zbyt wysokich dawek witaminy C wymienia się przede wszystkim nietolerancję żołądkowo-jelitową, objawiającą się m.in.:
- Wzdęciami i bólami brzucha
- Biegunką
- Nudnościami
- Przejściową kolką
- Zgagą
Dostępne wyniki badań wskazały, że suplementacja witaminą C w ilości ok. 1 g / dzień, oprócz dodatkowego spożycia kwasu askorbinowego z żywnością, nie spowodowała niekorzystnych skutków żołądkowo-jelitowych.
Dane dotyczące dawki, która może spowodować dolegliwości żołądkowo-jelitowe są rozbieżne. Jednakże uważa się, że skutki uboczne mogą pojawić się w wyniku jednorazowego, doustnego spożycia witaminy C w ilości 5-10 g lub regularnego spożywania ponad 2 g witaminy C dziennie.
U niektórych osób przyjmujących witaminę C w formie wlewów dożylnych, poza zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi zaobserwowano bóle głowy, zmniejszenie apetytu i zmęczenie.
Po odstawieniu wysokich dawek witaminy C, objawy niepożądane powinny zniknąć najpóźniej w okresie 1- 2 tygodni.
porada
Uważa się, że niekorzystne efekty żołądkowo-jelitowe można zmniejszyć, przyjmując witaminę C po posiłku.
2. Wysokie dawki witaminy C mogą powodować powstawanie kamieni nerkowych
Spośród potencjalnych efektów ubocznych wynikających z nadmiernego dostarczania witaminy C wymienia się wzrost produkcji i wydalania szczawianów, co może prowadzić do rozwoju kamieni nerkowych.
Dane naukowe wskazują, że kamienie nerkowe mogą powstawać szczególnie w przypadku pacjentów z istniejącymi już problemami nerek.
W przeprowadzonym badaniu wykazano, że u 20% zdrowych osób przyjmujących doustnie 1 g witaminy C, dwa razy dziennie przez 6 dni nastąpił wzrost poziomu szczawianów. Z kolei wzrost tych związków zaobserwowano u 33% osób z problemami nerek.
W badaniach obserwacyjnych zauważono, osoby spożywające regularnie ponad 1000 mg witaminy C dziennie cechowały się 40% większym ryzykiem tworzenia kamieni nerkowych, w porównaniu do uczestników, którzy spożywali zalecane ilości (ok. 90 mg).
Istnieją również doniesienia, że i u zdrowych osób spożywających codziennie witaminę C w dawkach większych niż 1 g może nastąpić rozwój kamieni nerkowych, zbudowanych ze związków szczawianu wapnia.
Jednocześnie należy podkreślić, że nie wszystkie wyniki badań potwierdzają wpływ witaminy C na powstawanie kamieni nerkowych.
Nie potwierdzono jednoznacznie, czy wysokie spożycie witaminy C może przyczyniać się do powstawania kamieni nerkowych. Jednakże osobom cierpiącym na choroby nerek (np. przewlekłą niewydolność nerek, cystynurię – chorobę związaną ze zwiększonym wydalaniem cystyny w moczu) zaleca się dużą ostrożność w podaży witaminy C.
3. Zbyt dużo witaminy może prowadzić do przeładowania organizmu żelazem
W przedawkowaniu witaminy C warto zwrócić uwagę na jej działanie zwiększające przyswajanie żelaza. W większości przypadków efekt taki jest bardzo pożądany.
W niektórych sytuacjach, przy nadmiernym spożyciu witaminy C istnieje ryzyko wystąpienia nadmiaru żelaza w organizmie, co może być zjawiskiem niekorzystnym.
Sytuacja taka szczególnie ma miejsce u osób cierpiących na:
- Hematochromatozę (choroba nadmiernego wchłaniania żelaza w organizmie),
- Niedokrwistość syderoblastyczną (choroba związana z zwiększonym zatrzymywaniem żelaza w erytroblastach),
- Talasemię (chorobą związaną z zaburzeniami wytwarzania białkowych części hemoglobiny)
- Anemię sierpowatą
Przeładowanie organizmu żelazem może prowadzić m.in. do:
- Powiększenia, niewydolności i marskości wątroby
- Arytmii
- Niewydolności serca
- Zapalenia i bólów stawów
- Zaburzeń erekcji
- Zaniku cyklu menstruacyjnego
- Przedwczesnej menopauzy
- Uszkodzenia nadnerczy
4. Czy wysokie dawki witaminy C mogą wpływać niekorzystnie na miedź i witaminę B12?
Niejednokrotnie sugerowano, że wysokie spożycie witaminy C może przyczyniać się do zaburzeń metabolizmu miedzi.
W niektórych badaniach odnotowano, że witamina C może hamować wchłanianie miedzi, a także utrudniać jej wiązanie się z dysmutazą ponadtlenkową (enzymem o właściwościach przeciwutleniających). Zaobserwowano również, że suplementacja wysokich ilości witaminy C przyczynia się do hamowania aktywności ceruloplazminy (białka wiążącego i transportującego miedź).
Można spotkać się z informacjami, że wysokie dawki witaminy C mogą powodować zniszczenie witaminy B12. Faktycznie, w przeprowadzonych kilkadziesiąt lat temu badaniach obserwowano niższy poziom witaminy B12 w przypadku wysokiego spożycia kwasu askorbinowego.
Aktualne wyniki doświadczeń nie potwierdzają niszczącego wpływu witaminy C na witaminę B12. Autorzy badań twierdzą, że wyniki uzyskane dawno temu, oparte były na starych, obciążonych błędami metodach oznaczania witaminy B12.
5. Nadmiar witaminy C może powodować rozpad krwinek czerwonych
W przypadku osiągnięcia wysokiego stężenia kwasu askorbinowego w osoczu krwi, które możliwe jest poprzez zastosowanie wlewów dożylnych witaminy C, istnieje zagrożenia wystąpienia hemolizy (rozpadu krwinek czerwonych) u osób cechujących się niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (enzymu uczestniczącego w przemianach zachodzących w erytrocytach).
6. Czy witamina C może być szkodliwa dla zębów?
Autorzy jednej z publikacji naukowej zauważyli, że częste żucie gum/tabletek z witaminą C może prowadzić do erozji szkliwa zębów [B1] .
Witamina C będąc kwasem, charakteryzuje się niskim pH, które przyczynia się do niszczenia szkliwa. [B2]
Co prawda ślina posiada właściwości buforujące (wyrównujące pH w jamie ustnej), jednakże są one ograniczone. Częsta i długotrwała ekspozycja (narażenie) na witaminę C może okazać się szkodliwa dla zdrowia. Jednakże potencjalny szkodliwy wpływ witaminy C na szkliwo zębów dotyczy wyłącznie kwasu askorbinowego utrzymującego się przez dłuższy czas w ustach (np. w postaci gum, tabletek do żucia, cukierków).
7. Wysokie dawki witaminy C spożywanej w ciąży mogą być przyczyną jej niedoboru u nowonarodzonych dzieci
Stosowanie dużych dawek witaminy C podczas ciąży może spowodować jej niedobór u noworodków. Wynika to z faktu, że witamina C bardzo łatwo przechodzi z krwi matki do łożyska dziecka. W przypadku wystąpienia wysokiego poziomu witaminy C następuje silna aktywacja enzymów uczestniczących w metabolizmie (przekształcaniu) kwasu askorbinowego. U dziecka tuż po narodzeniu utrzymuje się wówczas wysoka aktywność wspomnianych enzymów. Dostarczana noworodkowi niewielka ilość witaminy C wraz z mlekiem matki lub preparatami mlekozastepczymi zbyt szybko jest wtedy przetwarzana prowadząc do jej wyczerpania i przyczyniając się do rozwoju niedoborów (jest to tzw. „rebound effect” – efekt odbicia).
Podobna zasada ma również zastosowanie w przypadku podawania wysokich dawek witaminy C w postaci wlewów dożylnych. Po zakończeniu takiej „terapii” również może nastąpić gwałtowne wyczerpanie witaminy C prowadząc do jej głębokich niedoborów.
8. Wysokie dawki witaminy C mogą fałszować wyniki badań moczu
Warto zaznaczyć, że wysokie stężenie kwasu askorbinowego w moczu (związane z wysokim spożyciem witaminy C) może fałszować wyniki uzyskane w badaniach laboratoryjnych moczu, dotyczące np.:
- Stężenia glukozy w moczu
- Aktywności enzymów wątrobowych (ALAT, ASPAT)
- Stężenia żelaza
- pH moczu
porada
Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie powyższych badań moczu, na kilka dni wcześniej warto zaprzestać spożywania wysokich dawek witaminy C
Jakie są przyczyny nadmiaru Witaminy C?
Witamina C jest magazynowana tylko w niewielkim stopniu
Skutki uboczne spożycia witaminy C są bardzo rzadko spotykane, ponieważ witamina C jest rozpuszczalna w wodzie i jej nadmiar jest szybko wydalany (usuwany) z organizmu. Jest to naturalny proces „obronny” przed wysokimi dawkami witaminy C.
W porównaniu do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), witamina C nie jest w dużym stopniu akumulowana w tkankach i narządach organizmu człowieka.
Górna tolerowana dawka witaminy C to 2 g dziennie
Na podstawie doniesień o możliwych negatywnych skutkach spożywania dużych dawek kwasu askorbinowego, Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) wyznaczył górną dopuszczalną granicę spożycia witaminy C (ang. Tolerable Upper Intake Level, UL) na poziomie 2 g (2000 mg)/dzień.
Szczegółowe górne dopuszczalne granice spożycia witaminy C w zależności od płci, wieku i stanu fizjologicznego zamieszczono w tabeli poniżej.
Warto zaznaczyć, że podane, tolerowane dawki witaminy C nie są praktycznie możliwe do osiągnięcia w przypadku spożywania kwasu askorbinowego wyłącznie w formie żywności. Aby przekroczyć wspomniane limity, witamina C musi być podawana poprzez doustną suplementację lub wlewy dożylne.
Dla przykładu, aby dostarczyć ponad 2000 mg witaminy C, człowiek musiałby spożywać dziennie około:
- 21 szklanek truskawek
- 18 sztuk pomarańczy
- 28 sztuk kiwi
- 50 sztuk pomidorów
Dawki witaminy C, przy których nie stwierdzono skutków ubocznych są rozbieżne
Działania niepożądanego witaminy C nie zaobserwowano w wielu badaniach, gdy podawano:
- 12 zdrowym osobom dorosłym 500 mg witaminy C / dzień przez 8 tygodni
- 19 pacjentom z nadciśnieniem tętniczym krwi 500 mg witaminy C / dzień przez 30 dni
- 28 palaczom papierosów 500 mg witaminy C / dzień przez 4 tygodnie
- 18 zdrowym, dorosłym mężczyznom 2 g witaminy C / dzień przez 6 tygodni
- 130 zdrowym dorosłym 250 mg witaminy C / dzień przez 3 lata
- 5 dorosłym 1 g witaminy C / dzień przez 6 miesięcy
Nie odnotowano też skutków ubocznych w badaniu przeprowadzonym z udziałem 17 osób dorosłych, które spożywały 2 g witaminy C przez 16 tygodni.
Nie stwierdzono również działań niepożądanych u 21 osób dorosłych z chorobą niedokrwienną serca, którym podano jednorazowo 2 g witaminy C, a następnie 500 mg/dzień przez 30 dni.
Więcej podobnych treści
Jak dawkować Witaminę K?
W zależności od wieku powinniśmy spożywać różne ilości witaminy K. U noworodków obowiązkowo podaj...
- dr Bartosz Kulczyński
- 26 lipca 2021
Kwas foliowy: dawkowanie
Kwas foliowy powinien spożywać każdy z nas. Jednak niektóre osoby wymagają wyższych dawek tej wit...
- Żaneta Michalak
- 03 grudnia 2019
Witamina B6 dawkowanie
Witamina B6 (pirydoksyna) powinna być przez nas codziennie dostarczana w określonych ilościach. N...
- Żaneta Szymańska
- 14 sierpnia 2020
Jak dawkować Witaminę E i która jest najlepsza?
Witamina E to grupa związków chemicznych nazywanych tokoferolami. Aby dostarczyć jej wymagane ilo...
- Patrycja Nawojowska
- 13 września 2021
Witamina D dawkowanie
Głównym źródłem witaminy D jest produkcja skórna w wyniku działania promieni słonecznych. Jednak ...
- dr n.med. Marta Pełczyńska
- 14 sierpnia 2020
Spis badań i źródeł
- http://functionalfoodscenter.net/files/101646709.pdf
- http://www.algi24.com.pl/download/WitC.pdf
- http://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/efsa_rep/blobserver_assets/ndatolerableuil.pdf
- https://academic.oup.com/labmed/article-abstract/14/5/278/2642886?redirectedFrom=PDF
- https://econtent.hogrefe.com/doi/abs/10.1024/0300-9831.69.1.45
- https://journals.viamedica.pl/oncology_in_clinical_practice/article/viewFile/9154/7781
- https://ncez.pl/upload/normy-net-1.pdf
- https://www.ffhdj.com/index.php/ffhd/article/view/174
- https://www.ffhdj.com/index.php/ffhd/article/view/174
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK225480/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK225480/
- D C Rees i wsp.: Acute haemolysis induced by high dose ascorbic acid in glucose-6-phosphate dehydrogenase deficiency.. BMJ., 1993, 306(6881), 841–842.
- K Akhilender Naidu i wsp.: Vitamin C in human health and disease is still a mystery ? An overview. Nutr J., 2003, 2, 7.
- Marnie J. Wood i wsp.: The global burden of iron overload. Hepatol Int., 2009, 3(3), 434–444.
- Alexander J. Michels i wsp.: Myths, Artifacts, and Fatal Flaws: Identifying Limitations and Opportunities in Vitamin C Research. Nutrients., 2013, 5(12), 5161–5192.
- Priya Bahal i wsp.: Dental Erosion from an Excess of Vitamin C. Case Rep Dent., 2014, 2014, 485387.
- Stephen A. Geller i wsp.: Hereditary hemochromatosis. Autops Case Rep., 2015, 5(1), 7–10.
- Pietro Manuel Ferraro i wsp.: Total, Dietary, and Supplemental Vitamin C Intake and Risk of Incident Kidney Stones. Am J Kidney Dis., 2016, 67(3), 400–407.
- H Gerster i wsp.: High-dose vitamin C: a risk for persons with high iron stores?. Int J Vitam Nutr Res, 1999, 69(2), 67-82.
- N Gokce i wsp.: Long-term ascorbic acid administration reverses endothelial vasomotor dysfunction in patients with coronary artery disease. Circulation, 1999, 99(25), 3234-40.
- S J Duffy i wsp.: Treatment of hypertension with ascorbic acid. Lancet, 1999, 354(9195), 2048-9.
- G H Tofler i wsp.: The effect of vitamin C supplementation on coagulability and lipid levels in healthy male subjects. Thromb Res, 2000, 100(1), 35-41.
- J T Salonen i wsp.: Antioxidant Supplementation in Atherosclerosis Prevention (ASAP) study: a randomized trial of the effect of vitamins E and C on 3-year progression of carotid atherosclerosis. J Intern Med, 2000, 248(5), 377-86.
- C H Pullin i wsp.: Vitamin C therapy ameliorates vascular endothelial dysfunction in treated patients with homocystinuria. J Inherit Metab Dis, 2002, 25(2), 107-18.
- F McArdle i wsp.: UVR-induced oxidative stress in human skin in vivo: effects of oral vitamin C supplementation. Free Radic Biol Med, 2002, 33(10), 1355-62.
- Olivier Traxer i wsp.: Effect of ascorbic acid consumption on urinary stone risk factors. J Urol, 2003, 170(2 Pt 1), 397-401.
- Eric N Taylor i wsp.: Dietary factors and the risk of incident kidney stones in men: new insights after 14 years of follow-up. J Am Soc Nephrol, 2004, 15(12), 3225-32.
- E D Harris i wsp.: A role for ascorbic acid in copper transport. Am J Clin Nutr, 1991, 54(6 Suppl), 1193S-1197S.
- Heidi Fritz i wsp.: Intravenous Vitamin C and Cancer: A Systematic Review. Integr Cancer Ther, 2014, 13(4), 280-300.
- J D Cook i wsp.: The effect of high ascorbic acid supplementation on body iron stores. Blood, 1984, 64(3), 721-6.
- T R Wandzilak i wsp.: Effect of high dose vitamin C on urinary oxalate levels. J Urol, 1994, 151(4), 834-7.
- https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM198101153040311
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.