Gurmar – naturalny sposób na obniżenie cukru we krwi

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.

Gurmar – naturalny sposób na obniżenie cukru we krwi

Ostatnia aktualizacja: 08 stycznia 2024

  • Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
  • 13źródła
  • 17badań

Gymnema sylvestre to wieloletnie drzewiaste pnącze z rodziny Asclepiadaceae. Znane jest także pod nazwą gurmar, która w języku hindi oznacza "niszczyciel cukru".

 


W pigułce

  • Gurmar posiada silne właściwości przeciwcukrzycowe i może być skuteczny środkiem wspomagającym terapię cukrzycy.
  • Związki aktywne występujące w Gymnema sylvestre tłumią odczucie słodkiego smaku dzięki czemu mogą hamować apetyt na słodycze.
  • Suplementacja Gymnema sylvestre przyczynia się nie tylko do spadku poziomu glukozy we krwi, ale także obniża wartość rozkurczowego ciśnienia krwi oraz poprawia parametry profilu lipidowego.
  • Pozostałe właściwości gurmaru znane z medycyny tradycyjnej nie zostały do tej pory potwierdzone badaniami klinicznymi.
  • Suplementacja gurmaru stwarza ryzyko wystąpienia hipoglikemii zarówno u osób z cukrzycą jak i bez niej, stąd pacjenci przyjmujący leki przeciwcukrzycowe lub insulinę powinni omówić chęć stosowania Gymnema sylvestre ze swoim lekarzem.
  • Gurmar nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Co to jest gurmar?

Gurmar (Gymnema sylvestre), to pnąca roślina pochodząca z tropikalnych lasów Indii, Afryki i Australii. Ta wieloletnia, drzewiasta winorośl była wykorzystywana już w medycynie ajurwedyjskiej na wiele dolegliwości i schorzeń .

Właściwości gurmaru wynikają z zawartości licznych związków aktywnych, m.in. kwasu gymnemowego, kwasu mrówkowego, antrachinonów, saponin i flawonów .

Jakie właściwości ma gurmar?

Gymnema sylvestre jest szczególnie ceniona jako naturalny, skuteczny sposób walki z cukrzycą. Żucie liści gurmaru prowadzi do zahamowania odczucia słodkiego smaku, czyniąc tym samym słodkie produkty mniej atrakcyjne i mniej pożądane  . Przeciwcukrzycowe działanie gurmaru jest wynikiem obecności kwasu gymnemowego, który:

  • opóźnia wchłanianie glukozy do krwi,
  • stymuluje wydzielanie insuliny przez trzustkę,
  • wspomaga regenerację komórek trzustki, a także
  • wpływa na receptory smakowe na języku i tłumi słodki smak, nie wpływając przy tym na odczucie innych smaków   .

W przeprowadzonych do tej pory badaniach klinicznych z udziałem ludzi wykazano, że suplementacja 400 mg ekstraktu z Gymnema sylvestre prowadzi do:

  • zmniejszenia poziomu glukozy we krwi,
  • poprawy parametrów profilu lipidowego (spadek poziomu trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL),
  • obniżenia rozkurczowego ciśnienia krwi .

Metaanaliza badań uwzględniających chorych na cukrzycę typu 2 również potwierdziła niezwykle korzystny wpływ suplementacji gurmaru na poprawę kontroli glikemii jak i poziom lipidów w osoczu .

Czy gurmar odchudza?

W teorii suplementacja gurmaru może wspomóc odchudzanie na drodze hamowania apetytu na słodycze i ograniczenia ich spożycia, co przekłada się na redukcję ilości spożywanych kalorii. Niemniej jednak brakuje badań z udziałem ludzi, które potwierdziłyby ten korzystny efekt.

Badania na zwierzętach wskazują na pozytywny wpływ Gymnema sylvestre na utratę masy ciała    .

Pozostałe właściwości gurmaru wymagają większej ilości badań

Badania na modelach komórkowych i zwierzętach wskazują dodatkowo na potencjał antyokdysacyjny, przeciwzapalny i przeciwnowotworowy ekstraktów z Gymnema sylvestre   . Choć niektóre prace potwierdzają korzyści stosowania gurmaru w terapii zapaleń stawów, otyłości, próchnicy, czy zakażeń bakteryjnych, brakuje takich dowodów z badań klinicznych z udziałem ludzi    .

zdrowe

Jak dawkować Gymnema sylvestre?

Dawki standaryzowanego na zawartość kwasu gymnemowego ekstraktu z Gymnema sylvestre stosowane w badaniach klinicznych, oceniających jego wpływ na poziom glukozy i lipidów, wynosiły ok. 400 mg na dobę .

Dawkowanie może różnić się w zależności od producenta suplementu i jego formy. Gurmar można stosować w postaci tabletek, proszku, nalewek, lub naparu do picia. Tradycyjny sposób przyjmowania Gymnema sylvestre polegał na piciu herbaty i żuciu liści rośliny.

Problemem może być brak standaryzacji na zawartość kwasu gymnemowego w niektórych suplementach Gymnema sylvestre, co może wpływać na końcowy efekt ich stosowania . Przyjmowanie standaryzowanych na min. 25% kwasu gymnemowego tabletek lub kapsułek umożliwia podanie dokładnej dawki i zmniejsza ryzyko przedawkowania.

Porada

porada

Aby uzyskać efekt stłumienia odczucia słodkiego smaku należy przyjąć gurmar na 5 - 10 minut przed posiłkiem bogatym w cukier.

Gymnema sylvestre - możliwe skutki uboczne

Jedynym skutkiem ubocznym zaobserwowanym podczas stosowania preparatów gurmaru są epizody hipoglikemii zarówno u osób zdrowych jak i chorych na cukrzycę . Zbyt niski poziom glukozy we krwi objawia się m.in. wzmożonym niepokojem i osłabieniem, bólem i i zawrotami głowy oraz drżeniem mięśni.

Uwaga

uwaga!

Diabetycy przyjmujący insulinę lub leki przeciwcukrzycowe powinni skonsultować chęć suplementacji gurmaru ze swoim lekarzem. Stosowanie Gymnema sylvestre przez osoby chore na cukrzycę może wymagać zmiany dawkowania leków lub insuliny.

Gurmar - przeciwwskazania do suplementacji

Gurmaru nie powinny suplementować:

  • kobiety w ciąży,
  • kobiety karmiące piersią oraz
  • dzieci i młodzież do 18 roku życia.

Powodem tego zalecenia jest brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania Gymnema sylvestre w tych grupach .

W literaturze brakuje danych dotyczących alergii na Gymnema sylvestre, jednak zaleca się zachowanie ostrożności podczas stosowania preparatów z gurmarem w przypadku osób uczulonych na inne rośliny z rodziny trojeściowatych .

Więcej podobnych treści

  • autor:

    Paulina Styś-Nowak

    Dietetyk

    Ukończyła studia na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka wielu artykułów popularnonaukowych na temat żywienia i szeroko pojętej dietetyki.


Czy ten artykuł okazał się pomocny?

Oceń wpis i pomóż nam w stworzeniu najlepszego w polskim internecie źródła wiedzy o zdrowiu. Czekamy na Twoje uwagi :)

Dziękujemy za oddany głos!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Cieszymy się, że znalazłeś w tym artykule to, czego szukałeś ;)

Dziękujemy za komentarz!

Twoja opinia jest dla nas ważna. Dołożymy wszelkich starań aby nasze artykuły były lepsze.

Twoim zdaniem czegoś tu zabrakło?

Daj nam znać, a wspólnie uzupełnimy ten artykuł


Spis badań i źródeł

Masz pytanie?

Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.

Administratorem Twoich danych osobowych jest vitapedia.pl. Twoje dane posłużą nam wyłącznie do kontaktowania się z Tobą.

Newsletter