Liść laurowy
Ostatnia aktualizacja: 05 kwietnia 2023
- Pisząc ten artykuł, korzystaliśmy z:
- 10źródła
- 23badań
Liść laurowy, określany również jako liść bobkowy, to suszony liść wawrzynu szlachetnego (Laurus nobilis). Posiada szereg zastosowań kulinarnych, farmaceutycznych i w przemyśle spożywczym. Bogactwo składników aktywnych w liściu laurowym warunkuje jego prozdrowotne właściwości.
W pigułce
- Liść laurowy zawiera substancje aktywne o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym (flawonoidy, terpeny, kwasy fenolowe).
- Liść laurowy działa kardioprotekcyjnie, ponieważ obniża poziom glukozy i cholesterolu.
- Liść laurowy hamuje rozwój wielu bakterii chorobotwórczych.
- Liść laurowy prawdopodobnie działa przeciwbiegunkowo i przeciwwrzodowo.
- Liść laurowy posiada potencjał przeciwnowotworowych i może łagodzić ból stawów, jednak potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te właściwości.
- Liść laurowy może być stosowany jako przyprawa przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
- Liści laurowych lepiej nie połykać, ponieważ mogą spowodować zadławienie, a nawet uszkodzenie jelit.
Wawrzyn szlachetny (laur) to wieloletnia, wiecznie zielona roślina pochodząca z rejonów basenu Morza Śródziemnego. W Polsce można go uprawiać jako roślinę ozdobną. Liście laurowe to nie tylko popularna przyprawa kulinarna. Wykorzystuje się je także jako surowiec medyczny i środek aromatyzujący w przemyśle spożywczym i przy produkcji kosmetyków (mydeł, kremów, perfum). Ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe i owadobójcze liście laurowe mają zastosowanie jako środek konserwujący żywność.
Wawrzyn szlachetny od czasów starożytnych był uznawany za symbol zwycięstwa, chwały, mądrości i honoru. Wierzono, że liście laurowe mają magiczną moc, dlatego sadzono krzew lauru obok domu. Miało to zapobiec uderzeniom piorunów .
W medycynie tradycyjnej suche liście laurowe, a także otrzymywane z nich napary, były stosowane na rozmaite dolegliwości trawienne. Uważano, że roślina ta posiada właściwości napotne, ściągające, emmenagogiczne (pobudzające menstruację) oraz poronne, choć nie zostały one potwierdzone we współczesnych badaniach klinicznych .
Liść laurowy - wartości odżywcze
W 100 g liści laurowych znajduje się 313 kcal. Jednak informacja ta nie ma większego znaczenia w kontekście wartości energetycznej całej diety, ponieważ liście laurowe dodaje się do posiłków w niewielkich ilościach.
Liście laurowe są doskonałym źródłem:
- witamin: B6, C, kwasu foliowego, A, B2,
- składników mineralnych: manganu, żelaza, wapnia, miedzi, cynku i magnezu,
- błonnika pokarmowego .
Mimo to, nie uznaje się ich za znaczące źródło składników odżywczych, gdyż nie są w ogóle spożywane.
Składniki bioaktywne w liściu laurowym
W liściu laurowym występuje olejek eteryczny (1 - 3% świeżej masy), który cechuje się wysoką zawartością terpenu o nazwie 1,8-cyneol (eukaliptol). Związek ten znany jest ze swojego przeciwzapalnego i przeciwutleniającego działania, które ma szczególne zastosowanie w chorobach zapalnych dróg oddechowych .
Wśród innych istotnych substancji lotnych wymienia się octan α-terpinylu, linalol, α-pinen, sabinen i α-terpineol i metyloeugenol .
Liście laurowe są również źródłem różnorodnych związków fenolowych, do których zalicza się flawonoidy (m.in. kempferol, mirycetyna i kwercetyna), kwasy fenolowe (p-kumarowy, ferulowy), garbniki, lignany i alkaloidy .
Liść laurowy - właściwości
Liście laurowe obniżają poziom glukozy
Na podstawie badania z udziałem 40 osób chorych na cukrzycę typu 2 wykazano, że 30 - dniowa suplementacja kapsułek ze zmielonymi liśćmi laurowymi w dawce 1 - 3 g na dobę zmniejsza czynniki ryzyka chorób sercowo - naczyniowych i cukrzycy. Odnotowano spadek poziomu: glukozy (o 21 - 26%), cholesterolu całkowitego (o 20 - 24%), cholesterolu LDL (o 32 - 40%) i triglicerydów (o 25 - 34%). Wzrósł natomiast poziom cholesterolu HDL, czyli tzw. dobry cholesterol (o 20 - 29%) .
W innym badaniu naukowcy sprawdzili wpływ liścia laurowego na poposiłkową reakcję glikemiczną. W tym celu zaproponowali uczestnikom spożycie ciastek ze sproszkowanymi liśćmi laurowymi. U osób, których ciastka zawierały 6% liścia laurowego nastąpiło znaczące obniżenie poposiłkowego stężenia glukozy w porównaniu do osób jedzących zwykłe ciastka .
Liście laurowe wpływają korzystnie na profil lipidowy
Korzystny wpływ liści laurowych na parametry profilu lipidowego wykazano w przytoczonym wyżej badaniu z udziałem chorych na cukrzycę typu 2 .
W innym badaniu oceniono wpływ naparu z liści laurowych (5 g suszonych liści w 100 ml przegotowanej wody) na poziom cholesterolu zdrowych osób. 10 - dniowa podaż naparu przyczyniła się do znaczącego wzrostu poziomu cholesterolu HDL i do nieznacznego spadku poziomu cholesterolu LDL i triglicerydów .
Liście laurowe wpływają korzystnie na przewód pokarmowy
Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, wzdęcia, choroby żołądka) stanowią główny obszar zastosowania liści laurowych w tradycyjnej medycynie.
Jedno z badań przeprowadzone na szczurach potwierdziło przeciwbiegunkowe właściwości wodnego ekstraktu z liści laurowych. Efekt ten jest związany z zawartością garbników, alkaloidów i flawonoidów w ekstrakcie .
Inna praca wykazała, że ekstrakty z liści laurowych mają ochronne działanie na żołądek szczurów i zmniejszają uszkodzenia żołądka. Jednocześnie potwierdzono silne zdolności antyoksydacyjne badanych ekstraktów . Starsze badanie na zwierzętach wykazało przeciwwrzodowe działanie ekstraktów wodnych z liści laurowych .
Liście laurowe działają przeciwbakteryjnie
Naukowcy wykazali, że wodny wywar z liści laurowych wykazuje 53,4% działania bakteriobójczego na 176 bakterii wyizolowanych z jamy ustnej 200 osób .
Olejek eteryczny z liścia laurowego hamuje rozwój wielu bakterii, m.in: Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Bacillus subtilis, Listeria monocytogenes, Staphylococcus aureus i S. epidermidis .
Liście laurowe mogą działać przeciwnowotworowo
Badania na modelach komórkowych wskazują na potencjał przeciwnowotworowy ekstraktów z liści laurowych wobec komórek raka jelita grubego oraz raka piersi .
Potrzeba dalszych badań, które mogłyby potwierdzić takie działanie liści laurowych.
Liść laurowy na stawy
Okłady z naparu z liści laurowych stosowane na bóle stawów są jednym z częstszych zastosowań w medycynie ludowej. Niestety ilość badań traktujących takie działanie liści laurowych (zarówno w formie doustnego preparatu jak i okładów) jest mocno ograniczona.
W badaniu z 2020 roku podjęto się oceny wpływu ciepłych okładów z naparu z liści laurowych na ból u pacjentów cierpiących na dnę moczanową. Na podstawie analizy skali bólu uznano, że niefarmakologiczna interwencja w postaci okładów z naparu liści laurowych może stanowić pomoc w zmniejszaniu bólu stawów .
Liść laurowy - przeciwwskazania
Liście laurowe są w pełni bezpieczną przyprawą. Stosowane w badaniach klinicznych ilości liści laurowych oraz ich ekstraktów nie były powiązane z żadnymi skutkami ubocznymi.
Liście laurowe, a szczególnie pochodzący z nich olejek eteryczny, mogą w rzadkich przypadkach powodować alergiczne zapalenie skóry .
Olejek z liści laurowych, stosowany w przemyśle spożywczym w zwyczajowych ilościach, jest uznawany przez FDA (Amerykańską Agencję Żywności i Leków) za bezpieczny.
uwaga!
Lepiej nie spożywać liści laurowych. Oczywiście nie są trujące, jednak z uwagi na swoją budowę (ostre krawędzie i twardość) mogą stwarzać ryzyko zadławienia, a nawet perforacji jelit, ponieważ nie ulegają trawieniu
Liść laurowy w ciąży i podczas karmienia piersią
Liść laurowy może być bezpiecznie stosowany do przyprawiania potraw przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Z uwagi na brak badań, nie zaleca się stosowania podczas ciąży i laktacji wyrobów farmaceutycznych oraz naparów z liści laurowych.
Liść laurowy w kuchni
Liście laurowe same w sobie są gorzkie, ale dodatek ich do gotującej się potrawy sprawia, że nadają jej bogaty, korzenny smak i drzewno - ziołowy aromat.
W porównaniu do świeżych liści laurowych, suszone cechują się silniejszym smakiem. To właśnie dlatego najczęściej w takiej formie są dostępne w sklepach.
Do czego pasuje liść laurowy?
Liście laurowe doskonale sprawdzają się w dłużej gotowanych i duszonych daniach: bulionach, zupach, sosach i gulaszach. Wystarczy wrzucić liście laurowe do gotującej się potrawy, razem z innymi składnikami. Liścia laurowego nie trzeba wyjmować z garnka, jednak należy uważać, aby nie podać go na talerzu.
Liście laurowe bardzo często są wykorzystywane do marynowania warzyw, np. ogórków. Przyprawę tą warto użyć podczas pieczenia pasztetów i mięs - wystarczy liścia laurowego obwiązać sznurkiem do kawałka mięsa.
porada
Jeśli obawiasz się połknięcia kawałków liścia laurowego, możesz wykorzystać zmielone liście laurowe. Stosuje się je tak samo jak inne przyprawy i nie stwarzają ryzyka zadławienia.
Czym zastąpić liść laurowy?
Choć liście laurowe trudno jest zastąpić jakąkolwiek inną przyprawą, w niektórych potrawach może sprawdzić się tymianek i oregano. Połączenie tych dwóch przypraw przypomina aromat liści laurowych.
Więcej podobnych treści
Cząber
Jakie właściwości ma cząber? Kto powinien na niego uważać? Do czego pasuje? Czym można go zastąpić?
- Martyna Szałankiewicz
- 19 kwietnia 2023
Kminek
Jakie właściwości ma kminek? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Czym różni się od kumi...
- Martyna Szałankiewicz
- 13 kwietnia 2023
Ziele angielskie
Na co pomaga ziele angielskie? Jakie są przeciwwskazania do jego stosowania? Czy ziele angielskie...
- Martyna Szałankiewicz
- 19 kwietnia 2023
Spis badań i źródeł
- https://fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/170917/nutrients
- https://journals.lww.com/nutritiontodayonline/Fulltext/2021/07000/Bay_Leaf__Potential_Health_Benefits.8.aspx
- https://jurnal.globalhealthsciencegroup.com/index.php/PICNHS/article/view/387
- Nazia Masood Ahmed Chaudhry i wsp.: Bactericidal activity of black pepper, bay leaf, aniseed and coriander against oral isolates. Pak J Pharm Sci, 2006, 19(3), 214-8.
- Esra Adişen i wsp.: Allergic contact dermatitis from Laurus nobilis oil induced by massage. Contact Dermatitis, 2007, 56(6), 360-1.
- Alam Khan i wsp.: Bay leaves improve glucose and lipid profile of people with type 2 diabetes. J Clin Biochem Nutr, 2009, 44(1), 52-6.
- Ester Speroni i wsp.: Gastroprotective effect and antioxidant properties of different Laurus nobilis L. leaf extracts. J Med Food, 2011, 14(5), 499-504.
- Esam Y Qnais i wsp.: Antidiarrheal activity of Laurus nobilis L. leaf extract in rats. J Med Food, 2012, 15(1), 51-7.
- Louise Bennett i wsp.: Molecular size fractions of bay leaf (Laurus nobilis) exhibit differentiated regulation of colorectal cancer cell growth in vitro. Nutr Cancer, 2013;65(5):746-64., 65(5), 746-64.
- U R Juergens i wsp.: Anti-inflammatory properties of the monoterpene 1.8-cineole: current evidence for co-medication in inflammatory airway diseases. Drug Res (Stuttg), 2014, 64(12), 638-46.
- Lucia Caputo i wsp.: Laurus nobilis: Composition of Essential Oil and Its Biological Activities. Molecules, 2017, 22(6), 930.
- Imran Khan i wsp.: Effect of Incorporating Bay Leaves in Cookies on Postprandial Glycemia, Appetite, Palatability, and Gastrointestinal Well-Being. J Am Coll Nutr, 2017, 36(7), 514-519.
- Chahra Chbili i wsp.: Evaluation of Daily Laurus nobilis Tea Consumption on Lipid Profile Biomarkers in Healthy Volunteers. J Am Coll Nutr, 2020, 39(8), 733-738.
- Snejina Vassileva i wsp.: Bay leaf phytodermatitis. Contact Dermatitis, 2021, 84(5), 344-345.
- Ion Brinza i wsp.: Bay Leaf ( Laurus Nobilis L.) Incense Improved Scopolamine-Induced Amnesic Rats by Restoring Cholinergic Dysfunction and Brain Antioxidant Status. Antioxidants (Basel), 2021, 10(2), 259.
- Erika Dobroslavić i wsp.: Isolation of Laurus nobilis Leaf Polyphenols: A Review on Current Techniques and Future Perspectives. Foods, 2022, 11(2), 235.
- Antonello Paparella i wsp.: A Review of the Botany, Volatile Composition, Biochemical and Molecular Aspects, and Traditional Uses of Laurus nobilis. Plants (Basel), 2022, 11(9), 1209.
- Erika Dobroslavić i wsp.: Pressurized Liquid Extraction as a Novel Technique for the Isolation of Laurus nobilis L. Leaf Polyphenols. Molecules, 2022, 27(16), 5099.
- W E Palin i wsp.: Complications from bay leaf ingestion. JAMA, 1983, 249(6), 729-30.
- A Cheminat i wsp.: Allergic contact dermatitis to laurel (Laurus nobilis L.): isolation and identification of haptens. Arch Dermatol Res, 1984;276(3):178-81., 276(3), 178-81.
- J Farkas i wsp.: Perioral dermatitis from marjoram, bay leaf and cinnamon. Contact Dermatitis, 1981, 7(2), 121.
- F U Afifi i wsp.: Evaluation of the gastroprotective effect of Laurus nobilis seeds on ethanol induced gastric ulcer in rats. J Ethnopharmacol, 1997, 58(1), 9-14.
- https://www.degruyter.com/document/doi/10.2478/s11756-006-0050-8/html
- https://www.imedpub.com/articles/bay-leaves-have-antimicrobial-and-antioxidant-activities.pdf
- https://www.researchgate.net/publication/258845244_%27%27Evaluation_of_the_volatile_oil_composition_and_antiproliferative_activity_of_Laurus_nobilis_L_Lauraceae_on_breast_cancer_cell_line_models%27%27
- https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0023643814003211
- https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/10942912.2014.906451
Masz pytanie?
Jeśli chciałbyś wiedzieć więcej na ten temat lub wiesz jak uzupełnić artykuł, napisz do nas. Nasi specjaliści udzielą Tobie szybkiej odpowiedzi i przeanalizują proponowane zmiany w treści.